Tlustý, Ibl, primátor... I ty policie 'napíchla'

Sabina Slonková
27. 3. 2007 19:20
Praha - Inspekce ministra vnitra loni neoprávněně sledovala nejméně deset lidí působících na vlivných postech. Máme jejich jména.

Policie měla přehled o jejich aktivitách během parlamentních i komunálních voleb i o životě jejich rodinných příslušníků.

Mezi odposlouchávanými a monitorovanými osobami jsou podle zjištění Aktuálně.cz a televize Nova poslanci, primátor, radní, advokáti, podnikatel i manažer. A také několik soukromých osob, které nemají s veřejným životem nic společného. Nejvíce politiků bylo z řad ODS, na seznamu jsou ale zastoupeni i lidovci a sociální demokraté.

Ibl, Tlustý, primátor Olomouce... a další

A jména?

Petr Ibl
Petr Ibl | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
Vlastimil Tlustý
Vlastimil Tlustý | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Například bývalý poslanec ČSSD Petr Ibl, někdejší ministr financí Vlastimil Tlustý, olomoucký primátor z ODS Martin Novotný, bývalý lidovecký radní v Olomouci Petr Konečný, další řadová členka KDU-ČSL či Jakub Unger, manažer firmy NetCentrum.cz - mateřské společnosti on-line deníku Aktuálně.cz.

"Z toho, co mi říkáte, jsem zcela šokovaný. Zvážím právní kroky," reagoval například olomoucký primátor Novotný, jemuž inspekce odposlouchávala i manželku, děti a vzdálené příbuzné.

Podobně mluví i někdejší radní Konečný, který mimo jiné působí v představenstvu prvoligového fotbalového celku Sigma Olomouc a sedí i v arbitrážní komisi fotbalového svazu. "Nadto působím jako advokát, takže spousta informací o mých kontaktech s klienty je chráněna advokátním tajemstvím. Budu se tím samozřejmě dál zabývat, jak s tím dále naložit," sdělil Petr Konečný.

Jak široký záběr má inspekce

Inspekce nechala aktivity všech těchto osob sledovat kvůli úniku takzvané Kubiceho zprávy, kterou policejní důstojník Jan Kubice loni v létě dokládal ve sněmovně svá slova o politickém tlaku při vyšetřování citlivých kauz. Doposud se přitom mělo za to, že inspekce prolomila soukromí pouze u Ivana Langera, Jana Vidíma, jeho tajemníka, dvou novinářů a tří policistů, které odposlouchávala.

Ivan Langer
Ivan Langer | Foto: Ludvík Hradilek

Nejnovější informace ale prokazují, že inspekce měla mnohem širší záběr. Kromě toho, že nechala některé telefony odposlouchávat, u jiných si od operátorů vyžádala zpětný monitoring hovorů včetně přesné lokalizace daného uživatele. Inspekce tak například věděla, kdo se kde v danou hodinu nacházel a to s přesností na konkrétní ulici.

U některých čísel měla takový přehled dokonce od poloviny prosince 2005 - vyžádala si tedy údaje více než půl roku nazpět před únikem Kubiceho zprávy.

Jeden člověk, dvacet mobilů

Postup inspekce byl přitom podle oslovených právníků protiústavní.

Odposlechy i v Aktuálně.cz

MONSTRUM JELO PRAHOU. DUNĚLO HUDBOU A SRŠELO OHEŇ. Podívejte se na obří kudlanku v původním videoklipu Aktuálně.cz. KLIKNĚTE NA VIDEO. (video screenshot)
  • O závažnosti zjištění, že policie pomocí odposlechů zjišťovala, jaké kontakty mají novináři a s kým si povídají, jste mohli on-line hovořit s ředitelem Aktuálně.cz Jakubem Ungerem. On-line rozhovor naleznete ZDE. 
  • Redakce Aktuálně.cz si na chování policejních důstojníků oficiálně stěžovala, kauzu začalo prověřovat státní zastupitelství. Více o vyšetřování čtěte ve článku "Odposlechy novinářů? Zasahuje žalobce" ZDE. 

Kauza odposlechy

Inspekce totiž získala k odposlechu a monitoringu osob svolení od soudce, aniž mu detailně rozepsala, komu chce vlastně prolamovat soukromí. Do žádostí uvedla jen osm jmen, kterým ale přiřadila několik - v některých případech až dvacet - telefonních čísel. Ta ovšem nepatřila prověřovaným osobám, ale dalším politikům či soukromým osobám.

Příklad: inspekce žádala odposlech Jana Vidíma, kromě jeho telefonního čísla ale k němu připsala ještě číslo mobilního telefonu poslance Vlastimila Tlustého.

Nebo v případě Ivana Langera, který z Olomouce pochází, nechala monitorovat olomouckého primátora a jeho stranického kolegu Novotného či lidoveckého radního Konečného.

"Takový postup je protiústavní, zcela jistě. Ale jestli je protizákonný, to si netroufám tvrdit. Současný zákon totiž na tyto detaily nepamatuje a nespecifikuje je," uvedl právník Tomáš Sokol.

Úřady: Nevysvětlíme

Postup inspekce posvětil státní zástupce a soudci z obvodního soudu pro Prahu 5, kteří jejich návrhům vyhověli. Stejně jako státní zastupitelství ani soud nehodlá svá rozhodování nijak vysvětlovat.

"Nemohu se vám k tomu vyjádřit, obraťte se na tiskovou mluvčí," uvedl soudce Jan Novotný, který povoloval odposlechy. Tisková mluvčí ale obratem odkázala na státní zastupitelství.

"Návrh podává státní zástupce, proto odkazuji na něj, ať se k tomu vyjádří," uvedla mluvčí Vanda Činková.

Státní zástupce Michal Zachystal však uvedl, že spis nemá nyní k dispozici a nemůže se k němu vyjádřit.

Na obecnou otázku, zda je v pořádku požadovat odposlech či monitoring hovorů několika různých osob a v žádosti jejich čísla přiřadit jen k jedné osobě, uvedl: "To by bylo zvláštní."

Prokazovat inspekci a žalobci například zneužití pravomoci veřejného činitele přitom bude velmi složité. Jak obecně uvedla soudkyně Činková: "Kdokoliv uvede do jakékoli žádosti nepravdivou informaci v nějakém návrhu, musí za to nést odpovědnost. Otázkou ale je, a to především, jestli to věděly orgány či ne, komu to číslo patřilo."

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy