Odposlechy novinářů? Zasahuje žalobce

Martina Macková
13. 3. 2007 18:22
Praha - Odposlechy a monitoring telefonních hovorů novinářů v souvislosti s kauzou Kubice začalo prověřovat státní zastupitelství.
Jan Kubice
Jan Kubice | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Postup Inspekce ministra vnitra, která zasáhla do soukromí žurnalistů, se prověřuje na podnět deníku Aktuálně.cz.

Policie odposlouchávala a monitorovala hovory reportérky Aktuálně.cz Sabiny Slonkové a redaktora Českého rozhlasu Jana Hrbáčka.

"Vaši žádost jsem postoupila oddělení vyšetřování obvodního státního zastupitelství," informovala vedení deníku státní zástupkyně Jana Hergecová.

Nejen odposlechy, ale i výpisy

O tom, že byli novináři a také někteří politici kvůli kauze Kubice odposloucháváni, vypověděla "tajná" zpráva, kterou vláda loni v září přečetla poslancům.

Před nedávnem ale vyšlo najevo, že si policisté od mobilního operátora vyžádali také přehledy veškerých hovorů novinářů zpětně, a to i za dobu několik měsíců před vypuknutím aféry. Mimo jiné tak získali detailní přehled o jejich kontaktech v předvolebním období. 

Skandální praxe

"V každé vyspělé zemi Evropské unie by podobná událost měla vážný dopad, a zodpovídali by se odpovědní politici i policisté. Myslím, že by tomu tak mělo být i v Česku," uvedl ředitel Aktuálně.cz Jakub Unger

Inspekci ministra vnitra přitom takový postup schválil státní zástupce a soudce.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Postup odsoudil předseda Syndikátu novinářů i koaliční politici. Praxi, která se odehrávala za éry ministra Františka Bublana (ČSSD), považují za skandální.

"Je to šokující zjištění," sdělil Aktuálně.cz předseda Syndikátu novinářů Miroslav Jelínek. "Absolutně s takovým přístupem nesouhlasíme. Novinář není odpovědný za to, že někdo prozradí státní tajemství, má poskytovat informace veřejnosti. Nemůže ho někdo pronásledovat za to, že něco prozradil," míní syndik.

Na drátě Langer

Spolu s novináři inspekce nechala odposlouchávat rozhovory dnešního ministra vnitra Ivana Langera, dalších dvou politiků, samotného Jana Kubiceho a jeho dvou podřízených. Odposlechy žádný důkaz nepřinesly.

Za sledování novinářů byl zodpovědný tehdejší ředitel inspekce ministra vnitra Miroslav Borník. Svůj post už musel opustit. Žádné další tresty za odposlechy nepadly. Ministerstvo vnitra je dodnes přesvědčeno, že inspekce v celém případu postupovala zcela v souladu se zákonem.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Ondra ovládl na SP v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost

Adam Ondra vyhrál na Světovém poháru v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost, ve kterém se letos stal mistrem světa i Evropy. Český reprezentant byl jedním z osmi lezců, kteří vylezli až na vrchol obou kvalifikačních cest a může navázat na prvenství v předchozích závodech v Chamonix a Kranji.

S lídrem průběžného pořadí SP postoupil do nedělního semifinále z desátého místa také Jakub Konečný, který na takzvaný top dosáhl v prvním kole. A mezi 26 nejlepších se probojoval i Martin Stráník, který se na vrchol dostal při druhém pokusu.

V kvalifikaci lezení na rychlost se Ondrovi, české naději pro olympijský závod v kombinaci, podle očekávání tolik nedařilo a skončil padesátý. Ve své nejslabší disciplíně Ondra startuje kvůli umístění v žebříčku, na základě kterého bude moci v listopadu nastoupit do závodu v Toulouse, v němž bude ve hře účast na olympijských hrách. Na srpnovém MS v Japonsku se mu kvalifikovat do Tokia nepovedlo.

Do vyřazovacích bojů pro 16 nejlepších "sprinterů" nepostoupil ani vicemistr světa Jan Kříž, který obsadil 24. místo.

SP ve sportovním lezení v Sia-menu (Čína):

Rychlost:

Muži: 1. Čung Čchi-Sin (Čína), 2. Rudackij, 3. Děulin (oba Rus.), …v kvalifikaci 24. Kříž, 50. Ondra, 60. Stráník (všichni ČR).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Mawem (Fr.) 329, 2. Děulin 312, 3. Muhammad (Indon.), …10. Kříž 162.

Ženy: 1. Susantiová (Indon.), 2. Sung I-Ling (Čína), 3. Krasavinová (Rus.).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Sung I-Ling 460, 2. Jaubertová (Fr.) 355, 3. Susantiová 333.

Další zprávy