Kauza biolíh: Pravdu zná jen Kubice

Sabina Slonková
1. 6. 2006 17:00
ANALÝZA - Spolčil se Jan Kubice s ODS, aby poškodil ČSSD, anebo se naopak politici této strany pokoušeli zmařit vyšetřování v kauze biolíh?
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Jeden z největších polistopadových skandálů, odstartovaný těsně před volbami, má v podstatě jen tyto dvě verze. Tou první se obhajuje ČSSD a premiér Jiří Paroubek, tu druhou razí velitel útvaru pro boj s organizovaným zločinem Jan Kubice.

A jen on sám dnes nezpochybnitelně ví, kde je pravda.

Po osmi dnech od vypuknutí aféry předkládáme jednoznačná a nikým nezpochybňovaná fakta.

Nejdřív obava z diskreditace...

Nejprve deník Aktuálně.cz už 18. dubna zveřejnil, že policejní prezident zakázal Kubiceho útvaru poskytovat jakékoli informace o vyšetřování kauzy biolíh, v níž jsou z rozsáhlé korupce podezřelí lidé spojení s vládní ČSSD. Zákaz přišel poté, co útvar spojil vyšetřování případu s prověřováním okolností vraždy kontroverzního podnikatele Františka Mrázka.

Infobox

Vše o kauze biolíh

ČTĚTE SOUVISLOSTI

SPECIÁL: přečtěte si vše, co souvisí s korupční kauzou biolíh a s obviněními, které vznesl šéf ÚOOZ Jan Kubice. Kompletní přehled článků naleznete ZDE

Deník Aktuálně.cz nadto informoval, že kriminalisté chystají v kauze biolíh další obvinění a že mají podezření, že miliónové úplatky směřovaly k vlivným zástupcům společností spravovaných státem.

Zákaz informovat tehdy zdůvodnil vedoucí kanceláře policejního prezidenta Jindřich Mayer. "Některé kauzy jsou složité a na jednotlivých útvarech nemohou vědět, zda uvolnění informací k danému případu nemůže někoho poškodit," řekl.

...pak zásah proti vyšetřovatelům

O měsíc později, 16. května, zasáhla inspekce ministra vnitra proti klíčovému vyšetřovateli případů biolíh a Mrázek. Oznámila, že tohoto policistu několik měsíců podezírá z falšování dokladů o služebních cestách. Inspekce zabavila vyšetřovatelův počítač a pracovní materiály.

Záhy poté televize Nova informuje, že byl vyměněn další důležitý muž ve vyšetřování obou inkriminovaných případů - státní zástupce, který na práci policistů dohlížel. Státní zastupitelství uvedlo jako příčinu změny organizační důvody.

Konečně minulý čtvrtek nastoupila na Kubiceho útvar hloubková kontrola, která měla prověřit, jakým způsobem protimafiánský útvar obecně pracuje. O den později se v servisu ČTK objevila informace, že Kubiceho vyšetřovatelé nejsou podezřelí jen z falšování cestovních příkazů, ale i z dalších, závažnějších deliktů.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Kubice se týž den v deníku Aktuálně.cz za své podřízené postavil a řekl větu, která předvolební skandál spustila naplno: vyšetřování kauzy biolíh je politicky ovlivňováno a jeho útvar čelí snaze zahrát případ do autu. Řekl, že svá slova doloží a že žádá o slyšení před poslanci výboru pro obranu a bezpečnost. Těm pak předal zprávu, která se obratem dostala na veřejnost.

V dokumentu není důkaz proti konkrétnímu politikovi, je tam však dostatečně popsáno, jak organizovaný zločin prorostl do státní správy a jak vysoce postavení důstojníci čile komunikují o policejních kauzách s důvěrníkem expremiéra Grosse Pavlem Přibylem.

Paroubek trvá na spiknutí...

Premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek označil Kubiceho zprávu za snůšku "drbů" a samotného policistu za "hnusného člověka, lháře a křivopřísežníka". Silná slova vyvolala pasáž Kubiceho zprávy, v níž jsou bez dalšího komentáře přepsány části dokumentů nalezených při domovních prohlídkách u podnikatele Tomáše Pitra. Mezi nimi byla i tvrzení o soukromí jednoho z Paroubkových přátel, která jsou na první pohled smyšlená.

Důkaz, že by se Kubice spojil s ODS ve snaze zdiskreditovat ČSSD, však Paroubek ani nikdo z ČSSD nepředložil. Vycházejí ale z toho, že se u asistenta šéfa ODS Marka Dalíka před dvěma lety našla vizitka Jana Kubiceho.

Premiér Jiří Paroubek
Premiér Jiří Paroubek | Foto: Ludvík Hradilek

Argumentují také tím, že ve zprávě pro poslance je mezi podezřelými osobami se zločineckými vazbami uvedeno jméno rodiny Paroubkova přítele Václava Kočky. Toho uvedl Mirek Topolánek v televizní debatě s Paroubkem v seznamu kontroverzních postav s vazbami na ČSSD. O Kočkově vztahu k Paroubkovi se přitom psalo už před rokem, kdy se Paroubek stal předsedou vlády.

Do třetice ČSSD namítá, že v Kubiceho zprávě záměrně chybějí kontakty podsvětí na politiky z ODS. Koho mají konkrétně na mysli, ale nikdo ze sociálních demokratů veřejně nevyslovil.

...Kubice na politické manipulaci

Jan Kubice míní, že politická manipulace a vliv mafie na chod státu jsou dostatečně prokázány. Tvrdí, že s žádným politikem z ODS své vystoupení předem nekonzultoval. Důkazy, že by byl propojen se špičkami ODS, se dosud neobjevily.

Proč s obviněním přišel těsně před volbami? Měl jsem akutní obavu o své podřízené, vysvětloval poslancům ve sněmovně.

Pro srovnání pak použil pět let starý případ, který potkal jeho tehdejšího podřízeného Zdeňka Macháčka. Ten byl spolu s dalšími dvěma policisty ve vykonstruovaném příběhu obviněn a půl roku strávil ve vazbě, než se prokázalo, že jde o pomstu ruské mafie. Macháček a spol. byli nakonec obvinění zproštěni, nicméně pobyt ve vazbě významně ovlivnil jejich soukromý život a záhy od policie sami odešli.

Kubice tehdy na veřejnosti mlčel, ač věděl, že obvinění jeho podřízených bylo nesmyslné. Řešil případ standardní cestou - podával interní stížnosti - ale ničeho nedosáhl.

Nad jeho postupem visí i další otazník: proč do zprávy pro poslance zahrnoval i vyslovené lži z domovních prohlídek? Poslancům řekl, že předkládá soupis dokumentů, jejichž objevení se snažil zabránit nově instalovaný státní zástupce.

Kubice následně novinářům řekl, že zpráva byla určena výhradně pro poslance a nikoli pro veřejnost. Nemohl jsem zprávu sepisovat už s vědomím, že ze sněmovny unikne do médií, tvrdí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku byla hodinu neprůjezdná, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova v úterý zhruba na hodinu zastavila provoz na dálnici D1 ve směru na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta byl přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Jeden člověk byl zraněn. Vyplynulo to z informací Národního dopravního informačního centra a krajských hasičů.

Nehoda na 56. kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Podle mluvčí středočeských hasičů Terezy Fliegerové narazilo osobní auto do nákladního. "Bylo tam nějaké lehčí zranění. Hasiči nikoho nevyprošťovali, ale poskytli předlékařské ošetření," uvedla Fliegerová. Provoz na dálnici byl podle Národního dopravního informačního centra obnoven kolem 07:30.

Na místě kromě hasičů zasahovali také policisté a záchranáři. "Zraněný byl ošetřen. Jeho zdravotní stav nevyžadoval převoz do zdravotnického zařízení, takže byl ponechán na místě," řekla mluvčí krajské záchranné služby Petra Effenbergerová.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Írán zatkl opozičního novináře Zama, spolupracoval podle něj se zahraničními tajnými službami

Íránské revoluční gardy oznámily, že zatkly íránského novináře Rúholláha Zama, který využíval komunikační aplikaci, aby posílil disent. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Zam žil podle médií v exilu v Paříži. Okolnosti jeho zadržení jsou nejasné.

Šestačtyřicetiletý Zam, který je synem reformního duchovního Mohammada Alího Zama, byl podle revolučních gard dopraven do Íránu v rámci komplikované tajné operace. O jeho zatčení informovala íránská státní televize s tím, že krok představuje vítězství nad západními tajnými službami. Podle revolučních gard dostával novinář pokyny a ochranu od zpravodajských služeb Francie, Spojených států a Izraele. Jeho zadržení íránské úřady připsaly moderním a inovativním technikám, který byly využity k "oklamání" zahraničních tajných služeb.

Zam v minulosti odmítl, že by spolupracoval se zahraničními zpravodajskými službami. Novinář spravoval populární protivládní zpravodajský kanál Amadnews, kterému íránské úřady připisují podněcování protestů v letech 2017-2018 po sporných prezidentských volbách. Web sdílel videa z protestů, nelichotivé informace o íránských politicích a na šifrované komunikační aplikaci Telegram měl web 1,4 milionu sledujících. Íránské úřady uvedly, že kanál podněcoval násilné povstání, a následně jej zablokovaly. Později ale web začal fungovat pod jiným názvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy