Vesecká:Odposlech Langera? V pořádku

Red Dom
18. 10. 2006 22:20
Praha - Nejvyšší státní zástupkyně dospěla k závěru, že monitorování telefonů politiků a novinářů bylo v pořádku.
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Renáta Vesecká nařídila prozkoumání oprávněnosti odposlechů, které nechala nasadit inspekce ministra vnitra.

Ta letos v září poslouchala rozhovory ministra vnitra Ivana Langera, poslance Jana Vidíma, jeho poradce Karla Bartáka, policisty Jana Kubiceho a dvou jeho podřízených. Odposloucháváni byli i novináři - Jan Hrbáček z veřejnoprávního rozhlasu a reportérka Aktuálně.cz Sabina Slonková.

Jejich telefony nechali inspektoři "napíchnout" kvůli vyšetřování okolností, za nichž unikla na veřejnost Kubiceho zpráva o politickém ovlivňování citlivých kauz.

Únik dokumentu inspekce dodnes neobjasnila a nemá důkazy o tom, kdo jej předal novinářům. Včera nicméně navrhla žalobci, aby stíhal Kubiceho a dva jeho podřízené kvůli tomu, že zprávu poslancům předložili.

ČSSD: Kubiceho útvar nás chce zničit

Sociální demokraté nadto dnes večer přešli do útoku a začali tvrdit, že Kubiceho útvar se stranu opakovaně snaží poškodit: nejnověji tím, že podle ČSSD zmanipuloval část vyšetřování kauzy ředitele kabinetu dvou sociálnědemokratických premiérů Zdeňka Doležela. Doposud přitom ČSSD vyjadřovala v případu Doležel policii podporu.

ČSSD vyšetřování zpochybňuje tvrzením, že klíčovým svědkem o údajných násilnostech skupiny kolem Doležela je policejní agent. Policie kontruje tím, že vyšetřování nestojí na svědectví jediného člověka, ale je podpořeno mimo jiné desítkami hodin odposlechů.

Deník Aktuálně.cz již minulý týden informoval, že Doležela a spol. policie vyšetřuje kvůli podezření z plánování vraždy Jana Kubiceho. Televize Nova uvedla, že ataku na Kubiceho mělo předcházet vydírání nepohodlného člena Doleželovy skupiny. Z přípravy vraždy ale zatím nikdo obviněn nebyl a není tak dosud jasné, kdo za celým plánem stojí.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
  • ČTĚTE VÍCE:
    Inspekce chce obvinit Kubiceho
    Inspektoři ministra vnitra žádají stíhání Jana Kubiceho, jejich nadřízený ale návrh na stíhání nepodepsal.

Žalobci: Postup byl odůvodněný

Nejvyšší žalobkyně Renáta Vesecká uložila vrchnímu a pražskému státnímu zastupitelství, aby jí předložili zprávu o okolnostech odposlechů před třemi týdny. Nyní dostala výslednou analýzu.

Infobox

Co říká Vesecké úřad?

  • Nejvyšší státní zastupitelství obdrželo od Vrchního státního zastupitelství v Praze a Městského státního zastupitelství v Praze doplněnou zprávu k odposlechům v souvislosti s šetřením úniku informací z tzv. Kubiceho zprávy.
  • Tento materiál podrobně zpracovává důvodnost postupu orgánů činných v trestním řízení.
  • Přesto můžeme uvést, že NEOBSAHUJE žádné nové skutečnosti, které by vedly ke změně již dříve prezentovaného stanoviska NSZ.
  • Nejvyšší státní zastupitelství nemůže do probíhajícího trestního řízení zasahovat.
  • Po jeho skončení a vyhodnocení jeho výsledků ale přijme NSZ další opatření, která mu umožňuje platná legislativa. Veřejnost o tom pak budeme určitě informovat.

Zdroj: Vyjádření Nejvyššího státního zastupitelství k šetření tzv. Kubiceho zprávy pro Aktuálně.cz

"Tento materiál podrobně zpracovává důvodnost postupu orgánů činných v trestním řízení. Přesto můžeme uvést, že neobsahuje žádné nové skutečnosti, které by vedly ke změně již dříve prezentovaného stanoviska NSZ," stojí ve stanovisku Vesecké.

Její mluvčí František Tlapák doplnil, že prověrka neodhalila žádné pochybení. "Postup byl shledán jako zákonný a odůvodněný," sdělil Tlapák.

Otazníky ale zůstávají

Detaily prověrky však Nejvyšší státní zastupitelství nezveřejnilo.

Není tak stále jasné, podle jakého klíče inspekce rozhodla, komu bude přes měsíc poslouchat hovory. Proč odposlouchávala politiky a novináře, když má ze zákona vyšetřovat trestnou činnost policistů.

A proč k tomuto kroku vůbec sáhla, když zákon připouští zásah do osobních práv - jakým je poslouchání telefonů - jen u výjimečně závažných trestných činů. Zpráva Kubiceho byla v druhém nejnižším stupni utajení.

Stejně tak není zřejmé, proč byly odposlechy nasazeny až čtyři měsíce poté, co se Kubiceho zpráva dostala na veřejnost. Inspekce začala s odposlechy v září, dva měsíce před senátními a komunálními volbami. Shodou okolností v den, kdy byla jmenována vláda Mirka Topolánka.

U některých čísel soudce povolil monitorovat hovory až do prosince.

Pokud by někdo chtěl údaje z monitorovaných telefonů zneužít, mohl se dostat například k informacím o dění ve vedení ODS, jejímž místopředsedou je Ivan Langer. Nebo mít přehled o tom, co před volbami chystají novináři.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
  • ČTĚTE VÍCE:
    Fakta - kdo byl všechno odposloucháván?
    Kdo a koho odposlouchával dva měsíce před volbami? Aktuálně.cz zná seznam lidí, jejichž hovory zajímaly inspekci ministra vnitra letos v září.

Langer: Nepřekvapuje mě to

Ministr vnitra Langer říká, že jej závěr prověrky nepřekvapil.

"Je-li něco formálně v pořádku, neznamená to, že je to v pořádku i věcně. Pevně doufám, že se nakonec vše vyjasní," uvedl Langer.

Ministři vnitra ani spravedlnosti nicméně v tuto chvíli nemohou s kauzou odposlechy nic dělat. Případ je totiž propojen s kauzou Kubice: teprve až bude uzavřeno vyšetřování šéfa útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, mohou být zveřejněny údaje, které odposlouchávání politiků a novinářů osvětlí.

Deník Aktuálně.cz už před časem upozornil, že obvinění Kubiceho otevírá cestu k tomu, aby si odposlechy svých politických rivalů a novinářů mohl přečíst šéf ČSSD Jiří Paroubek.

Inspekce si totiž z patnácti trestních oznámení podaných na Kubiceho vybrala právě to Paroubkovo a chce stíhat policisty mimo jiné pro pomluvu. Pomluven měl být Paroubek a ten má jako poškozený podle zákona právo seznámit s odposlechy.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
  • ČTĚTE VÍCE:
    Paroubek mohl číst hovory svých rivalů
    Předseda ČSSD Jiří Paroubek mohl číst detaily o činnosti politiků ODS a novinářů, jež na základě jeho trestního oznámení odposlouchávala inspekce ministra vnitra. Říká, že toho nevyužil.
 

Právě se děje

Další zprávy