Ortel nad Kubiceho zprávou padne v září

Martina Macková
23. 8. 2006 15:22
Praha - Vyšetřování zprávy, která mohla ovlivnit parlamentní volby, skončí možná dřív, než bude ustavena nová vláda.
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Průběžnými poznatky o vyšetřování se dnes zabývala vláda. Ministr vnitra František Bublan tvrdí, že z nich vyplývají dvě věci: nadřízení policisty Kubiceho neovlivňovali kauzy a policista neměl důvod k tomu, aby je při zveřejňování zprávy obešel.

V případu jde o to, že šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice několik dnů před červnovými volbami přinesl poslancům bezpečnostního výboru sněmovny doklady vyovolávající jeho podezření, že předseda ČSSD a premiér Jiří Paroubek, ministerstvo vnitra a policejní prezident se snaží ovlivňovat vyšetřování některých závažných případů. Mimo jiné šlo o vraždy kontroverzního podnikatele Františka Mrázka či kauzu Biolíh.

Infobox

Vše o kauze biolíh

V SOUVISLOSTECH:

  • Korupční kauza biolíh
    Elitní policejní důstojník Jan Kubice obvinil politiky, že zasahují do vyšetřování kauzy biolíh a vraždy podnikatele Františka Mrázka. Postaral se tak o skandál, kvůli němuž vládní ČSSD obvinila Kubiceho, že se proti ní spolčil s opoziční ODS. Projděte si články připravené Sabinou Slonkovou.

Kubiceho materiály poté z uzavřeného jednání sněmovního výboru unikly do médií.

Neměl důvod nadřízené obcházet

"Nebyl nalezen důvod, proč pan Kubice předložil zprávu o vyšetřování do sněmovního výboru. Nevyužil všechny možnosti, konzultace s nadřízenými, s ministrem a šel rovnou do sněmovny. Důvod k tomu neměl," řekl Bublan.

Kubice by podle něj měl být do ukončení vyšetřování postaven mimo službu. Personální pravomoci vůči Kubicemu však nemá ministr, ale náměstek pro trestní řízení František Snopek, případně policejní prezident Vladislav Husák. Ten dnes nechtěl vyjádření Bublana komentovat.

"Pan ministr mi nic takového neřekl a na jednání vlády jsem nebyl, takže se k tomu nebudu vyjadřovat," řekl Husák ČTK. Podle svých slov ani nezná obsah zprávy, o které vláda jednala.

Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká podle ministra ve své zprávě konstatovala, že premiér ani ministři neovlivňovali závažné kauzy.

"Pan Kubice se domníval, že by nadřízení mohli být podjati nebo zapleteni do případů, proto ten postup. Vyšetřování kauz a poznatků ještě pokračuje. Mnoho informací v jeho zprávě je ale nepodložených, neprověřených, nepravdivých a některé jsou zcela mylné," řekl Bublan.

"Například se v ní objeví jméno policejního důstojníka, který hovořil s určitou osobou, a jeho telefon, a nakonec se zjistí, že telefon není jeho a on s osobou ani nemluvil. Informací tohoto typu je tam mnoho," popsal ministr.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Kubice však od počátku ve sněmovně poslance upozornil, že přinesl neutříděné materiály, mezi nimiž jsou mnohá neověřená fakta. Dnes se Aktuálně.cz odmítl k průběžným poznatkům vyšetřování vyjádřit.

Případy budou pozastaveny

Bublan také tvrdí, že zveřejnění Kubiceho zprávy ovlivnilo vyšetřování několika závažných kauz. Ty budou muset být pozastaveny, říká ministr, jehož úřad byl u Kubiceho také v podezření, že některé případy ovlivňuje.

"Některé případy budou muset být pozastaveny, svědci přestali kontaktovat polici, došlo k narušení vyšetřování. Především u kauz tzv. ruskojazyčného zločinu," dodal Bublan.

Už to říkal Paroubek

Premiér Jiří Paroubek už minulý týden zveřejnil částečné závěry vyšetřování. Podle něj se prokázalo, že elitní policista Kubice svou zprávou hrubě chyboval a poškodil policii. Naznačil také, že by měl být elitní policista odvolán. Na adresu Kubiceho dodal, že "je zřejmé, co by měl pan policejní prezident dělat".

Po jeho vystoupeních v médiích však Nejvyšší státní zastupitelství několikrát důrazně upozornilo, že premiér nemá v ruce uzavřený případ. Sděloval tedy jen dílčí zjištění.

V případě Kubiceho zprávy bylo podáno 13 trestních oznámení - na podezření pro zneužití pravomocí veřejného činitele, pomluvu či únik utajovaných informací.

ČSSD, k níž patří jak premiér Paroubek, tak ministr Bublan, od začátku tvrdí, že zveřejnění zprávy krátce před volbami bylo politicky účelové a sebralo sociální demokracii hlasy ve volbách.

Také většina občanů si podle průzkumu agentury STEM myslela, že obvinění obsažená ve zprávě sebrala ve volbách hlasy ČSSD a pomohla získat hlasy ODS.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy