O kauze Kubice - a co tomu předcházelo

Redakce DOM
9. 5. 2007 14:00
Souvislosti politického a bezpečnostního skandálu výjimečných rozměrů

Speciál - Na počátku bylo zatýkání členů ČSSD kvůli obvinění z korupce v kauze biolíh. Po sedmi měsících přerostl ryze kriminální případ - byť s politickými aktéry - v politický a bezpečnostní skandál dosud výjimečných rozměrů.

Hrají v něm roli odposlechy politiků a novinářů, příslušníci elitních policejních složek rozpoutali vzájemnou "válku" a politici se obviňují ze zneužívání moci. Na pozadí toho všeho speciální tým vyšetřuje podezření, že se kdosi snažil zavraždit právě Jana Kubiceho.

Co se tedy od loňského března vlastně odehrálo?

Březen 2006

Kubiceho útvar pozatýkal skupinu lidí kvůli podezření, že za úplatky ovlivňovali rozhodování státu. Mimo jiné kvůli chystaným pravidlům pro výrobu biolihu. Mezi zatčenými skončili i členové sociální demokracie.

KOHO POLICIE ZATKLA KVŮLI KORUPCI:

Duben 2006

Policisté oznámili, že spojili vyšetřování "kauzy biolíh" s případem vraždy bosse podsvětí a spolupracovníka několika politiků Františka Mrázka. A to kvůli vzájemným osobním vazbám. Záhy policejní prezident rozhodl, že útvar nesmí o svých aktivitách dočasně informovat.

VÍCE O VRAŽDĚ MRÁZKA

Květen 2006

Inspekce ministra vnitra prohledala kanceláře Kubiceho podřízených, kteří vedou vyšetřování případů biolíh a Mrázek. Zabavila jim počítače a oznámila, že už je půl roku vyšetřuje kvůli údajnému falšování cestovních příkazů a chystá jejich stíhání. Dodnes z těchto činů ale nikoho neobvinila.

Státní zástupce odmítá povolit Kubiceho útvaru domovní prohlídky u Mrázkova obchodního partnera, který shromažďoval informace na politiky. Policisté z odposlechů zjišťují, že se důvěrník expremiéra Grosse Pavel Přibyl snaží zasahovat do kauz spojených s ČSSD. Je v úzkém kontaktu se šéfy jiných elitních policejních útvarů.

Jan Kubice vystoupil v parlamentu a oznámil poslancům, že vyšetřování citlivých kauz biolíh a Mrázek je politicky manipulované. Předložil jim zprávu, v níž byly kromě údajů z odposlechů a vyšetřování i neprověřené záznamy o domovní prohlídce u Mrázkova partnera. Mimo jiné šlo o tvrzení, že Jiří Paroubek zneužíval nezletilou dívku.

Červen 2006

Paroubek označil v emotivním projevu Kubiceho za "hnusného člověka " a prohlásil, že kvůli němu sociální demokracie nevyhrála volby. Podal na něj také trestní oznámení, protože Kubiceho zpráva vedená v režimu utajení unikla v den projednání před poslanci do médií.

Tajná služba získala při odposlechu v jedné své kauze informaci, že kdosi chystá vraždu Jana Kubiceho.

Současně dostali stejnou zprávu i Kubiceho podřízení. Policejní prezident proto v tichosti vytvořil speciální tým, který plán na likvidaci Kubiceho začal prověřovat. Plán počítal nejprve s Kubiceho diskreditací, obviněním, postavením mimo službu a následnou vraždou fingovanou jako sebevražda.

Kubiceho podřízení začali vyšetřovat bývalého Paroubkova a Grossova šéfa kabinetu Zdeňka Doležela kvůli podezření z machinací s dotacemi.

Srpen

Pokračují přestřelky mezi politiky ČSSD a ODS o obsah a závažnost zprávy.

Září

Inspekce ministra vnitra nechala v den nástupu Topolánkovy vlády odposlouchávat politiky ODS, novináře a Kubiceho kvůli úniku jeho zprávy ze sněmovny.

Odposlechy měla povoleny až do prosince, ale o jejich existenci promluvil ministr vnitra Ivan Langer a po měsíci byly podle oficiálních záznamů zastaveny.  Mezi novináři kolují diskreditující hanopisy na Kubiceho.

Říjen

Do ČSSD prosákly informace, že se něco děje kolem Doležela. Jeho skupina současně měla začít čerpat peníze z dotačního programu, o němž policie tvrdí, že z něj chtěli ukrást třicet miliónů. Kubiceho útvar proto všechny podezřelé zatknul a soud je poslal do vazby.

Inspekce ministra vnitra oznamuje, že chce Kubiceho a dva jeho podřízené stíhat za to, že sepsali květnovou zprávu pro poslance. Mimochodem jde o stejné policisty, které inspekce původně chtěla zavřít za falšované cestovní příkazy a kteří kromě případů biolíh a Mrázek vyšetřují i Doležela. Inspekce ale dodnes neví, jak se zpráva dostala na veřejnost.

Vyšla najevo existence speciálního týmu kvůli plánu na Kubiceho vraždu. Za ni však nikdo doposud obviněn nebyl. Média obšírně informují o okolnostech Doleželova příběhu.

ČSSD nejprve vyjadřuje policii plnou podporu a od Doležela a spol. se distancuje, den před volbami ale oznamuje, že se ji Kubiceho útvar ve spolupráci s ODS a médii opět snaží před volbami poškodit. Novináři totiž zveřejnili, že jedna z obviněných - Paroubkova náměstkyně z ministerstva pro místní rozvoj - při výslechu řekla, že v případě dotací pro Doleželovu skupinu byla pod Paroubkovým tlakem.

Prosinec

Spíše než obsah Kubiceho zprávy a tudíž propojení státní správy s mafií nyní politiky zajímá, kdo pouští novinářům důvěrné informace. Naplno se rozjíždí kauza odposlechů.

Únor 2007

Inspekce kvůli pátrání, odkud unikla do médií Kubiceho zpráva, sbírala informace o kontaktech dvou žurnalistů a monitorovala několik měsíců jejich pracovní rozhovory. Stejný postup zvolila i u poslanců ODS Jana Vidíma či Ivana Langera.

Na konci měsíce pak policie - po osmi měsících vyšetřování plánu na likvidaci Kubiceho - celou kauzu odložila. Případ míří ad acta s argumentem: Chybějí důkazy.

Zároveň také propadl Jiří Paroubek, který na Kubiceho podal trestní oznámení. Kubice nebude stíhán a nebude ani kázeňsky potrestán. Paroubek reagoval po pár dnech: Označil celou Kubiceho zprávu za spiknutí.

Březen 2007

Odposlechy a monitoring telefonních hovorů novinářů v souvislosti s kauzou Kubice začalo prověřovat státní zastupitelství.

Deník Aktuálně.cz následně odhalil, že ministerská inspekce neoprávněně sledovala nejméně deset lidí působících na vlivných postech. Získala tak přehled o jejich aktivitách během parlamentních i komunálních voleb - i o životě jejich rodinných příslušníků. Mezi odposlouchávanými a monitorovanými osobami jsou poslanci, primátor, radní, advokáti, podnikatel i manažer. A také několik soukromých osob, které nemají s veřejným životem nic společného. Nejvíce politiků bylo z řad ODS, na seznamu jsou ale zastoupeni i lidovci a sociální demokraté.

Duben 2007

Speciální skupina státních zástupců - vytvořená na prozkoumání takzvané Kubiceho zprávy- téměř po roce dokončila práci. Dospěla k závěru, že její argumenty nebyly opodstatněné. Žalobci tvrdí, že zpráva nedokládá prorůstání zločinu do státní správy ani politický nátlak na citlivé kauzy.

Květen 2007

Pět týdnů poté, co deník Aktuálně.cz upozornil, že inspekce ministra vnitra při vyšetřování kauzy Kubice neoprávněně odposlouchávala a sledovala komunální politiky či žáky základní školy, potvrdilo oficiální vyšetřování, že celá operace byla nelegální.

Ministerstvo vnitra nyní konstatovalo, že důstojníci inspekce opakovaně pochybili. Tvrdé tresty za nestandardní vpád do soukromí více než dvacítky lidí ale nepadnou. Reálné potrestání - a to jen kázeňsky - hrozí jedinému policistovi.

Kauza Kubice: Odposlechy byly nelegální

 

Právě se děje

Další zprávy