V "antikomunistické" Praze získal Babiš jen domovy pro seniory a vězení

Tomáš Klézl Aleš Vojíř Tomáš Klézl, Aleš Vojíř
15. 1. 2023 16:28
Kdyby novou hlavu státu volili jen Pražané, byl by už Petr Pavel prezidentem. Generál ve výslužbě získal v hlavním městě přes polovinu všech hlasů. Podpora Andreje Babiše převládla jen ve čtyřech okrscích, kde tvořili většinu lidé z domovů pro seniory nebo vězni. "Praha je dlouhodobě liberálně konzervativně prozápadně orientována a potvrdila to i v těchto volbách," říká politolog Michal Pink.
Foto: Aktuálně.cz

"Já se nestačím divit, antikomunistická Praha volí pana Pavla," řekl ironicky na své tiskové konferenci po prvním kole prezidentských voleb Andrej Babiš s odkazem na minulost svého konkurenta. Reagoval tak na výsledky z hlavního města, ve kterém předseda hnutí ANO, rovněž člen KSČ, získal jen dvacet procent hlasů.

Bývalému šéfovi vojenského výboru NATO Pavlovi se oproti tomu podařilo dostat na svou stranu 51 procent všech voličů v Praze. Zvítězil v každé městské části, nejvýrazněji na Praze 1, kde získal 56,3 procenta hlasů. V některých okrscích se jeho zisk dokonce blížil dvěma třetinám voličů. Například obyvatelé nábřežní části Sedlce na severu Prahy mu přiřkli téměř 65 procent.

Navzdory Babišovým slovům není úspěch Petra Pavla v hlavním městem ničím překvapivým, potvrzuje politolog Michal Pink z Masarykovy univerzity. U převážně prozápadních, liberálně konzervativních Pražanů nebývá šéf populistického hnutí ANO v posledních letech příliš populární. A v minulých přímých volbách prezidenta se zase obyvatelé metropole pokaždé přiklonili na stranu protivníků Miloše Zemana, letos Babišova podporovatele.

Petru Pavlovi tak k úspěchu pomohlo, že se vyprofiloval jako pravý opak Andreje Babiše, který zase na svou stranu dostal především menší česká města a venkov. "Pražský volič je dlouhodobě postavený na vyšším stupni individuální odpovědnosti, fiskálně konzervativním přístupu, prozápadní orientaci. Když přejdeme do periferie, najdeme u voličů vyšší požadavek na přerozdělování ve společnosti. A západní hodnoty zde nejsou tak blízké ve chvíli, když je třeba, aby někdo zaplatil plyn a elektřinu," doplňuje Pink.

Pro většinu pražských voličů tak byl Pavel jasnou volbou i přesto, že byl v minulosti členem Komunistické strany Československa a armády totalitního státu. Dokázal voliče přesvědčit, že je s ní lépe vyrovnaný než Babiš, který je na Slovensku vedený jako agent komunistické tajné policie - Státní bezpečnosti.

"Petr Pavel byl kdysi dávno součástí složek nedemokratického systému, ale je z toho vyléčený a ví, jak se k tomu postavit. Na rozdíl od Andreje Babiše, který tvrdí, že s StB nikdy nespolupracoval, a ve skutečnosti jsou jeho know-how, styl chování a vystupování zakořeněny v procesu socializace nedemokratického Československa," míní politolog Pink.

Přes třicet procent hlasů získal Andrej Babiš v Praze jen v Královicích, kde ovšem voliči odevzdali pouze 232 platných lístků. Slušně si vedl tradičně v oblastech, kde se rozprostírají panelová sídliště, například na Praze 11, kde zaznamenal přes 27 procent hlasů, nebo na Praze 12, 17 a 18. V těchto částech jej volilo kolem 25 procent lidí. 

Porazit Pavla se mu ovšem podařilo jen ve čtyřech z celkem 1124 okrsků. S nejvýraznějším rozdílem expremiér vyhrál ve volebním místě, které náleží domovu pro seniory v Ďáblicích. Ze stovky platných hlasů dostal šéf ANO 48, Petr Pavel jen 36. Podobně dobře si vedl Babiš i v dalším velkém domově pro seniory v Malešicích na Praze 10. Svůj hlas mu zde dalo téměř 47 procent voličů. 

Kromě toho Babiš o dva procentní body překonal Pavla v okrsku 4020, který z velké části náleží Vazební věznici Pankrác. Z devíti stovek voličů ho preferovala třetina. Nejtěsnější vítězství zaznamenal Babiš ve volebním místě na sídlišti na Chodově. Obdržel zde 37,5 procenta hlasů, o jeden procentní bod více než Pavel.

Celkově jen 14,5 procenta získala v Praze ekonomka a bývalá rektorka brněnské Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, další kandidátka, která se ve své kampani vymezovala proti Andreji Babišovi. "Nerudová jen velmi těžko dokázala přesvědčit názorově ustáleného, vyprofilovaného voliče středního věku, kterého je těžké ze dne na den obrátit vzhůru nohama. A toto věděl Petr Pavel. Žádné velké změny, útoky, jen klid, pohoda, jedeme do cíle," vysvětluje brněnský politolog Michal Pink, proč více Pražanů nevolilo Nerudovou.

Druhé místo se Danuši Nerudové podařilo obsadit na Praze 1, Praze 2 a zejména v Praze 7, kde zaznamenala se 17 procenty hlasů svůj nejlepší výsledek v metropoli. Z jednotlivých okrsků slavila největší úspěch v oblasti Holešovické tržnice, kde ji volilo téměř 24 procent lidí.

Video: Začíná druhý poločas. Andrej Babiš bez faulů hrát neumí, říká Petr Pavel (14. 1. 2023)

"Začíná druhý poločas. Andrej Babiš bez faulů hrát neumí," prohlásil Petr Pavel k průběžným výsledkům prvního kola. | Video: ČTK
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 44 minutami

Vrchní soud zastavil trestní stíhání šéfa lihové mafie Březiny v kauze ovlivňování svědků

Olomoucký vrchní soud zastavil trestní stíhání šéfa lihové mafie Radka Březiny a dalších dvou mužů v souvislosti s kauzou ovlivňování svědků. Brněnský krajský soud jim za to v červnu 2021 původní tresty uložené za obchody s nelegálním lihem zpřísnil v podobě souhrnných trestů, Březinovi zvýšil trest ze 13 let na 14 let a devět měsíců. Vrchní soud zastavení stíhání odůvodnil tím, že o těchto skutcích již bylo pravomocně rozhodnuto. Informaci v úterý potvrdil Petr Šereda z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Zastavení trestního stíhání se týká také Pavla Čanigy a Ivana Kováříka.

Vrchní soud o zastavení trestního stíhání rozhodl v neveřejném jednání v prosinci, řekl novinářům mluvčí soudu Stanislav Cik. "Soud rozhodl, že se u těchto obžalovaných zastavuje trestní stíhání, neboť o těchto skutcích již bylo pravomocně rozhodnuto," uvedl mluvčí.

Podle soudu bylo o této trestné činnosti rozhodnuto již v hlavní daňové větvi lihové mafie, kdy byli všichni tři obžalovaní odsouzeni za zkrácení daně a současně za účast na organizované zločinecké skupině. Druhý z těchto trestných činů vrchní soud považuje za trestný čin trvající. Ovlivňování svědků tak podle něj spadá do trestného činu účasti na organizované zločinecké skupině, o kterém však již bylo pravomocně rozhodnuto v daňové větvi celé kauzy.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Kolínská Toyota od středy zastaví kvůli nedostatku dílů výrobu na většinu února

V automobilce Toyota Motor Manufacturing Czech Republic v Kolíně od středy kvůli nedostatku komponentů zastavují výrobu. Celková doba odstávky zatím není známá, měla by to být větší část února. Podle mluvčího automobilky Tomáše Paroubka je důvodem výpadek subdodávek pro českého dodavatele způsobený epidemií covidu v Číně na konci loňského roku.

"Rozjezd linky je plánován na poslední týden v únoru, může se ale změnit spousta věci, dodání dílů dříve, nebo naopak," uvedl Paroubek. Chybí podle něj komponenty do obou modelů, které se v Kolíně vyrábějí, a to Aygo a Yaris. "Nebudeme sdílet jméno dodavatele ani konkrétní díl, který nás bohužel zastavil s ohledem na překážky v dodavatelském řetězci. Jedná se o subdodávky komponent pro české dodavatele, nedostatek vznikl v důsledku výpadku výroby v Číně během listopadu a prosince způsobeného covid-19," doplnil mluvčí.

Úplné uzavření podniku v průmyslové zóně Ovčáry u Kolína se podle Paroubka nechystá. "Někdo vytvořil fake news, která není pravdivá, a toto spustilo velkou reakci," řekl. Poptávka po autech podle něj vzrostla, automobilka plánujeme vyrobit letos opět přes 200 000 vozů. "I přes toto zastavení uděláme maximální kroky, abychom vozy dodali co nejdříve zákazníkům, kteří nyní čekají na dodávku již objednaných vozů," doplnil.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezident Zeman se příští týden sejde s Čaputovou ve Vysokých Tatrách

Český prezident Miloš Zeman se příští úterý při své rozlučkové návštěvě Slovenska sejde ve Vysokých Tatrách se slovenskou kolegyní Zuzanou Čaputovu, informovala ČTK kancelář slovenské prezidentky. Zemanovi v březnu skončí druhý pětiletý prezidentský mandát; v čele státu ho vystřídá Petr Pavel, který v rozhodujícím kole přímé volby minulý týden porazil expremiéra Andreje Babiše.

Vrcholní politici Česka i Slovenska v minulosti založili tradici, že jejich první a poslední zahraniční cesta ve funkci vede do druhé ze zemí bývalého Československa. Podle informací ČTK by Zeman měl na Slovensko přicestovat už v pondělí a návštěvu země pak ukončit ve středu, kromě Čaputové by se měl sejít také s dalšími současnými a bývalými slovenskými politiky.

Zeman bude s Čaputovou jednat v hotelu ve známé turistické lokalitě Štrbské Pleso. Zeman tam zavítal už v roce 2018 na své první zahraniční cestě ve druhém prezidentském mandátu. Slovenským prezidentem byl tehdy Andrej Kiska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy