Korupce na úřadech: Sedm zatčených

Sabina Slonková
9. 3. 2006 15:45
Praha - Policie rozjela dosud největší tažení proti korupci ve státní správě. Zatkla skupinu lidí kvůli podezření, že ovlivňovali rozhodování státu úplatky.

Úplatky se týkaly zejména verdiktů spojených s lidmi a aktivitami na ministerstvu dopravy a zemědělství.

Zatýkalo se i na ministerstvu

Mezi sedmi podezřelými jsou podle zjištění deníku Aktuálně.cz i přímo státní úředníci, a to z ministerstva dopravy.

Další zadržení jsou podnikatelé, včetně významného pražského realitního magnáta Miloše Červenky, a lobbisté.

Policejní razie přitom nekončí, kriminalisté předpokládají, že se okruh podezřelých bude dál rozšiřovat.

Svým rozsahem je případ srovnatelný jen s čtyři roky starou korupcí při zadávání zakázek na ministerstvu zahraničí, který se ovšem týkal pouze jednoho resortu.

Policie zatím detaily dnešní nebývale utajované akce nezveřejnila.

Mluvčí útvaru pro boj s organizovaným zločinem Blanka Kosinová bez bližších podrobností pouze potvrdila, že kriminalisté zadrželi sedm lidí, včetně úředníků ministerstva dopravy. "Jde o podezření z úplatkářství," sdělila Kosinová.

Úplatek směřoval i k policii

Z informací, které nashromáždil deník Aktuálně.cz, vyplývá, že se operace spustila dnes bezprostředně poté, co se jeden z členů skupiny - olomoucký lobbista František Vybíral - pokusil uplatit samotné detektivy.

"Zjistili si, kdo v policii se o jejich aktivity zajímá, a chtěli si zaplatit beztrestnost. Když přinesl peníze, byl zatčen," popsal začátek akce jeden z kriminalistů.

Veřejnosti neznámý František Vybíral disponoval kontakty nejen do státní správy, ale i k podsvětí. "V celé skupině fungoval jako jakýsi prostředník pro korupci. Podnikatelé mu dávali úplatky, které on dál distribuoval směrem ke státním úředníkům," dodal již citovaný detektiv.

Jde o výrobu bioetanolu

Kromě pokusu o úplacení policistů jsou Vybíral a spol. prozatím vyšetřováni i kvůli státem určovaným pravidlům pro výrobu bioetanolu. Podle policejní verze si náklonnost úředníků chtěli pojistit úplatkem podnikatelé spojení s lihovarem Kolín.

Dva zástupci firmy - včetně generálního ředitele Jaromíra Janaty - jsou rovněž mezi podezřelými. Úplatky podle policie směřovaly k dvěma úředníkům resortu dopravy, kteří měli pomocí svých osobních kontaktů ovlivnit rozhodování dalších institucí.

Podezření z korupce čelí i spekulant s pozemky Červenka.

Po celý dnešní den probíhají v kancelářích a bytech zatčených domovní prohlídky. Během zítřka by mělo padnout rozhodnutí, kdo ze skupiny by měl být vyšetřovaný na svobodě, a kdo půjde do vazby.

Šimonovský: Jsem v šoku

Ministr dopravy Milan Šimonovský byl zatčením úředníků zaskočen. "Upřímně, jsem v šoku. Nemám bližší informace, sejdu se se svými náměstky a musíme zjistit, oč jde. Doufám, že ten případ není nijak spojen s rozhodováním na ministerstvu," sdělil Aktuálně.cz.

Jeden z úředníků pracoval na státním fondu dopravní infrastruktury, druhá žena působila na pozici šéfky kabinetu jednoho z náměstků ministra.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Prezident Miloš Zeman jmenoval Pavla Šámala soudcem Ústavního soudu. Ten je tak po víc než roce kompletní

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek na Pražském hradě jmenoval dosavadního předsedu Nejvyššího soudu Pavla Šámala soudcem Ústavního soudu  Soud je tak kompletní po více než roce, jednoho soudce postrádal od rezignace Jana Musila ze zdravotních důvodů k loňskému 31. lednu. Senát vyslovil souhlas se jmenováním experta na ústavní právo Šámala koncem ledna.

Po dnešním přesunu Šámala mezi ústavní soudce povede Nejvyšší soud do jmenování nového předsedy jeho místopředseda Roman Fiala, sdělil mluvčí soudu Petr Tomíček. Hrad zatím neupřesnil, kdy Zeman nového předsedu vybere. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy