Kauza biolíh: Pravdu zná jen Kubice

Sabina Slonková
1. 6. 2006 17:00
ANALÝZA - Spolčil se Jan Kubice s ODS, aby poškodil ČSSD, anebo se naopak politici této strany pokoušeli zmařit vyšetřování v kauze biolíh?
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Jeden z největších polistopadových skandálů, odstartovaný těsně před volbami, má v podstatě jen tyto dvě verze. Tou první se obhajuje ČSSD a premiér Jiří Paroubek, tu druhou razí velitel útvaru pro boj s organizovaným zločinem Jan Kubice.

A jen on sám dnes nezpochybnitelně ví, kde je pravda.

Po osmi dnech od vypuknutí aféry předkládáme jednoznačná a nikým nezpochybňovaná fakta.

Nejdřív obava z diskreditace...

Nejprve deník Aktuálně.cz už 18. dubna zveřejnil, že policejní prezident zakázal Kubiceho útvaru poskytovat jakékoli informace o vyšetřování kauzy biolíh, v níž jsou z rozsáhlé korupce podezřelí lidé spojení s vládní ČSSD. Zákaz přišel poté, co útvar spojil vyšetřování případu s prověřováním okolností vraždy kontroverzního podnikatele Františka Mrázka.

Infobox

Vše o kauze biolíh

ČTĚTE SOUVISLOSTI

SPECIÁL: přečtěte si vše, co souvisí s korupční kauzou biolíh a s obviněními, které vznesl šéf ÚOOZ Jan Kubice. Kompletní přehled článků naleznete ZDE

Deník Aktuálně.cz nadto informoval, že kriminalisté chystají v kauze biolíh další obvinění a že mají podezření, že miliónové úplatky směřovaly k vlivným zástupcům společností spravovaných státem.

Zákaz informovat tehdy zdůvodnil vedoucí kanceláře policejního prezidenta Jindřich Mayer. "Některé kauzy jsou složité a na jednotlivých útvarech nemohou vědět, zda uvolnění informací k danému případu nemůže někoho poškodit," řekl.

...pak zásah proti vyšetřovatelům

O měsíc později, 16. května, zasáhla inspekce ministra vnitra proti klíčovému vyšetřovateli případů biolíh a Mrázek. Oznámila, že tohoto policistu několik měsíců podezírá z falšování dokladů o služebních cestách. Inspekce zabavila vyšetřovatelův počítač a pracovní materiály.

Záhy poté televize Nova informuje, že byl vyměněn další důležitý muž ve vyšetřování obou inkriminovaných případů - státní zástupce, který na práci policistů dohlížel. Státní zastupitelství uvedlo jako příčinu změny organizační důvody.

Konečně minulý čtvrtek nastoupila na Kubiceho útvar hloubková kontrola, která měla prověřit, jakým způsobem protimafiánský útvar obecně pracuje. O den později se v servisu ČTK objevila informace, že Kubiceho vyšetřovatelé nejsou podezřelí jen z falšování cestovních příkazů, ale i z dalších, závažnějších deliktů.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Kubice se týž den v deníku Aktuálně.cz za své podřízené postavil a řekl větu, která předvolební skandál spustila naplno: vyšetřování kauzy biolíh je politicky ovlivňováno a jeho útvar čelí snaze zahrát případ do autu. Řekl, že svá slova doloží a že žádá o slyšení před poslanci výboru pro obranu a bezpečnost. Těm pak předal zprávu, která se obratem dostala na veřejnost.

V dokumentu není důkaz proti konkrétnímu politikovi, je tam však dostatečně popsáno, jak organizovaný zločin prorostl do státní správy a jak vysoce postavení důstojníci čile komunikují o policejních kauzách s důvěrníkem expremiéra Grosse Pavlem Přibylem.

Paroubek trvá na spiknutí...

Premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek označil Kubiceho zprávu za snůšku "drbů" a samotného policistu za "hnusného člověka, lháře a křivopřísežníka". Silná slova vyvolala pasáž Kubiceho zprávy, v níž jsou bez dalšího komentáře přepsány části dokumentů nalezených při domovních prohlídkách u podnikatele Tomáše Pitra. Mezi nimi byla i tvrzení o soukromí jednoho z Paroubkových přátel, která jsou na první pohled smyšlená.

Důkaz, že by se Kubice spojil s ODS ve snaze zdiskreditovat ČSSD, však Paroubek ani nikdo z ČSSD nepředložil. Vycházejí ale z toho, že se u asistenta šéfa ODS Marka Dalíka před dvěma lety našla vizitka Jana Kubiceho.

Premiér Jiří Paroubek
Premiér Jiří Paroubek | Foto: Ludvík Hradilek

Argumentují také tím, že ve zprávě pro poslance je mezi podezřelými osobami se zločineckými vazbami uvedeno jméno rodiny Paroubkova přítele Václava Kočky. Toho uvedl Mirek Topolánek v televizní debatě s Paroubkem v seznamu kontroverzních postav s vazbami na ČSSD. O Kočkově vztahu k Paroubkovi se přitom psalo už před rokem, kdy se Paroubek stal předsedou vlády.

Do třetice ČSSD namítá, že v Kubiceho zprávě záměrně chybějí kontakty podsvětí na politiky z ODS. Koho mají konkrétně na mysli, ale nikdo ze sociálních demokratů veřejně nevyslovil.

...Kubice na politické manipulaci

Jan Kubice míní, že politická manipulace a vliv mafie na chod státu jsou dostatečně prokázány. Tvrdí, že s žádným politikem z ODS své vystoupení předem nekonzultoval. Důkazy, že by byl propojen se špičkami ODS, se dosud neobjevily.

Proč s obviněním přišel těsně před volbami? Měl jsem akutní obavu o své podřízené, vysvětloval poslancům ve sněmovně.

Pro srovnání pak použil pět let starý případ, který potkal jeho tehdejšího podřízeného Zdeňka Macháčka. Ten byl spolu s dalšími dvěma policisty ve vykonstruovaném příběhu obviněn a půl roku strávil ve vazbě, než se prokázalo, že jde o pomstu ruské mafie. Macháček a spol. byli nakonec obvinění zproštěni, nicméně pobyt ve vazbě významně ovlivnil jejich soukromý život a záhy od policie sami odešli.

Kubice tehdy na veřejnosti mlčel, ač věděl, že obvinění jeho podřízených bylo nesmyslné. Řešil případ standardní cestou - podával interní stížnosti - ale ničeho nedosáhl.

Nad jeho postupem visí i další otazník: proč do zprávy pro poslance zahrnoval i vyslovené lži z domovních prohlídek? Poslancům řekl, že předkládá soupis dokumentů, jejichž objevení se snažil zabránit nově instalovaný státní zástupce.

Kubice následně novinářům řekl, že zpráva byla určena výhradně pro poslance a nikoli pro veřejnost. Nemohl jsem zprávu sepisovat už s vědomím, že ze sněmovny unikne do médií, tvrdí.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Americký soud zamítl žalobu mládeže na vládu kvůli klimatické politice

Federální odvolací soud ve Spojených státech v pátek zamítl žalobu proti klimatické politice vlády, kterou vznesla skupina dětí a dospívající mládeže. Informovala o tom agentura Reuters, podle které je to tvrdá rána tomuto významnému případu, kdy mladí lidé viní vládu, že ohrožuje jejich budoucnost.

Odvolací soud se v poměru dva ku jednomu shodl na tom, že žalující, kterým bylo v době podání žaloby osm až 19 let, neměli v případu odpovídající právní postavení. Soud rovněž konstatoval, že problémy vznesené v žalobě by měly řešit jednotlivé složky federální vlády.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Carolina přišla o klíčového obránce. Hamilton si před Utkáním hvězd zlomil nohu

Hokejisté Caroliny se musejí nejspíš až do konce základní části NHL obejít bez klíčového obránce Dougieho Hamiltona, který si zlomil lýtkovou kost na levé noze. Zranění utrpěl ve čtvrtečním utkání s Columbusem, v němž se zahákl o nohu domácího útočníka Kevina Stenlunda a nekontrolovaně narazil do mantinelu.

Hamilton také přijde o nadcházející Utkání hvězd NHL, v němž ho v týmu Metropolitní divize nahradí týmový spoluhráč Jacob Slavin.

Šestadvacetiletý obránce odehrál před svým zraněním za Carolinu v této sezoně 47 zápasů, v nichž nasbíral 14 gólů a 26 asistencí a je čtvrtým nejproduktivnějším hráčem týmu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Snadnou kvalifikaci skokanů zvládl Koudelka i Polášek

V sobotním závodě Světového poháru skokanů na lyžích v Titisee-Neustadtu se představí Roman Koudelka i Viktor Polášek. Dnešní snadnou kvalifikaci, ze které postupovalo 50 z 51 skokanů, nezvládl pouze korejský reprezentant Sou Čche.

Koudelka předvedl výkon 129,5 metru a obsadil 26. místo, Poláškovi skok dlouhý 121,5 metru vynesl 40. příčku. První místo obsadil Rjoju Kobajaši z Japonska (137,5 m), zatímco sedmatřicetiletý veterán Sou Čche skočil pouhých sto metrů a jako jediný do závodu nepostoupil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy