Korupce na úřadech: Sedm zatčených

Sabina Slonková
9. 3. 2006 15:45
Praha - Policie rozjela dosud největší tažení proti korupci ve státní správě. Zatkla skupinu lidí kvůli podezření, že ovlivňovali rozhodování státu úplatky.

Úplatky se týkaly zejména verdiktů spojených s lidmi a aktivitami na ministerstvu dopravy a zemědělství.

Zatýkalo se i na ministerstvu

Mezi sedmi podezřelými jsou podle zjištění deníku Aktuálně.cz i přímo státní úředníci, a to z ministerstva dopravy.

Další zadržení jsou podnikatelé, včetně významného pražského realitního magnáta Miloše Červenky, a lobbisté.

Policejní razie přitom nekončí, kriminalisté předpokládají, že se okruh podezřelých bude dál rozšiřovat.

Svým rozsahem je případ srovnatelný jen s čtyři roky starou korupcí při zadávání zakázek na ministerstvu zahraničí, který se ovšem týkal pouze jednoho resortu.

Policie zatím detaily dnešní nebývale utajované akce nezveřejnila.

Mluvčí útvaru pro boj s organizovaným zločinem Blanka Kosinová bez bližších podrobností pouze potvrdila, že kriminalisté zadrželi sedm lidí, včetně úředníků ministerstva dopravy. "Jde o podezření z úplatkářství," sdělila Kosinová.

Úplatek směřoval i k policii

Z informací, které nashromáždil deník Aktuálně.cz, vyplývá, že se operace spustila dnes bezprostředně poté, co se jeden z členů skupiny - olomoucký lobbista František Vybíral - pokusil uplatit samotné detektivy.

"Zjistili si, kdo v policii se o jejich aktivity zajímá, a chtěli si zaplatit beztrestnost. Když přinesl peníze, byl zatčen," popsal začátek akce jeden z kriminalistů.

Veřejnosti neznámý František Vybíral disponoval kontakty nejen do státní správy, ale i k podsvětí. "V celé skupině fungoval jako jakýsi prostředník pro korupci. Podnikatelé mu dávali úplatky, které on dál distribuoval směrem ke státním úředníkům," dodal již citovaný detektiv.

Jde o výrobu bioetanolu

Kromě pokusu o úplacení policistů jsou Vybíral a spol. prozatím vyšetřováni i kvůli státem určovaným pravidlům pro výrobu bioetanolu. Podle policejní verze si náklonnost úředníků chtěli pojistit úplatkem podnikatelé spojení s lihovarem Kolín.

Dva zástupci firmy - včetně generálního ředitele Jaromíra Janaty - jsou rovněž mezi podezřelými. Úplatky podle policie směřovaly k dvěma úředníkům resortu dopravy, kteří měli pomocí svých osobních kontaktů ovlivnit rozhodování dalších institucí.

Podezření z korupce čelí i spekulant s pozemky Červenka.

Po celý dnešní den probíhají v kancelářích a bytech zatčených domovní prohlídky. Během zítřka by mělo padnout rozhodnutí, kdo ze skupiny by měl být vyšetřovaný na svobodě, a kdo půjde do vazby.

Šimonovský: Jsem v šoku

Ministr dopravy Milan Šimonovský byl zatčením úředníků zaskočen. "Upřímně, jsem v šoku. Nemám bližší informace, sejdu se se svými náměstky a musíme zjistit, oč jde. Doufám, že ten případ není nijak spojen s rozhodováním na ministerstvu," sdělil Aktuálně.cz.

Jeden z úředníků pracoval na státním fondu dopravní infrastruktury, druhá žena působila na pozici šéfky kabinetu jednoho z náměstků ministra.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy