Vražda Kubiceho? Důkaz není

Sabina Slonková
11. 1. 2007 0:00
Praha - Ani půlroční vyšetřování nepřineslo přímý důkaz, že lidé kolem zatčeného šéfa kabinetu dvou expremiérů Zdeňka Doležela plánovali likvidaci policejního důstojníka Jana Kubiceho.
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Speciální tým Maxim nechal sestavit policejní prezident loni těsně před parlamentními volbami. Právě tehdy šéf útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Kubice ve sněmovně oznámil, že se politici snaží manipulovat citlivé kauzy. A vzápětí přišla tajná služba BIS i policisté s informací, že Kubicemu jde o život.

"Pokud by důkaz existoval a potvrdil by se, bylo by zahájeno trestní stíhání. Ale zatím takový důkaz není. Přímý ani nepřímý," sdělil Aktuálně.cz náměstek ředitele kriminální policie Jan Chmelík.

Ad acta? Rozhodne žena

Lidé z vyšetřovacího týmu chtějí podle zjištění Aktuálně.cz případ v dohledné době takzvaně odložit. Definitivní slovo ale bude mít státní zástupkyně Ludmila Doležalová, která na vyšetřování dohlíží.

I ona říká, že "nějaké" výsledky z vyšetřování lze očekávat zhruba do měsíce. Jaké? To už odmítá prozradit.

"V tuto chvíli mi nepřísluší cokoli komentovat," uvedla žalobkyně Doležalová.

Sám Jan Kubice odmítá o případu cokoli říkat už od chvíle, kdy existence vyšetřování vyšla loni najevo. Zdeněk Doležel i další obvinění jakýkoli podíl na plánu na likvidaci policisty striktně popírají.

Policisté na své verzi trvají

Kriminalisté, kteří s informací o chystané likvidaci Kubiceho přišli, na této verzi dodnes trvají. Opírají se mimo jiné o svědectví utajeného svědka, který vystupuje i v další kauze Zdeňka Doležela a spol.

Tento muž vypověděl, že Kubice měl být skutečně zavražděn. Kdo konkrétně byl zadavatelem akce, už ale výslovně nesdělil.

Detektivové se nicméně opírají i o záznamy z odposlouchávaných telefonátů Doleželovy skupiny. Na nich se podle zjištění Aktuálně.cz aktéři příběhu o Kubicem baví, probírají, že za své vystoupení ve sněmovně bude pykat, ale slovo vražda či likvidace opět nepadlo.

"Není se tam čeho chytit," tvrdí náměstek Chmelík.

Kdo chce, uslyší to

Jeden z detektivů, který má o případu detailní informace, nicméně oponuje: "Když to tam někdo bude chtít slyšet, uslyší to. Takové věci se nikdy neříkají napřímo."

Z telefonních odposlechů pochází i zpráva tajné služby BIS, která plán o útoku na Kubiceho avizovala rovněž těsně před volbami. Tajná služba tehdy monitorovala aktivity svých bývalých příslušníků podezřelých z kontaktů s podsvětím a tehdy odposlechla jejich hovor s jedním z členů Doleželovy skupiny.

BIS se dnes k případu nehodlá nijak vyjadřovat.

"Na takto konkrétně formulované dotazy služba nemůže odpovídat," uvedl mluvčí BIS Jan Šubert.

Zdeněk Doležel zůstává i nadále ve vazbě v souvilosti s podezřením z machinací s dotacemi Evropské unie a vydírání. Spolu s ním je za mřížemi ještě bývalý úředník ministerstva zemědělství. Další dva obviněné už úřady koncem loňského roku pustily na svobodu.

Čtěte více o kauze Doležel:

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy