Výhrůžky smrtí od zadrženého muže mířily na náměstka Prymulu, podezřelý se přiznal

Jan Horák Jan Horák
Aktualizováno 2. 4. 2020 12:14
Až tři roky za mřížemi hrozí třiapadesátiletému muži z Litoměřicka, který v průběhu března poslal na tři desítky výhrůžných e-mailových zpráv členovi Ústředního krizového štábu. Podle zjištění deníku Aktuálně.cz ze spolehlivého zdroje mířily hrozby přímo na náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymulu, který štáb do uplynulého pondělí řídil. Pachatel se k činu přiznal.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

"Tuto záležitost nekomentuji, bohužel. Na shledanou," stručně reagoval pro Aktuálně.cz náměstek Prymula. Jak informovala Národní centrála proti organizovanému zločinu, třiapadesátiletého muže z Litoměřicka zadržela v úterý. Ve zkráceném řízení mu sdělila podezření z vyhrožování s cílem působit na orgán veřejné moci, za což v případě uznání viny hrozí až tři roky za mřížemi.

"Podle našich závěrů tento muž v měsíci březnu 2020 odeslal více než třicet e-mailových zpráv (z amerického freemailového účtu), ve kterých kromě napsaných vulgarit měl členovi Ústředního krizového štábu a jeho rodině vyhrožovat usmrcením," uvedl mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej. Šestapadesátiletý náměstek Prymula je ženatý, má dceru a syna.

Kauzu vzhledem k bydlišti pachatele, podle informací Aktuálně.cz žije v jedné z menších obcích na Litoměřicku, dozoruje Okresní státní zastupitelství v Litoměřicích, případ má na starosti přímo vedoucí úřadu Kateřina Doušová. Pachatel podle ní s kriminalisty spolupracuje. "Mohu vám potvrdit, že se přiznal. Máme zajištěné veškeré důkazy, které potvrzují, že to byl on, kdo posílal ty zprávy," řekla vedoucí litoměřických žalobců.

Policii k muži navedla BIS

Jak upozornil server Lidovky.cz, NCOZ na podezřelého nasměrovala Bezpečnostní informační služba. Odpovídají tomu i informace Aktuálně.cz. "Konkrétní případy nekomentujeme. Obecně platí, že BIS i v těchto dnech plní své úkoly v oblasti ochrany zájmů státu," řekla Aktuálně.cz mluvčí služby Ladislav Šticha.

O přesných motivech pachatele dozorová žalobkyně vzhledem ke stadiu případu nechtěla. Podle informací Aktuálně.cz však pachatel vysvětlil své pohnutky racionálně. Státní zástupkyně k tomu v obecné rovině poznamenala, že s nouzovým stavem se každý vyrovnává po svém. "Ale není vhodná doba, když má někdo problém a s něčím nesouhlasí, což se děje běžně, aby to eskalovalo do osobních výhrůžek," zdůraznila.

Mluvčí BIS Ladislav Šticha.
Mluvčí BIS Ladislav Šticha. | Foto: Archiv Ladislava Štichy

V této souvislosti také uvedla, že policie je připravená na takové případy reagovat rychle a efektivně. Obdobně se vyjádřil i mluvčí NCOZ Ibehej. "Přestože podezřelý muž používal americký freemailový účet, byl kriminalisty NCOZ rychle vypátrán a zadržen. Z toho vyplývá, že představy o absolutní ’anonymitě’ internetu jsou liché," upozornil.

Policie musí kauzu vyřídit do 14 dnů

Schopnost policie demonstruje Ibehej i tím, že Prymula byl coby poškozený na výslechu v pondělí a hned v úterý policie podezřelého sebrala. Po výslechu ho propustila. Útvar vyřizuje případ kvůli efektivitě v takzvaném zkráceném řízení. V praxi to znamená, že ho podle zákona musí uzavřít do dvou týdnů.

Nejpozději 14. dubna musí dozorové žalobkyni předat zprávu o ukončení řízení. Státní zástupkyně pak rozhodne o návrhu na potrestání, které bude mít na starosti soud. Aktuální nouzový stav je sice pro pachatele přitěžující okolností, ale trestní sazbu při této kvalifikaci nezvyšuje.

"Situace je složitá, pro každého z nás představuje určitou zátěž. Ale tohle je zbytečná věc, která komplikuje práci policie, nám jako státním zástupcům a soudům. Tohle není vhodný způsob jak řešit to, když s něčím nesouhlasím," apeluje na rozvahu lidí dozorová žalobkyně Doušová.

Ústřední krizový štáb

Deník Aktuálně.cz přináší kompletní složení Ústředního krizového štábu, který je klíčovým orgánem vlády v době krize. Tvoří ho 26 lidí, v původním statusu měl 17 členů.

 • Jan Hamáček, PŘEDSEDA KRIZOVÉHO ŠTÁBU / vicepremiér, ministr vnitra
 • Jakub Kulhánek MA, náměstek ministra vnitra
 • Ing. Radomír Jahoda, MSc., náměstek ministra obrany
 • JUDr. Martin Smolek, Ph.D., náměstek ministra zahraničních věcí
 • Ing. Karel Tyll, náměstek ministryně financí
 • Ing. Silvana Jirotková, náměstkyně ministra průmyslu a obchodu
 • Ing. Ladislav Němec, náměstek ministra dopravy
 • Mgr. Pavla Katzová, náměstkyně ministra školství, mládeže a tělovýchovy
 • Ing. David Koppitz, náměstek ministryně pro místní rozvoj
 • Ing. Vladislav Smrž, náměstek ministra životního prostředí
 • Ing. Jindřich Fialka, náměstek ministra zemědělství
 • JUDr. Jeroným Tejc, náměstek ministryně spravedlnosti
 • JUDr. Petra Smolíkova, náměstkyně ministra kultury
 • Robin Povšík, náměstek ministryně práce a sociálních věcí
 • Ing. Pavel Švagr, CSc., předseda Správy státních hmotných rezerv
 • brig. gen. Mgr. Jan Švejdar, policejní prezident České republiky
 • brig. gen. Drahoslav Ryba, generální ředitel Hasičského záchranného sboru České republiky
 • armádní generál Ing. Aleš Opata, náčelník Generálního štábu Armády České republiky
 • Jaroslav Šmíd, pověřený řízením Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost
 • MUDr. Jarmila Rážová, Ph.D., pověřená hlavní hygienička
 • MUDr. Pavel Březovský, MBA, ředitel Státního zdravotního ústavu
 • Mgr. Tünde Bartha, pověřená vedoucí úřadu vlády, zastoupená bezpečnostním ředitelem úřadu Mgr. Janem Čuřínem
 • doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc., prezident České stomatologické komory
 • MUDr. Vít Kaňkovský, lékař, poslanec za KDU-ČSL
 • brig. gen. Mgr. Martin Červíček, bývalý policejní prezident, senátor za ODS
 • doc. RNDr. Filip Matějka, PhD., ekonom
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 4 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy