Čeští a slovenští moderátoři jako výjimka. Jinde v televizi roušky téměř nenosí

ČTK ČTK
30. 3. 2020 17:59
V důsledném nošení roušek před kamerami jsou čeští televizní moderátoři spíše výjimkou. Mívají je na sobě například ještě jejich slovenští kolegové. V dalších evropských zemích promlouvají moderátoři a reportéři k divákům s odhalenou tváří, což bývá v souladu s tím, že nošení roušek na veřejnosti v těchto státech není povinné.
Moderátorka hlavní relace České televize Marcela Augustová v roušce.
Moderátorka hlavní relace České televize Marcela Augustová v roušce. | Foto: Česká televize

Na Slovensku používá roušky většina moderátorů hlavních zpravodajských relací celostátních televizních stanic. Nošení roušek zavedly jak veřejnoprávní Rozhlas a televize Slovenska, tak soukromé televize Markíza a Joj. Moderátoři zpravodajské televize TA3, kteří pracují před kamerou několik hodin denně, zase obvykle nemají rouškou překryty ústa a nos, ale nosí ji kolem krku. Naproti tomu v publicistických relacích TA3 mají roušky nejen moderátoři, ale i jejich hosté. Podobně pravidlo zavedly v diskusních relacích i další slovenské televize.

Nošení roušek na veřejnosti začali jako opatření proti zpomalení šíření pandemie už na začátku března propagovat slovenští politici. Tehdy byly potvrzeny první případy infikovaných na Slovensku. Politici s rouškou na tváři vystupují nejen na tiskových konferencích, ale i v televizních debatách.

V Maďarsku, na rozdíl od Slovenska, moderátoři hlavní zpravodajské relace tamní veřejnoprávní televize roušky nenosí, byť téma koronaviru patří v posledních dnech k hlavním tématům zpravodajství. Podobně je tomu i na polských obrazovkách, kde roušky nenosí ani moderátoři, ani nejvyšší ústavní činitelé. Při parlamentních rozpravách v Polsku se rouška jeví spíše výjimkou než pravidlem.

Ani na německých televizních obrazovkách roušky k vidění nejsou, což odpovídá i situaci na veřejnosti, kde je nenosí prakticky nikdo. Ochrannou masku nemají moderátoři veřejnoprávních stanic ARD a ZDF ani soukromých zpravodajských kanálů jako jsou n-tv nebo Welt. Roušky v běžných zpravodajských vstupech nenosí ani reportéři.

K jedné viditelné změně rychle se šířící koronavirus v oblasti televizního zpravodajství v Německu přesto vedl. Při rozhovorech s politiky i dalšími respondenty bývá totiž nově k vidění mikrofon zakrytý průhledným igelitovým sáčkem, aby se na něj případně koronavirus nedostal. Drtivá většina respondentů, stejně jako všichni němečtí přední politici, totiž při rozhovorech, ani při jiných veřejných vystoupeních roušku nenosí.

V Německu povinnost nosit roušky nebo jiné ochranné pomůcky neexistuje. K jejich nošení sice občany vyzval například šéf německé lékařské komory, vláda ale zatím žádné takové nařízení podle všeho nechystá a klade důraz na jiná opatření, jako je důsledná hygiena a dodržování 1,5 až dvoumetrového odstupu na veřejnosti.

Sousední Rakousko sice oznámilo, že zavede povinnost nosit roušky při nakupování, v televizním zpravodajství nejsou k vidění ale ani zde. Stejně jako v Německu je běžně nepoužívají ani rakouští politici. Neučinil tak dnes ani kancléř Sebastian Kurz na tiskové konferenci, kde informoval o nové povinnosti nosit roušky v obchodech.

Podobně ani na belgických či francouzských televizních stanicích se rouška neobjevuje. Nenosí ji ani moderátoři, ani při televizních vystoupeních členové vlády. Belgická ministryně zdravotnictví Belgičany v častých televizních rozhovorech nabádá k respektování nařízených opatření, mezi nimiž je dodržování vzdálenosti větší než 1,5 metru, ale nikoli roušky.

Některé belgické stanice pravidelně prokládají vysílání zhruba minutovými osvětovými spoty na téma ochrana proti koronaviru. Zdůrazňují lidem, že by si měli pečlivě mýt ruce, používat jednorázové kapesníky a vyhýbat se blízkým kontaktům s ostatními. Téma roušek se na obrazovky dostává většinou jen tehdy, když televize informují o tom, že jich může být nedostatek v některých nemocnicích. Výjimkou byla minulý týden bruselská stanice BX1, na které jeden z místních módních návrhářů předvedl lidem věc praktikovanou tisícovkami Čechů: jak si ušít roušku doma na stroji.

V asijských zemích je nošení roušek obvyklé u reportérů v terénu, stejně jako u ostatních lidí. Moderátoři ve studiu však ani v Asii roušky obvykle nenosí. Platí to například také o stanici CGTN, mezinárodní stanici čínské televizní společnosti CCTV, kterou nabízejí i poskytovatelé kabelové televize v České republice.

Video: Senioři bez roušek? Vojtěch mi tvrdil, že distribuce probíhá, říká Maláčová

Na seniory se nezapomnělo, vše se dělá za pochodu. Jestli to systém vydrží, nevíme. Na mzdy přispějeme, firmy se k pomoci Antivirus dostanou v dubnu | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 5 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy