Klaus: Kubiceho zpráva nesmí zapadnout

Red DOM, ČTK
14. 6. 2006 11:07
Praha - Prezident Václav Klaus trvá na tom, aby byly prověřeny vazby policejních důstojníků a politiků avizované v Kubiceho zprávě. Uvnitř: ANKETA
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Prezident si dnes pozval kvůli kauze Kubice ministra vnitra Františka Bublana a žádal vysvětlení, co bude s informacemi, které uvedl ve své zprávě pro poslance šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice.

Zpráva se na veřejnosti objevila krátce před volbami a vyvolala politické napětí. Objevila se v ní vážná podezření z propojení organizovaného zločinu se špičkami policie, politiky a státní správy

"Trval jsem na tom, že nemůže upadnout v zapomnění, nemůže se stát jakýmsi předvolebním tahákem a že to je věc, která českou veřejnost zásadním způsobem zajímá," prohlásil po schůzce prezident Václav Klaus.

Jeho slova jsou poměrně neobvyklá, prezident je známý tím, že se k bezpečnostní problematice vyjadřuje minimálně.

Foto: Aktuálně.cz
ZDE najdete přehledně uspořádné všechny klíčové informace o kauze biolíh, doplněné navíc o potřebné souvislosti

Prezident po schůzce s Bublanem výslovně zmínil tu pasáž Kubiceho zprávy, která se týká kontaktů policejních špiček s emisary politiků. Jde o přepisy odposlechů Pavla Přibyla, důvěrníka expremiéra Stanislava Grosse, s policejními důstojníky. Záznamy nasvědčují tomu, že se Přibyl pokoušel získávat informace o probíhajících kauzách a byl v nadstadardních stycích s řadou šéfů elitních policejních útvarů.

Klaus řekl, že se nesmí stát, aby tato část zprávy nebyla nijak vyšetřovaná. Bublan přitom již minulý týden Aktuálně.cz sdělil, že zatím neví, jaké závěry z kontaktů Přibyla a policejních důstojníků vyvodí.

Odcházející ministr vnitra dnes znovu zopakoval, že zpráva obsahuje jak popis kauz, které Kubiceho útvar nyní šetří, tak i neprověřená obvinění, která mohou, ale také nemusejí být pravdivá, zdůraznil ministr.

Bublan policistům zazlívá, že do zprávy zakomponovali právě tyto neověřené stopy. "Vede to k tomu, že jsou podávány žaloby, protože se někdo cítí poškozen," řekl. Kdyby ale podle něj tyto stopy byly pravdivé, jejich zveřejnění maří další vyšetřování. "Převážná většina takových poznatků nemá tu hodnotu, aby se na nich dalo stavět," řekl Bublan.

Sám Kubice ke své zprávě několikrát řekl, že do ní vložil i "policejní sběr". Tedy i vyslovené lži či spekulace nasbírané policisty během domovních prohlídek. "Bylo tam výslovně uvedeno, že jde o neprověřené věci, o nichž je možné říct jen jedno: byly nalezeny při domovní prohlídce, kterou nám státní zástupce nechtěl povolit. Je fakt, že jsem při sestavování zprávy u těchto informací váhal, ale nakonec jsme se s podřízenými shodli, že to má smysl tam dát..." řekl v exkluzivním rozhovoru pro Aktuálně.cz

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Klaus přijal Bublana dnes ráno s cílem získat informace o tom, jak pokračuje vyšetřování vážných podezření z propojení organizovaného zločinu se špičkami policie, politiky a státní správy, která se objevila v Kubiceho zprávě. Zpráva pronikla na veřejnost jen pár dnů před volbami a způsobila velké napětí zejména mezi ČSSD a ODS. O případu informoval prezidenta již minulý týden i premiér Jiří Paroubek (ČSSD), který s Klausem na Hradě probíral především povolební situaci.

Do pondělka obdržel státní zástupce na Kubiceho již osm trestních oznámení. Všechna se týkají informací uvedených v utajované zprávě. Mezi oznámeními na Kubiceho je i Paroubkovo podání.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy