Vybíralovy kontakty: Šlouf a mafie

ina
30. 5. 2006 17:00
Praha - František Vybíral, olomoucký lobbista a dnes už bývalý člen ČSSD, byl muž mnoha kontaktů.

Policejní důstojník Jan Kubice tvrdí, že jich dokonce zneužíval k diskreditaci státních úředníků, kteří nehráli podle jeho not.

Informace o kontaktech Vybírala na státní úředníky předal Kubice v pondělí poslancům výboru pro obranu a bezpečnost.

S kým se tedy Vybíral podle zprávy stýkal a k čemu kontakty využíval?

Ruská mafie na úřadech

Nejzávažnější tvrzení zní: Vybíral byl v kontaktu s lidmi z ruskojazyčné mafie. Společně připravili mediální skandál, během něhož musel odstoupit náměstek ministra financí Ladislav Zelinka v kauze peruánský dluh.

Podle Kubiceho náměstek vadil Vybíralově skupině v připravované deblokaci kazašskho dluhu.

"Odchod Zelinky odstartoval anonym - a ve stejném časovém období informuje Vybíral své obchodní partnery slovy o Zelinkovi: 'nechtěl komunikovat, tak nebude komunikovat vůbec' s důrazem na to, jak "dobře" pracuje jeho skupina. Dále je informuje, že on by nyní chtěl komunikovat, ale že už je ze hry," stojí ve zprávě.

Už od Vybíralova zatčení v kauze biolíh je o něm známo, že byl v kontaktu se šéfem státního fondu dopravní infrastruktury Josefem Lázničkou a úřednicí ministerstva dopravy Ludmilou Schwarzovou. Kromě nich podle policie uplatil i bývalého tajemníka místopředsedy vlády Zdeňka Škromacha.

Na Škromachovo ministerstvo ale míří i další Vybíralovy kontakty. Pro člena solncevské mafie (podle Kubiceho zprávy) loni zařídil schůzku s ředitelem Škromachových poradců. A následně podezřelému Rusovi pomáhá na ministerstvu vnitra získat občanství přes spřátelené úředníky.

Vynořil se opět Šlouf

Vybíral se také čile zajímal i o státní podnik Lesy ČR a snažil se co nejdéle udržet v jeho čele Vladimíra Blahutu. Pomáhal mu v tom podle policie Alexander Černý, komunistický poslanec.

Alexander Černý (KSČM)
Alexander Černý (KSČM) | Foto: KSČM

V té souvislosti se prozradily i Vybíralovy vazby na bývalého šéfa poradců premiéra Zemana Miroslava Šloufa. Když nastoupil po Blahutovi do podniku nový šéf, Vybíral volal Šloufovi, aby ho informoval, že se na ředitele lesů valí nějaký policejní skandál. Šlouf mu na to říká: "Ty osobně se do toho neser."

Policie následně začala odposlouchávat i Śloufa, aby zjistila, zda nemá přístup k policejním informacím. Ukázalo se, že byl v kontaktu s Jaroslavem Hlaváčkem z policejního prezidia.

Vybíral se scházel i s Ladislavem Mackrlem, vládním zmocněncem pro Jihomoravský kraj. Podle odposlechů spolu řešili pro zemědělské družsto Jih cenu mléka. Kdyby se jim podařilo zajistit dobrou výkupní cenu mléka na trhu, což by zařídili přes ministerstva pro místní rozvoj a zemědělství, získali by finanční obnos od zástupců uvedeného družstva.

Zpráva zmiňuje ještě další podřízené ministra Škromacha, kteří jsou podezřelí, že se nechali od Vybírala korumpovat.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy