Biolíh: Spis míří na Grossova důvěrníka

Jakub Unger, Sabina Slonková
28. 5. 2006 0:00
Praha - Bitva o další osud kauzy Biolíh, v níž jsou z korupce podezřelí lidé kolem ČSSD, zasáhla nejvyšší kruhy. Uvnitř: KLÍČOVÉ DOKUMENTY

Dokumenty, které mají prokázat, že politici zkoušejí aféru zarazit, ukazují na exšéfa Úřadu vlády Pavla Přibyla a na expremiéra Stanislava Grosse.

Dotyčnou složku, kterou v pátek dostal šéf bezpečnostního poslaneckého výboru Jan Vidím a další poslanci, má Aktuálně.cz k dispozici.

Do sněmovny ji doručil šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jan Kubice. Učinil tak poté, co byla zveřejněna zpráva, že Nejvyšší státní zastupitelství podezřívá kriminalisty, kteří pracují na "politické" kauze Biolíh, ze zneužití pravomocí veřejného činitele.

Kubice obvinění svých mužů rezolutně odmítl a požádal o mimořádné slyšení před poslanci, přičemž Aktuálně.cz řekl: Dokážu, že se někdo snaží mé detektivy zdiskreditovat, a zastavit tak vyšetřování kauzy Biolíh.

Kvůli aféře se s Kubicem sešel ještě v pátek večer ministr vnitra František Bublan. Po jednání zopakoval, že ve vyšetřování aféry Biolíh či lednové vraždy kontroverzního podnikatele Františka Mrázka není žádný politický nátlak na policisty. Tvrdí, že mu Kubice takový tlak nebyl schopen doložit.

V sobotu pak o schůzku s Kubicem a šéfy odborů ÚOOZ požádal policejní prezident Vladislav Husák, aby: "zjistil jejich argumenty a jejich tvrzení mohl posoudit."

Foto: Aktuálně.cz
VÍCE o dnešním vývoji ČTĚTE ZDE:
Zlom: Elitní policista mluví proti státu
Nejvyšší státní zastupitelství oznámilo, že dva kriminalisté, kteří pracují na případu Biolíh , jsou podezřelí z korupce. Jejich nadřízený, šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice, obratem kontroval prohlášením, že vyšetřování kauzy je politicky ovlivňováno. V exkluzivním rozhovoru pro Aktuálně.cz Kubice uvedl, že žádá o neprodlené slyšení před poslanci výboru pro obranu a bezpečnost...

 

Přibylův návrat

V Kubiceho materiálu pro Vidíma je zdůrazněno jedno jméno: Pavel Přibyl. Jde o člověka blízkého někdejšímu šéfovi vnitra a expremiérovi Stanislavu Grossovi, který několik dní vedl Úřad vlády - než byl kvůli své předlistopadové minulosti nucen rezignovat.

V dokumentu pro poslance mimo jiné stojí: "Odposlechem bylo zjištěno, že Pavel Přibyl udržuje velmi častý telefonický i osobní kontakt s vysoce postavenými pracovníky Policejního prezidia, s funkcionáři útvarů a dalšími osobami z řad bývalých i současných politiků."

Na následujících stránkách je shrnuto bezmála třicet telefonních hovorů a debat prostřednictvím SMS, které se odehrály v posledním měsíci.

Mezi příjemci Přibylových hovorů je nejčastěji Gross, figurují tam však rovněž vysocí představitelé policie a prezídia. Jako například šéf protikorupční služby Miloslav Brych či šéf finanční policie Vladimír Zimmel. V jednom z hovorů si schůzku s Přibylem dohaduje i ministr spravedlnosti Pavel Němec (US-DEU).

Takové lehké informace

Ze shrnutí jednotlivých hovorů, které Kubice předložil poslancům, vyplývá, že se důležití lidé s Přibylem chtějí bavit o aktuálním dění v bezpečnostních složkách nebo o veřejně sledovaných případech.

Například dubnový rozhovor Přibyla se Zdeňkem Doleželem - klíčovou postavou úplatkářské aféry známé jako "Pět na stole v českých" (týkala se rovněž chemického průmyslu) - je v dokumentu shrnut takto: "Doležel by Přibylovi potřeboval dát jednu lehkou informaci, domlouvají si schůzku okolo 20:30 hod v Čestlicích u nějakého OD, předtím si zavolají a místo si upřesní."  

Řeč aktérů působí kódovaně, konkrétní obsah podle materiálu vždy probírali osobně, a nikoli po telefonu.

Přibyl byl podle dokumentu v kontaktu i s vedoucím odboru inspekce ministerstva vnitra, který nyní vyšetřuje právě Kubiceho podřízené.

Bývalý premiér Stanislav Gross, s nímž Přibyl úzce spolupracoval.
Bývalý premiér Stanislav Gross, s nímž Přibyl úzce spolupracoval. | Foto: Aktuálně.cz, Ondřej Besperát

Jméno Pavla Přibyla bylo jediné, které ředitel Kubice vyslovil i v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Na otázku, kdo konkrétně se pokoušel vyšetřování kauzy Biolíh ovlivňovat, Kubice odpověděl: "Pavel Přibyl."

Přibyl: Bavili jsme se o fotbale

Pavel Přibyl veškerá obvinění, že se pokoušel mařit vyšetřování, odmítá. Přiznává, že se se všemi lidmi, které zachytili odposlechy, zná. Tvrdí ale, že se baví v podstatě jen o fotbale nebo o čistě soukromých věcech.

"S kauzou Biolíh nemám vůbec nic společného. Zvažuji, že podám trestní oznámení pro zneužití pravomoci veřejného činitele," sdělil Aktuálně.cz Přibyl.

Své kontakty s policejními složkami i Stanislavem Grossem vysvětluje společným zájmem o fotbal. Přibyl je v čele Unie tělovýchovných organizací policie. Na otázku, proč se scházel s Grossem, Přibyl řekl: "Asi jsem mu dával nějaké věci na fotbal, míče, štulpny a tak."

S ministrem Němcem se zase podle svých slov sešel kvůli "přenosu určité informace". "Bylo to pro jednoho známého. O co šlo vám říkat nebudu. Nejsem státní úředník," dodal Přibyl.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 11 minutami

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 14 minutami

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy