Paroubek neuspěl, Kubice je bez trestu

Red Dom, ČTK
27. 2. 2007 14:28
Praha - Jeden z největších politických skandálů loňského roku, který začal trestním oznámením předsedy ČSSD Jiřího Paroubka, končí.
Paroubek ho chtěl zavřít, ale Kubice vyvázl zcela bez trestu.
Paroubek ho chtěl zavřít, ale Kubice vyvázl zcela bez trestu. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Právě expremiér Paroubek totiž podal trestní oznámení, kvůli němuž byli policejní důstojník Jan Kubice a jeho dva podřízení vyšetřováni a inspekce ministra vnitra je dokonce obvinila. Žalobce však nejprve obvinění zrušil a nyní od trestu upustili i Kubiceho nadřízení.

Kromě ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu nebudou nijak potrestáni ani dva jeho spolupracovníci Hynek Vlas a Jaroslav Hruška. 

"Náměstek policejního prezidenta pro trestní řízení kázeňské řízení zastavil, protože v jednání policistů neshledal kázeňský přestupek," uvedl v tiskové zprávě mluvčí prezidia David Kubalák.

Podle vyjádření ČSSD je tento krok policejního prezidia "podezřelý" a "budí podezření, že ODS drží nad důstojníky ÚOOZ ochrannou ruku".

"Státní zastupitelství totiž při odložení trestního řízení s těmito důstojníky předalo věc Policejnímu prezídiu právě z toho důvodu, že v jejich jednání spatřuje kázeňský prohřešek. Toto stanovisko veřejně sdělila i nejvyšší státní zástupkyně, kdy konstatovala, že policisté Kubice, Hruška a Vlas obešli své nadřízené a bez konzultace s dozorovým státním zástupcem poskytli tzv. Kubiceho zprávu poslancům Výboru pro obranu a bezpečnost Poslanecké sněmovny," soudí sociální demokracie. 

Nic nebude

Policisté předali sněmovnímu výboru pro obranu a bezpečnost zprávu, která podle nich dokazuje, jak organizovaný zločin prorůstá do státní správy, předsedovi výboru poskytli i materiály z trestního spisu.

Dokumenty, některé v režimu utajení "D", byly projednávány tajně na uzavřeném zasedání výboru, avšak unikly do médií. Obsahovaly některé údaje o politicích ČSSD, například o jejím předsedovi a tehdejším premiérovi Jiřím Paroubkovi.

Jiří Paroubek se pustil do Jana Kubiceho téměř okamžitě. Po volební porážce pak označil Kubiceho zprávu za komplot a za příčinu svého neúspěchu. Podal také na Kubiceho trestní oznámení a inspekce ministra vnitra pak chtěla tři muže obvinit ze zneužívání pravomoci veřejného činitele, z pomluvy a z neoprávněného nakládání s osobními údaji.

Už v prosinci ale státní zástupce rozhodl, že Kubice ani jeho dva podřízení nebudou trestně stíháni.

Věc tehdy převzal náměstek policejního prezidenta František Snopek, který mohl policisty kázeňsky potrestat. Mluvčí policejního prezidia Jan Kubalák však dnes řekl, že náměstek odhalil v Kubiceho postupu určité nedostatky. Ty s ním však  pouze projednal, vytkl mu je a uložil mu, aby poučil i oba své podřízené.

Spojeni s Mrázkem?

Jan Kubice ve sněmovně řekl, že premiér Jiří Paroubek, ministerstvo vnitra a policejní prezident se snaží ovlivňovat vyšetřování některých případů, mimo jiné vraždy kontroverzního podnikatele Františka Mrázka či kauzy biolíh.

Uvedl, že organizovaný zločin prorostl do státní správy, což prý potvrzují právě utajované dokumenty ÚOOZ. Samotný obsah zprávy se přitom nadále vyšetřuje.

Společně s Kubicem byli tehdy na jednání výboru i Vlas a Hruška. Všechny tři pak údajně inspekce v rámci vyšetřování případu odposlouchávala, společně s nimi prý i několik politiků a dva novináře.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Fotbalisty Watfordu povede Pearson, bude třetím koučem v sezoně

Fotbalisty Watfordu povede ve zbytku sezony trenér Nigel Pearson, který se poslední celek tabulky pokusí zachránit v anglické lize. Na lavičce nahradí odvolaného španělského kouče Quiqueho Sáncheze Florese.

Šestapadesátiletý Pearson, bývalý trenér Leicesteru, bude už třetím koučem Watfordu v tomto ročníku. Mužstvo vstoupilo do ligy pod vedením Javiho Gracii, ten ale ve funkci vydržel jen do začátku září. Flores byl po špatných výsledcích odvolán v neděli.

Watford z patnácti ligových zápasů vyhrál jen jeden. Od udržení ho v současné době dělí sedm bodů.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Švýcar Odermatt slaví v super-G v Beaver Creeku první výhru v SP

Švýcarský lyžař Marco Odermatt vyhrál superobří slalom v americkém Beaver Creeku a připsal si premiérové vítězství v seriálu Světového poháru. Druhého Nora Aleksandera Aamodta Kildeho porazil o desetinu sekundy. Vítěz úvodního super-G z Lake Louise, olympijský šampion Matthias Mayer z Rakouska, byl o další čtyři setiny třetí a upevnil si vedení v celkovém hodnocení SP.

Dvaadvacetiletý Odermatt se na trať spustil s číslem dvě a byl první, kdo dojel až do cíle. Jeho čas pak už nikdo nepřekonal. Všestranný Švýcar, jenž na loňském mistrovství světa juniorů získal pět zlatých medailí, tak potvrdil svůj talent i mezi elitou. Jeho dosavadním maximem v SP bylo druhé místo z obřího slalomu v Soldeu z minulé sezony.

"Bylo to na hraně, víc už bych přitlačit nemohl. Ale v super-G můžete být rychlý jedině tak, že pojedete na hraně. S číslem dvě to taky jinak nejde. Neměl jsem žádné informace, měl jsem v hlavě jen ideální linii a té jsem se držel," řekl.

V sobotu čeká lyžaře v Coloradu sjezd, v neděli je na programu obří slalom.

Další zprávy