Prezidentské volby 2023

Volba prezidenta České republiky by se měla uskutečnit nejpozději na počátku roku 2023. Dne 8. března 2023 skončí mandát současnému prezidentovi Miloši Zemanovi. Termín voleb vyhlásí předseda Senátu Miloš Vystrčil nejpozději 90 dnů předem.

Prezidentem může být zvolen plnoprávný občan starší 40 let, který získá podpisy nejméně dvaceti poslanců, deseti senátorů nebo 50 tisíc občanů.

Oficiální kandidáti zatím nejsou, těmi se stanou až po splnění podmínek včetně sesbíraných podpisů. Zájem ucházet se o účast ve volbách oznámilo nebo alespoň naznačilo už několik lidí. Jde například o generála ve výslužbě Petra Pavla, diplomata a senátora Pavla Fischera, podnikatele Karla Janečka nebo šéfa odborového svazu Josefa Středulu

Přehled kandidátů na prezidenta

Podnikatel a bývalý poslanec Březina oznámil kandidaturu na prezidenta

Podnikatel a bývalý poslanec Tomáš Březina se chce ucházet o post prezidenta. Možnost kandidovat si chce zajistit pomocí petičních podpisů. Březina se označil za pravicového politika. Voliče chce oslovit například potřebou druhé transformace České republiky nebo řešením "byrokratické hydry". Pětašedesátiletý Březina to ve středu řekl na tiskové konferenci.

Podle Březiny Česko potřebuje prezidenta, který není "součástí beztvaré hmoty". Poznamenal, že řada ostatních kandidátů bude voličům splývat, protože si jsou podobní. "Já se budu snažit být kandidátem jiného typu," řekl.

Dnešek označil za vyhlášení "předkandidatury" a za start etapy, kdy začne se sběrem podpisů voličů. Pro kandidaturu jich potřebuje minimálně 50 tisíc, Březina by jich chtěl sehnat raději 80 tisíc. Kampaň si chce platit ze svých prostředků. "Nejsem úplně chudý, na kampaň by mi to mělo stačit," poznamenal. Pokud by se objevil mecenáš, spolupráci se nebrání, finanční sbírku ale pořádat neplánuje.

Březina byl v letech 1996 až 1998 poslancem, nejprve za ODS, po skandálech s financováním strany přešel do nově vzniklé Unie svobody. V únoru 1998 se ale mandátu vzdal z osobních důvodů. V roce 2013 se pokusil o návrat do politiky a stal se lídrem středočeské kandidátky ANO, nakonec ji ale opustil s tím, že hnutí pro něj není dostatečně pravicové.

Zdroj: ČTK