Razii proti korupci odstartovala vražda

Sabina Slonková
11. 3. 2006 0:00
Praha - Na počátku byla mafiánská vražda ruských uhlobaronů, na konci obvinění úředníků a podnikatelů z korupce.

Vyšetřování korupční aféry, během níž policie ve čtvrtek zatkla skupinu lidí včetně dvou úředníků a členů ČSSD, fakticky spustila před dvěma lety vražda ruských podnikatelů Žoreze Monosova a jeho syna Alexandra. Oba byli zabiti v Česku kvůli své plánované investici v Karlových Varech.

Při pátrání po vrazích Rusů ve zločineckém prostředí policie narazila i na informace, které ji postupně dovedly až k nyní zatčené skupině spojené s korupcí ve státní správě.

Infobox

Peníze

ČTĚTE VÍCE:

Razie proti korupci: všichni obviněni

...Policie obvinila všech sedm osob, které včera zatkla při dosud největší razii proti korupci ve státní správě. Úplatky se týkaly zejména verdiktů spojených s lidmi a aktivitami na ministerstvu dopravy a zemědělství...

DALŠÍ PŘÍPADY

Korupce v armádě? Rekreace úředníkům

Firma Trade Fides - podezřelá z uplácení vysokého důstojníka - zaplatila vybraným lidem z ministerstva obrany sportovní víkend...

Prozradily je odposlechy

"Z vraždy Rusů byli podezřelí dva jejich krajani, úzce spojení s ruskou mafií. Monitorováním jejich hovorů a aktivit se ukázalo, že jsou v kontaktu i s Čechy, kteří se pomocí úplatků snaží ovlivnit rozhodování státních organů v nejrůznějších kauzách," popsal deníku Aktuálně.cz začátky operace vysoce postavený úředník ministerstva vnitra, který trval na anonymitě.

Oficiálně nelze o případu, který se dotýká vládních sociálních demokratů, získat prakticky žádné podrobnější informace. "Z rozhodnutí státního zástupce už k tomu nemůžeme sdělovat vůbec nic," podotkla mluvčí útvaru pro boj s organizovaným zločinem Blanka Kosinová.

Z informací deníku Aktuálně.cz vyplývá, že s ruským organizovaným zločinem se nejprve "propojil" olomoucký lobbista František Vybíral. Muž s kontakty do státní správy i k podsvětí, který podle obvinění zprostředkovával úplatky mezi úředníky a podnikateli.

"Zaznamenali jsme jeho kontakty na Rusy podezřelé z té dvojnásobné vraždy a z jejich hovorů vyplynuly signály o dalších nezákonných aktivitách. Postupně přibývali další a další členové skupiny," dodal již citovaný úředník.

Michal Fulnecký (vlevo) a Sergej Tarasov, obžalovaní z vraždy krajanů, u plzeňského soudu.
Michal Fulnecký (vlevo) a Sergej Tarasov, obžalovaní z vraždy krajanů, u plzeňského soudu. | Foto: čtk

Solncevská mafie znovu na scéně

František Vybíral byl podle policie v kontaktu zejména s Rusem Michalem Fulneckým, který si české příjmení zvolil po svém příjezdu do Česka v roce 1992. Absolovent vysoké školy v Moskvě se v Česku oficiálně věnoval stavebnictví, skupoval reality v Praze a v Karlových Varech.

Podle policie byl spolu se svým spolupracovníkem Sergejem Tarasovem přímo napojen na solncevskou zločineckou organizaci, která byla v Česku nejaktivnější před deseti lety.

Fulnecký a Tarasov byli nakonec před několika dny odsouzeni za dvojnásobnou vraždu uhlobaronů celkem na pětatřicet let. Jedním z klíčových důkazů se nakonec staly právě odposlechy jejich telefonů.

Foto: Aktuálně.cz

Škromach: Pro ČSSD to je problém

Čtvrteční zatýkání na úřadech dostává do nepříjemné pozice i vládní sociální demokraty. Dva obvinění úředníci jsou totiž lidé úzce spojení s ČSSD.

Ludmila Schwarzová, která řídila kabinet náměstka ministra dopravy za ČSSD, je dokonce členkou širšího vedení strany. Tajemník Státního fondu dopravní infrastruktury Josef Láznička je zase muž blízký někdejšímu premiérovi Miloši Zemanovi či nynějšímu vicepremiérovi Zdeňku Škromachovi.

Rovněž zatčený lobbista Vybíral disponoval významnými kontakty na politiky ČSSD.

"Osobně to vnímám jako velký problém. Ty lidi samozřejmě znám, ale jejich zatčením jsem šokovaný. Počkáme si na výsledky vyšetřování, ale je jasné, že se budeme držet hesla Padni komu padni," sdělil deníku Aktuálně.cz místopředseda ČSSD Škromach.

Dodal, že ČSSD bude požadovat, aby se Láznička i Schwarzová do ukončení kauzy vzdali svých politických aktivit ve straně.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy