Biolíh: Spis míří na Grossova důvěrníka

Jakub Unger, Sabina Slonková
28. 5. 2006 0:00
Praha - Bitva o další osud kauzy Biolíh, v níž jsou z korupce podezřelí lidé kolem ČSSD, zasáhla nejvyšší kruhy. Uvnitř: KLÍČOVÉ DOKUMENTY

Dokumenty, které mají prokázat, že politici zkoušejí aféru zarazit, ukazují na exšéfa Úřadu vlády Pavla Přibyla a na expremiéra Stanislava Grosse.

Dotyčnou složku, kterou v pátek dostal šéf bezpečnostního poslaneckého výboru Jan Vidím a další poslanci, má Aktuálně.cz k dispozici.

Do sněmovny ji doručil šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jan Kubice. Učinil tak poté, co byla zveřejněna zpráva, že Nejvyšší státní zastupitelství podezřívá kriminalisty, kteří pracují na "politické" kauze Biolíh, ze zneužití pravomocí veřejného činitele.

Kubice obvinění svých mužů rezolutně odmítl a požádal o mimořádné slyšení před poslanci, přičemž Aktuálně.cz řekl: Dokážu, že se někdo snaží mé detektivy zdiskreditovat, a zastavit tak vyšetřování kauzy Biolíh.

Kvůli aféře se s Kubicem sešel ještě v pátek večer ministr vnitra František Bublan. Po jednání zopakoval, že ve vyšetřování aféry Biolíh či lednové vraždy kontroverzního podnikatele Františka Mrázka není žádný politický nátlak na policisty. Tvrdí, že mu Kubice takový tlak nebyl schopen doložit.

V sobotu pak o schůzku s Kubicem a šéfy odborů ÚOOZ požádal policejní prezident Vladislav Husák, aby: "zjistil jejich argumenty a jejich tvrzení mohl posoudit."

Foto: Aktuálně.cz
VÍCE o dnešním vývoji ČTĚTE ZDE:
Zlom: Elitní policista mluví proti státu
Nejvyšší státní zastupitelství oznámilo, že dva kriminalisté, kteří pracují na případu Biolíh , jsou podezřelí z korupce. Jejich nadřízený, šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice, obratem kontroval prohlášením, že vyšetřování kauzy je politicky ovlivňováno. V exkluzivním rozhovoru pro Aktuálně.cz Kubice uvedl, že žádá o neprodlené slyšení před poslanci výboru pro obranu a bezpečnost...

 

Přibylův návrat

V Kubiceho materiálu pro Vidíma je zdůrazněno jedno jméno: Pavel Přibyl. Jde o člověka blízkého někdejšímu šéfovi vnitra a expremiérovi Stanislavu Grossovi, který několik dní vedl Úřad vlády - než byl kvůli své předlistopadové minulosti nucen rezignovat.

V dokumentu pro poslance mimo jiné stojí: "Odposlechem bylo zjištěno, že Pavel Přibyl udržuje velmi častý telefonický i osobní kontakt s vysoce postavenými pracovníky Policejního prezidia, s funkcionáři útvarů a dalšími osobami z řad bývalých i současných politiků."

Na následujících stránkách je shrnuto bezmála třicet telefonních hovorů a debat prostřednictvím SMS, které se odehrály v posledním měsíci.

Mezi příjemci Přibylových hovorů je nejčastěji Gross, figurují tam však rovněž vysocí představitelé policie a prezídia. Jako například šéf protikorupční služby Miloslav Brych či šéf finanční policie Vladimír Zimmel. V jednom z hovorů si schůzku s Přibylem dohaduje i ministr spravedlnosti Pavel Němec (US-DEU).

Takové lehké informace

Ze shrnutí jednotlivých hovorů, které Kubice předložil poslancům, vyplývá, že se důležití lidé s Přibylem chtějí bavit o aktuálním dění v bezpečnostních složkách nebo o veřejně sledovaných případech.

Například dubnový rozhovor Přibyla se Zdeňkem Doleželem - klíčovou postavou úplatkářské aféry známé jako "Pět na stole v českých" (týkala se rovněž chemického průmyslu) - je v dokumentu shrnut takto: "Doležel by Přibylovi potřeboval dát jednu lehkou informaci, domlouvají si schůzku okolo 20:30 hod v Čestlicích u nějakého OD, předtím si zavolají a místo si upřesní."  

Řeč aktérů působí kódovaně, konkrétní obsah podle materiálu vždy probírali osobně, a nikoli po telefonu.

Přibyl byl podle dokumentu v kontaktu i s vedoucím odboru inspekce ministerstva vnitra, který nyní vyšetřuje právě Kubiceho podřízené.

Bývalý premiér Stanislav Gross, s nímž Přibyl úzce spolupracoval.
Bývalý premiér Stanislav Gross, s nímž Přibyl úzce spolupracoval. | Foto: Aktuálně.cz, Ondřej Besperát

Jméno Pavla Přibyla bylo jediné, které ředitel Kubice vyslovil i v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Na otázku, kdo konkrétně se pokoušel vyšetřování kauzy Biolíh ovlivňovat, Kubice odpověděl: "Pavel Přibyl."

Přibyl: Bavili jsme se o fotbale

Pavel Přibyl veškerá obvinění, že se pokoušel mařit vyšetřování, odmítá. Přiznává, že se se všemi lidmi, které zachytili odposlechy, zná. Tvrdí ale, že se baví v podstatě jen o fotbale nebo o čistě soukromých věcech.

"S kauzou Biolíh nemám vůbec nic společného. Zvažuji, že podám trestní oznámení pro zneužití pravomoci veřejného činitele," sdělil Aktuálně.cz Přibyl.

Své kontakty s policejními složkami i Stanislavem Grossem vysvětluje společným zájmem o fotbal. Přibyl je v čele Unie tělovýchovných organizací policie. Na otázku, proč se scházel s Grossem, Přibyl řekl: "Asi jsem mu dával nějaké věci na fotbal, míče, štulpny a tak."

S ministrem Němcem se zase podle svých slov sešel kvůli "přenosu určité informace". "Bylo to pro jednoho známého. O co šlo vám říkat nebudu. Nejsem státní úředník," dodal Přibyl.

 

Právě se děje

Další zprávy