"Čekají nás nejstrašnější dva týdny, souboj hodnot." Osobnosti hodnotí výsledky voleb

Petr Spáčil Vojtěch Štěpán Petr Spáčil, Vojtěch Štěpán
15. 1. 2023 17:51
Ve finále prezidentských voleb se utká Petr Pavel s Andrejem Babišem. "Buďme připraveni na nejstrašnější dva týdny v české politické kultuře," očekává podnikatel a dřívější politik Jiří Lobkowicz. Tvrdou a neférovou kampaň ze strany Babiše předpovídají i další. Podle novináře a spisovatele Tomáše Etzlera půjde o souboj hodnot. "Pravda proti lžím. Odvaha proti zbabělosti," popisuje finále voleb.
Tomáš Etzler
Tomáš Etzler | Foto: Vojtěch Vlk

Tomáš Etzler

"Příštích 14 dní bude souboj hodnot," uvádí bývalý novinář a spisovatel Tomáš Etzler. "Důstojnost proti primitivismu. Kultivovanost proti buranství. Pravda proti lžím. Odvaha proti zbabělosti. Mezinárodní respekt proti mezinárodnímu opovržení," popisuje Etzler souboj Pavla s Babišem. Podle něj se může Česko stát opět respektovaným národem, jakým bylo za prezidentů Tomáš Garrigua Masaryka nebo Václava Havla.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Útočník v bruselském metru pobodal tři lidi, policisté podezřelého zadrželi

Útočník v pondělí večer na stanici bruselského metra Schuman poblíž sídel institucí Evropské unie pobodal tři lidi. Jeden zraněný je ve vážném stavu, uvedla policie. Policie podezřelého zadržela, na místě zasahují dvě sanitky. Metro je mimo provoz, píše belgický list La Libre. Podle agentury AFP měl zadržený v minulosti psychické obtíže.

Několik svědků uvedlo, že muž ozbrojený nožem se pohyboval ve vlaku metra jedoucím směrem do centra. "Lidé utíkali všema směry, hodně se křičelo," uvedl jeden ze svědků a dodal, že útočník napadl ženu, která se chystala vystoupit. Na sociálních sítích se objevili záběry, na nichž je vidět několik policistů v neprůstřelných vestách, kteří obklíčili mladého muže v džínách a tričku. Ten si po výzvě lehl na zem a dal ruce za hlavu.

První informace hovořily o jednom raněném, policie později uvedla, že zranění jsou tři, z toho jeden vážně. Podle svědků útočník kromě ženy s kočárkem napadl také malého chlapce, píše La Libre. Útok se odehrál kolem 18. hodiny na stanici Schuman, desítky metrů od sídel Evropské rady a Evropské komise. Podle AFP do stanice metra bezprostředně po napadení přiběhlo několik policistů v civilu.

První poznatky z vyšetřování nenaznačují, že by se mohlo jednat o teroristický čin, uvedla belgická veřejnoprávní stanice RTBF s odkazem na bruselskou prokuraturu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy