Zlom: Elitní policista mluví proti státu

Sabina Slonková
26. 5. 2006 18:00
Praha - Vyšetřování kauzy Biolíh, v níž jsou z korupce podezřelí exčlenové ČSSD, přineslo rozkol mezi státními úřady. Šéf elitních vyšetřovatelů přitom Aktuálně.cz řekl: Politici se pokusili ovlivnit práci mých lidí.

Nejvyšší státní zastupitelství dnes oznámilo, že dva kriminalisté, kteří na případu Biolíh pracují, jsou podezřelí ze zneužití pravomoci veřejného činitele a korupce.

Jejich nadřízený, šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice, se za ně obratem postavil a kontroval prohlášením, že vyšetřování kauzy Biolíh je politicky ovlivňováno. V exkluzivním rozhovoru pro Aktuálně.cz Kubice uvedl, že současně žádá o neprodlené slyšení před poslanci výboru pro obranu a bezpečnost.

Kvůli těmto slovům si jej v podvečer předvolal ministr vnitra František Bublan: "Pozval si pana Kubiceho i policejního prezidenta Vladislava Husáka a bude chtít vysvětlení stanoviska pana Kubiceho," uvedla pro ČTK mluvčí úřadu Radka Kovářová.

Policejní důstojník žádá
slyšení před poslanci

"Položím na stůl důkazy a dokážu, že ten případ je politicky manipulován a je zde evidentní snaha zahrát vyšetřování do autu. Svůj záměr vypovídat před poslanci jsem dnes sdělil policejnímu prezidentovi. Mrzí mě, že to je před volbami, ale nemám jiné řešení," sdělil Kubice Aktuálně.cz.

V případu zvaném Biolíh policie v březnu obvinila několik osob kvůli podezření, že se pomocí úplatků pokoušeli ovlivňovat rozhodování státních úřadů - například ohledně lukrativní výroby bioetanolu, pro kterou stát chystá nová pravidla.

Mezi obviněnými jsou i exčlenové ČSSD, včetně někdejšího poradce místopředsedy vlády Zdeňka Škromacha.

Současně kriminalisté oznámili, že počet obviněných není konečný.

Kubice pro svá slova o politickém ovlivňování kauzy veřejně důkazy nepředložil. Tvrdí, že s nimi seznámí pouze poslance. "Novinářům to říkat nebudu; sdělím to osobám, které jsou oprávněné seznamovat se i s utajovanými skutečnostmi. A to jsou poslanci," řekl Kubice.

Vesecká a Bublan:
Ovlivňování nebylo

Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká i ministr vnitra František Bublan shodně popírají, že by vyšetřování politicky citlivé kauzy kdokoli zvenčí ovlivňoval.

"Z dokumentů, které jsme měli k dispozici, nic takového nevyplynulo," uvedla žalobkyně Vesecká.

Stejně tak Vesecká i Bublan odmítají, že by vyšetřování kriminalistů zabývajících se případem Biolíh bylo pomstou či snahou detektivy zastrašit. "Inspekce aktivity těch detektivů prověřuje od loňského prosince, to, že dělají i na Biolihu nikdo v té době nevěděl. Žádná msta za tím není, takové spojení mě štve," konstatoval Bublan.

O co se opírá podezření vůči detektivům ovšem ani Bublan ani Vesecká nesdělili.

Mluvčí pražského státního zastupitelství Martin Omelka pouze uvedl, že vyšetřování iniciovala celní správa. "Bližší detaily s ohledem na počáteční stadium vyšetřování bohužel nelze zveřejnit," podotkl Omelka.

Poslanci chtějí
Kubiceho vyslechnout

Kdy bude Kubice před poslanci vypovídat, zatím není jasné.

Předseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Jan Vidím (ODS) Kubiceho žádost o slyšení potvrdil, uvedl ale, že teprve hledá pro schůzku termín. "Předvolební kampaň vrcholí, sháním poslance, abychom se sešli v dostatečném počtu," uvedl Vidím.

Kubiceho útvar už měl kvůli kauze Biolíh potíže před měsícem. Deník Aktuálně.cz informoval, že policejní prezidium útvaru zakázalo poskytovat jakékoli informace. Stalo se tak poté, co policisté spojili vyšetřování případu s vraždou kontroverzního podnikatele Františka Mrázka.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
ČTĚTE VÍCE O ZÁKAZU INFOMORMOVAT:
Volby se blíží, policie nesmí mluvit
Policejní prezident zakázal speciálním policejním útvarům, které řeší i politickou korupci, poskytovat veřejnosti informace. Jen několik dní staré rozhodnutí se týká například Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, protikorupční služby či finanční policie...

Vedoucí kanceláře policejního prezidenta Jindřich Mayer tehdy zákaz obhajoval slovy: "Některé kauzy jsou složité a na jednotlivých útvarech nemohou vědět, zda uvolnění inormací k danému případu nemůže někoho poškodit."

Od čtvrtka navíc na Kubiceho útvaru probíhá hloubková kontrola stavu vyšetřování.

 

Právě se děje

Další zprávy