Kubice před soud nepůjde

Sabina Slonková
22. 12. 2006 9:43
Praha - Státní zástupce nebude trestně stíhat ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jana Kubiceho.
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Neshledáváme důvody, aby bylo zahájeno trestní stíhání," tlumočila dnes pro Aktuálně.cz stanovisko státního zastupitelství obvodní státní zástupkyně pro Prahu 1 Jana Hercegová. Potrestáni nebudou ani dva Kubiceho podřízení Hynek Vlas a Jaroslav Hruška.

Státní zastupitelství poslalo pouze Kubiceho nadřízenému, náměstku policejního prezidenta, doporučení ke kázeňskému potrestání. Podle Hercegové nebyl Kubice a jeho kolegové oprávněni, aby poslance informovali o tajné zprávě v takovém rozsahu.

S největší pravděpodobností si Kubice díky stanovisku státního zastupitelství uchová svou funkci. Případné kázeňské potrestání se totiž dotkne maximálně tím, že mu jeho nadřízení sníží hodnost nebo zkrátí výplatu.

První, kdo zprávu státního zástupce zkritizoval, je expremiér Jiří Paroubek. "Myslím, že zvážíme další právní kroky, protože to je skandální rozhodnutí," řekl dnes ČTK šéf nejsilnější opoziční strany.

Inspekce odposlouchávala zbytečně

Inspektoři chtěli Kubiceho trestat za to, že do médií unikla v květnu jeho zpráva, kterou předložil poslanům jako důkaz, že se politici snaží ovlivňovat vyšetřování citlivých kauz. Stíhání navrhovali i přesto, že mu neprokázali, že dokument předal novinářům právě on.

Právě kvůli tomuto podezření nechali odposlouchávat desítky mobilních telefonů, mezi nimiž byla i čísla, která patřila novinářům a vrcholnžým politikům.

Už dříve návrh na obvinění nepodepsal ani šéf inspekce ministra vnitra Zdeněk Pelc.

"Pan ředitel s návrhem nesouhlasí, a proto jej nepodepsal. Rozhodnutí je teď na státním zástupci," uvedla pro Aktuálně.cz mluvčí resortu Marie Masaříková.

Později sám Pelc v prohlášení pro agenturu ČTK uvedl, že jeho podpis není nutný. "Skutečně jsem to nepodepsal, ale bylo to kvůli tomu, že jsem ten materiál nikdy neměl k dispozici a neznám jeho obsah. Zpracovatel věci to podepsal pod dozorem státního zástupce, kterému je přímo odpovědný, nikoli mně. Můj podpis k tomu nebyl nutný," řekl Pelc.

Inspektoři spolu s Kubicem chtějí obvinit i dva jeho podřízené. Jde o policisty, kteří Kubiceho v květnu doprovázeli do sněmovny, kde ředitel poslancům objasňoval svá slova o politickém nátlaku. Všechny tři také inspekce - spolu s dvěma politiky ODS a dvěma novináři - letos v září odposlouchávala.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek telefonuje v sále sněmovny.
Předseda ČSSD Jiří Paroubek telefonuje v sále sněmovny. | Foto: Ondřej Besperát
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Důkaz, že to byl právě Kubice a jeho lidé, kdo zprávu pustil do médií, však inspekce podle zjištění Aktuálně.cz nemá. "To se neprokázalo," uvedl úředník ministerstva vnitra, který má o případu detailní informace.

Tomu nasvědčuje i skutečnost, že inspektoři trojici nechtějí stíhat za vyzrazení tajných informací. Navrhují je obvinit "jen" za pomluvu, ohrožení osobních údajů a zneužití pravomoci. I tak ale policistům hrozí osm let vězení.

O stíhání mluví i "plán vraždy"

Definitivní slovo o tom, zda budou Kubice a jeho dva podřízení obviněni, bude mít státní zástupce. Ten hodlá rozhodnout v příštích dnech.

Ministr vnitra Ivan Langer se zatím k případu staví rezervovaně. Zda by případné obvinění znamenalo Kubiceho odchod, nechtěl zatím komentovat. "Je to v personální pravomoci policejního prezidenta," uvedl pro Aktuálně.cz Langer.

Zprávy o tom, že bude ředitel útvaru pro odhalování organizovaného zločinu obviněný, zaznamenal už zvláštní tým, který nechal před čtyřmi měsíci vytvořit policejní prezident kvůli informacím, že se chystá vražda Kubiceho.

Plán na Kubiceho likvidaci měl podle zjištění speciálního týmu několik fází: nejprve by byl policista diskreditován v médiích, později obviněn a následně by musel ze své funkce odejít. Pak by byl zavražděn, ale je smrt by vypadala jako sebevražda muže, který neunesl tíhu okolností.

Informace o chystané Kubiceho vraždě zachytila policie i tajná služba letos na přelomu května a června během odposlechů skupiny kolem Zdeňka Doležela. Bývalého šéfa kabinetu dvou sociálnědemokratických premiérů minulý týden zatkl Kubiceho útvar pro podezření z machinací s penězi Evropské unie.

Kvůli informacím o plánovaném útoku na Kubiceho zatím ale nebyl nikdo obviněn.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy