Biolíh: Spis míří na Grossova důvěrníka

Jakub Unger, Sabina Slonková
28. 5. 2006 0:00
Praha - Bitva o další osud kauzy Biolíh, v níž jsou z korupce podezřelí lidé kolem ČSSD, zasáhla nejvyšší kruhy. Uvnitř: KLÍČOVÉ DOKUMENTY

Dokumenty, které mají prokázat, že politici zkoušejí aféru zarazit, ukazují na exšéfa Úřadu vlády Pavla Přibyla a na expremiéra Stanislava Grosse.

Dotyčnou složku, kterou v pátek dostal šéf bezpečnostního poslaneckého výboru Jan Vidím a další poslanci, má Aktuálně.cz k dispozici.

Do sněmovny ji doručil šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jan Kubice. Učinil tak poté, co byla zveřejněna zpráva, že Nejvyšší státní zastupitelství podezřívá kriminalisty, kteří pracují na "politické" kauze Biolíh, ze zneužití pravomocí veřejného činitele.

Kubice obvinění svých mužů rezolutně odmítl a požádal o mimořádné slyšení před poslanci, přičemž Aktuálně.cz řekl: Dokážu, že se někdo snaží mé detektivy zdiskreditovat, a zastavit tak vyšetřování kauzy Biolíh.

Kvůli aféře se s Kubicem sešel ještě v pátek večer ministr vnitra František Bublan. Po jednání zopakoval, že ve vyšetřování aféry Biolíh či lednové vraždy kontroverzního podnikatele Františka Mrázka není žádný politický nátlak na policisty. Tvrdí, že mu Kubice takový tlak nebyl schopen doložit.

V sobotu pak o schůzku s Kubicem a šéfy odborů ÚOOZ požádal policejní prezident Vladislav Husák, aby: "zjistil jejich argumenty a jejich tvrzení mohl posoudit."

Foto: Aktuálně.cz
VÍCE o dnešním vývoji ČTĚTE ZDE:
Zlom: Elitní policista mluví proti státu
Nejvyšší státní zastupitelství oznámilo, že dva kriminalisté, kteří pracují na případu Biolíh , jsou podezřelí z korupce. Jejich nadřízený, šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice, obratem kontroval prohlášením, že vyšetřování kauzy je politicky ovlivňováno. V exkluzivním rozhovoru pro Aktuálně.cz Kubice uvedl, že žádá o neprodlené slyšení před poslanci výboru pro obranu a bezpečnost...

 

Přibylův návrat

V Kubiceho materiálu pro Vidíma je zdůrazněno jedno jméno: Pavel Přibyl. Jde o člověka blízkého někdejšímu šéfovi vnitra a expremiérovi Stanislavu Grossovi, který několik dní vedl Úřad vlády - než byl kvůli své předlistopadové minulosti nucen rezignovat.

V dokumentu pro poslance mimo jiné stojí: "Odposlechem bylo zjištěno, že Pavel Přibyl udržuje velmi častý telefonický i osobní kontakt s vysoce postavenými pracovníky Policejního prezidia, s funkcionáři útvarů a dalšími osobami z řad bývalých i současných politiků."

Na následujících stránkách je shrnuto bezmála třicet telefonních hovorů a debat prostřednictvím SMS, které se odehrály v posledním měsíci.

Mezi příjemci Přibylových hovorů je nejčastěji Gross, figurují tam však rovněž vysocí představitelé policie a prezídia. Jako například šéf protikorupční služby Miloslav Brych či šéf finanční policie Vladimír Zimmel. V jednom z hovorů si schůzku s Přibylem dohaduje i ministr spravedlnosti Pavel Němec (US-DEU).

Takové lehké informace

Ze shrnutí jednotlivých hovorů, které Kubice předložil poslancům, vyplývá, že se důležití lidé s Přibylem chtějí bavit o aktuálním dění v bezpečnostních složkách nebo o veřejně sledovaných případech.

