Nová fakta: Chystal se útok na banku

Sabina Slonková
22. 3. 2006 23:29
Praha - Podezření z nelegálních aktivit úředníků, lobbistů a podnikatelů, které před dvěma týdny pozatýkala policie, se rozrůstá o bankovní podvod.

Doposud jsou všichni obviněni z toho, že se pomocí úplatků pokoušeli v minulých měsících ovlivňovat rozhodování státních úřadů.

Nyní se ale ukazuje, že podle policejní verze lidé ze skupiny připravovali i rozsáhlý úvěrový podvod. Ze zjištění Aktuálně.cz vyplývá, že podvedenou bankou měla být ČSOB. Kdyby plán vyšel, škoda by dosáhla jedné a půl miliardy korun.

Podvedena měla být ČSOB

Informace o chystaném úvěrovém podvodu jsou uvedeny v příkazu k domovním prohlídkám, které v bytech a domech obviněných schválil soud.

Tím, kdo chtěl podle tohoto soudního dokumentu vylákat z banky peníze, byl olomoucký lobbista a letitý člen ČSSD František Vybíral. Při zajišťování úvěru mu pak svými kontakty podle kriminalistů pomáhala Ludmila Schwarzová, členka širšího vedení ČSSD a úřednice ministerstva dopravy.

"Ing. Vybíral společně s dalšími osobami, mimo jiné i L. Schwarzovou, získávají důvěrné informace od úředníků státní správy za účelem získat výhodnější podmínky v připravovaných státních tendrech. Bylo zjištěno, že Ludmila Schwarzová napomáhá Ing. Vybíralovi k zajištění úvěru ve výši 1,5 miliardy korun ke škodě ČSOB," stojí v příkazu k domovní prohlídce, který má redakce k dispozici.

Policie ani žalobce nechtějí tyto informace jakkoli komentovat. "Platí informační embargo," zopakoval státní zástupce Jiří Kára.

Mlčenlivost se rozhodla zachovat i ČSOB. "Nebudeme to komentovat," uvedl pracovník tiskového oddělení banky.

Jisté je pouze to, že Vybíral ani osoby, pro které lobbista v souvislosti s továrnou na výrobu bioetanolu miliardový úvěr vyjednával, nakonec u banky neuspěli.

Z chystaného úvěrového podvodu zatím nikdo ze skupiny obviněný nebyl. Úřady ale bezprostředně po jejím zatčení oznámily, že počet obviněných není konečný a rozroste se i počet trestných činů, které jim připisují.

Obvinění: Vinu popíráme

Obvinění úředníci, kteří jsou stejně jako zbytek skupiny už druhý týden ve vazbě, nicméně prostřednictvím advokátů jakoukoli vinu striktně odmítají.

"Pan Vybíral považuje obvinění za neodůvodněné a vinu popírá. Odmítl ale vypovídat, takže bližší informace zatím nezveřejníme," řekla Vybíralova advokátka Jarmila Kolářová.

Od obvinění z korupce se distancuje i Ludmila Schwarzová. "Klientka to popírá. A já, upřímně řečeno, z usnesení o zahájení trestního stíhání vůbec nevím, na základě čeho policie dospěla k závěru, že klientka vůbec nějaké peníze převzala. Do spisu mě ale zatím nepustili," uvedl její advokát Tomáš Sokol.

Policie v samotném usnesení detaily případu nepopsala. Stojí v něm pouze to, že lobbista Vybíral převzal od zástupců Lihovaru Kolín patnáct milionů korun. Jeden milion si pak podle policie rozdělili Schwarzová a tajemník státního fondu dopravní infrastruktury Josef Láznička.

Peníze chodily na účty

Samotnou cestu úplatků policie dohledala poměrně snadno. Stačilo se podívat na účty obviněných a jejich rodinných příslušníků.

Z nich je zřejmé, že 16. prosince loňského roku dorazilo na účet Vybíralovy dcery patnáct milionů korun. Na konto je poslali zástupci kolínského lihovaru Jaromír Janata a Rostislav Polák, nyní rovněž stíhaní pro korupci. Peníze přišly z oficiálního účtu jejich firmy Bioferm - lihovar Kolín.

"František Vybíral použil v následných dnech úplatek k dalšímu podplácení obviněných Josefa Lázničky a Ludmily Schwarzové a dalších dosud nezjištěných osob, kterým nezjištěným způsobem předal finanční hotovost nejméně jeden milion korun s cílem využít jejich vlivu při eventuálním pokračování výběrového řízení, či přidělení licence na výrobu bioletanolu a získání odběratelsko-dodavatelských smluv," stojí v obvinění.

Jistotu, že peníze pak dál směřovaly k Lázničkovi a Schwarzové, mohly úřady získat z odposlouchávaných telefonů. Právě na ně se policie odkazuje ve strohých dokumentech o zahájení trestního stíhání. Odposlechy jsou ale zatím tajné a obhájci neměli možnost se s nimi seznámit.

Na účtu Vybíralovy dcery nakonec z patnácti milionů od firmy Bioferm zbyly zhruba čtyři miliony. Zbytek byl vybraný v hotovosti. Podle policie si jeden milion rozdělili Láznička a Schwarzová. Ke komu putovalo zbylých deset milionů, úřady zjišťují.

Zatýkání úřady spustily poté, co se Vybíral pokusil uplatit policisty, kteří se aktivitami skupiny zabývali.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy