Razii proti korupci odstartovala vražda

Sabina Slonková
11. 3. 2006 0:00
Praha - Na počátku byla mafiánská vražda ruských uhlobaronů, na konci obvinění úředníků a podnikatelů z korupce.

Vyšetřování korupční aféry, během níž policie ve čtvrtek zatkla skupinu lidí včetně dvou úředníků a členů ČSSD, fakticky spustila před dvěma lety vražda ruských podnikatelů Žoreze Monosova a jeho syna Alexandra. Oba byli zabiti v Česku kvůli své plánované investici v Karlových Varech.

Při pátrání po vrazích Rusů ve zločineckém prostředí policie narazila i na informace, které ji postupně dovedly až k nyní zatčené skupině spojené s korupcí ve státní správě.

Infobox

Peníze

ČTĚTE VÍCE:

Razie proti korupci: všichni obviněni

...Policie obvinila všech sedm osob, které včera zatkla při dosud největší razii proti korupci ve státní správě. Úplatky se týkaly zejména verdiktů spojených s lidmi a aktivitami na ministerstvu dopravy a zemědělství...

DALŠÍ PŘÍPADY

Korupce v armádě? Rekreace úředníkům

Firma Trade Fides - podezřelá z uplácení vysokého důstojníka - zaplatila vybraným lidem z ministerstva obrany sportovní víkend...

Prozradily je odposlechy

"Z vraždy Rusů byli podezřelí dva jejich krajani, úzce spojení s ruskou mafií. Monitorováním jejich hovorů a aktivit se ukázalo, že jsou v kontaktu i s Čechy, kteří se pomocí úplatků snaží ovlivnit rozhodování státních organů v nejrůznějších kauzách," popsal deníku Aktuálně.cz začátky operace vysoce postavený úředník ministerstva vnitra, který trval na anonymitě.

Oficiálně nelze o případu, který se dotýká vládních sociálních demokratů, získat prakticky žádné podrobnější informace. "Z rozhodnutí státního zástupce už k tomu nemůžeme sdělovat vůbec nic," podotkla mluvčí útvaru pro boj s organizovaným zločinem Blanka Kosinová.

Z informací deníku Aktuálně.cz vyplývá, že s ruským organizovaným zločinem se nejprve "propojil" olomoucký lobbista František Vybíral. Muž s kontakty do státní správy i k podsvětí, který podle obvinění zprostředkovával úplatky mezi úředníky a podnikateli.

"Zaznamenali jsme jeho kontakty na Rusy podezřelé z té dvojnásobné vraždy a z jejich hovorů vyplynuly signály o dalších nezákonných aktivitách. Postupně přibývali další a další členové skupiny," dodal již citovaný úředník.

Michal Fulnecký (vlevo) a Sergej Tarasov, obžalovaní z vraždy krajanů, u plzeňského soudu.
Michal Fulnecký (vlevo) a Sergej Tarasov, obžalovaní z vraždy krajanů, u plzeňského soudu. | Foto: čtk

Solncevská mafie znovu na scéně

František Vybíral byl podle policie v kontaktu zejména s Rusem Michalem Fulneckým, který si české příjmení zvolil po svém příjezdu do Česka v roce 1992. Absolovent vysoké školy v Moskvě se v Česku oficiálně věnoval stavebnictví, skupoval reality v Praze a v Karlových Varech.

Podle policie byl spolu se svým spolupracovníkem Sergejem Tarasovem přímo napojen na solncevskou zločineckou organizaci, která byla v Česku nejaktivnější před deseti lety.

Fulnecký a Tarasov byli nakonec před několika dny odsouzeni za dvojnásobnou vraždu uhlobaronů celkem na pětatřicet let. Jedním z klíčových důkazů se nakonec staly právě odposlechy jejich telefonů.

Foto: Aktuálně.cz

Škromach: Pro ČSSD to je problém

Čtvrteční zatýkání na úřadech dostává do nepříjemné pozice i vládní sociální demokraty. Dva obvinění úředníci jsou totiž lidé úzce spojení s ČSSD.

Ludmila Schwarzová, která řídila kabinet náměstka ministra dopravy za ČSSD, je dokonce členkou širšího vedení strany. Tajemník Státního fondu dopravní infrastruktury Josef Láznička je zase muž blízký někdejšímu premiérovi Miloši Zemanovi či nynějšímu vicepremiérovi Zdeňku Škromachovi.

Rovněž zatčený lobbista Vybíral disponoval významnými kontakty na politiky ČSSD.

"Osobně to vnímám jako velký problém. Ty lidi samozřejmě znám, ale jejich zatčením jsem šokovaný. Počkáme si na výsledky vyšetřování, ale je jasné, že se budeme držet hesla Padni komu padni," sdělil deníku Aktuálně.cz místopředseda ČSSD Škromach.

Dodal, že ČSSD bude požadovat, aby se Láznička i Schwarzová do ukončení kauzy vzdali svých politických aktivit ve straně.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie v Hongkongu znovu nasadila slzný plyn, ale demonstrace slábnou

Policie v Hongkongu dnes zasáhla slzným plynem a vodními děly proti další vlně demonstrací prodemokratického hnutí. Původně pokojný povolený protest na předměstí Tuen Mun se proměnil v potyčky s policií poté, co někteří demonstranti začali házet na policisty kamení a zápalné lahve.

Nepokoje tam během odpoledne utichly a několik stovek lidí se přesunulo ke stanici Yuen Long, kde se pokojná demonstrace opět zvrhla ve střety s policií. Protestů se podle policie zúčastnilo kolem 4300 lidí, tedy několikanásobně méně, než v minulých týdnech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy