Jak se ovlivňovalo vyšetřování?

ina
30. 5. 2006 17:00
Praha - Důkazy, že konkrétní politik zasahoval do vyšetřování kauzy biolíh, Kubiceho zpráva neobsahuje. Uvnitř: PŘIBYLOVY ODPOSLECHY.

Jsou v ní ale informace, podle nichž případ provázejí nestadardní postupy státních úředníků a silný zájem osob spojených s politiky.

Řetězec neobvyklých událostí začal poté, co mluvčí útvaru pro odhalování organizovaného zločinu spojila vyšetřování případu biolíh s objasňováním vraždy podnikatele Františka Mrázka. Kubice oznámil, že po schůzce premiéra Paroubka a ministra vnitra obdržel zákaz poskytovat o případech jakékoli další informace.

Ve stejné době Kubiceho lidé zachytili odposlechy bývalého Grossova šéfa úřadu vlády Pavla Přibyla, který se mimo jiné schází s vlivným pracovníkem inspekce ministra vnitra Jaroslavem Hlaváčem.

Právě Hlaváčův odbor začal vyšetřovat pro údajně zfalšované cestovní příkazy ty Kubiceho podřízené, kteří pracují na případu biolíh a Mrázek. Kubice tvrdí, že jde o mstu, protože jeho lidé se ničeho nedopustili.

Inspekce současně odmítá Kubiceho útvaru vydat informace, které policie požaduje během vyšetřování Mrázkovy smrti.

Následně se z "organizačních důvodů" vymění státní zástupce, který práci policistů na obou kauzách dozoroval. Nový žalobce odmítá vyhovět žádosti o domovní prohlídky, které posvětí až po stížnostech jeho nadřízení. Při domovních prohlídkách pak policie zabaví desítky dokumentů.

Pavla Přibyla nadto kdosi varuje, že jej policie odposlouchává. Přibyl je podle odposlechů v častém kontaktu se špičkami protikorupční služby a finanční policie, od nichž požaduje kódovanou řečí zjištění blíže nespecifikovaných informací.

Pravidelně si telefonuje i s někdejším premiérem Stanislavem Grossem. Ten jej mimo jiné žádá, aby se spojil s někým "ze Zbraslavi" (sídlo Kubiceho útvaru).

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy