Nová fakta: Chystal se útok na banku

Sabina Slonková
22. 3. 2006 23:29
Praha - Podezření z nelegálních aktivit úředníků, lobbistů a podnikatelů, které před dvěma týdny pozatýkala policie, se rozrůstá o bankovní podvod.

Doposud jsou všichni obviněni z toho, že se pomocí úplatků pokoušeli v minulých měsících ovlivňovat rozhodování státních úřadů.

Nyní se ale ukazuje, že podle policejní verze lidé ze skupiny připravovali i rozsáhlý úvěrový podvod. Ze zjištění Aktuálně.cz vyplývá, že podvedenou bankou měla být ČSOB. Kdyby plán vyšel, škoda by dosáhla jedné a půl miliardy korun.

Podvedena měla být ČSOB

Informace o chystaném úvěrovém podvodu jsou uvedeny v příkazu k domovním prohlídkám, které v bytech a domech obviněných schválil soud.

Tím, kdo chtěl podle tohoto soudního dokumentu vylákat z banky peníze, byl olomoucký lobbista a letitý člen ČSSD František Vybíral. Při zajišťování úvěru mu pak svými kontakty podle kriminalistů pomáhala Ludmila Schwarzová, členka širšího vedení ČSSD a úřednice ministerstva dopravy.

"Ing. Vybíral společně s dalšími osobami, mimo jiné i L. Schwarzovou, získávají důvěrné informace od úředníků státní správy za účelem získat výhodnější podmínky v připravovaných státních tendrech. Bylo zjištěno, že Ludmila Schwarzová napomáhá Ing. Vybíralovi k zajištění úvěru ve výši 1,5 miliardy korun ke škodě ČSOB," stojí v příkazu k domovní prohlídce, který má redakce k dispozici.

Policie ani žalobce nechtějí tyto informace jakkoli komentovat. "Platí informační embargo," zopakoval státní zástupce Jiří Kára.

Mlčenlivost se rozhodla zachovat i ČSOB. "Nebudeme to komentovat," uvedl pracovník tiskového oddělení banky.

Jisté je pouze to, že Vybíral ani osoby, pro které lobbista v souvislosti s továrnou na výrobu bioetanolu miliardový úvěr vyjednával, nakonec u banky neuspěli.

Z chystaného úvěrového podvodu zatím nikdo ze skupiny obviněný nebyl. Úřady ale bezprostředně po jejím zatčení oznámily, že počet obviněných není konečný a rozroste se i počet trestných činů, které jim připisují.

Obvinění: Vinu popíráme

Obvinění úředníci, kteří jsou stejně jako zbytek skupiny už druhý týden ve vazbě, nicméně prostřednictvím advokátů jakoukoli vinu striktně odmítají.

"Pan Vybíral považuje obvinění za neodůvodněné a vinu popírá. Odmítl ale vypovídat, takže bližší informace zatím nezveřejníme," řekla Vybíralova advokátka Jarmila Kolářová.

Od obvinění z korupce se distancuje i Ludmila Schwarzová. "Klientka to popírá. A já, upřímně řečeno, z usnesení o zahájení trestního stíhání vůbec nevím, na základě čeho policie dospěla k závěru, že klientka vůbec nějaké peníze převzala. Do spisu mě ale zatím nepustili," uvedl její advokát Tomáš Sokol.

Policie v samotném usnesení detaily případu nepopsala. Stojí v něm pouze to, že lobbista Vybíral převzal od zástupců Lihovaru Kolín patnáct milionů korun. Jeden milion si pak podle policie rozdělili Schwarzová a tajemník státního fondu dopravní infrastruktury Josef Láznička.

Peníze chodily na účty

Samotnou cestu úplatků policie dohledala poměrně snadno. Stačilo se podívat na účty obviněných a jejich rodinných příslušníků.

Z nich je zřejmé, že 16. prosince loňského roku dorazilo na účet Vybíralovy dcery patnáct milionů korun. Na konto je poslali zástupci kolínského lihovaru Jaromír Janata a Rostislav Polák, nyní rovněž stíhaní pro korupci. Peníze přišly z oficiálního účtu jejich firmy Bioferm - lihovar Kolín.

"František Vybíral použil v následných dnech úplatek k dalšímu podplácení obviněných Josefa Lázničky a Ludmily Schwarzové a dalších dosud nezjištěných osob, kterým nezjištěným způsobem předal finanční hotovost nejméně jeden milion korun s cílem využít jejich vlivu při eventuálním pokračování výběrového řízení, či přidělení licence na výrobu bioletanolu a získání odběratelsko-dodavatelských smluv," stojí v obvinění.

Jistotu, že peníze pak dál směřovaly k Lázničkovi a Schwarzové, mohly úřady získat z odposlouchávaných telefonů. Právě na ně se policie odkazuje ve strohých dokumentech o zahájení trestního stíhání. Odposlechy jsou ale zatím tajné a obhájci neměli možnost se s nimi seznámit.

Na účtu Vybíralovy dcery nakonec z patnácti milionů od firmy Bioferm zbyly zhruba čtyři miliony. Zbytek byl vybraný v hotovosti. Podle policie si jeden milion rozdělili Láznička a Schwarzová. Ke komu putovalo zbylých deset milionů, úřady zjišťují.

Zatýkání úřady spustily poté, co se Vybíral pokusil uplatit policisty, kteří se aktivitami skupiny zabývali.

 

Právě se děje

Další zprávy