ČSSD: Za Kubiceho zprávou je komplot ODS

ves, čtk
2. 3. 2007 16:53
Praha - Vznik takzvané Kubiceho zprávy je podle ČSSD spiknutím, za kterým stojí politici ODS Ivan Langer a Jan Vidím a ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice. ODS to odmítá.
Vedení ČSSD
Vedení ČSSD | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Předseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Vidím, ministr vnitra Langer, Kubice a policejní prezident Vladislav Husák by podle sociálních demokratů proto měli rezignovat na své funkce. Premiér Mirek Topolánek by se pak měl za událost omluvit.

"Znovu opakuji co jsem již řekl: s plk. Janem Kubicem jsem si netelefonoval, nestýkal jsem se s ním, nic jsem s ním nepřipravoval, zprávu o pronikání organizovaného zločinu do státní správy jsem nikomu nepovolanému nepředal," uvedl v reakci na prohlášení sociálních demokratů Langer. "Doporučuji představitelům ČSSD méně hysterie v hlase a více klidu v mysli," dodal.

Strany vládní koalice nemají podle největší opoziční strany snahu případ Kubiceho zprávy vyřešit. Důkazem je podle místopředsedy ČSSD Bohuslava Sobotky jejich čtvrteční odmítnutí návrhu, zřídit kvůli kauze parlamentní vyšetřovací komisi.

ČSSD disponuje s výpisy telefonátů

ČSSD na dnešní tiskové konferenci, kde o svém postoji ke kauze Kubice informovala, také zveřejnila informace, kdy a kolikrát si během kauzy navzájem telefonovali Langer, Kubice, jeho podřízený policista Hynek Vlas, Vidím a redaktor českého rozhlasu Jan Hrbáček. Odkud tyto údaje získali, nechtěli politici novinářům říci.

"Naše zdroje jsou důvěryhodné," řekl Sobotka. Podle všeho pocházejí z vyšetřovacího spisu ke Kubiceho případu, do kterého mohl nahlédnout předseda ČSSD Jiří Paroubek. Při vyšetřování je totiž veden jako poškozený.

Celý případ souvisí s informacemi ze zprávy ÚOOZ, kterou Kubice předložil na květnovém zasedání sněmovního branného výboru, čtyři dny před volbami do Poslanecké sněmovny. Přestože část jednání poslanců byla uzavřená, dokumenty v režimu utajení "D" (důvěrné) unikly do médií. Sociální demokraté to tehdy - krátce před sněmovními volbami - označili za zneužití policie k politickému boji.

Spiknutí prý dokazují Topolánkovy výroky

Spiknutí podle ČSSD dokazují také některé Topolánkovy výroky ještě několik týdnu před vypuknutím aféry, kdy premiér naznačoval, že ODS má informace o propojení Paroubka na podsvětí. Už v tu dobu prý Langer s Kubicem vybírali z policejních svazků informace špinící ČSSD a vytvářeli materiál později nazvaný jako Kubiceho zpráva. ČSSD proto aféru začala nazývat Langergate.

Kvůli úniku informací navrhla Inspekce ministra vnitra Kubiceho a jeho dva podřízené obžalovat. Státní zástupce ale rozhodl, že policisté nebudou trestně stíháni. V úterý pak náměstek policejního prezidenta František Snopek oznámil, že trojice se nedopustila ani kázeňského přestupku.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy