Porušil Kubice zákon? Neprokázalo se

Sabina Slonková
27. 6. 2006 0:00
Praha - Policejní důstojník Jan Kubice neporušil zákon, když před měsícem informoval poslance o politických tlacích na vyšetřování citlivých kauz.
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Průběžné závěry vyšetřování podle zjištění Aktuálně.cz překročení zákona neprokázaly; úřady ale stále zkoumají, zda Kubice svým postupem neporušil interní normy.

"Zatím se žádné porušení zákona ze strany pana Kubiceho neprokázalo. Zjednodušeně řečeno: Vystoupit před poslanci mu nic nezakazuje," uvedl vysoce postavený úředník ministerstva vnitra obeznámený s vyšetřováním.

Státní zástupce Michal Zachystal, který na případ dohlíží, nechtěl tyto dílčí závěry z vyšetřování nijak komentovat. "Po dohodě s inspekcí ministerstva vnitra nebudeme průběh vyšetřování rozebírat v médiích. Stanovisko vydáme, až bude šetření kompletně hotové. A to určitě nebude do měsíce," sdělil Aktuálně.cz Zachystal.

Asi se to protáhne...

Kubicemu ale i nadále teoreticky hrozí stíhání za informace, které uvedl ve své zprávě určené poslancům.

Infobox

Vše o kauze biolíh

ČTĚTE SOUVISLOSTI:

V ní policejní důstojník popisoval stav několika kauz a dokument se prakticky obratem dostal ze sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost do médií. Na Kubiceho kvůli obsahu zprávy podalo několik lidí - včetně dosluhujícího premiéra Jiřího Paroubka - trestní oznámení.

"Dosud se ale nenašel sebemenší důkaz, že zprávu předal novinářům Kubice," dodal již citovaný úředník ministerstva vnitra.

Kubice svým prohlášením o politické manipulaci kauzy biolíh a případu vraždy bosse podsvětí Františka Mrázka vyvolal jeden z největších polistopadových skandálů. Svá slova pronesl týden před volbami a ČSSD jej obvinila, že se spolčil s ODS, aby Paroubkovu stranu poškodil.

Kubiceho zprávu i informace, které obsahuje, nadto zkoumá speciální tým policistů i žalobců. Ministr vnitra František Bublan Aktuálně.cz sdělil, že výsledky jsou zatím v nedohlednu.

"Státní zastupitelství avizovalo, že to bude na delší dobu," podotkl Bublan.

Čekání na Langera

Tým se už na základě Kubiceho zprávy začal vracet k některým starým kauzám, které již byly uzavřeny.

Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká uvedla, že mezi nimi je například smrt pražského policejního důstojníka Zdeňka Janíčka, který zemřel za dosud ne zcela vyjasněných okolností.

Rozhodnutí, jak naložit s policejními důstojníky, kteří byli podle Kubiceho zprávy v nadstandardním kontaktu  s bývalým šéfem úřadu vlády Pavlem Přibylem, čeká zřejmě až na Bublanova avizovaného nástupce Ivana Langera. Přibyl se podle zaznamenaných odposlechů snažil u policistů získávat informace pro expremiéra Stanislava Grosse.

A Langer už nyní říká, že ho informace o napojení Přibyla na policejní elitu zaskočily. "Je třeba to důsledně vyšetřit. Z toho, co o věci vím, aniž bych chtěl citovat obsah zprávy pana Kubiceho, je zřejmé, že pan Přibyl se pokoušel získávat informace právě o věcech spojených s případy biolíh a vražda podnikatele Mrázka. Podobným věcem je třeba nekompromisně zamezit," uvedl Langer.

A bude to zřejmě znovu Langer, kdo nakonec rozhodne o osudu samotného Jana Kubiceho. Budoucí ministr vnitra tvrdí, že nechá doběhnout dosavadní vyšetřování. "Rozhodně nechci dělat nějaká personální rozhodnutí, aniž by proběhlo vyšetřování," dodal Langer.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy