Jsou tu zase. Volby s přívlastkem Kubice

Sabina Slonková
20. 10. 2006 10:00
Praha - To jméno voliči dříve neznali. Jan Kubice je nezajímal.Teď jsou tu další volby a on zase plní média. Pamatujete si ale, jak to s ním bylo?
Kubice - elitní detektiv, který je trnem v oku politikům z ČSSD
Kubice - elitní detektiv, který je trnem v oku politikům z ČSSD | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Ještě nikdy v historii České republiky nevstupoval do rozhodování voličů tak vážný skandál, jakým je letošní případ policejního důstojníka Kubiceho. Začalo to v květnu před volbami do sněmovny a pokračuje nyní, kdy jsou tu volby senátorů a místních zastupitelstev.

Nikdo nikdy přesně neprokáže, jaký dopad ten případ na výsledky voleb vlastně má. V rukou politiků se však stal zbraní nejvyššího kalibru. A protože soupeři ve volbách dokáží fakta ohýbat podle svých potřeb, stává se kauza stále méně přehlednou.

V den voleb vám proto dostupné informace předkládáme tak, jak jsou zatím k dispozici. Posuďte je sami.

Případ Kubice - dostupná fakta

Na počátku bylo zatýkání členů ČSSD kvůli obvinění z korupce v kauze Biolíh. Po sedmi měsících přerostl ryze kriminální případ - byť s politickými aktéry - v politický a bezpečnostní skandál dosud výjimečných rozměrů.

Hrají v něm roli odposlechy politiků a novinářů, příslušníci elitních policejních složek rozpoutali vzájemnou "válku" a politici se obviňují ze zneužívání moci. Na pozadí toho všeho speciální tým vyšetřuje podezření, že se kdosi snažil zavraždit právě Jana Kubiceho.

Co se tedy od letošního března vlastně odehrálo?

Březen

 • Kubiceho útvar pozatýkal skupinu lidí kvůli podezření, že za úplatky ovlivňovali rozhodování státu. Mimo jiné kvůli chystaným pravidlům pro výrobu biolihu. Mezi zatčenými skončili i členové sociální demokracie.

Duben

 • Policisté oznámili, že spojili vyšetřování "kauzy biolíh" s případem vraždy bosse podsvětí a spolupracovníka několika politiků Františka Mrázka. A to kvůli vzájemným osobním vazbám. Záhy policejní prezident rozhodl, že útvar nesmí o svých aktivitách dočasně informovat.

Květen

 • Inspekce ministra vnitra prohledala kanceláře Kubiceho podřízených, kteří vedou vyšetřování případů biolíh a Mrázek. Zabavila jim počítače a oznámila, že už je půl roku vyšetřuje kvůli údajnému falšování cestovních příkazů a chystá jejich stíhání. Dodnes za to ale nikoho neobvinila.
 • Státní zástupce odmítá povolit Kubiceho útvaru domovní prohlídky u Mrázkova obchodního partnera, který shromažďoval informace na politiky. Policisté z odposlechů zjišťují, že se důvěrník expremiéra Grosse Pavel Přibyl snaží zasahovat do kauz spojených s ČSSD. Je v úzkém kontaktu se šéfy jiných elitních policejních útvarů.
 • Jan Kubice vystoupil v parlamentu a oznámil poslancům, že vyšetřování citlivých kauz Biolíh a Mrázek je politicky manipulované. Předložil jim zprávu, v níž byly kromě údajů z odposlechů a vyšetřování i neprověřené záznamy o domovní prohlídce u Mrázkova partnera. Mimo jiné šlo o tvrzení, že Jiří Paroubek zneužíval nezletilou dívku.

Červen

 • Paroubek označil v emotivním projevu Kubiceho za "hnusného člověka " a prohlásil, že kvůli němu sociální demokracie nevyhrála volby. Podal na něj také trestní oznámení, protože Kubiceho zpráva vedená v režimu utajení unikla v den projednání před poslanci do médií.
 • Tajná služba získala při odposlechu v jedné své kauze informaci, že kdosi chystá vraždu Jana Kubiceho. Současně dostali stejnou zprávu i Kubiceho podřízení. Policejní prezident proto v tichosti vytvořil speciální tým, který plán na likvidaci Kubiceho začal prověřovat. Plán počítal nejprve s Kubiceho diskreditací, obviněním, postavením mimo službu a následnou vraždou fingovanou jako sebevražda.
 • Kubiceho podřízení začali vyšetřovat bývalého Paroubkova a Grossova šéfa kabinetu Zdeňka Doležela kvůli podezření z machinací s dotacemi.

Září

 • Inspekce ministra vnitra nechala v den nástupu Topolánkovy vlády odposlouchávat politiky ODS, novináře a Kubiceho kvůli úniku jeho zprávy ze sněmovny. Odposlechy měla povoleny až do prosince, ale o jejich existenci promluvil ministr vnitra Ivan Langer a po měsíci byly podle oficiálních záznamů zastaveny.  Mezi novináři kolují diskreditující hanopisy na Kubiceho.

Říjen

 • Do ČSSD prosákly informace, že se něco děje kolem Doležela. Jeho skupina současně měla začít čerpat peníze z dotačního programu, o němž policie tvrdí, že z něj chtěli ukrást třicet miliónů. Kubiceho útvar proto všechny podezřelé zatknul a soud je poslal do vazby.
 • Inspekce ministra vnitra oznamuje, že chce Kubiceho a dva jeho podřízené stíhat za to, že sepsali květnovou zprávu pro poslance. Mimochodem jde o stejné policisty, které inspekce původně chtěla zavřít za falšované cestovní příkazy a jež kromě případů Biolíh a Mrázek vyšetřují i Doležela. Inspekce ale dodnes neví, jak se zpráva dostala na veřejnost.
 • Vyšla najevo existence speciálního týmu kvůli plánu na Kubiceho vraždu. Za ni však nikdo doposud obviněn nebyl. Média obšírně informují o okolnostech Doleželova příběhu.
 • ČSSD nejprve vyjadřuje policii plnou podporu a od Doležela a spol. se distancuje, den před volbami ale oznamuje, že se ji Kubiceho útvar ve spolupráci s ODS a médii opět snaží před volbami poškodit. Novináři totiž zveřejnili, že jedna z obviněných - Paroubkova náměstkyně z ministerstva pro místní rozvoj - při výslechu řekla, že v případě dotací pro Doleželovu skupinu byla pod Paroubkovým tlakem.
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy