Nová fakta: Chystal se útok na banku

Sabina Slonková
22. 3. 2006 23:29
Praha - Podezření z nelegálních aktivit úředníků, lobbistů a podnikatelů, které před dvěma týdny pozatýkala policie, se rozrůstá o bankovní podvod.

Doposud jsou všichni obviněni z toho, že se pomocí úplatků pokoušeli v minulých měsících ovlivňovat rozhodování státních úřadů.

Nyní se ale ukazuje, že podle policejní verze lidé ze skupiny připravovali i rozsáhlý úvěrový podvod. Ze zjištění Aktuálně.cz vyplývá, že podvedenou bankou měla být ČSOB. Kdyby plán vyšel, škoda by dosáhla jedné a půl miliardy korun.

Podvedena měla být ČSOB

Informace o chystaném úvěrovém podvodu jsou uvedeny v příkazu k domovním prohlídkám, které v bytech a domech obviněných schválil soud.

Tím, kdo chtěl podle tohoto soudního dokumentu vylákat z banky peníze, byl olomoucký lobbista a letitý člen ČSSD František Vybíral. Při zajišťování úvěru mu pak svými kontakty podle kriminalistů pomáhala Ludmila Schwarzová, členka širšího vedení ČSSD a úřednice ministerstva dopravy.

"Ing. Vybíral společně s dalšími osobami, mimo jiné i L. Schwarzovou, získávají důvěrné informace od úředníků státní správy za účelem získat výhodnější podmínky v připravovaných státních tendrech. Bylo zjištěno, že Ludmila Schwarzová napomáhá Ing. Vybíralovi k zajištění úvěru ve výši 1,5 miliardy korun ke škodě ČSOB," stojí v příkazu k domovní prohlídce, který má redakce k dispozici.

Policie ani žalobce nechtějí tyto informace jakkoli komentovat. "Platí informační embargo," zopakoval státní zástupce Jiří Kára.

Mlčenlivost se rozhodla zachovat i ČSOB. "Nebudeme to komentovat," uvedl pracovník tiskového oddělení banky.

Jisté je pouze to, že Vybíral ani osoby, pro které lobbista v souvislosti s továrnou na výrobu bioetanolu miliardový úvěr vyjednával, nakonec u banky neuspěli.

Z chystaného úvěrového podvodu zatím nikdo ze skupiny obviněný nebyl. Úřady ale bezprostředně po jejím zatčení oznámily, že počet obviněných není konečný a rozroste se i počet trestných činů, které jim připisují.

Obvinění: Vinu popíráme

Obvinění úředníci, kteří jsou stejně jako zbytek skupiny už druhý týden ve vazbě, nicméně prostřednictvím advokátů jakoukoli vinu striktně odmítají.

"Pan Vybíral považuje obvinění za neodůvodněné a vinu popírá. Odmítl ale vypovídat, takže bližší informace zatím nezveřejníme," řekla Vybíralova advokátka Jarmila Kolářová.

Od obvinění z korupce se distancuje i Ludmila Schwarzová. "Klientka to popírá. A já, upřímně řečeno, z usnesení o zahájení trestního stíhání vůbec nevím, na základě čeho policie dospěla k závěru, že klientka vůbec nějaké peníze převzala. Do spisu mě ale zatím nepustili," uvedl její advokát Tomáš Sokol.

Policie v samotném usnesení detaily případu nepopsala. Stojí v něm pouze to, že lobbista Vybíral převzal od zástupců Lihovaru Kolín patnáct milionů korun. Jeden milion si pak podle policie rozdělili Schwarzová a tajemník státního fondu dopravní infrastruktury Josef Láznička.

Peníze chodily na účty

Samotnou cestu úplatků policie dohledala poměrně snadno. Stačilo se podívat na účty obviněných a jejich rodinných příslušníků.

Z nich je zřejmé, že 16. prosince loňského roku dorazilo na účet Vybíralovy dcery patnáct milionů korun. Na konto je poslali zástupci kolínského lihovaru Jaromír Janata a Rostislav Polák, nyní rovněž stíhaní pro korupci. Peníze přišly z oficiálního účtu jejich firmy Bioferm - lihovar Kolín.

"František Vybíral použil v následných dnech úplatek k dalšímu podplácení obviněných Josefa Lázničky a Ludmily Schwarzové a dalších dosud nezjištěných osob, kterým nezjištěným způsobem předal finanční hotovost nejméně jeden milion korun s cílem využít jejich vlivu při eventuálním pokračování výběrového řízení, či přidělení licence na výrobu bioletanolu a získání odběratelsko-dodavatelských smluv," stojí v obvinění.

Jistotu, že peníze pak dál směřovaly k Lázničkovi a Schwarzové, mohly úřady získat z odposlouchávaných telefonů. Právě na ně se policie odkazuje ve strohých dokumentech o zahájení trestního stíhání. Odposlechy jsou ale zatím tajné a obhájci neměli možnost se s nimi seznámit.

Na účtu Vybíralovy dcery nakonec z patnácti milionů od firmy Bioferm zbyly zhruba čtyři miliony. Zbytek byl vybraný v hotovosti. Podle policie si jeden milion rozdělili Láznička a Schwarzová. Ke komu putovalo zbylých deset milionů, úřady zjišťují.

Zatýkání úřady spustily poté, co se Vybíral pokusil uplatit policisty, kteří se aktivitami skupiny zabývali.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Francouzští policisté zadrželi muže, kterého podezírají z vazby na útočníka z Nice

Francouzské úřady zadržely 47letého muže podezřelého z kontaktů s pachatelem čtvrtečního útoku v Nice, při němž přišli o život tři lidé. Nově zadržený je nyní podle agentury Reuters ve vazbě. Ve čtvrtek spáchal teroristický útok v kostele v Nice mladý Tunisan Bráhím Avísáví, ozbrojený nožem a křičící Alláhu akbar (Bůh je veliký). Jedné ženě téměř uřízl hlavu a zabil ještě jednu ženu a jednoho muže. Policie útočníka postřelila a ten je nyní v kritickém stavu v nemocnici.

Podle agentury Reuters, která se odvolává na justiční zdroj, byl útočníkův kontakt zadržen ve čtvrtek večer. Podle agentury AFP je podezřelý, že byl ve spojení s útočníkem den před atentátem.

Avísáví teprve 20. září přijel do Evropy, konkrétně na italský ostrov Lampedusa, který je cílem mnoha migrantů z Afriky. Podle tuniských a francouzských úřadů se podezřelý narodil v roce 1999. Podle francouzského prokurátora Jeana-Francoise Ricarda přijel do Nice vlakem ve čtvrtek brzy ráno. 

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy