Odposlechy dětí byly nelegální. Ale tresty nepadnou

Sabina Slonková
9. 5. 2007 14:38
Inspekce protizákonně špiclovala i školáky
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Pět týdnů poté, co Aktuálně.cz upozornilo, že inspekce ministra vnitra při vyšetřování kauzy Kubice neoprávněně odposlouchávala a sledovala komunální politiky či žáky základní školy, potvrdilo oficiální vyšetřování, že celá operace byla nelegální. 

Ministerstvo vnitra nyní konstatovalo, že důstojníci inspekce opakovaně pochybili. Tvrdé tresty za nestandardní vpád do soukromí více než dvacítky lidí ale nepadnou. Reálné potrestání - a to jen kázeňsky - hrozí jedinému policistovi.

Děti na drátě 

Čtěte více
Autor fotografie: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Čtěte více

  • O závažnosti zjištění, že policie pomocí odposlechů zjišťovala, jaké kontakty mají novináři a s kým si povídají, jste mohli on-line hovořit s ředitelem Aktuálně.cz Jakubem Ungerem. On-line rozhovor naleznete ZDE. 
  • Redakce Aktuálně.cz si na chování policejních důstojníků oficiálně stěžovala, kauzu začalo prověřovat státní zastupitelství. Více o vyšetřování čtěte ve článku "Odposlechy novinářů? Zasahuje žalobce" ZDE. 

Kauza odposlechy

SPECIÁL: O kauze Kubice - a co tomu předcházelo

Inspekce loni nechala sledovat a odposlouchávat řadu lidí, kteří s Kubiceho aférou neměli nic společného, včetně tehdy desetileté dcery olomouckého primátora a jejího spolužáka. Jejich čísla v oficiálních dokumentech vydávala za čísla ministra Ivana Langera. Další čísla skryla například pod jméno poslance Jana Vidíma.

Vyšetřování ukázalo, že to nebyl omyl.

"Pochybil policista, který odposlechy navrhl, neboť státnímu zástupci zatajil majitele 33 ze 46 mobilních telefonních čísel, o jejichž odposlech žádal. Těchto 33 telefonních čísel pouze přiřadil celkem osmi uživatelům, přestože měl k dispozici informaci o tom, kdo jsou majitelé těchto telefonních čísel," stojí ve stanovisku ministerstva vnitra.

Spásný odchod

Vyšetřování podle vnitra prokázalo i to, že policista jednal z pokynu svého nadřízeného. Toho již ale potrestat nepůjde, odešel sám do civilu. Svůj post opustil i tehdejší šéf inspekce Miroslav Borník. Jediný, komu potrestání hrozí, je řadový inspektor, který případ zpracovával.

"Pochybením policisty se nyní zabývá vedení IMV, neboť existuje podezření, že se policista mohl dopustit kázeňského přestupku," uvedla mluvčí ministerstva Jana Malíková.

Ačkoli soudce i státní zástupce odposlechy posvětili, nevyžadovali žádné detailní informace o monitorovaných telefonech a jejich skutečných majitelích. Politici nyní připravují několik změn, které přinesou větší kontrolu nad povolováním odposlechů.

"Změna v přístupu k nasazování odposlechů je naprosto nutná. Musí se změnit i přístup státních zástupců a soudců, kteří se na realizaci odposlechů také svým rozhodováním podílejí," prohlásil ministr vnitra Ivan Langer.

 

Právě se děje

Další zprávy