Například dubnový rozhovor Přibyla se Zdeňkem Doleželem - klíčovou postavou úplatkářské aféry známé jako "Pět na stole v českých" (týkala se rovněž chemického průmyslu) - je v dokumentu shrnut takto: "Doležel by Přibylovi potřeboval dát jednu lehkou informaci, domlouvají si schůzku okolo 20:30 hod v Čestlicích u nějakého OD, předtím si zavolají a místo si upřesní."  

Řeč aktérů působí kódovaně, konkrétní obsah podle materiálu vždy probírali osobně, a nikoli po telefonu.

Přibyl byl podle dokumentu v kontaktu i s vedoucím odboru inspekce ministerstva vnitra, který nyní vyšetřuje právě Kubiceho podřízené.

Bývalý premiér Stanislav Gross, s nímž Přibyl úzce spolupracoval.
Bývalý premiér Stanislav Gross, s nímž Přibyl úzce spolupracoval. | Foto: Aktuálně.cz, Ondřej Besperát

Jméno Pavla Přibyla bylo jediné, které ředitel Kubice vyslovil i v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Na otázku, kdo konkrétně se pokoušel vyšetřování kauzy Biolíh ovlivňovat, Kubice odpověděl: "Pavel Přibyl."

Přibyl: Bavili jsme se o fotbale

Pavel Přibyl veškerá obvinění, že se pokoušel mařit vyšetřování, odmítá. Přiznává, že se se všemi lidmi, které zachytili odposlechy, zná. Tvrdí ale, že se baví v podstatě jen o fotbale nebo o čistě soukromých věcech.

"S kauzou Biolíh nemám vůbec nic společného. Zvažuji, že podám trestní oznámení pro zneužití pravomoci veřejného činitele," sdělil Aktuálně.cz Přibyl.

Své kontakty s policejními složkami i Stanislavem Grossem vysvětluje společným zájmem o fotbal. Přibyl je v čele Unie tělovýchovných organizací policie. Na otázku, proč se scházel s Grossem, Přibyl řekl: "Asi jsem mu dával nějaké věci na fotbal, míče, štulpny a tak."

S ministrem Němcem se zase podle svých slov sešel kvůli "přenosu určité informace". "Bylo to pro jednoho známého. O co šlo vám říkat nebudu. Nejsem státní úředník," dodal Přibyl.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Ozbrojenci propustili unesené studenty z nigerijské školy

Ozbrojenci v sobotu propustili 42 lidí, včetně 27 studentů, které unesli minulý týden z internátní školy v nigerijském státě Niger. Oznámil to podle agentury Reuters guvernér státu v severní centrální části nejlidnatější africké země.

Propuštěno bylo 27 školáků, tři zaměstnanci státní střední školy a jejich příbuzní. Ozbrojený gang minulý týden vtrhl do školy v okrese Kagara a přemohl ostrahu. Při útoku byl zabit jeden chlapec.

Unesení studenti, personál a příbuzní Vládní vědecké střední školy v Kagaře jsou opět na svobodě a v péči vlády státu Niger, oznámil na guvernér Abubakar Sani Bello.

Únosy ozbrojenými skupinami s požadavky výkupného jsou v mnoha severních státech Nigérie běžné, poznamenala agentura Reuters. Mnozí únosci bývají ozbrojeni a přijíždějí na motocyklech. Dříve za únosy v Nigérii stáli především bojovníci teroristické organizace Boko Haram, nyní ale stále častěji tuto taktiku využívají i jiné ozbrojené skupiny.

Ještě rozsáhlejší únos než ten z minulého týdne se odehrál v noci ze čtvrtka na pátek, kdy neznámí ozbrojenci v noci na dnešek z dívčí školy v obci Jangebe ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie unesli 317 studentek. K okamžitému a nepodmíněnému propuštění dívek vyzval i generální tajemník OSN António Guterres.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
před 48 minutami

USA uvolnily na pomoc ekonomice 1,9 bilionu dolarů

Americká Sněmovna reprezentantů schválila v sobotu návrh souboru opatření na podporu americké ekonomiky zasažené pandemií covidu-19 v objemu 1,9 bilionu dolarů (41 bilionů korun). O navrhovaném balíčku bude ještě hlasovat Senát.

Pro amerického prezidenta Joea Bidena je schválení podpůrných opatření prvním legislativním vítězstvím v Kongresu. Jeho demokraté však ještě musí vyřešit, jak v souboru opatření ponechat návrh na zvýšení minimální hodinové mzdy ze 7,25 dolaru na 15 dolarů. Návrh, který je hlavní prioritou pro progresivistickou část demokratů by mohl z balíku vypadnout kvůli komplikovaným schvalovacím pravidlům v Senátu.

Díky demokratům, kteří na rozdíl od Senátu těsně ovládají Sněmovnu reprezentantů, balíček nad ránem prošel v poměru hlasů 219 ku 212. Z amerického záchranného plánu mají být financovány vakcíny a zdravotnický materiál a další finanční pomoc postiženým domácnostem, malým firmám i regionálním a místním vládám.

Demokraté tvrdí, že balíček je nezbytný v boji s pandemií, která si v USA vyžádala už přes 500 000 životů. Miliony lidí kvůli ní přišly o práci. "Američané musí vědět, že jejich vláda je tu pro ně," prohlásila šéfka sněmovny Nancy Pelosiová. Podle republikánů je takový pomoc zbytná, podle nich jde jen 9 procent přímo na boj proti koronaviru.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
před 1 hodinou

Skikrosařka Kučerová byla sedmá na SP v Gruzii

Skikrosařka Nikol Kučerová byla sedmá na Světovém poháru v Bakuriani a zajela nejlepší výsledek v sezoně. Sedmnáctiletá Diana Cholenská si v Gruzii 15. místem vytvořila kariérní maximum.

Jednatřicetiletá Kučerová v Bakuriani, kde startovalo šestnáct lyžařek, zvládla první vyřazovací jízdu a z druhého místa postoupila do semifinále. V něm obsadila čtvrté místo a nastoupila do malého finále, v němž si třetí příčkou zajistila celkovou sedmou pozici. Cholenská nedokončila čtvrtfinálovou jízdu.

Závod vyhrála Švýcarka Fanny Smithová a po pátém vítězství v sezoně ovládla potřetí v kariéře celkové hodnocení SP ve skikrosu. Mezi muži se z premiérového pohárového triumfu radoval Němec Florian Wilmsmann.

V březnu čekají skikrosaře závěrečné dva závody v ruském Sunny Valley a švýcarském Veysonnaz.

SP ve skikrosu v Bakuriani (Gruzie):

Muži: 1. Wilmsmann (Něm.), 2. Mobärg (Švéd.), 3. Schmidt, 4. Leman (oba Kan.).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Howden (Kan.) 562 b., 2. Lenherr 347, 3. Regez (oba Švýc.) 341.

Ženy: 1. Smithová (Švýc.), 2. Näslundová (Švéd.), 3. Bergerová Sabbatelová (Fr.), 4. Thompsonová (Kan.), …7. Kučerová, 15. Cholenská (obě ČR).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Smithová 765, 2. Thompsonová 457, 3. Bergerová Sabbatelová 414, …13. Kučerová 174, 29. Cholenská 35.

před 1 hodinou

V Adelaide vyhrála Šwiateková, po Roland Garros má druhý titul

Polská tenistka Iga Šwiateková vyhrála turnaj v Adelaide a po loňském senzačním triumfu na grandslamovém Roland Garros získala na okruhu WTA druhý titul. Světová osmnáctka ve finále porazila druhou nasazenou Švýcarku Belindu Bencicovou dvakrát 6:2.

Devatenáctiletá Šwiateková neztratila v pěti zápasech na tvrdém povrchu v Adelaide ani set. Finále trvalo jen hodinu a šest minut, Bencicová v něm soupeřce pomohla osmi dvojchybami a v obou sadách přišla dvakrát o servis. Vítězka ji při svém podání nepustila ani k jedinému brejkbolu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy