Policie pouští zatčené z kauzy Biolíh

Sabina Slonková
5. 5. 2006 12:28
Praha - Úřady propustily na svobodu prvního zatčeného z korupční kauzy "Biolíh". Vazbu opouští spekulant s pozemky Miloš Červenka.

"Bylo rozhodnuto o jeho propuštění," potvrdil Aktuálně.cz právní zástupce Červenky Zdeněk Klouček.

Červenka je stíhaný kvůli podezření, že se pokusil uplatit policisty, kteří se zabývali jeho aktivitami. Podle policejní verze předal několik stovek tisíc dalšímu zatčenému Františku Vybíralovi. Právě tento - veřejnosti neznámý olomoucký lobbista - se pak pokusil uplatit i samotné detektivy.

Ostatní zatčení v kauze Biolíh zatím zůstávají ve vazbě, policie je stíhá pro korupci a snahu ovlivnit státní zakázky.

"Výslechy ale v podstatě skončily, je tedy pravděpodobné, že budou propuštěni i zbývající obvinění," uvedl důstojník policejního prezidia detailně obeznámený s případem.

Korupce zasáhla dvě ministerstva

Na kauzu jako první upozornil deník Aktuálně.cz. Policie na začátku března rozjela dosud největší tažení proti korupci ve státní správě. Zatkla skupinu lidí kvůli podezření, že ovlivňovali rozhodování státu úplatky; korupce dosahovala na ministerstva dopravy a zemědělství.

Mezi obviněnými jsou bývalí členové ČSSD Jan Láznička, Ludmila Scharzová a bývalý poradce místopředsedy vlády Zdeňka Škromacha.

Z informací, které nashromáždil deník Aktuálně.cz, vyplývá, že se operace spustila bezprostředně poté, co se František Vybíral pokusil uplatit policisty. Nabídl jim půl milionu korun a další peníze měly následovat. "Zjistili si, kdo v policii se o jejich aktivity zajímá, a chtěli si zaplatit beztrestnost. Když přinesl peníze, byl zatčen," popsal začátek akce jeden z kriminalistů.

František Vybíral disponoval kontakty nejen do státní správy, ale i k podsvětí. "V celé skupině fungoval jako jakýsi prostředník pro korupci. Podnikatelé mu dávali úplatky, které on dál distribuoval směrem ke státním úředníkům," dodal již citovaný detektiv.

Jde o výrobu bioetanolu

Kromě pokusu o úplacení policistů jsou Vybíral a spol. vyšetřováni kvůli státem určovaným pravidlům pro výrobu bioetanolu.

Podle policejní verze si náklonnost úředníků chtěli pojistit úplatkem podnikatelé spojení s lihovarem Kolín.

Dva zástupci firmy - včetně generálního ředitele Jaromíra Janaty - jsou také mezi podezřelými. Jejich úplatky měly směřovat ke dvěma úředníkům resortu dopravy, kteří měli pomocí svých osobních kontaktů ovlivnit rozhodování dalších institucí. Za miliony měli podnikatelům z kolínského lihovaru vyjít vstříc s jejich požadavky ohledně lukrativní výroby bioetanolu, pro kterou stát chystá nová pravidla.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy