Jak politici naloží s případem Kubice?

Sabina Slonková
31. 5. 2006 17:40
Praha - Úřady vyšetřují, jak unikla na veřejnost Kubiceho zpráva. Vážná podezření ale vládní politiky nechávají v klidu. Uvnitř: DOKUMENT

Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká dnes po schůzce s premiérem oznámila, že její lidé zjišťují, kdo poskytl médiím zprávu šéfa útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho.

Policejní důstojník předal v pondělí poslancům výboru pro obranu a bezpečnost obsáhlý dokument, kterým dokládal svá slova o politickém ovlivňování kauzy Biolíh a vyšetřování smrti podnikatele Františka Mrázka.

Infobox

Vše o kauze biolíh

VŠE O KAUZE BIOLÍH

  • Elitní policejní důstojník Jan Kubice obvinil politiky, že zasahují do vyšetřování kauzy Biolíh a vraždy podnikatele Františka Mrázka. SPECIÁL O KAUZE BIOLÍH - čtěte ZDE

Vláda: Kubice ohrožuje demokracii

Vyšetřování samotného Kubiceho se rozjelo obratem. Ministr vnitra František Bublan nechal prověřit, jestli Kubice svými kroky neporušil zákon.

Samotným obsahem zprávy, v níž jsou mimo jiné jasné důkazy o napojení zločineckých skupin na státní správu a některé politiky, se ale nikdo nezabývá.

Premiér Jiří Paroubek dnes pouze zopakoval, že se Kubice spolčil s ODS, aby před volbami poškodil sociální demokracii. Koaliční vláda nadto přijala usnesení, v němž zkritizovala Kubiceho postup. "Ohrožuje to důvěru v principy demokratického státu," stojí v prohlášení.

Bublan: Nechci to zveličovat

V Kubiceho dokumentu jsou přitom například přepisy odposlechů, z nichž vyplývá, že se bývalý šéf úřadu vlády Pavel Přibyl snažil pro expremiéra Stanislava Grosse získávat informace u policejních špiček. Přibyl byl podle důkazů v úzkém kontaktu se šéfy elitních složek, které vyšetřují finanční a korupčí kauzy - mimo jiné i ty, které se týkají politiků.

Z rozhovoru Přibyla a šéfa protikorupční služby Miroslava Brycha například vyplynulo, že policista svého známého předem instruoval, aby se při chystané návštěvě nezapisoval na policejní vrátnici. Brych Přibylovi říkal, že ho osobně protáhne, aby o návštěvě neexistoval oficiální záznam.

Ministr vnitra Bublan ale říká, že z nestandardních kontaktů Přibyla a elitních policejních důstojníků zatím nic vyvozovat nebude.

"Nechtěl bych to zveličovat, většina těch policistů se s panem Přibylem zná přes fotbal a proto, že v minulosti pracoval u policie. Proto proti nim zatím nechci nijak zakročit. Nechci teď dělat nějaká škatulata, ale nechám to prošetřit," sdělil deníku Aktuálně.cz ministr Bublan.

Kdy přesně se vazbami Přibyla na policisty bude vnitro zabývat, už Bublan neuvedl.

O osudu Kubiceho až po volbách

Přibylovy odposlechy tak mají zatím jediný dopad: ministr stáhl vyšetřovatele své inspekce Jaroslava Hlaváče, s nímž se Přibyl rovněž scházel. Právě Hlaváč řídil vyšetřování Kubiceho podřízených, kteří pracovali na kauze Biolíh a inspekce o nich tvrdila, že jsou podezřelí z trestné činnosti.

Kubice tvrdí, že vyšetřování inspekce je vykonstruované a jeho smyslem bylo odstavit jeho lidi z politicky citlivé kauzy.

"Schůzky s panem Přibylem mohou vyvolávat dojem nějaké zaujatosti ze strany pana Hlaváče, proto jsem rozhodl, že se na vyšetřování dál podílet nebude," podotkl Bublan.

O tom, zda Jan Kubice zůstane na postu ředitele útvaru, se podle všeho rozhodne až po volbách.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy