Paroubek neuspěl, Kubice je bez trestu

Red Dom, ČTK
27. 2. 2007 14:28
Praha - Jeden z největších politických skandálů loňského roku, který začal trestním oznámením předsedy ČSSD Jiřího Paroubka, končí.
Paroubek ho chtěl zavřít, ale Kubice vyvázl zcela bez trestu.
Paroubek ho chtěl zavřít, ale Kubice vyvázl zcela bez trestu. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Právě expremiér Paroubek totiž podal trestní oznámení, kvůli němuž byli policejní důstojník Jan Kubice a jeho dva podřízení vyšetřováni a inspekce ministra vnitra je dokonce obvinila. Žalobce však nejprve obvinění zrušil a nyní od trestu upustili i Kubiceho nadřízení.

Kromě ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu nebudou nijak potrestáni ani dva jeho spolupracovníci Hynek Vlas a Jaroslav Hruška. 

"Náměstek policejního prezidenta pro trestní řízení kázeňské řízení zastavil, protože v jednání policistů neshledal kázeňský přestupek," uvedl v tiskové zprávě mluvčí prezidia David Kubalák.

Podle vyjádření ČSSD je tento krok policejního prezidia "podezřelý" a "budí podezření, že ODS drží nad důstojníky ÚOOZ ochrannou ruku".

"Státní zastupitelství totiž při odložení trestního řízení s těmito důstojníky předalo věc Policejnímu prezídiu právě z toho důvodu, že v jejich jednání spatřuje kázeňský prohřešek. Toto stanovisko veřejně sdělila i nejvyšší státní zástupkyně, kdy konstatovala, že policisté Kubice, Hruška a Vlas obešli své nadřízené a bez konzultace s dozorovým státním zástupcem poskytli tzv. Kubiceho zprávu poslancům Výboru pro obranu a bezpečnost Poslanecké sněmovny," soudí sociální demokracie. 

Nic nebude

Policisté předali sněmovnímu výboru pro obranu a bezpečnost zprávu, která podle nich dokazuje, jak organizovaný zločin prorůstá do státní správy, předsedovi výboru poskytli i materiály z trestního spisu.

Dokumenty, některé v režimu utajení "D", byly projednávány tajně na uzavřeném zasedání výboru, avšak unikly do médií. Obsahovaly některé údaje o politicích ČSSD, například o jejím předsedovi a tehdejším premiérovi Jiřím Paroubkovi.

Jiří Paroubek se pustil do Jana Kubiceho téměř okamžitě. Po volební porážce pak označil Kubiceho zprávu za komplot a za příčinu svého neúspěchu. Podal také na Kubiceho trestní oznámení a inspekce ministra vnitra pak chtěla tři muže obvinit ze zneužívání pravomoci veřejného činitele, z pomluvy a z neoprávněného nakládání s osobními údaji.

Už v prosinci ale státní zástupce rozhodl, že Kubice ani jeho dva podřízení nebudou trestně stíháni.

Věc tehdy převzal náměstek policejního prezidenta František Snopek, který mohl policisty kázeňsky potrestat. Mluvčí policejního prezidia Jan Kubalák však dnes řekl, že náměstek odhalil v Kubiceho postupu určité nedostatky. Ty s ním však  pouze projednal, vytkl mu je a uložil mu, aby poučil i oba své podřízené.

Spojeni s Mrázkem?

Jan Kubice ve sněmovně řekl, že premiér Jiří Paroubek, ministerstvo vnitra a policejní prezident se snaží ovlivňovat vyšetřování některých případů, mimo jiné vraždy kontroverzního podnikatele Františka Mrázka či kauzy biolíh.

Uvedl, že organizovaný zločin prorostl do státní správy, což prý potvrzují právě utajované dokumenty ÚOOZ. Samotný obsah zprávy se přitom nadále vyšetřuje.

Společně s Kubicem byli tehdy na jednání výboru i Vlas a Hruška. Všechny tři pak údajně inspekce v rámci vyšetřování případu odposlouchávala, společně s nimi prý i několik politiků a dva novináře.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy