Nová fakta: Chystal se útok na banku

Sabina Slonková
22. 3. 2006 23:29
Praha - Podezření z nelegálních aktivit úředníků, lobbistů a podnikatelů, které před dvěma týdny pozatýkala policie, se rozrůstá o bankovní podvod.

Doposud jsou všichni obviněni z toho, že se pomocí úplatků pokoušeli v minulých měsících ovlivňovat rozhodování státních úřadů.

Nyní se ale ukazuje, že podle policejní verze lidé ze skupiny připravovali i rozsáhlý úvěrový podvod. Ze zjištění Aktuálně.cz vyplývá, že podvedenou bankou měla být ČSOB. Kdyby plán vyšel, škoda by dosáhla jedné a půl miliardy korun.

Podvedena měla být ČSOB

Informace o chystaném úvěrovém podvodu jsou uvedeny v příkazu k domovním prohlídkám, které v bytech a domech obviněných schválil soud.

Tím, kdo chtěl podle tohoto soudního dokumentu vylákat z banky peníze, byl olomoucký lobbista a letitý člen ČSSD František Vybíral. Při zajišťování úvěru mu pak svými kontakty podle kriminalistů pomáhala Ludmila Schwarzová, členka širšího vedení ČSSD a úřednice ministerstva dopravy.

"Ing. Vybíral společně s dalšími osobami, mimo jiné i L. Schwarzovou, získávají důvěrné informace od úředníků státní správy za účelem získat výhodnější podmínky v připravovaných státních tendrech. Bylo zjištěno, že Ludmila Schwarzová napomáhá Ing. Vybíralovi k zajištění úvěru ve výši 1,5 miliardy korun ke škodě ČSOB," stojí v příkazu k domovní prohlídce, který má redakce k dispozici.

Policie ani žalobce nechtějí tyto informace jakkoli komentovat. "Platí informační embargo," zopakoval státní zástupce Jiří Kára.

Mlčenlivost se rozhodla zachovat i ČSOB. "Nebudeme to komentovat," uvedl pracovník tiskového oddělení banky.

Jisté je pouze to, že Vybíral ani osoby, pro které lobbista v souvislosti s továrnou na výrobu bioetanolu miliardový úvěr vyjednával, nakonec u banky neuspěli.

Z chystaného úvěrového podvodu zatím nikdo ze skupiny obviněný nebyl. Úřady ale bezprostředně po jejím zatčení oznámily, že počet obviněných není konečný a rozroste se i počet trestných činů, které jim připisují.

Obvinění: Vinu popíráme

Obvinění úředníci, kteří jsou stejně jako zbytek skupiny už druhý týden ve vazbě, nicméně prostřednictvím advokátů jakoukoli vinu striktně odmítají.

"Pan Vybíral považuje obvinění za neodůvodněné a vinu popírá. Odmítl ale vypovídat, takže bližší informace zatím nezveřejníme," řekla Vybíralova advokátka Jarmila Kolářová.

Od obvinění z korupce se distancuje i Ludmila Schwarzová. "Klientka to popírá. A já, upřímně řečeno, z usnesení o zahájení trestního stíhání vůbec nevím, na základě čeho policie dospěla k závěru, že klientka vůbec nějaké peníze převzala. Do spisu mě ale zatím nepustili," uvedl její advokát Tomáš Sokol.

Policie v samotném usnesení detaily případu nepopsala. Stojí v něm pouze to, že lobbista Vybíral převzal od zástupců Lihovaru Kolín patnáct milionů korun. Jeden milion si pak podle policie rozdělili Schwarzová a tajemník státního fondu dopravní infrastruktury Josef Láznička.

Peníze chodily na účty

Samotnou cestu úplatků policie dohledala poměrně snadno. Stačilo se podívat na účty obviněných a jejich rodinných příslušníků.

Z nich je zřejmé, že 16. prosince loňského roku dorazilo na účet Vybíralovy dcery patnáct milionů korun. Na konto je poslali zástupci kolínského lihovaru Jaromír Janata a Rostislav Polák, nyní rovněž stíhaní pro korupci. Peníze přišly z oficiálního účtu jejich firmy Bioferm - lihovar Kolín.

"František Vybíral použil v následných dnech úplatek k dalšímu podplácení obviněných Josefa Lázničky a Ludmily Schwarzové a dalších dosud nezjištěných osob, kterým nezjištěným způsobem předal finanční hotovost nejméně jeden milion korun s cílem využít jejich vlivu při eventuálním pokračování výběrového řízení, či přidělení licence na výrobu bioletanolu a získání odběratelsko-dodavatelských smluv," stojí v obvinění.

Jistotu, že peníze pak dál směřovaly k Lázničkovi a Schwarzové, mohly úřady získat z odposlouchávaných telefonů. Právě na ně se policie odkazuje ve strohých dokumentech o zahájení trestního stíhání. Odposlechy jsou ale zatím tajné a obhájci neměli možnost se s nimi seznámit.

Na účtu Vybíralovy dcery nakonec z patnácti milionů od firmy Bioferm zbyly zhruba čtyři miliony. Zbytek byl vybraný v hotovosti. Podle policie si jeden milion rozdělili Láznička a Schwarzová. Ke komu putovalo zbylých deset milionů, úřady zjišťují.

Zatýkání úřady spustily poté, co se Vybíral pokusil uplatit policisty, kteří se aktivitami skupiny zabývali.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie v Hongkongu znovu nasadila slzný plyn, ale demonstrace slábnou

Policie v Hongkongu dnes zasáhla slzným plynem a vodními děly proti další vlně demonstrací prodemokratického hnutí. Původně pokojný povolený protest na předměstí Tuen Mun se proměnil v potyčky s policií poté, co někteří demonstranti začali házet na policisty kamení a zápalné lahve.

Nepokoje tam během odpoledne utichly a několik stovek lidí se přesunulo ke stanici Yuen Long, kde se pokojná demonstrace opět zvrhla ve střety s policií. Protestů se podle policie zúčastnilo kolem 4300 lidí, tedy několikanásobně méně, než v minulých týdnech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy