Kdo a proč zavraždil podnikatele Mrázka

ina
30. 5. 2006 17:00
Praha - Čtyři měsíce pro smrti kontroverzního podnikatele Františka Mrázka policie stále nedopadla jeho vraha.
Foto: Rodinné album

Tvrdí ale, že má dvě hlavní vyšetřovací verze, proč Mrázek, známý svými kontakty v podsvětí i politice, musel zemřít.

Varianty jsou celkem čtyři, policie však označuje za pravděpodobné jen dvě. Seznam verzí předložil šéf útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice poslancům.

Verze první: Mrázek zemřel kvůli Setuze. "Odstraněním Mrázka by vznikl jeho partnerovi Tomáši Pitrovi prostor k podnikání a velmi pravděpodobně by se dostal k finančním prostředkům za prodej Setuzy. Verze dosud šetřena, nebyla vyvrácena, v současné době je tato verze stanovena jako jeden za dvou možných důvodů vraždy," stojí ve zprávě.

Verze druhá: Mrázkova smrt souvisí s rozpory s Radovanem Krejčířem. Verze v podstatě sloučena s předchozí a to kvůli Tomáši Pitrovi, neboť mají podle kriminalistů úzké vazby.

Verze třetí: msta za předchozí vraždy, v nichž Mrázek vystupoval jako objednavatel. Jde o vraždy několika podnikatelů, které policie připisuje právě Mrázkovi. Nikdo ale z těchto deliktů nebyl obviněn. Verze pomsty za tyto vraždy nebyla podle Kubice vyloučena, ale jeví se jako málo pravděpodobná a to: "s ohledem na způsob provedení vraždy Mrázka a znalost osob, které by mohly za mstou stát. Jedná se o kriminálně závadové osoby, které by měly obavy z vraždy Mrázka jako respektované postavy," píše Kubice.

Verze čtvrtá: politické pozadí. Podle této možnosti by jeho smrt mohla souviset s okolnostmi jeho podnikatelských aktivit. Mrázek byl osoba s vlivnými vazbami z kulturní a politické sféry - podle Kubiceho zprávy údajně stál za odvoláním Stanislava Grosse a Michala Krause (přesnější detaily zpráva neuvádí). "Na základě operativního šetření se tato verze jeví jako pravděpodobná," stojí ve zprávě. O této možnosti vypovídá víc osob shodnými slovy - vražda má politický motiv. Svědky jsou vesměs Mrázkovi známí.

V pasáži o smrti Mrázka šéf útvaru Kubice zmiňuje jméno rodiny Václava Kočky, který se přátelí s premiérem Paroubkem. Údaje o Kočkových se nalezly při domovní prohlídce u Pitra, rodina podle těchto nedoložených dokumentů o smrti Mrázka hovořila ještě před vraždou.

Kubice bez bližších podrobností upozorňuje, že pražská policejní správa jeho útvaru zaslala "poznatek, že vražda Mrázka byla provedena osobou Kočka."

Nikde v dokumentu ale není výslovně uvedeno, že kdokoli z rodiny Kočkových je z vraždy Mrázka podezřelý.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy