Razie proti korupci: Všichni obviněni

Sabina Slonková
10. 3. 2006 14:58
Praha - Policie obvinila všech sedm osob, které včera zatkla při razii proti korupci ve státní správě.

Všichni zadržení, mezi nimiž jsou i dva úředníci ministerstva dopravy s těsnými vazbami na ČSSD, jsou stíhaní pro úplatkářství.

"Bylo jim všem sděleno obvinění a nyní probíhají výslechy," potvrdil státní zástupce Jiří Bednář.

Infobox

Peníze

ČTĚTE VÍCE:

Korupce na úřadech: Sedm zatčených

...Policie rozjela dosud největší tažení proti korupci ve státní správě. Zatkla skupinu lidí kvůli podezření, že ovlivňovali rozhodování státu úplatky. Úplatky se týkaly zejména verdiktů spojených s lidmi a aktivitami na ministerstvu dopravy a zemědělství...

DALŠÍ PŘÍPADY

Korupce v armádě? Rekreace úředníkům

Firma Trade Fides - podezřelá z uplácení vysokého důstojníka - zaplatila vybraným lidem z ministerstva obrany sportovní víkend...

Skupinu úředníků, podnikatelů a lobbistů policie vyšetřuje kvůli podezření, že se pokoušeli v minulých měsících ovlivňovat pomocí úplatků rozhodování státních úřadů.

Úplatek pro policii i pro úředníky

Akce se spustila poté, co se jeden z členů skupiny - olomoucký lobbista František Vybíral - pokusil zkorumpovat i kriminalisty, kteří jejich aktivity vyšetřovali.

"Jedno obvinění se týká právě pokusu o uplacení policistů, druhý úplatek směřoval k oněm úředníkům," dodal žalobce Bednář.

Vybíral se podle obvinění pokusil uplatit policisty půlmilionem korun a další peníze měly následovat. Úředníci ministerstva dopravy měli podle policejní verze přislíbený úplatek v řádech milionů.

A to výměnou za to, že podnikatelům z kolínského lihovaru vyjdou vstříc s jejich požadavky ohledně lukrativní výroby bioetanolu, pro kterou stát chystá nová pravidla. Zástupci lihovaru jsou rovněž mezi obviněnými.

Policie by měla ještě dnes doručit státnímu zástupci návrh, koho z obviněných hodlá vyšetřovat na svobodě a u koho bude žádat vazbu.

Škromach: Pro ČSSD to je problém

Čtvrteční zatýkání dostává do nepříjemné pozice i vládní sociální demokraty. Dva obvinění úředníci jsou totiž lidé úzce spojení s ČSSD.

Ludmila Schwarzová, která řídila kabinet náměstka ministra za ČSSD, je dokonce členkou širšího vedení strany. Tajemník Státního fondu dopravní infrastruktury Josef Láznička je zase muž blízký někdejšímu premiérovi Miloši Zemanovi či nynějšímu vicepremiérovi Zdeňku Škromachovi.

Rovněž zatčený lobbista František Vybíral, který podle obvinění fungoval jako prostředník mezi podnikateli a úředníky, disponoval významnými kontakty na politiky ČSSD.

"Osobně to vnímám jako velký problém. Ty lidi samozřejmě znám, ale jejich zatčením jsem šokovaný. Počkáme si na výsledky vyšetřování, ale je jasné, že se budeme držet hesla Padni komu padni," sdělil Aktuálně.cz místopředseda ČSSD Škromach.

#reklama

 

Právě se děje

Další zprávy