Válku začal Babiš - mezi Čechy, říká Pavlův příznivec. Generála v Ostravě vítaly davy

Na Masarykovo náměstí dorazilo na setkání s Petrem Pavlem několik tisíc lidí.
Petr Pavel vyráží z pražského hlavního nádraží na cestu vlakem do Ostravy. Doprovází ho jeho mluvčí Markéta Řeháková.
...
...
V Kurnik Šopě bylo veselo, kampaň ale pokračuje dalším programem. V pátek má Pavel navštívit vítkovické železárny, poté se přesune do Brna.
Foto: Lukáš Bíba
Tomáš Klézl Tomáš Klézl
20. 1. 2023 5:30
Málokde je Andrej Babiš tak populární jako v Ostravě. Pravidelně vysoké volební zisky jeho hnutí nyní potvrdil i v prvním kole prezidentské volby. Přestože místní lídři ANO raději volili Petra Pavla. Ten ve čtvrtek vyrazil právě do Ostravy, na Masarykovo náměstí za ním přišlo několik tisíc lidí. "Neexistuje dělicí čára mezi Prahou a zbytkem. Všichni chceme slušný život," řekl a sklidil potlesk.

Petr Pavel před druhým kolem prezidentských voleb vyjíždí do regionů, kde měl v tom prvním horší výsledky. Už úterní návštěva v Ústí nad Labem ale ukázala, že zájem o kandidáta, který bodoval spíše ve městech a sociálně silnějších částech republiky, mají lidé i tam. Ve čtvrtek v Ostravě to bylo jasné už při jeho příjezdu na nádraží ve Svinově. Čekaly tam desítky příznivců a zájem byl takový, že Pavlovi trvalo skoro půl hodiny, než se dostal od vlaku k připravenému autu. 

Zatímco v Ústí velká účast Pavla podle jeho vlastních slov zaskočila, na Ostravu už byl připravený lépe. Poprvé přijel s ochrankou, k davům promlouval z velkého pódia. Na Masarykovo náměstí za ním dorazily tisíce lidí, kteří ho uvítali bouřlivým potleskem.

"Někdo se vám snaží tvrdit, že jsou dělicí čáry mezi Prahou a zbytkem republiky, mezi lidmi, co mají vyšší a nižší vzdělání, vyšší a nižší příjmy. Je to nesmysl. Všichni žijeme ve stejné zemi, všichni chceme žít slušný život," pronesl prezidentský kandidát jistým tónem, oblečený v kožené bundě a typické flanelové košili. "Pavel na Hrad!" skandují lidé vzápětí.

"Někdo se vám snaží tvrdit, že jsou dělicí čáry mezi Prahou a zbytkem republiky. Je to nesmysl," řekl Pavel v Ostravě.
"Někdo se vám snaží tvrdit, že jsou dělicí čáry mezi Prahou a zbytkem republiky. Je to nesmysl," řekl Pavel v Ostravě. | Foto: Lukáš Bíba

Ostrava a zmíněné Ústí nad Labem byla jediná dvě krajská města, kde Pavel v prvním kole nevyhrál. V Ostravě získal lehce přes 30 procent hlasů, zatímco Babiš 44 procent. Ještě o trochu větší ztrátu měl Pavel ve výsledcích za celý Moravskoslezský kraj. Opět se potvrdilo, že hnutí ANO má v regionu mimořádně silnou pozici. Od svého vzniku tam s přehledem vyhrálo všechny krajské volby, stejně jako komunální volby v Ostravě.

"Ostrava nepatří Babišovi"

Pavel připomněl, že i on strávil kus života na Moravě a ve Slezsku. Studoval vojenské gymnázium v Opavě, poté se přesunul na vysokou školu do Vyškova. A jeho žena pochází ze Šumperku. "Tím pádem si nemohu dovolit říct na Moravu jediné špatné slovo," poznamenal s úsměvem. A ujistil místní občany, že ač se jim může někdy zdát, že na jejich kraj politici zapomínají, on bude na jejich starosti myslet.

Jeho řeč čas od času narušilo skandování malé skupinky mladých lidí stojících u boční strany pódia. "Nechceme komunistu na Hradě!" volali s narážkou na Pavlovu i Babišovu minulost v KSČ, zatímco se někteří jeho příznivci v prvních řadách ptali ochranky, zda by s protestujícími nemohla něco udělat. "Mně jeho minulost nevadí. Řekněte, kdo tehdy nebyl ve straně. A jakmile mohl, tak odtamtud vystoupil," říká starší žena Iveta stojící u pódia. 

Nedaleko od ní stojí muž s transparentem, na kterém stojí: "Nechceme válečného štváče Bureše." Naráží na to, že Babiš - ve svazcích Státní bezpečnosti vedený jako agent s krycím jménem Bureš - během své kampaně opakovaně naznačuje, že v případě zvolení Pavla prezidentem by se Česko mohlo zapojit do války na Ukrajině. 

Je to však nesmysl - o válečném stavu rozhoduje parlament, nikoli prezident. Navíc parlament by tak mohl rozhodnout jen v případě, že by někdo Česko nebo jiný členský stát NATO vojensky napadl. Není tak vůbec podstatné, kdo by v danou chvíli seděl na Pražském hradě.

Pavel navíc opakovaně připomíná, že jako šéf Vojenského výboru NATO v letech 2015-2018 naopak vedl jednání s Ruskem, která měla napětí zmírnit. Rusko už tehdy válčilo na východě Ukrajiny a část země včetně Krymu okupovalo.

"Právě tím, že nařkl Pavla, že chce válku, ji Babiš začal. Ovšem jinou - válku mezi lidmi v Česku," říká autor transparentu Jiří Němčík. Dodává, že v prvním kole volil Marka Hilšera, ve druhém kole ale plně stojí za Pavlem. 

"Byl bych moc rád, abyste se nenechali strašit tím, že někdo tuto zemi chce zatáhnout do války nebo komukoli zaprodat. Není to tak," uklidňoval Pavel.
"Byl bych moc rád, abyste se nenechali strašit tím, že někdo tuto zemi chce zatáhnout do války nebo komukoli zaprodat. Není to tak," uklidňoval Pavel. | Foto: Lukáš Bíba

Na Babišovu útočnou kampaň reagoval v Ostravě i Pavel. "Jsme země, která je bezpečná, relativně bohatá, máme tady spoustu šikovných lidí. Proto bych moc rád, abyste se nenechali strašit tím, že někdo tuto zemi chce zatáhnout do války nebo komukoli zaprodat. Není to tak," řekl tisícům lidí.

Kromě něj během hodinového vystoupení promluvily také místní osobnosti, jako například herci Jiří Sedláček a Norbert Lichý nebo šéf občanského sdružení Pant Petr Pánek. "Chci vás všechny požádat, abychom přesvědčili celou tuto zemi, že Ostrava nepatří Babišovi," řekl.

Setkání se zúčastnili také neúspěšní kandidáti z prvního kola Danuše Nerudová a Pavel Fischer, stejně jako jejich voliči a podporovatelé. "Pavel nyní stojí proti člověku, který by podle mě vůbec neměl kandidovat na hlavu státu. Navíc je úžasný diplomat a jako jediný kandiduje na nižší funkci, než v jaké byl," popisuje Barbora, volička Nerudové a studentka z Frýdku-Místku, proč se rozhodla v druhém kole podpořit Pavla.

Opodál stojí hlouček mladých lidí oblečených ve fialovém, která je poznávací barvou dobrovolníků z týmu Danuše Nerudové. "Ostrava je známá tím, že je to těžký region. Lidé zde volí hlavně Babiše. Ale jak vidíte, je nás čím dál víc," říká Romana, mladá žena ve fialové čepici s nápisem "Danuše".

Z náměstí zamířil Pavel rovnou do hospody Kurnik Šopa ve čtvrti Poruba, kde měl naplánované setkání s mladými. I tam ho vítaly stovky lidí, dovnitř se však dostali jen někteří. V pátek má navštívit vítkovické železárny, poté se přesune do Brna.

Je to podraz, kritizuje senior rebely v ANO

Zatímco v prvním kole ostravští voliči nejvíce preferovali Andreje Babiše, to samé se nedá říct o předních politicích ANO v regionu. V Ostravě mají svou kancelář jediní dva významní představitelé hnutí, kteří otevřeně přiznali, že svého šéfa volit nebudou - moravskoslezský hejtman a místopředseda hnutí Ivo Vondrák a primátor města Tomáš Macura. Populární politici, pod jejichž vedením získává ANO opakovaně jedny z nejlepších výsledků v zemi, místo toho hodili svůj hlas právě Pavlovi. Ten je ocenil za odvahu.

"To není nic proti panu Babišovi, on sám ostatně mnohokrát řekl, že prezidentem být nechce a že k tomu nemá předpoklady. A já s tou druhou částí věty souhlasím," vysvětlil své rozhodnutí Macura. Podobně se vyjádřila i jeho náměstkyně a taktéž členka ANO Zuzana Bajgarová. Vondrák později dodal, že zvažuje odchod z hnutí.

Šlo o dosud nejsilnější vyjádření mužů, kteří se jako jedni z mála politiků ANO staví kriticky vůči podle nich stále populističtějšímu směřování hnutí. Vondrák i Macura v posledních letech několikrát požadovali návrat k liberálním, proevropským a pravicovějším kořenům, na kterých ANO před deseti lety vzniklo.

Pavel s příznivci na mítinku na Masarykově náměstí v Ostravě.
Pavel s příznivci na mítinku na Masarykově náměstí v Ostravě. | Foto: Lukáš Bíba

Z vyjádření místních voličů ANO ale vyplývá, že tato prohlášení ubrala na popularitě spíše "rebelům" než Babišovi. "Není to sympatické, je to podraz. Pokud ho nechtěli volit, měli to říct už dávno. Teď když je Macura zvolený, tak se mu to říká. Špekuluje jakési blbosti," říká senior vycházející ze supermarketu v části Přívoz. Naráží na to, že Macura zvítězil v komunálních volbách teprve loni na podzim a má tak být primátorem ještě necelé čtyři roky. 

Že rozhodnutí Vondráka a Macury i přes jejich popularitu výsledek voleb příliš neovlivnilo, si myslí také politolog Lukáš Jelínek. "Zdejší voliči pro ANO hlasují především ze znalosti Andreje Babiše a očekávání, která si s ním spojují," míní.

"ANO má silnou podporu, protože po celém Česku, a v Ostravě dvojnásob, vymazalo sociální demokraty a komunisty. Pánové Macura a Vondrák k tomu přidávají bonus schopných manažerů, kteří mají přesah i k voličům, kteří by jinak pro ANO nehlasovali. Takže je to taková šťastná symbióza," vysvětluje.

Nemyslí si, že by jejich podpora Pavla vyústila ve velký otřes ve strukturách ANO, ačkoli Babiše může štvát. "Dobře ví, že Vondrák s Macurou občas udělají bububu a pak se stáhnou. Kdyby je ale veřejně stavěl do latě, mohlo by to z jejich strany vyvolat další protireakci. Efektivnější přístup bude, když je bude dále snášet a přemlouvat je, aby dále pokračovali tam, kde jsou," dodává Jelínek.

Video: Nás je víc, vyhrajeme, věří příznivci Pavla a Nerudové

Dobrovolníci, kteří pracují pro Petra Pavla a Danuši Nerudové, se poprvé setkali, aby se poradili o společném postupu před druhým kolem voleb. | Video: Radek Bartoníček
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Kolínská Toyota od středy zastaví kvůli nedostatku dílů výrobu na většinu února

V automobilce Toyota Motor Manufacturing Czech Republic v Kolíně od středy kvůli nedostatku komponentů zastavují výrobu. Celková doba odstávky zatím není známá, měla by to být větší část února. Podle mluvčího automobilky Tomáše Paroubka je důvodem výpadek subdodávek pro českého dodavatele způsobený epidemií covidu v Číně na konci loňského roku.

"Rozjezd linky je plánován na poslední týden v únoru, může se ale změnit spousta věci, dodání dílů dříve, nebo naopak," uvedl Paroubek. Chybí podle něj komponenty do obou modelů, které se v Kolíně vyrábějí, a to Aygo a Yaris. "Nebudeme sdílet jméno dodavatele ani konkrétní díl, který nás bohužel zastavil s ohledem na překážky v dodavatelském řetězci. Jedná se o subdodávky komponent pro české dodavatele, nedostatek vznikl v důsledku výpadku výroby v Číně během listopadu a prosince způsobeného covid-19," doplnil mluvčí.

Úplné uzavření podniku v průmyslové zóně Ovčáry u Kolína se podle Paroubka nechystá. "Někdo vytvořil fake news, která není pravdivá, a toto spustilo velkou reakci," řekl. Poptávka po autech podle něj vzrostla, automobilka plánujeme vyrobit letos opět přes 200 000 vozů. "I přes toto zastavení uděláme maximální kroky, abychom vozy dodali co nejdříve zákazníkům, kteří nyní čekají na dodávku již objednaných vozů," doplnil.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Prezident Zeman se příští týden sejde s Čaputovou ve Vysokých Tatrách

Český prezident Miloš Zeman se příští úterý při své rozlučkové návštěvě Slovenska sejde ve Vysokých Tatrách se slovenskou kolegyní Zuzanou Čaputovu, informovala ČTK kancelář slovenské prezidentky. Zemanovi v březnu skončí druhý pětiletý prezidentský mandát; v čele státu ho vystřídá Petr Pavel, který v rozhodujícím kole přímé volby minulý týden porazil expremiéra Andreje Babiše.

Vrcholní politici Česka i Slovenska v minulosti založili tradici, že jejich první a poslední zahraniční cesta ve funkci vede do druhé ze zemí bývalého Československa. Podle informací ČTK by Zeman měl na Slovensko přicestovat už v pondělí a návštěvu země pak ukončit ve středu, kromě Čaputové by se měl sejít také s dalšími současnými a bývalými slovenskými politiky.

Zeman bude s Čaputovou jednat v hotelu ve známé turistické lokalitě Štrbské Pleso. Zeman tam zavítal už v roce 2018 na své první zahraniční cestě ve druhém prezidentském mandátu. Slovenským prezidentem byl tehdy Andrej Kiska.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 33 minutami

Počet obětí pondělního atentátu na mešitu v Pákistánu vzrostl až na 100 lidí

Počet obětí pondělního útoku na mešitu v pákistánském Péšávaru vzrostl na 100. Vyplývá to z aktualizované bilance agentur AP a Reuters, které se odvolávají na pákistánské policejní a nemocniční zdroje. Zranění utrpělo podle různých zdrojů 150 až 255 lidí. Desítky z nich jsou v nemocnici, někteří v kritickém stavu. Většina obětí jsou zřejmě policisté.

"Do nemocnice Lady Reading Hospital byla doposud přepravena stovka těl," uvedl mluvčí největší nemocnice ve městě Muhammad Asim v prohlášení.

Podle mluvčího místní policie Muhammada Idžáze Chána byl útok spáchán jako odveta za policejní operace namířené proti ozbrojeným islamistickým skupinám. "Jsme v tomto boji v první linii, a to je důvod, proč jsme se stali cílem," řekl AFP Chán. "Cílem bylo nás demoralizovat," dodal.

V okamžiku, kdy útočník odpálil sebevražednou vestu, se v mešitě modlilo téměř 400 věřících. Mešita leží v rozlehlém komplexu, který rovněž slouží jako ústředí policie a protiteroristických jednotek. Není jasné, jak se útočníkovi podařilo do přísně střeženého areálu dostat. Výbuch patří mezi nejkrvavější útoky na pákistánské bezpečnostní složky za poslední roky.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

V EU bylo v letech 2021 a 2022 kvůli ptačí chřipce utraceno 50 milionů kusů drůbeže

V Evropské unii bylo kvůli ptačí chřipce v posledních dvou letech utraceno zhruba 50 milionů kusů drůbeže. Nákaza se potvrdila ve 3000 ohniscích. Novinářům to dnes řekl ředitel sekce veterinární Státní veterinární správy (SVS) Petr Šatrán. V komerčním chovu v Česku se nákaza naposledy objevila v Lánech na Kladensku, kde bylo usmrceno 9300 kachen. Největší ohnisko se potvrdilo loni na Tachovsku, kde nákaza zasáhla velkochov nosnic se 750.000 kusy drůbeže.

V ČR se loni potvrdilo 20 ohnisek nákazy. "Roky 2021 a 2022 byly z epidemického hlediska nejzávažnější," řekl Šatrán.

Podle Českomoravské drůbežářské unie se v ČR chová zhruba pět milionů kusů nosnic, likvidace chovu na Tachovsku tak znamenala úbytek zhruba 15 procent.

Šatrán poznamenal, že na úrovni EU se diskutovalo o vakcinaci proti ptačí chřipce. "V současné době jsou vakcíny na území EU registrovány a bylo přijato nařízení, které vakcinaci umožňuje v určitých případech," uvedl. Poukázal ale na to, že není přesně stanoveno, jak by se měla nákaza v případě vakcinace sledovat. Upozornil na to, že plošná vakcinace by výrazně omezila obchod se zvířaty a živočišnými produkty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy