Paroubek: Kubice poškodil policii

16. 8. 2006 17:36
Praha - Jiří Paroubek tvrdí: vyšetřování prokázalo, že elitní policista Kubice svou zprávou hrubě chyboval. Státní zástupkyně oponuje: na závěry je brzo.
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Zpráva nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké, která má prověřit závažná tvrzení elitního policisty Kubiceho, podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka potvrzuje, že politici neovlivňovali vyšetřování žádných případů. Právě to byla podstata nezvyklé stížnosti, s níž do parlamentu přišel - navíc pár dní před červnovými volbami - šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice.

Zveřejnění takzvané Kubiceho zprávy navíc zmařilo dvě vyšetřování, zdůraznil dnes Paroubek s odvoláním na materiál Vesecké.

Policista Kubice a nejvyšší státní zástupkyně Vesecká
Policista Kubice a nejvyšší státní zástupkyně Vesecká | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Nejvyšší státní zástupkyně však takto radikální závěry odstupujícího premiéra nepřímo odmítla s tím, že její vyšetřování ještě není u konce.

Paroubek už přesto na adresu Kubiceho dodal, že "je zřejmé, co by měl pan policejní prezident dělat". Neuvedl, zda tím míní policistovo odvolání.

Vesecká: Počkejme ještě

Nejvyšší žalobkyně Vesecká ČTK řekla, že nejsou tedy učiněny žádné závěry. "Jde o závažnou kauzu, která by měla být spojena s větším množstvím trestným činů a nelze proto říci, kdy vyšetřování postupu (Jana Kubiceho) bude ukončeno," uvedla.

Infobox

Jan Kubice, ředitel ÚOOZ

ČTĚTE SOUVISLOSTI:

Mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství František Tlapák potvrdil, že dokument který dostala vláda, je pouze dílčí zprávou za resort justice.

Ve zprávě od Vesecké se píše, že neexistovalo žádné politické ovlivňování nějaké kauzy, která je uvedená v Kubiceho materiálu, řekl předseda ČSSD. Potvrdily to podle něj nezávisle na sobě dva týmy, jeden pracující na Nejvyšším státním zastupitelství a druhý při Inspekci ministra vnitra. Šéf sociální demokracie, který stále řídí vládu, prohlásil, že kabinet by se dokumentem nejvyšší žalobkyně měl zabývat na příští schůzi.

Pár dní před volbami

Zpráva se na veřejnost dostala po jednání sněmovního branného výboru, kde Kubice ani ne týden před volbami vypovídal. Řekl, že předseda ČSSD a premiér Jiří Paroubek, ministerstvo vnitra a policejní prezident se snaží ovlivňovat vyšetřování některých případů, mimo jiné vraždy kontroverzního podnikatele Františka Mrázka či kauzy biolíh. Uvedl, že organizovaný zločin prorostl do státní správy.

Paroubek a další sociální demokraté obvinění odmítli. Navíc tvrdili, že zveřejnění zprávy krátce před volbami ubralo sociálním demokratům hlasy. Některé průzkumy tato obvinění potvrdily. Podle průzkumu agentury STEM si v týdnu po volbách většina občanů myslela, že obvinění obsažená ve zprávě sebrala ve volbách hlasy ČSSD a pomohla získat hlasy ODS.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy