Výhrůžky smrtí od zadrženého muže mířily na náměstka Prymulu, podezřelý se přiznal

Jan Horák Jan Horák
Aktualizováno 2. 4. 2020 12:14
Až tři roky za mřížemi hrozí třiapadesátiletému muži z Litoměřicka, který v průběhu března poslal na tři desítky výhrůžných e-mailových zpráv členovi Ústředního krizového štábu. Podle zjištění deníku Aktuálně.cz ze spolehlivého zdroje mířily hrozby přímo na náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymulu, který štáb do uplynulého pondělí řídil. Pachatel se k činu přiznal.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

"Tuto záležitost nekomentuji, bohužel. Na shledanou," stručně reagoval pro Aktuálně.cz náměstek Prymula. Jak informovala Národní centrála proti organizovanému zločinu, třiapadesátiletého muže z Litoměřicka zadržela v úterý. Ve zkráceném řízení mu sdělila podezření z vyhrožování s cílem působit na orgán veřejné moci, za což v případě uznání viny hrozí až tři roky za mřížemi.

"Podle našich závěrů tento muž v měsíci březnu 2020 odeslal více než třicet e-mailových zpráv (z amerického freemailového účtu), ve kterých kromě napsaných vulgarit měl členovi Ústředního krizového štábu a jeho rodině vyhrožovat usmrcením," uvedl mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej. Šestapadesátiletý náměstek Prymula je ženatý, má dceru a syna.

Kauzu vzhledem k bydlišti pachatele, podle informací Aktuálně.cz žije v jedné z menších obcích na Litoměřicku, dozoruje Okresní státní zastupitelství v Litoměřicích, případ má na starosti přímo vedoucí úřadu Kateřina Doušová. Pachatel podle ní s kriminalisty spolupracuje. "Mohu vám potvrdit, že se přiznal. Máme zajištěné veškeré důkazy, které potvrzují, že to byl on, kdo posílal ty zprávy," řekla vedoucí litoměřických žalobců.

Policii k muži navedla BIS

Jak upozornil server Lidovky.cz, NCOZ na podezřelého nasměrovala Bezpečnostní informační služba. Odpovídají tomu i informace Aktuálně.cz. "Konkrétní případy nekomentujeme. Obecně platí, že BIS i v těchto dnech plní své úkoly v oblasti ochrany zájmů státu," řekla Aktuálně.cz mluvčí služby Ladislav Šticha.

O přesných motivech pachatele dozorová žalobkyně vzhledem ke stadiu případu nechtěla. Podle informací Aktuálně.cz však pachatel vysvětlil své pohnutky racionálně. Státní zástupkyně k tomu v obecné rovině poznamenala, že s nouzovým stavem se každý vyrovnává po svém. "Ale není vhodná doba, když má někdo problém a s něčím nesouhlasí, což se děje běžně, aby to eskalovalo do osobních výhrůžek," zdůraznila.

Mluvčí BIS Ladislav Šticha.
Mluvčí BIS Ladislav Šticha. | Foto: Archiv Ladislava Štichy

V této souvislosti také uvedla, že policie je připravená na takové případy reagovat rychle a efektivně. Obdobně se vyjádřil i mluvčí NCOZ Ibehej. "Přestože podezřelý muž používal americký freemailový účet, byl kriminalisty NCOZ rychle vypátrán a zadržen. Z toho vyplývá, že představy o absolutní ’anonymitě’ internetu jsou liché," upozornil.

Policie musí kauzu vyřídit do 14 dnů

Schopnost policie demonstruje Ibehej i tím, že Prymula byl coby poškozený na výslechu v pondělí a hned v úterý policie podezřelého sebrala. Po výslechu ho propustila. Útvar vyřizuje případ kvůli efektivitě v takzvaném zkráceném řízení. V praxi to znamená, že ho podle zákona musí uzavřít do dvou týdnů.

Nejpozději 14. dubna musí dozorové žalobkyni předat zprávu o ukončení řízení. Státní zástupkyně pak rozhodne o návrhu na potrestání, které bude mít na starosti soud. Aktuální nouzový stav je sice pro pachatele přitěžující okolností, ale trestní sazbu při této kvalifikaci nezvyšuje.

"Situace je složitá, pro každého z nás představuje určitou zátěž. Ale tohle je zbytečná věc, která komplikuje práci policie, nám jako státním zástupcům a soudům. Tohle není vhodný způsob jak řešit to, když s něčím nesouhlasím," apeluje na rozvahu lidí dozorová žalobkyně Doušová.

Ústřední krizový štáb

Deník Aktuálně.cz přináší kompletní složení Ústředního krizového štábu, který je klíčovým orgánem vlády v době krize. Tvoří ho 26 lidí, v původním statusu měl 17 členů.

 • Jan Hamáček, PŘEDSEDA KRIZOVÉHO ŠTÁBU / vicepremiér, ministr vnitra
 • Jakub Kulhánek MA, náměstek ministra vnitra
 • Ing. Radomír Jahoda, MSc., náměstek ministra obrany
 • JUDr. Martin Smolek, Ph.D., náměstek ministra zahraničních věcí
 • Ing. Karel Tyll, náměstek ministryně financí
 • Ing. Silvana Jirotková, náměstkyně ministra průmyslu a obchodu
 • Ing. Ladislav Němec, náměstek ministra dopravy
 • Mgr. Pavla Katzová, náměstkyně ministra školství, mládeže a tělovýchovy
 • Ing. David Koppitz, náměstek ministryně pro místní rozvoj
 • Ing. Vladislav Smrž, náměstek ministra životního prostředí
 • Ing. Jindřich Fialka, náměstek ministra zemědělství
 • JUDr. Jeroným Tejc, náměstek ministryně spravedlnosti
 • JUDr. Petra Smolíkova, náměstkyně ministra kultury
 • Robin Povšík, náměstek ministryně práce a sociálních věcí
 • Ing. Pavel Švagr, CSc., předseda Správy státních hmotných rezerv
 • brig. gen. Mgr. Jan Švejdar, policejní prezident České republiky
 • brig. gen. Drahoslav Ryba, generální ředitel Hasičského záchranného sboru České republiky
 • armádní generál Ing. Aleš Opata, náčelník Generálního štábu Armády České republiky
 • Jaroslav Šmíd, pověřený řízením Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost
 • MUDr. Jarmila Rážová, Ph.D., pověřená hlavní hygienička
 • MUDr. Pavel Březovský, MBA, ředitel Státního zdravotního ústavu
 • Mgr. Tünde Bartha, pověřená vedoucí úřadu vlády, zastoupená bezpečnostním ředitelem úřadu Mgr. Janem Čuřínem
 • doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc., prezident České stomatologické komory
 • MUDr. Vít Kaňkovský, lékař, poslanec za KDU-ČSL
 • brig. gen. Mgr. Martin Červíček, bývalý policejní prezident, senátor za ODS
 • doc. RNDr. Filip Matějka, PhD., ekonom
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Vláda chce těsně před volbami jednat ve Sněmovně o zmrazení platů politiků

Vláda chce těsně před volbami 5. října projednat ve Sněmovně návrh na zmrazení platů politiků. V pondělí schválila příslušný návrh. Po jednání kabinetu o tom informoval vicepremiér Karel Havlíček (ANO). Uvedl, že schválen byl zákon o platu představitelů státní moci, který se týká politiků, nikoliv soudců. "Současně pracujeme na jeho zařazení," uvedl s návrhem na termín 5. října. Poslanci poslední řádnou schůzi uzavřeli v pátek.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Tenista Veselý nevyužil dva setboly a vypadl v Nur-Sultanu s Munarem

Nejlepší český tenista Jiří Veselý vypadl na turnaji v Nur-Sultanu v prvním kole. Se Španělem Jaumem Munarem osmadvacetiletý příbramský rodák prohrál v hlavním městě Kazachstánu za hodinu a tři čtvrtě 3:6 a 6:7.

Veselý, jemuž patří v žebříčku 88. místo, měl v tie-breaku druhé sady dobrou příležitost dotáhnout zápas do třetího setu. Za stavu 6:4 měl dva setboly, ale ani jeden neproměnil. Naopak dvojchybou dal 71. hráči světa Munarovi možnost utkání ukončit a Španěl nezaváhal.

Na ATP Tour prohrál Veselý po vyřazení v 2. kole v Kitzbühelu a 1. kole US Open třetí zápas za sebou.

Tenisový turnaj mužů v Nur-Sultanu (tvrdý povrch, 541.800 dolarů):

Dvouhra - 1. kolo:

Munar (Šp.) - Veselý (ČR) 6:3, 7:6 (8:6).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Film Zátopek už vidělo přes čtvrt milionu lidí

Žebříček víkendové návštěvnosti kin nadále vede Zátopek režiséra Davida Ondříčka. Za čtyři týdny ho vidělo téměř 273 tisíc diváků. Druhý je akční Shang-Chi a legenda o deseti prstenech z komiksového světa Marvel, kterou za tři týdny zhlédlo přes 92 tisíc lidí. Dalších 17,5 tisíce lidí uplynulý víkend přišlo na komedii Prvok, Šampón, Tečka a Karel od Patrika Hartla, jejíž celková návštěvnost již přesáhla hranici 530 tisíc.

Z českých filmů skončila ještě na devátém místě komedie Jedině Tereza, na desátém Deníček moderního fotra a na 11. rodinný snímek Gump - Pes, který naučil lidi žít, vyplývá z údajů Unie filmových distributorů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy