Langer: Na Kubiceho nesahejte

Sabina Slonková
5. 9. 2006 13:50
Praha - Ivan Langer první den řídil ministerstvo vnitra. Vzkazy pro resort jsou jasné: udržet Jana Kubiceho a zastavit konkurs na šéfa protikorupční služby.
Langer děkuje Bublanovi. Teď to začne dělat jinak.
Langer děkuje Bublanovi. Teď to začne dělat jinak. | Foto: Aktuálně.cz

Langer se dnes poprvé sešel s policejním prezidentem Vladislavem Husákem a výsledkem bylo rozhodnutí, že bude okamžitě zrušeno výběrové řízení na post ředitele protikorupční služby.

Přihláška na školu nestačí

Podle parametrů dosavadního konkursu by ředitel této elitní policejní složky, která mimo jiné vyšetřuje politickou korupci a složité ekonomické kauzy, nemusel mít vysokoškolské vzdělání. Stačilo by, aby se na vysokou školu jen přihlásil.

"Takový postup je zcela nepřijatelný a jde proti smyslu služebního zákona. Chci ukázat, že končí období výjimek  Proto jsem požádal pana policejního prezidenta, aby byl konkurs zrušen a byl vypsán nový, za standardních podmínek," sdělil Aktuálně.cz nový ministr vnitra.

V původních podmínkách přitom požadavek na vysokoškolské vzdělání byl, policejní prezidium ale později kritéria upravilo. Vysokoškolský diplom musí mít i náměstek ředitele protikorupční služby.

Infobox

Jan Kubice, ředitel ÚOOZ

ČTĚTE SOUVISLOSTI:

Langer ještě coby stínový ministr vnitra obvinil policejní prezídium, že parametry konkursu změnilo na míru dočasnému šéfovi služby Miloslavu Brychovi, který vysokou školu teprve studuje.

"Pokud  je to pravda, odcházím do civilu," reagoval Miloslav Brych. "Věřím, že ministr má v policii hodně zkušených policistů s kriminalistickou praxí nad dvacet let a tak mého nástupce rychle najde," dodal.

Kubice zůstane, pokud neporušil zákon

Nový ministr chce také nechat udělat externí audit ministerstva a zeštíhlit aparát resortu: místo sedmi náměstků ministra zůstanou tři.

Další Langerova priorita jasná: neustoupit tlaku sociálních demokratů, kteří již téměř čtvrt roku volají po odchodu ředitele útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho.

Tento policejní důstojník upadl v nemislost u politiků ČSSD, zejména u bývalého premiéra Jiřího Paroubka. Týden před volbami vystoupil ve sněmovně a obvinil politiky, že zasahují do vyšetřování politicky citlivé kauzy Biolíh a do případu vraždy podnikatele Františka Mrázka.

Langer označuje postup Kubiceho za nestandardní, ale lidsky pochopitelný. Trvá na tom, že pokud se Kubicemu neprokáže porušení zákona, není důvod, aby svůj post opouštěl.

"ČSSD tlačila na odchod Kubiceho i při vyjednávání o případné toleranci Topolánkově vládě. Stanovisko je jasné: neustoupíme," popsal postoj ODS jeden z nejbližších spolupracovníků premiéra Topolánka.

Nový ministr vnitra nyní vyčkává na finální zprávy státního zastupitelství a zvláštní komise, které postup Kubiceho prozkoumávaly. Expremiér Paroubek už před dvěma týdny prezentoval průběžné výsledky šetření, které vycházejí pro Kubiceho nepříznivě.

Po zprávě přijde její revize

Porušení zákona mu však dodnes nikdo nedokázal. ODS nadto ani konečné závěry nehodlá brát jako definitivní.

"Je třeba vědět, že na té zprávě komise se podílejí i lidé z útvarů, jejichž funkcionáři byli v Kubiceho zprávě zmiňovány v souvislosti s tlaky na vyšetřování. Objektivita závěrů je tak velmi sporná a je pravděpodobné, že se budou dělat revizní posudky," dodal již citovaný Topolánkův spolupracovník.

Rovněž Langer potvrdil, že zřejmě budou následovat další analýzy. "Vnitřně s tím počítám," řekl ministr.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy