Odposlechy: Paroubek studoval spis

Sabina Slonková
11. 1. 2007 11:02
Praha - Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek získal cenné informace o svých rivalech. A to přímo z vyšetřovacího spisu k případu Kubice a ke kauze odposlechů politiků, policistů a novinářů.
Jiří Paroubek ví, kdo si s kým telefonuje.
Jiří Paroubek ví, kdo si s kým telefonuje. | Foto: Ondřej Besperát

Jde o spis inspekce ministra vnitra, která vyšetřovala únik takzvané Kubiceho zprávy na veřejnost. Tu předal před loňskými parlamentními volbami šéf útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice poslancům, když dokládal svá slova o politickém ovlivňování citlivých kauz.

Inspekce pak nechala odposlouchávat čelné představitele ODS, dva novináře a tři policisty včetně Kubiceho. "Napíchla" kvůli tomu 46 telefonů.

"Pan Paroubek spolu se svým advokátem nahlížel do spisu 9. 1. 2007," potvrdila Aktuálně.cz šéfka státního zastupitelství pro Prahu 1 Jana Hercegová.

Inspekce to zařídí

Přístup do spisu zařídilo Jiřímu Paroubkovi bývalé vedení inspekce ministra vnitra, která tak rozhodla ještě v době, kdy resort ovládal za ČSSD František Bublan.

František Bublan, když předával resort vnitra svému nástupci Ivanu Langerovi.
František Bublan, když předával resort vnitra svému nástupci Ivanu Langerovi. | Foto: Aktuálně.cz

Princip je jednoduchý a navíc zcela zákonný: Kvůli úniku Kubiceho zprávy inspekce obdržela trestní oznámení od několika osob, vyšetřování ale oficiálně rozjela na základě oznámení Jiřího Paroubka.

Inspektoři si vybrali čtyři trestné činy, kterými šetření zdůvodnili: ohrožení utajovaných skutečností, zneužití pravomoci veřejného činitele, neoprávněné nakládání s osobními údaji a trestný čin pomluvy.

Právě u dvou posledně zmíněných deliktů je takzvanou osobou poškozenou Jiří Paroubek, který v tomto duchu podal trestní oznámení. A jako poškozený má nárok na to, aby znal detaily vyšetřování.

"Nahlížení do spisu bylo zcela v souladu se zákonem," dodala nyní žalobkyně Hercegová.

Paroubek už spis využil

Ačkoli podle státní zástupkyně Jany Hercegové lídr sociálních demokratů zatím neměl k dispozici přímo obsah odposlouchávaných rozhovorů, přesto získal informace, které se mu v politice mohou hodit.

A dokázal to hned den poté, co se do spisu podíval. 10. ledna, kdy probíhalo za asistence televizních kamer jednání ČSSD a trojkoalice, Paroubek začal mluvit o tom, co se z vyšetřování dozvěděl.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Upozorňoval politiky ODS, že by se divili, kdyby věděli, kdo všechno si volal před vystoupením Kubiceho v parlamentu. A odvolal se přímo na své znalosti ze spisu. Paroubek se už měsíce snaží dokázat, že Kubice své předvolební aktivity konzultoval s ODS.

Vyšetřovací spis totiž obsahuje například záznamy o dosavadních výsledcích vyšetřování, včetně návrhů, kterými inspekce odůvodňovala své žádosti na odposlechy politiků, policistů a novinářů. Součástí spisu jsou i zpětně záznamy, kdo, kdy a kolikrát si volal.

Lídr ČSSD nereaguje

Jiří Paroubek se od včerejška vyhýbá komentáři. Mobilní telefon nezvedal, otázky zaslané prostřednictvím mluvčí Květy Kočové nechal zatím bez odpovědi.

"Mluvila jsem už s panem předsedou, na toto téma se blíže prý vyjadřovat nebude," tlumočila jeho stanovisko Kočová.

Na skutečnost, že vyšetřování je nastaveno tak, že umožňuje Paroubkovi získat citlivá data, upozornil Aktuálně.cz už loni v říjnu. Paroubek tehdy řekl, že tuto možnost nevyužil.

Okolnosti, za nichž inspekce nasadila odposlechy na novináře a politiky, dodnes nebyly uspokojivě vysvětleny. Osobu, která utajenou Kubiceho zprávu vynesla na veřejnost, úřady dodnes nevypátraly. Ani pomocí odposlechů.

Koncem loňského roku pak státní zastupitelství konstatovalo, že samotný Kubice se v souvislosti se sepsáním svého dokumentu a vystoupením před poslanci žádného trestného činu nedopustil.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy