reklama
 
 

Korupce na úřadech: Sedm zatčených

9. 3. 2006 15:45
Praha - Policie rozjela dosud největší tažení proti korupci ve státní správě. Zatkla skupinu lidí kvůli podezření, že ovlivňovali rozhodování státu úplatky.

Úplatky se týkaly zejména verdiktů spojených s lidmi a aktivitami na ministerstvu dopravy a zemědělství.

Zatýkalo se i na ministerstvu

Mezi sedmi podezřelými jsou podle zjištění deníku Aktuálně.cz i přímo státní úředníci, a to z ministerstva dopravy.

Další zadržení jsou podnikatelé, včetně významného pražského realitního magnáta Miloše Červenky, a lobbisté.

Policejní razie přitom nekončí, kriminalisté předpokládají, že se okruh podezřelých bude dál rozšiřovat.

Svým rozsahem je případ srovnatelný jen s čtyři roky starou korupcí při zadávání zakázek na ministerstvu zahraničí, který se ovšem týkal pouze jednoho resortu.

Policie zatím detaily dnešní nebývale utajované akce nezveřejnila.

Mluvčí útvaru pro boj s organizovaným zločinem Blanka Kosinová bez bližších podrobností pouze potvrdila, že kriminalisté zadrželi sedm lidí, včetně úředníků ministerstva dopravy. "Jde o podezření z úplatkářství," sdělila Kosinová.

Úplatek směřoval i k policii

Z informací, které nashromáždil deník Aktuálně.cz, vyplývá, že se operace spustila dnes bezprostředně poté, co se jeden z členů skupiny - olomoucký lobbista František Vybíral - pokusil uplatit samotné detektivy.

"Zjistili si, kdo v policii se o jejich aktivity zajímá, a chtěli si zaplatit beztrestnost. Když přinesl peníze, byl zatčen," popsal začátek akce jeden z kriminalistů.

Veřejnosti neznámý František Vybíral disponoval kontakty nejen do státní správy, ale i k podsvětí. "V celé skupině fungoval jako jakýsi prostředník pro korupci. Podnikatelé mu dávali úplatky, které on dál distribuoval směrem ke státním úředníkům," dodal již citovaný detektiv.

Jde o výrobu bioetanolu

Kromě pokusu o úplacení policistů jsou Vybíral a spol. prozatím vyšetřováni i kvůli státem určovaným pravidlům pro výrobu bioetanolu. Podle policejní verze si náklonnost úředníků chtěli pojistit úplatkem podnikatelé spojení s lihovarem Kolín.

Dva zástupci firmy - včetně generálního ředitele Jaromíra Janaty - jsou rovněž mezi podezřelými. Úplatky podle policie směřovaly k dvěma úředníkům resortu dopravy, kteří měli pomocí svých osobních kontaktů ovlivnit rozhodování dalších institucí.

Podezření z korupce čelí i spekulant s pozemky Červenka.

Po celý dnešní den probíhají v kancelářích a bytech zatčených domovní prohlídky. Během zítřka by mělo padnout rozhodnutí, kdo ze skupiny by měl být vyšetřovaný na svobodě, a kdo půjde do vazby.

Šimonovský: Jsem v šoku

Ministr dopravy Milan Šimonovský byl zatčením úředníků zaskočen. "Upřímně, jsem v šoku. Nemám bližší informace, sejdu se se svými náměstky a musíme zjistit, oč jde. Doufám, že ten případ není nijak spojen s rozhodováním na ministerstvu," sdělil Aktuálně.cz.

Jeden z úředníků pracoval na státním fondu dopravní infrastruktury, druhá žena působila na pozici šéfky kabinetu jednoho z náměstků ministra.

autor: Sabina Slonková | 9. 3. 2006 15:45

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama