O kauze Kubice - a co tomu předcházelo

Redakce DOM
9. 5. 2007 14:00
Souvislosti politického a bezpečnostního skandálu výjimečných rozměrů

Speciál - Na počátku bylo zatýkání členů ČSSD kvůli obvinění z korupce v kauze biolíh. Po sedmi měsících přerostl ryze kriminální případ - byť s politickými aktéry - v politický a bezpečnostní skandál dosud výjimečných rozměrů.

Hrají v něm roli odposlechy politiků a novinářů, příslušníci elitních policejních složek rozpoutali vzájemnou "válku" a politici se obviňují ze zneužívání moci. Na pozadí toho všeho speciální tým vyšetřuje podezření, že se kdosi snažil zavraždit právě Jana Kubiceho.

Co se tedy od loňského března vlastně odehrálo?

Březen 2006

Kubiceho útvar pozatýkal skupinu lidí kvůli podezření, že za úplatky ovlivňovali rozhodování státu. Mimo jiné kvůli chystaným pravidlům pro výrobu biolihu. Mezi zatčenými skončili i členové sociální demokracie.

KOHO POLICIE ZATKLA KVŮLI KORUPCI:

Duben 2006

Policisté oznámili, že spojili vyšetřování "kauzy biolíh" s případem vraždy bosse podsvětí a spolupracovníka několika politiků Františka Mrázka. A to kvůli vzájemným osobním vazbám. Záhy policejní prezident rozhodl, že útvar nesmí o svých aktivitách dočasně informovat.

VÍCE O VRAŽDĚ MRÁZKA

Květen 2006

Inspekce ministra vnitra prohledala kanceláře Kubiceho podřízených, kteří vedou vyšetřování případů biolíh a Mrázek. Zabavila jim počítače a oznámila, že už je půl roku vyšetřuje kvůli údajnému falšování cestovních příkazů a chystá jejich stíhání. Dodnes z těchto činů ale nikoho neobvinila.

Státní zástupce odmítá povolit Kubiceho útvaru domovní prohlídky u Mrázkova obchodního partnera, který shromažďoval informace na politiky. Policisté z odposlechů zjišťují, že se důvěrník expremiéra Grosse Pavel Přibyl snaží zasahovat do kauz spojených s ČSSD. Je v úzkém kontaktu se šéfy jiných elitních policejních útvarů.

Jan Kubice vystoupil v parlamentu a oznámil poslancům, že vyšetřování citlivých kauz biolíh a Mrázek je politicky manipulované. Předložil jim zprávu, v níž byly kromě údajů z odposlechů a vyšetřování i neprověřené záznamy o domovní prohlídce u Mrázkova partnera. Mimo jiné šlo o tvrzení, že Jiří Paroubek zneužíval nezletilou dívku.

Červen 2006

Paroubek označil v emotivním projevu Kubiceho za "hnusného člověka " a prohlásil, že kvůli němu sociální demokracie nevyhrála volby. Podal na něj také trestní oznámení, protože Kubiceho zpráva vedená v režimu utajení unikla v den projednání před poslanci do médií.

Tajná služba získala při odposlechu v jedné své kauze informaci, že kdosi chystá vraždu Jana Kubiceho.

Současně dostali stejnou zprávu i Kubiceho podřízení. Policejní prezident proto v tichosti vytvořil speciální tým, který plán na likvidaci Kubiceho začal prověřovat. Plán počítal nejprve s Kubiceho diskreditací, obviněním, postavením mimo službu a následnou vraždou fingovanou jako sebevražda.

Kubiceho podřízení začali vyšetřovat bývalého Paroubkova a Grossova šéfa kabinetu Zdeňka Doležela kvůli podezření z machinací s dotacemi.

Srpen

Pokračují přestřelky mezi politiky ČSSD a ODS o obsah a závažnost zprávy.

Září

Inspekce ministra vnitra nechala v den nástupu Topolánkovy vlády odposlouchávat politiky ODS, novináře a Kubiceho kvůli úniku jeho zprávy ze sněmovny.

Odposlechy měla povoleny až do prosince, ale o jejich existenci promluvil ministr vnitra Ivan Langer a po měsíci byly podle oficiálních záznamů zastaveny.  Mezi novináři kolují diskreditující hanopisy na Kubiceho.

Říjen

Do ČSSD prosákly informace, že se něco děje kolem Doležela. Jeho skupina současně měla začít čerpat peníze z dotačního programu, o němž policie tvrdí, že z něj chtěli ukrást třicet miliónů. Kubiceho útvar proto všechny podezřelé zatknul a soud je poslal do vazby.

