Kubice: Státní správu prorostla mafie

ina, bar
29. 5. 2006 19:40
Praha - Vyšetřování klíčových kauz podle politické objednávky? Poslanci braně-bezpečnostního výboru dnes odmítli, že by se něco takového v Česku dělo.

Výbor - za přítomnosti ministra vnitra Františka Bublana, nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké a policejního prezidenta Vladislava Husáka - prošetřoval závažná obvinění šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho.

O nich jako první informoval on-line deník Aktuálně.cz.

Kubice o politických tlacích promluvil poté, co Nejvyšší státní zastupitelství oznámilo, že podezřívá kriminalisty, kteří pracují na "politické" kauze Biolíh, ze zneužití pravomocí veřejného činitele.

Kubice obvinění svých mužů rezolutně odmítl a požádal o dnešní slyšení před poslanci, přičemž Aktuálně.cz řekl: Dokážu, že se někdo snaží mé detektivy zdiskreditovat, a zastavit tak vyšetřování kauzy Biolíh.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
ČTĚTE VÍCE O TÉTO KAUZE:
Zlom: Elitní policista mluví proti státu
Nejvyšší státní zastupitelství oznámilo, že dva kriminalisté, kteří pracují na případu Biolíh, jsou podezřelí ze zneužití pravomoci veřejného činitele a korupce. Jejich nadřízený, šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice, se za ně obratem postavil. a kontroval prohlášením, že vyšetřování kauzy Biolíh je politicky ovlivňováno. V exkluzivním rozhovoru pro Aktuálně.cz Kubice uvedl, že současně žádá o neprodlené slyšení před poslanci výboru pro obranu a bezpečnost...

Kubice nemohl svá slova veřejně doložit. Dokumenty, které podle něj politické vměšování dokazují, jsou totiž vedeny v utajeném režimu důvěrné. Ministr vnitra jej mlčenlivosti nezbavil.

Poslanci: Obvinění odmítáme

Tajné dokumenty, které podle Kubiceho dokazují politické ovlivňování a zastrašování kriminalistů, většinu poslanců nepřesvědčily. Po bezmála sedmi hodinách hádek protlačili sociální demokraté spolu s komunisty prohlášení, v němž Kubiceho argumenty odmítli.

V usnesení výboru se píše, že ministr Bublan, policejní prezident Husák ani premiér Jiří Paroubek nijak neovlivňují vyšetřování závažných kriminálních kauz.

Zároveň ovšem většina poslanců připustila, že v tajné zprávě se objevují vážná podezření, která je zapotřebí policoí prošetřit. "Některé informace jsou velmi silné," uznal i ministr Bublan.

Poslanci ODS a KDU-ČSL ovšem trvají na tom, že z prodležených dokumentů vyplývají přesvědčvé poznatky o propojení organizového zločinu, nájemných vražd, korupce, vysoce postavených policistů, úředníků a některých představiteků ČSSD.

Předseda výboru Jan Vidím (ODS) nepokládá konečné usnesení výboru - že se nic nestalo - vzhledem ke vzájemné podpoře ČSSD a KSČM za překvapivé. "Výsledek byl předem jasný," řekl Vidím bezprotředně po skončení jednání.

Paroubek: Kubice ovlivňuje volby

Na vměšování ministra Bublana, policejního prezidenta Husáka a premiéra Paroubka ukazoval minimálně dopis, který Kubice přiložil k dokumentům pro poslance.

Ve třístránkovém "výcucu" elitní policista naznačil, čeho se jeho slova o politických tlacích týkají. "Domníváme se, že organizovaný zločin již prorostl do státní správy České republiky. Některé informace jsou natolik závažné, že již výrazným způsobem ovlivňují a poškozují státní správu," napsal například Kubice.

V reakci na tato slova svolal v podvečer premiér Paroubek tiskovou konferenci. Tam označil Kubiceho výroky za nehorázné: "Je to nehorázná snaha ovlivnit volby pár dní před jejich konáním," řekl ministerský předseda.

Tvrdí, že jde o dlouho připravované spiknutí, jehož smyslem je zdiskreditovat premiéra. "Je to zbabělost a podraz připravená ve spolupráci s ODS," dodal Paroubek.

Podpořila jej i jeho poradkyně, bývalá Nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová. Podle ní rovněž neexistují pro politické obviňování vyšetřovaných kauz žádné důkazy.

Kubice si myslí své

Kubice si stojí za svým.

V dopise poslancům vůbec poprvé otevřeně popisuje pozadí zákazu policejního prezidenta, podle něhož útvar nesmí poskytovat informace ven.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
ČTĚTE VÍCE O TÉTO KAUZE:
Volby se blíží, policie nesmí mluvit
Policejní prezident zakázal speciálním policejním útvarům, které řeší i politickou korupci, poskytovat veřejnosti informace. Jen několik dní staré rozhodnutí se týká například Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, protikorupční služby či finanční policie...

Kubice tvrdí, že tento zákaz přišel poté, co se propojilo vyšetřování korupce v zadávání státních zakázek (takzvaná kauze Biolíh) a vyšetřování vraždy podnikatele Františka Mrázka.

Foto: Aktuálně.cz
ČTĚTE VÍCE O TÉTO KAUZE:
Mrázkova smrt: Policii zajímá politika

Kriminalisté začali rozplétat politické vazby zavražděného podnikatele Františka Mrázka. Podle jedné z policejních vyšetřovacích verzí, proč musel Mrázek zemřít, totiž podnikatel disponoval informacemi a doklady, které mohly kompromitovat některé politiky. A to napříč politickými stranami...

Tehdy na ÚOOZ přišel policejní prezident Husák. "Policejní prezident sdělil, že byl téhož dne s ministrem vnitra Františkem Bublanem informovat premiéra Jiřího Paroubka o vyšetřování těchto případů. Řediteli útvaru (Kubicemu) pak sdělil, že pan premiér a pan ministr vnitra již nechtějí, aby tisková mluvčí útvaru Blanka Kosinová vystupovala pro média a aby tak byla ukončena veškerá prezentace útvaru," stojí v dokumnetech pro výbor.

Infobox

Jan Vidím a Jan Kubice

JAK PROBÍHALO JEDNÁNÍ SNĚMOVNÍHO VÝBORU:

Poslanci se přes čtyři hodiny dohadovali, zda bude jednání veřejné, jak požaduje ČSSD, nebo uzavřené - což chce ODS. Pouze uzavřené jednání by ovšem umožnilo Janu Kubicemu, aby hovořil o informacích s nálepkou důvěrné/tajné.

Vyhrocenou hádku vystupňoval šéf výboru Jan Vidím, který se rozhodl naoko vyhovět sociálním demokratům. Jednání bude otevřené, ale z tajných dokumentů se číst bude. Číst hodlal sám, čímž by se vystavil hrozbě postihu místo Kubiceho. Poté poslanci jednání přece jen uzavřeli.

Ještě před tím prohlásila nejvyšší státní zástupkyně Vesecká, policejní prezident Husák a šéf vnitra Bublan, že slova elitního důstojníka odmítají. "Ani od státních zástupců, ani od policie nemám signály, že by docházelo k politickému ovlivňování," řekla například Vesecká.

Podobně hovořil i Miroslav Borník, šéf inspekce ministra vnitra: "Vyšetřujeme celkem čtyři policisty z plzeňské pobočky ÚOOZ - mimo jiné kvůli podezření z korupce či podvodu. Můžeme dokázat, že zde nejsou žádné politické vlivy."

Nakonec členové výboru - hlasy ČSSD a KSČM - Kubiceho obvinění odmítli.

 

Bublan tehdy oficiálně řekl, že Kosinová zveřejněním informací narušila vyšetřování těchto kauz jiným složkám. To Kubice vylučuje: podklady Kosinové chystaly útvary ÚOOZ a za uplynulé týdny se žádný policejní odbor nepřihlásil s tím, že by byla jeho práce výroky narušena.

Podle Vidíma jde o jeden z jasných důkazů o ovlivňování vyšetřování ze strany politiků. Dodal, že v tajném spise se hovoří o dvou politických stranách. Jakých ovšem odmítl sdělit s odvoláním na důvěrnost zprávy.

Hrubá chyba, nebo manipulace?

Další politický tlak vidí Kubice v obvinění členů jeho útvaru, které vznesla inspekce ministerstva vnitra.

"Inspekce byla ... účelově použita ke kriminalizaci vedoucího týmu, vyšetřujícího vraždu Mrázka ... Tato kriminalizace slouží podle našeho názoru k vyvinutí tlaku na pracovníky útvaru vyšetřující výše uvedené závažné případy. Téměř tím byla zastavena jak operativně pátrací činnost, tak vyšetřování zejména vraždy podnikatele Mrázka," napsal Kubice poslancům.

O účelovosti podle něj svědčí fakt, že inspekce muže vyšetřuje již od prosince 2005. Kriminalisté přitom na jaře letošního roku získali prověrky na stupeň "důvěrný" či "tajný" - což by nebylo možné, kdyby skutečně byli podezřelí z trestné činnosti.

V opačném případě by se jednalo o hrubou chybu - nechat pracovníky s takovým podezřením vyšetřovat závažné kauzy Mrázek a Biolíh.

Tajné dokumenty, které Kubice rovněž poslancům předal, obsahovaly podle zjištění deníku Aktuálně.cz mimo jiné přepisy odposlechů exšéfa Úřadu vlády a blízkého důvěrníka expremiéra Stanislava Grosse Pavla Přibyla.

Osvětlují též úlohu vedoucího odboru Inspekce ministra vnitra Jaroslava Hlaváče.

ČTĚTE VÍCE O TÉTO KAUZE:
Biolíh: Spis míří na Grossova důvěrníka
Bitva o další osud kauzy Biolíh, v níž jsou z korupce podezřelí lidé kolem ČSSD, zasáhla nejvyšší kruhy. Dokumenty, které mají prokázat, že politici zkoušejí aféru zarazit, ukazují na exšéfa Úřadu vlády Pavla Přibyla a na expremiéra Stanislava Grosse...
 

Právě se děje

před 11 minutami

U Itálie se objevil plejtvákovec šedý, odborníky to ohromilo

V Itálii už týden vzbuzuje obrovské pozdvižení plejtvákovec šedý, který se objevil u tamního pobřeží. Kytovec, jehož domovem je Tichý oceán, se podle odborníků vrátil do Atlantiku poprvé po 300 letech. Ochránci přírody jej postupně pozorovali v Neapolském zálivu, u ostrova Ponza a naposledy poblíž Fiumicina nedalo Říma, napsala dnes agentura DPA.

Plejtvákovci šedí dříve v Atlantiku žili, ale byli vyhubeni lovci a poslední tři staletí se podle vědců vyskytovali výhradně u pacifického pobřeží Severní Ameriky a u břehů severovýchodní Asie. Nyní se odborníci dohadují, jak se mladý jedinec do Středozemního moře, které je součástí Atlantiku, dostal a zda lze vzácný úkaz považovat za důkaz, že se tato velryba natrvalo vrací do Atlantického oceánu.

Možné vysvětlení toho, že se plejtvákovec objevil u Itálie, je dvojí. Podle některých vědců není vyloučeno, že díky tání ledu v Arktidě mohla velryba do Atlantiku doplavat. Jiní mají za to, že vzhledem k jejímu věku se nejspíš v Atlantickém oceánu už narodila.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Zastupitelé Prahy schválili strategii rozvoje bydlení, ročně má v Praze vznikat 9000 bytů

Do roku 2030 by v Praze mělo vznikat nejméně 9000 bytů ročně, z toho 500 má stavět samo město. Vyplývá to ze strategie rozvoje bydlení, kterou dnes schválili pražští zastupitelé. Strategii kritizovali zejména zastupitelé ANO, podle kterých je dokument nedostatečný, málo ambiciózní a nepřináší nic nového. Praha se v posledních letech potýká s bytovou krizí a stále vzrůstajícími cenami bydlení.

Dokument připravil městský Institut plánování a rozvoje (IPR). Podle náměstka primátora Petra Hlaváčka (za TOP 09) je založen na několika základních východiscích, mezi které patří například snaha města neprodávat pozemky vhodné pro výstavbu nebo co nejlepší spolupráce se soukromými stavebníky. "Je důležité, že město v materiálu jasně deklaruje, že město už nebude pokračovat v privatizaci svého bytového fondu," dodal radní Adam Zábranský (Piráti).

Z asi 3250 lidí bez domova v roce 2019 se má jejich počet snížit o čtvrtinu a z odhadovaných 9800 domácností v akutní bytové nouzi v roce 2018 chce město dosáhnout poklesu na maximálně 5000. Zvýšit se mají také počty bytů pro lidi v nouzi, seniory, zdravotně postižené nebo příslušníky veřejně prospěšných profesí.

"Navrhovaná realizace 9000 nových bytů ročně nepředstavuje ani minimum nutné pro saturaci přirozeného přírůstku obyvatel," kritizoval dokument opoziční zastupitel Ondřej Prokop (ANO). Dodal, že mu strategie přijde málo podrobná a chybí mu také popis financování výstavby. Jeho kolega Radek Lacko (ANO) dodal, že v dokumentu podle něj není nic nového.

Radní Hana Marvanová (STAN) v reakci řekla, že strategie má shrnout obecná východiska a cíle. "Představuje rámec, který by měl být dále rozpracován na základě akčních plánů," řekla. Cíl výstavby podle ní byl stanoven na základě realistických dohadů. "K čemu by bylo, pokud by tam byly naprosto nerealistické a nesplnitelné cíle," řekla.

Předseda výboru po bydlení zastupitelstva Pavel Zelenka (Praha Sobě) dodal, že s přípravou navazujících akčních plánů se začne okamžitě.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Británie se omluvila za opomíjení padlých příslušníků jiných ras

Británie se omluvila za nedostatečné připomínání asi 350 tisíc černošských a asijských padlých vojáků bojujících za britské impérium ve světových válkách. Informovala o tom agentura Reuters. Důvodem jejich přehlížení patrně byl "všudypřítomný rasismus", říká zpráva, kterou nechala zpracovat Komise Společenství pro válečné hroby (CWGC).

Nezávislé vyšetřování dospělo k závěru, že stovky tisíc obětí z 1. světové války většinou z Afriky a Blízkého východu nebyly připomínány jménem, nebo nebyly připomínány vůbec.

CWGC usiluje o to, aby se na všechny padlé vojáky v obou světových válkách vzpomínalo stejně - bez ohledu na hodnost, náboženství nebo rasu. Britský ministr obrany Ben Wallace dnes v parlamentu řekl, že není pochyb o tom, že předsudky sehrály svou roli v některých selháních Imperiální komise pro válečné hroby, která byla předchůdkyní CWGC.

"Jménem Komise Společenství pro válečné hroby a vlády, tehdy i dnes, se chci omluvit," řekl Wallace. Vyjádřil také "hlubokou lítost", že náprava situace trvala tak dlouho.

Zdroj: ČTK
Další zprávy