Bude to šílené, Babiš zkusí úplně všechno. Pavel musí přitvrdit, říká Tabery

Linda Bartošová Pavel Švec Video Linda Bartošová, Pavel Švec, Video
17. 1. 2023 9:50
Pokud se Andreji Babišovi podaří znechutit potenciální voliče Petra Pavla, aby šli k volbám, a zvítězí, nastane situace, kterou Češi ještě nezažili. Horší, než byla opoziční smlouva mezi ODS a ČSSD. Další parlamentní volby pravděpodobně vyhraje ANO a ať bude premiérem kdokoli, bude poslouchat Babiše, ten hnutí vlastní, říká šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery v rozhovoru s Lindou Bartošovou.
Prezidentské volby 2023 - Erik Tabery | Video: Jakub Zuzánek, Aktuálně.cz

Sobotní tisková konference Andreje Babiše po sečtení hlasů, která se mimo jiné vyznačovala agresivitou, Erika Taberyho zaskočila. Expremiér například označil Petra Pavla za komunistického rozvědčíka a přirovnal ho k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

"Pokud v sobě nemáte tento druh zloby a záště, jako má Andrej Babiš, tak vás to bude vždy překvapovat, i když víte, že to přijde," tvrdí. "Vypadalo to, jako by si myslel, že je bývalý disident, ale ve skutečnosti to byl kariérista, tak mě překvapila ta drzost," doplňuje.

Kampaň následujících dnů bude podle něj velmi vyostřená. Babiš bude zkoušet vše, aby na jedné straně Pavla zdiskreditoval a na druhé aktivizoval další voliče, kteří mu dají hlas. "Klid, který generál ve výslužbě zvolil, je silný spojenec. Víme, že to, co lidé očekávají od hlavy státu, je především slušnost a důstojnost, ale musí být Babišovi tvrdším oponentem, nesmí ho nechat, aby určoval tón kampaně," míní Tabery.

A upozorňuje na to, že je chybou, když lidé s velkým dosahem na sociálních sítích uráží kvůli volbám venkov. "Je to umělý konflikt, rozdíl mezi městy a vesnicemi není tak dramatický jako v jiných zemích."

Hlavní témata rozhovoru:

0:25 - 2:05 Proč ho překvapil emotivní a ostrý výstup Andreje Babiše po vyhlášení výsledků prvního kola voleb?

2:05 - 4:45 Podle Taberyho nastupuje fáze voleb, kdy argumenty už nemají moc smysl a hraje se na emoce. Tisková konference Babišovo jádro svým obsahem a agresivitou spíše nezasáhla.

4:45 - 10:20 O tom, jak může Babišův výstup ovlivnit voliče, kteří byli předtím kritičtí vůči Petru Pavlovi, kam se přemístí voliči SPD a co musí Pavel udělat, aby získal voliče poražených kandidátů. 

10:20 - 15:50 Porovnáváním vesnic proti městům žijeme už dlouho, proč je to nebezpečné a pomáhá to hlavně Andreji Babišovi?

15:50 - 19:15 Co by pro Česko reálně znamenalo, kdyby se Andrej Babiš stal prezidentem?

19:15 - 20:04 Jak by případné vítězství Andreje Babiše ovlivnilo stav demokracie v Česku?

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Útočník v bruselském metru pobodal tři lidi, policisté podezřelého zadrželi

Útočník v pondělí večer na stanici bruselského metra Schuman poblíž sídel institucí Evropské unie pobodal tři lidi. Jeden zraněný je ve vážném stavu, uvedla policie. Policie podezřelého zadržela, na místě zasahují dvě sanitky. Metro je mimo provoz, píše belgický list La Libre. Podle agentury AFP měl zadržený v minulosti psychické obtíže.

Několik svědků uvedlo, že muž ozbrojený nožem se pohyboval ve vlaku metra jedoucím směrem do centra. "Lidé utíkali všema směry, hodně se křičelo," uvedl jeden ze svědků a dodal, že útočník napadl ženu, která se chystala vystoupit. Na sociálních sítích se objevili záběry, na nichž je vidět několik policistů v neprůstřelných vestách, kteří obklíčili mladého muže v džínách a tričku. Ten si po výzvě lehl na zem a dal ruce za hlavu.

První informace hovořily o jednom raněném, policie později uvedla, že zranění jsou tři, z toho jeden vážně. Podle svědků útočník kromě ženy s kočárkem napadl také malého chlapce, píše La Libre. Útok se odehrál kolem 18. hodiny na stanici Schuman, desítky metrů od sídel Evropské rady a Evropské komise. Podle AFP do stanice metra bezprostředně po napadení přiběhlo několik policistů v civilu.

První poznatky z vyšetřování nenaznačují, že by se mohlo jednat o teroristický čin, uvedla belgická veřejnoprávní stanice RTBF s odkazem na bruselskou prokuraturu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy