Policista z Kubiceho zprávy prohrál soud

Tomáš Fránek
5. 2. 2007 11:00
Brno - Bývalý elitní policista Zdeněk Pichlík, jehož zmiňovala tzv. Kubiceho zpráva, neuspěl u soudu, kde chtěl zvrátit propuštění z policie.
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Pichlík u policie sloužil přes třicet let a na pražském úřadu vyšetřování patřil k nejvýše postaveným policistům. Odpovídal za odbory obecné kriminality, hospodářské kriminality, za vyšetřování dopravních nehod, za odbor pro boj s organizovaným zločinem a za skupinu analytiky a informatiky.

Byl však propuštěn za závažné porušení služební přísahy. Upadl v podezření z trestných činů zneužití pravomoci veřejného činitele a ze zasahování do nezávislosti soudu.

Chyba v zákoně?

Informace o Pichlíkovi nalezli policisté při prohlídce u podnikatele Tomáše Pitra.
Informace o Pichlíkovi nalezli policisté při prohlídce u podnikatele Tomáše Pitra. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Propuštěný Pichlík, který je mimo jiné v podezření, že ovlivňoval vyšetřování a nabízel protekci u soudu, zažaloval Policejní prezidium i rozhodnutí policejního prezidenta, který jeho propuštění od policie posvětil.

Podle Pichlíka byla porušena jeho práva zaručená Listinou lidských práv a svobod, Městský soud v Praze jeho žalobu ale odmítl s tím, že byla podána opožděně.

Pichlík se proto obrátil se stížností na Nejvyšší správní soud. Upozozrnil na chybu ve služebním zákoně, kde vinou zákonodárců  nebyla změněna doba lhůty pro podání žaloby - ta se podle soudního řádu správního zvýšila z třicetidenní na dvouměsíční.

"Není žádného důvodu, proč by se na osoby, na něž se služební zákon vztahuje, měla vztahovat kratší lhůta než na osoby, které služebnímu zákonu nepodléhají," uvedl Pichlík.

Nejvyšší správní soud ale jeho stížnost zamítl, propuštění z policie tak platí. Soud trvá na třicetidenní lhůtě.

"Městský soud v Praze se nedopustil nezákonnosti," uvedl senát Nejvyššího správního soudu pod vedením Ludmily Valentové.

Podezření proti Pichlíkovi

Pichlík byl společně s dalším elitním policistou Petrem Šímou obviněn, že ovlivňoval vyšetřování případu lichvářství a vydírání.  Šíma už zemřel, Pichlíkovo vyšetřování ještě není skončeno. 

Podobně je tomu také u druhého případu. S advokátem Josefem Vostrejšem je Pichlík podezřelý, že zasahovali do nezávislosti soudu.

Podle obvinění Pichlík slíbil muži obžalovanému z podvodu, že mu přes Vostrejše zprostředkuje pomoc jednoho z členů odvolacího senátu pražského vrchního soudu.

Co bylo v Kubiceho zprávě

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Pichlíkovo jméno pak figuruje i v materiálech, které obsahovala takzvaná Kubiceho zpráva. Tu předložil před loňskými volbami ve sněmovně šéf odboru pro boj s organizoaným zločinem Jan Kubice.

Ve zprávě se uvádí, že informace o Pichlíkovi se objevují i v dokumentech, které zůstaly po zavražděném podnikateli Františku Mrázkovi, jenž byl považován za jednoho z šéfů podsvětí.

Podle těchto informací stála Pichlíkova přítelkyně za vraždou dalšího policejního důstojníka Zdeňka Janíčka."Postup byl stanoven takový, že na seznam byly vypsány lístečky, které byly dány do klobouku a bylo vytaženo jméno policejního důstojníka Janíčka," citovala ČT z Mrázkových dokumentů.

Vyšetřování Janíčkovy smrti skončilo se závěrem,  že se policista zabil sám, i když nejvyšší žalobkyně jej jednou vrátila k vyšetřovatelům k dopracování.  

 

Právě se děje

Další zprávy