Inspekce ministra vnitra oznamuje, že chce Kubiceho a dva jeho podřízené stíhat za to, že sepsali květnovou zprávu pro poslance. Mimochodem jde o stejné policisty, které inspekce původně chtěla zavřít za falšované cestovní příkazy a kteří kromě případů biolíh a Mrázek vyšetřují i Doležela. Inspekce ale dodnes neví, jak se zpráva dostala na veřejnost.

Vyšla najevo existence speciálního týmu kvůli plánu na Kubiceho vraždu. Za ni však nikdo doposud obviněn nebyl. Média obšírně informují o okolnostech Doleželova příběhu.

ČSSD nejprve vyjadřuje policii plnou podporu a od Doležela a spol. se distancuje, den před volbami ale oznamuje, že se ji Kubiceho útvar ve spolupráci s ODS a médii opět snaží před volbami poškodit. Novináři totiž zveřejnili, že jedna z obviněných - Paroubkova náměstkyně z ministerstva pro místní rozvoj - při výslechu řekla, že v případě dotací pro Doleželovu skupinu byla pod Paroubkovým tlakem.

Prosinec

Spíše než obsah Kubiceho zprávy a tudíž propojení státní správy s mafií nyní politiky zajímá, kdo pouští novinářům důvěrné informace. Naplno se rozjíždí kauza odposlechů.

Únor 2007

Inspekce kvůli pátrání, odkud unikla do médií Kubiceho zpráva, sbírala informace o kontaktech dvou žurnalistů a monitorovala několik měsíců jejich pracovní rozhovory. Stejný postup zvolila i u poslanců ODS Jana Vidíma či Ivana Langera.

Na konci měsíce pak policie - po osmi měsících vyšetřování plánu na likvidaci Kubiceho - celou kauzu odložila. Případ míří ad acta s argumentem: Chybějí důkazy.

Zároveň také propadl Jiří Paroubek, který na Kubiceho podal trestní oznámení. Kubice nebude stíhán a nebude ani kázeňsky potrestán. Paroubek reagoval po pár dnech: Označil celou Kubiceho zprávu za spiknutí.

Březen 2007

Odposlechy a monitoring telefonních hovorů novinářů v souvislosti s kauzou Kubice začalo prověřovat státní zastupitelství.

Deník Aktuálně.cz následně odhalil, že ministerská inspekce neoprávněně sledovala nejméně deset lidí působících na vlivných postech. Získala tak přehled o jejich aktivitách během parlamentních i komunálních voleb - i o životě jejich rodinných příslušníků. Mezi odposlouchávanými a monitorovanými osobami jsou poslanci, primátor, radní, advokáti, podnikatel i manažer. A také několik soukromých osob, které nemají s veřejným životem nic společného. Nejvíce politiků bylo z řad ODS, na seznamu jsou ale zastoupeni i lidovci a sociální demokraté.

Duben 2007

Speciální skupina státních zástupců - vytvořená na prozkoumání takzvané Kubiceho zprávy- téměř po roce dokončila práci. Dospěla k závěru, že její argumenty nebyly opodstatněné. Žalobci tvrdí, že zpráva nedokládá prorůstání zločinu do státní správy ani politický nátlak na citlivé kauzy.

Květen 2007

Pět týdnů poté, co deník Aktuálně.cz upozornil, že inspekce ministra vnitra při vyšetřování kauzy Kubice neoprávněně odposlouchávala a sledovala komunální politiky či žáky základní školy, potvrdilo oficiální vyšetřování, že celá operace byla nelegální.

Ministerstvo vnitra nyní konstatovalo, že důstojníci inspekce opakovaně pochybili. Tvrdé tresty za nestandardní vpád do soukromí více než dvacítky lidí ale nepadnou. Reálné potrestání - a to jen kázeňsky - hrozí jedinému policistovi.

Kauza Kubice: Odposlechy byly nelegální

 

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Francouzský exprezident Sarkozy u soudu, podle prokuratury za neúspěšnou kampaň utratil příliš mnoho peněz

Před pařížským soudem po více než měsíci zazněly závěrečné řeči v procesu s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, který se týká financování jeho neúspěšné kampaně za znovuzvolení v roce 2012. Obhajoba požádala o zproštění obžaloby, napsal list L'Express. Prokuratura Sarkozymu navrhuje šestiměsíční vězení. Soud vynese verdikt 30. září.

"Nicolas Sarkozy se ničím neprovinil. Nepodepsal žádný rozpočet, nepodepsal žádnou fakturu, přijal všechna omezení, která se po něm žádala. Je na hony vzdálený hysterickému, nenasytnému kandidátovi. Respektuje hodnoty spravedlnosti," řekl soudu právní zástupce exprezidenta, který stál v čele Francie v letech 2007 až 2012.

Prokuratura naopak tvrdí, že Sarkozy je "jedinou osobou zodpovědnou za vlastní kampaň", píše L'Express.

Proces se Sarkozym, který se dnešního slyšení nezúčastnil, začal 20. května. Kromě Sarkozyho čelí obžalobě z falšování, podvodu nebo ilegálního financování kampaně dalších 12 lidí a společnost Bygmalion, která měla na starosti organizaci politických shromáždění. Právě podle jména této firmy je proces ve Francii označován jako kauza Bygmalion.

Prokurátoři tvrdí, že Sarkozyho strana v roce 2012 za velmi drahá volební shromáždění utratila téměř dvojnásobek maximální částky, kterou volební zákon stanoví ve výši 22,5 milionů eur (574,2 milionu korun). Následně podle žalobců najala spřátelenou agenturu pro styk s veřejností, aby skutečné náklady skryla. Prezidentské volby Sarkozy nakonec prohrál a jeho nástupcem v nejvyšší funkci se stal François Hollande.

Sarkozymu vedle půlročního trestu vězení hrozí pokuta 3750 eur (96.000 korun). Pro další obžalované prokuratura požaduje podmíněné tresty od 18 měsíců do čtyř let a pokuty až 150.000 eur (3,8 milionu korun).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnice D35 je u Přáslavic uzavřena kvůli nehodě dodávky a dvou aut

Dopravu na dálnici D35 u Přáslavic ve směru na Lipník nad Bečvou uzavřela zhruba na 2,5 hodiny nehoda dodávky a dvou nákladních aut. Jeden z řidičů byl zraněn, informovala mluvčí hasičů Lucie Balážová. Zhruba od 20:30 je již komunikace v místě nehody průjezdná s omezením, doplnila mluvčí policie Petra Vaňharová. Od víkendu jde již o několikátou vážnou nehodu v této oblasti. 

"Komunikace v místě dopravní nehody je již průjezdná s omezením. Zprovozněn je pouze levý jízdní pruh po 281. kilometr D35. Od tohoto místa začíná další objízdná trasa a to až po 290. kilometr D35 z důvodu oprav poškozeného dálničního povrchu," uvedla mluvčí policie.

Hasiči z dodávky museli vyprostit zaklíněného řidiče, následně jej předali záchranné službě a asistovali při transportu. "K vyproštění jsme využili hydraulické nůžky a rozpínák, odstranili jsme celé dveře a řidiči jsme museli opatrně vyprostit nohy zaklíněné pod palubní deskou. Poté jsme jej na páteřní desce vytáhli z vozu ven," uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Jen o několik kilometrů dále, mezi 290 a 281. kilometrem je dálnice v obou směrech uzavřena. V sobotu zde kvůli vysokým teplotám praskla a poté se zvlnila vozovka. K opravě stavbaři používají rychle tuhnoucí směs betonu. Automobilový provoz by v tomto dálničním úseku, který je od soboty v obou směrech uzavřený, měl být obnoven ve čtvrtek.

V této oblasti od víkendu řeší policisté již několik nehod. V pondělí na stejném místě havarovalo nákladní a osobního auto, nehoda se obešla bez zranění, dálnice byla uzavřena zhruba na tři hodiny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Golfista Lieser má olympiádu definitivně jistou

Nejlepší český golfista Ondřej Lieser má definitivní jistotu, že si za měsíc zahraje poprvé na olympijském turnaji. Jeho účast v Tokiu potvrdil konečný redukovaný žebříček pro šedesát účastníků. Lieser v něm figuruje na 50. místě. Informovala o tom Česká golfová federace. Start v Tokiu má takřka jistý i Klára Spilková, která reprezentovala již na předchozí olympiádě před pěti lety v Riu de Janeiro.

Devětadvacetiletý Lieser se loni stal senzačně celkovým vítězem zkrácené sezony Challenge Tour a jako první český golfista v historii získal kartu na European Tour. Ve světovém žebříčku profesionálů mu patří 231. příčka.

Ženský olympijský žebříček se oficiálně uzavře až 29. června po skončení majoru KPMG Women's Championship a berounském turnaji Czech Ladies Open. Spilková se představí v zámoří, aktuálně jí patří v redukovaném pořadí pro Tokio 51. místo.

Lieser dnes rozšířil seznam českých olympioniků, měsíc před zahájením odložených her má výprava zajištěných 79 účastnických míst.

Další zprávy