Kubice: Nehodlám umřít jako policajt

Sabina Slonková
14. 6. 2006 0:00
Praha - Odstupující premiér jej vyzývá k odchodu, ministr vnitra by to také uvítal, Jan Kubice se ale k ničemu takovému dobrovolně nechystá.
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Okolnosti případu nadto právě dnes chce slyšet prezident Václav Klaus, který o vysvětlení požádal ministra vnitra Františka Bublana.

Kubice týden před volbami veřejně obvinil politiky, že manipulují s vyšetřováním politicky citlivých případů biolíh a vražda Františka Mrázka. Svá slova sepsal do zprávy určené poslancům. A dnes kvůli tomu čelí osmi trestním oznámením, vyšetřuje ho několik složek a on sám počítá s tím, že jeho budoucnost ve státní správě se může počítat už jen na dny.

A to i přesto, že úřady podle zjištění Aktuálně.cz zatím nenašly nic, za co by mohly Kubiceho popotahovat.

Infobox

Vše o kauze biolíh

ČTĚTE SOUVISLOSTI:

AKTUÁLNĚ:

  • ČTĚTE dnešní zpravodajství:
    Za biolíh padnou první obžaloby
    V kauze biolihu padnou podle ministra vnitra brzy obžaloby. Bublan to dnes řekl prezidentovi Václavu Klausovi...

"Nejsem žádný Corado Cattani. Nehodlám umřít jako policajt. Ale teď odcházet dobrovolně nechci. Jestli o tom rozhodnou jiní, to už neovlivním. Ale abych se vzdal předem, to neudělám," říká Kubice v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

A: Vaše zpráva o prorůstání zločinu do státní správy vyznívá pesimisticky. Je na tom Česko vážně tak špatně?

Já myslím, že ne. Myslím, že se máme docela dobře. Byznys funguje dobře, atmosféra v zemi není nijak špatná. A zločinci patří ke každé společnosti. Tak to vždycky bylo a bude. Důležité je ale nepřipustit, aby se mafie propojila s politikou. Organizovaný zločin není o nějakém převádění stovek běženců. Ten je právě o tom, že jsou zločinci povýšeni mezi slušné lidi, mají zavázané úředníky a politiky, a tím pak získávají vliv na chod a fungování společnosti. To je třeba zarazit, každé takové společenství rozbít a alespoň dočasně zpřetrhat vazby vzájemných protislužeb.

A: A policie? Jak máme číst všechny kauzy Berdych, telefonáty policejních špiček s důvěrníkem expremiéra Grosse či neustálý přísun nových zpráv o zkorumpované policii?

Já to ani s policií tak černě nevidím. Myslím, že to je jako všude. Důležité vždycky je takové případy najít, potrestat a poučit se z nich. A hlavně nemít strach je řešit a netvářit se, že se nic neděje.

A: Úvar pro odhalování organizovaného zločinu řídíte od jeho vzniku. Který případ byste označil za nejvážnější hrozbu pro společnost?

Jednoznačně nejdál jsme se dostali právě v kauze biolíh a při vyšetřování vraždy podnikatele Mrázka. Tam jsou ty vazby na státní správu i politiku evidentní. Nikdo z nás nečekal, kam to všechno povede. Zvlášť když to všechno začalo vyšetřováním "obyčejných" vražd.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

A: Jste jeden z nejdéle sloužících velících důstojníků u policie, ale svým kolegům se moc nepodobáte. Nemluvíte policejní řečí, nestýkáte se s politiky ani nechodíte do parlamentu, nevyhledáváte policejní akce. Proč jste vůbec před patnácti lety k policii chodil?

Ono to tak nějak vyplynulo ze situace. Nikdy jsem nebyl disident, jak se o mně psalo, dokonce ani Chartu jsem nepodepsal. Ale ty lidi jsem znal, měl jsem mezi nimi přátele. A zažil jsem spoustu z nich, které minulý režim odsud doslova vypráskal ven. Takže jsem nabídku jít na vnitro bral jako možnost splatit takovým lidem jakýsi dluh.

A: Roky jste se až úzkostlivě vyhýbal jakékoli publicitě a pak těsně před volbami uděláte něco, čím máte "popularitu" nadosmrti zaručenou. Viděno zpětně: nepočkalo by to o týden?

Nepočkalo. To ne na mě by se měl premiér zlobit, ale na inspekci ministra vnitra. Ta před volbami veřejně očernila mé podřízené, aniž by je obvinila. Kdyby je aspoň obvinili, mohli jsme se tomu nějak bránit. Ale skandalizovat je veřejným prohlášením o jakémsi pofidérním provinění s cesťáky a současně nám házet všemožně klacky pod nohy? Znovu opakuji: neviděl jsem jiné řešení. A nevidím ho ani dnes.

A: Připouštíte ale, že váš postup standardní nebyl?

Za normální situace, kdy fungují všechny záchranné mechanismy, bych to přirozeně standardním krokem nenazval. Ale já bych nebyl nucen postupovat nestandardně, kdyby nenastaly nestandardní okolnosti.

A: Řekl jste si někdy za ty poslední dva týdny, že jste to přece jen neměl dělat?

Ne. Naopak. Mě se hrozně ulevilo, když jsem to řekl. Ty následující dny sice byly dost hrozné, ale už je to pryč. Je to venku, ze svého pohledu jsem udělal, co jsem považoval za správné. A chápu, že některým lidem nikdy nevysvětlím, že jsem se s nikým nedomlouval a neplánoval někoho poškodit.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

A: Vaše zpráva pro poslance obsahovala prověřené informace, ale i drby, posbírané při domovních prohlídkách. Proč jste je tam dával, když znevěrohodňují ostatní závažné údaje ze zprávy? Mám na mysli třeba informaci, která tak pozlobila premiéra Paroubka, podle níž měl "k dispozici nezletilou dceru svého přítele".

Ale tam bylo výslovně uvedeno, že jde o neprověřené věci, o nichž je možné říct jen jedno: byly nalezeny při domovní prohlídce, kterou nám státní zástupce nechtěl povolit. Je fakt, že jsem při sestavování zprávy u těchto informací váhal, ale nakonec jsme se s podřízenými shodli, že to má smysl tam dát. Moje zpráva vypovídá o tom, v jakém stavu bylo vyšetřování a jakým směrem se mělo ubírat v okamžiku, když začaly tlaky. S tou dnešní zkušeností bych to tam už možná nedával, ale nevím.

A: Musel jste přece počítat s tím, že se zpráva včetně "šťavnatých pasáží" obratem objeví na veřejnosti a může někomu ublížit.

Dneska už to vím. Ale chápejte, já politiky neznám. Nemluvím s nimi, neznám jejich uvažování. Dal jsem zprávu do režimu důvěrné a předpokládal jsem, že se podle toho k ní budou všichni chovat.

A: Čelíte osmi trestním oznámením, včetně toho od premiéra, vyšetřuje vás inspekce ministra vnitra a zvláštní tým státních zástupců. Máte z toho obavy?

Ne. Vím, že jsem nic neporušil. Dokonce jsem ani neobešel nadřízené. Než jsem se rozjel do parlamentu, volal jsem to policejnímu prezidentovi.

A: Říkal jste, že jste předem nekalkuloval s tím, co všechno vaše vystoupení vyvolá. Došlo vám to alespoň na zasedání výboru pro obranu a bezpečnost?

Tam už bylo jasné, že z toho bude strašný skandál. Celou dobu jsem si přál, abych to už měl za sebou. Bylo mi tam, jako když jedete na kajaku černou sjezdovku ve Špindlu a můžete jen doufat, že tam dole bude kopec, o který se zastavíte.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy