Odposlechy novinářů? Zasahuje žalobce

Martina Macková
13. 3. 2007 18:22
Praha - Odposlechy a monitoring telefonních hovorů novinářů v souvislosti s kauzou Kubice začalo prověřovat státní zastupitelství.
Jan Kubice
Jan Kubice | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Postup Inspekce ministra vnitra, která zasáhla do soukromí žurnalistů, se prověřuje na podnět deníku Aktuálně.cz.

Policie odposlouchávala a monitorovala hovory reportérky Aktuálně.cz Sabiny Slonkové a redaktora Českého rozhlasu Jana Hrbáčka.

"Vaši žádost jsem postoupila oddělení vyšetřování obvodního státního zastupitelství," informovala vedení deníku státní zástupkyně Jana Hergecová.

Nejen odposlechy, ale i výpisy

O tom, že byli novináři a také někteří politici kvůli kauze Kubice odposloucháváni, vypověděla "tajná" zpráva, kterou vláda loni v září přečetla poslancům.

Před nedávnem ale vyšlo najevo, že si policisté od mobilního operátora vyžádali také přehledy veškerých hovorů novinářů zpětně, a to i za dobu několik měsíců před vypuknutím aféry. Mimo jiné tak získali detailní přehled o jejich kontaktech v předvolebním období. 

Skandální praxe

"V každé vyspělé zemi Evropské unie by podobná událost měla vážný dopad, a zodpovídali by se odpovědní politici i policisté. Myslím, že by tomu tak mělo být i v Česku," uvedl ředitel Aktuálně.cz Jakub Unger

Inspekci ministra vnitra přitom takový postup schválil státní zástupce a soudce.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Postup odsoudil předseda Syndikátu novinářů i koaliční politici. Praxi, která se odehrávala za éry ministra Františka Bublana (ČSSD), považují za skandální.

"Je to šokující zjištění," sdělil Aktuálně.cz předseda Syndikátu novinářů Miroslav Jelínek. "Absolutně s takovým přístupem nesouhlasíme. Novinář není odpovědný za to, že někdo prozradí státní tajemství, má poskytovat informace veřejnosti. Nemůže ho někdo pronásledovat za to, že něco prozradil," míní syndik.

Na drátě Langer

Spolu s novináři inspekce nechala odposlouchávat rozhovory dnešního ministra vnitra Ivana Langera, dalších dvou politiků, samotného Jana Kubiceho a jeho dvou podřízených. Odposlechy žádný důkaz nepřinesly.

Za sledování novinářů byl zodpovědný tehdejší ředitel inspekce ministra vnitra Miroslav Borník. Svůj post už musel opustit. Žádné další tresty za odposlechy nepadly. Ministerstvo vnitra je dodnes přesvědčeno, že inspekce v celém případu postupovala zcela v souladu se zákonem.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy