Razii proti korupci odstartovala vražda

Sabina Slonková
11. 3. 2006 0:00
Praha - Na počátku byla mafiánská vražda ruských uhlobaronů, na konci obvinění úředníků a podnikatelů z korupce.

Vyšetřování korupční aféry, během níž policie ve čtvrtek zatkla skupinu lidí včetně dvou úředníků a členů ČSSD, fakticky spustila před dvěma lety vražda ruských podnikatelů Žoreze Monosova a jeho syna Alexandra. Oba byli zabiti v Česku kvůli své plánované investici v Karlových Varech.

Při pátrání po vrazích Rusů ve zločineckém prostředí policie narazila i na informace, které ji postupně dovedly až k nyní zatčené skupině spojené s korupcí ve státní správě.

Infobox
Autor fotografie: Ondřej Besperát

Infobox

ČTĚTE VÍCE:

Razie proti korupci: všichni obviněni

...Policie obvinila všech sedm osob, které včera zatkla při dosud největší razii proti korupci ve státní správě. Úplatky se týkaly zejména verdiktů spojených s lidmi a aktivitami na ministerstvu dopravy a zemědělství...

DALŠÍ PŘÍPADY

Korupce v armádě? Rekreace úředníkům

Firma Trade Fides - podezřelá z uplácení vysokého důstojníka - zaplatila vybraným lidem z ministerstva obrany sportovní víkend...

Prozradily je odposlechy

"Z vraždy Rusů byli podezřelí dva jejich krajani, úzce spojení s ruskou mafií. Monitorováním jejich hovorů a aktivit se ukázalo, že jsou v kontaktu i s Čechy, kteří se pomocí úplatků snaží ovlivnit rozhodování státních organů v nejrůznějších kauzách," popsal deníku Aktuálně.cz začátky operace vysoce postavený úředník ministerstva vnitra, který trval na anonymitě.

Oficiálně nelze o případu, který se dotýká vládních sociálních demokratů, získat prakticky žádné podrobnější informace. "Z rozhodnutí státního zástupce už k tomu nemůžeme sdělovat vůbec nic," podotkla mluvčí útvaru pro boj s organizovaným zločinem Blanka Kosinová.

Z informací deníku Aktuálně.cz vyplývá, že s ruským organizovaným zločinem se nejprve "propojil" olomoucký lobbista František Vybíral. Muž s kontakty do státní správy i k podsvětí, který podle obvinění zprostředkovával úplatky mezi úředníky a podnikateli.

"Zaznamenali jsme jeho kontakty na Rusy podezřelé z té dvojnásobné vraždy a z jejich hovorů vyplynuly signály o dalších nezákonných aktivitách. Postupně přibývali další a další členové skupiny," dodal již citovaný úředník.

Michal Fulnecký (vlevo) a Sergej Tarasov, obžalovaní z vraždy krajanů, u plzeňského soudu.
Michal Fulnecký (vlevo) a Sergej Tarasov, obžalovaní z vraždy krajanů, u plzeňského soudu. | Foto: čtk

Solncevská mafie znovu na scéně

František Vybíral byl podle policie v kontaktu zejména s Rusem Michalem Fulneckým, který si české příjmení zvolil po svém příjezdu do Česka v roce 1992. Absolovent vysoké školy v Moskvě se v Česku oficiálně věnoval stavebnictví, skupoval reality v Praze a v Karlových Varech.

Podle policie byl spolu se svým spolupracovníkem Sergejem Tarasovem přímo napojen na solncevskou zločineckou organizaci, která byla v Česku nejaktivnější před deseti lety.

Fulnecký a Tarasov byli nakonec před několika dny odsouzeni za dvojnásobnou vraždu uhlobaronů celkem na pětatřicet let. Jedním z klíčových důkazů se nakonec staly právě odposlechy jejich telefonů.

Foto: Aktuálně.cz

Škromach: Pro ČSSD to je problém

Čtvrteční zatýkání na úřadech dostává do nepříjemné pozice i vládní sociální demokraty. Dva obvinění úředníci jsou totiž lidé úzce spojení s ČSSD.

Ludmila Schwarzová, která řídila kabinet náměstka ministra dopravy za ČSSD, je dokonce členkou širšího vedení strany. Tajemník Státního fondu dopravní infrastruktury Josef Láznička je zase muž blízký někdejšímu premiérovi Miloši Zemanovi či nynějšímu vicepremiérovi Zdeňku Škromachovi.

Rovněž zatčený lobbista Vybíral disponoval významnými kontakty na politiky ČSSD.

"Osobně to vnímám jako velký problém. Ty lidi samozřejmě znám, ale jejich zatčením jsem šokovaný. Počkáme si na výsledky vyšetřování, ale je jasné, že se budeme držet hesla Padni komu padni," sdělil deníku Aktuálně.cz místopředseda ČSSD Škromach.

Dodal, že ČSSD bude požadovat, aby se Láznička i Schwarzová do ukončení kauzy vzdali svých politických aktivit ve straně.

 

Právě se děje

Další zprávy