Volíme respekt a slušnost. Strašení totalitou cílí na nespokojené, říkají disidenti

Barbora Doubravová Barbora Doubravová
26. 1. 2023 15:25
Bojovali proti totalitě, podepsali Chartu 77, komunisté je za to posílali do vězení, některé šikanovala Státní bezpečnost. V prezidentských volbách budou nyní disidenti vybírat mezi dvěma kandidáty spjatými s režimem, který je pronásledoval. "Zkušenost s disentem nás naučila rozhodovat se v obtížných situacích. Babišův způsob je podobný zpracovávání lidí estébáky," prohlašují.
Silvestra Chnápková.
Silvestra Chnápková. | Foto: Archiv Paměti národa.

Silvestra Chnápková

"Mrzí mě, že vláda nepostavila svého kandidáta. Před půl rokem bych nevěřila, že budu už v prvním kole volit Petra Pavla, protože můj předchozí favorit Pavel Fischer se vykašlal na předvolební kampaň. Fakt, že byl Pavel komunistou, mi až tak už nevadí, v Chartě 77 bylo bývalých komunistů mraky. Pavel je pro mne nadějí, že se vrátí slušnost a dodržování ústavních principů. Věřím, že bude mít respekt a že skončí éra mafie na Hradě. Navíc bude vypadat lépe na známkách. Používání 'totality' v kampani zní jako z dílny SPD, kdy omezení dezinformačních proruských webů nazývají cenzurou."

Silvestra Chnápková se v 70. letech seznámila s lidmi z pražského undergroundu. V roce 1978 podepsala Chartu 77. S manželem byla pronásledována Státní bezpečností, následně se stala obětí komunistické perzekuce v důsledku kolektivizace zemědělství. Manželům Chnápkovým vyvlastnili pozemky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy