USA hlásí přes 100 tisíc nakažených, Babiš chce o měsíc prodloužit nouzový stav

Přenos skončil
Počet obětí vzrostl ve Francii během jen během pátku o 300 na necelé dva tisíce. Aktuální počet nakažených v Česku je nyní 2279 pacientů, vyléčilo se 11 lidí. Premiér Andrej Babiš navrhne prodloužení nouzového stavu, který zatím platí do 11. dubna, o dalších 30 dní. Události kolem koronaviru sledujeme v on-line reportáži.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock
Přenos skončil

Česko má 2279 potvrzených případů nákazy koronavirem, Počet nakažených stoupl za dnešek zatím o 257, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Počet vyléčených z nemoci COVID-19 dnes stoupl z 10 na 11.

23:36

Spojené státy jsou se 100 717 případy nákazy první na světě v tragické tabulce před Itálii, která k dnešku zaznamenala dosud téměř 86 500 infikovaných, z nichž 9134 zemřelo. Itálie tak má nejvíce obětí v této pandemii. V USA zemřelo dosud na 1500 nakažených.

Třetí nejvyšší počet nakažených (na 81 900) zaznamenala dosud Čína, kde se koronavirus SARS-CoV-2 objevil loni koncem roku poprvé a kde nemoci COVID-19, kterou tento koronavirus způsobuje, podlehlo dosud na 3300 lidí.

Čtvrté je v tragické bilanci Španělsko, kde se od února dosud nákaza potvrdila u 64 100 lidí, 4858 z nich zemřelo.

23:01

Počet nakažených koronavirem v USA přesáhl 100 000, uvedla to na svém webu americká Univerzita Johnse Hopkinse. Na celém světě se koronavirem už nakazilo téměř 590 600 lidí, z toho na 130 000 se jich už uzdravilo.

22:44

Ministerstvo zdravotnictví pošle dnes v noci domovům pro seniory 200 000 respirátorů. Uvedl to na twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Jeho úřad podle něj vypomůže ministerstvu vnitra s dodávkami ochranných prostředků, než vnitro dostane další dodávky pomůcek. Poskytovatelé sociálních služeb si stěžují na nedostatek respirátorů i roušek.

21:54

Ministerstvo zdravotnictví dnes nařídilo domovům pro seniory, aby vyčlenily zhruba desetinu svých lůžek pro lidi s podezřením na nákazu koronavirem, v karanténě či pacienty s lehkými příznaky.

21:30

Jermanová řekla zhruba před dvěma týdny médiím, že v Německu byl na základě zákazu vývozu ochranných pomůcek kvůli šíření koronaviru zabaven kamion mířící do kraje.

Server Manipulátoři.cz následně uvedl, že německá celní správa o takovém případu neví. Jermanová považuje velvyslancovo tvrzení za nešťastné.

21:20

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) podle německého velvyslance Christopha Isranga falešně obvinila Německo, že zadrželo ochranné pomůcky pro Středočeský kraj.

Měla by své tvrzení dementovat, uvedl dnes na twitteru.

21:00

Na nemoc Covid-19 ve světě zemřelo už na 26 500 lidí a nákaza se dosud prokázala u asi 580 000 osob, z nichž se téměř 130 000 lidí uzdravilo. Nejvíce nakažených (přes 94 000) se dosud potvrdilo v USA a dnes i Itálie co do počtu infikovaných (téměř 86 500) překonala Čínu, původní ohnisko nákazy.

20:58

Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus dnes na pravidelné tiskové konferenci varoval před používáním léků proti koronaviru, jejichž účinnost ještě nebyla prokázána. Podle Tedrose to může naopak způsobit nedostatek těchto léků pro potřebné pacienty s jinou diagnózou.

20:57

Pro kontakt zdravotníků s pacienty s nemocí Covid-19 stačí podle doporučení ministerstva zdravotnictví většinou respirátor střední třídy FFP2. Nejvyšší třída ochrany FFP3 je třeba při procedurách, kde vzniká aerosol, například při zavádění dýchací podpory. Měli by je používat také pracovníci infekčních klinik, urgentních příjmů nebo zdravotnické záchranné služby, uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě. Zubním lékařům podle ministerstva stačí FFP2 doplněné štítem.

20:54

Většina předsedů opozičních stran je zdrženlivá v podpoře prodloužení nouzového stavu, samotnému prodloužení se ale nebrání. Chtějí počkat na vývoj situace a na zdůvodnění vlády. 

20:51 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch informoval na svém Twitteru, že vláda obdržela prvních 600 respirátorů nejvyšší kvality z dílny ČVUT a poděkoval všem, kteří se na projektu podílí.

20:43

Zimbabwe od pondělí kvůli koronaviru zavede tři týdny trvající omezení volného pohybu, na jehož dodržování budou dohlížet bezpečnostní složky. Podle Reuters to dnes oznámil prezident Emmerson Mnangagwa.

20:41

Hasiči sklízí na Twitteru úspěch s dalším tanečním videem jako krotitelé virů.

20:36

Český energetický úřad varoval před "energetickými šmejdy", kteří zneužívají nouzového stavu. Občany na svém Twitteru varuje, aby nikomu nefotili své faktury ani občanské průkazy.

20:35

Podle senátorky za ČSSD Aleny Gajdůškové plánuje Zlínský kraj zrušit omezení, týkající se nástupu do autobusů u řidiče. 

20:27

Eiffelova věž se dnes večer rozblikala se speciálním nápisem "merci" na výraz poděkování všem, kteří v první linii bojují s pandemií koronaviru.

20:21 Německo. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Německý velvyslanec v Česku vyzval na Twitteru hejmanku Středočeského kraje Jaroslavu Pokornou Jermanovou, aby se omluvila za slova o tom, že Němci zadrželi českou zásilku ochranných pomůcek. "V době Covid-19 nešiřme falešná obvinění, ale pomáhejme si," požádal ji.

20:18

Začíná koronavirový speciál DVTV, tentokrát s Martinem Balíkem z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, který je ošetřujícím lékařem pacienta ve vážném stavu.

Koronavir válcuje svět, je Remdesivir zázračný lék? A zničí krize gastrobyznys?

59:36
Sledujte speciál DVTV s lékařem z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Martinem Balíkem a šéfkuchařem Janem Punčochářem. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
20:15

Od soboty budou mít nově výjimku ze zákazu přítomnosti třetí osoby u porodu blízcí handicapovaných rodiček nebo cizinek, které potřebují tlumočení. Vyplývá to z mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví, o kterém dnes úřad informoval v tiskové zprávě.

20:14

Papež František ve speciálním požehnání Urbi et Orbi vyzval svět, aby nynější krizi vnímal jako zkoušku solidarity a upomínku základních hodnot. "Je nám jasné, že všichni jsme na jedné lodi, všichni jsme slabí a dezorientovaní, zároveň ale důležití a potřební, neboť my všichni jsme byli povoláni, abychom společně veslovali," řekl na liduprázdném Svatopetrském náměstí. Jeho slova, která Vatikán označil za mimořádnou modlitbu v čase pandemie, byla díky internetu a televizi přenášena do celého světa.

20:10

Sedm stájí formule 1 sídlících ve Velké Británii nabídlo zemi technologickou podporu v boji s koronavirem. V rámci projektu Boxová ulička poskytnou pomoc při výrobě a vývoji stále více potřebných dýchacích přístrojů. Do aktivity, ke které vyzvala v minulých dnech britská vláda, se pod heslem "Společně proti koroně" zapojily týmy Mercedes, Red Bull, Racing Point, Haas, McLaren, Renault a Williams.

20:09

Koronavirem se nakazil také americký poslanec Joe Cunningham, demokrat z Jižní Karolíny. Spojené státy nyní evidují největším počet nakažených koronavirem na světě, s aktuálními takřka 93 000 případy tak překonaly dosud nejpostiženější Čínu. 

20:05

Počet případů pozitivně testovaných na koronavirus vzrostl v Irsku během pátku na 2 121, tři lidé zemřeli. Celkový počet obětí tak stoupl na 22, oznámilo tamní ministerstvo zdravotnictví.

19:54

Slovensko po zvýšení počtu prováděných testů na koronavirus odhalilo více nakažených, ve čtvrtek přibylo 43 nově zjištěných infikovaných. Novinářům to dnes řekl premiér Igor Matovič. Celkově má pětimilionové Slovensko 269 potvrzených případů infekce, jedna osoba je v kritickém stavu.

19:52 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš nerozumí žádosti krajů o centralizaci nákupů a distribuce ochranných pomůcek pod vnitro. Zásobování krajů a jejich nemocnic už podle premiéra vnitro prostřednictvím hasičů realizuje. Vicepremiér a šéf dopravy Karel Havlíček (za ANO) k výtkám hejtmanů, že respirátory a další vybavení odebírá například jeho ministerstvo, řekl, že distribuce je z jeho pohledu spravedlivá.

19:50

Společnost Eroc uvolní pro dočasné ubytování bezdomovců magistrátní prostory v holešovické tržnici, ve kterých sídlí nevěstinec Showpark. Prostory jsou ale pro ubytování podle firmy nevhodné a nabídla jiné dvě nemovitosti v Holešovicích a na Vinohradech s kapacitou až 80 lůžek.. Vyplývá to z otevřeného dopisu jednatele Eroc Zbyňka Mately primátoru Zdeňku Hřibovi (Piráti). 

19:46

Po Londýnu se mají kvůli krizi způsobené nemocí Covid-19 otevřít rozsáhlé polní nemocnice také v Birminghamu a Manchesteru. Vládní plány údajně počítají s celkovou kapacitou 6000 míst. Informaci potvrdil šéf anglické části britského zdravotnického systému NHS Simon Stevens. Ten večer zároveň oznámil, že v anglických nemocnicích bylo na 6200 pacientů nakažených koronavirem. Celkem Británie hlásila přes 14 500 pozitivně testovaných lidí od počátku šíření infekce.

19:44

Ve francouzských nemocnicích za den narostl počet obětí nemoci Covid-19 o 299 na celkových 1995, zatímco počet pacientů hospitalizovaných s touto diagnózou se zvýšil ze čtvrtečních 13 904 na 15 732. Při pravidelné tiskové konferenci o tom večer informoval zástupce ministra zdravotnictví Jérôme Salomon.

Francie už podle něj od počátku šíření koronaviru eviduje 32 964 nakažených, od čtvrtka bilance narostla o více než 3800 případů. Přibližně 5700 lidí, kteří v zemi měli pozitivní test, už je považováno za zdravé.

19:36

Téměř 30 malých nakladatelů žádá ministerstvo kultury, aby jim neodkladně a v původně schválené výši vyplatilo granty na podporu vydávání knih v roce 2020.

19:33

Situaci na D2 u hranic na Slovensko i dnes komplikovaly kolony kamionů. Okolo 19:30 měřila fronta kamionů před hraničním přechodem Lanžhot-Brodské zhruba 19 kilometrů. Slovensko navíc během dne zavřelo pro kamiony hranice. Česká policie proto řidiče vyzvala, aby vozy odstavili, než se situace vyjasní. 

19:14 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš má obavy, zda úřady práce dokážou žádosti firem o kurzarbeit rychle vyřizovat. Řekl to dnes v České televizi. Přesná pravidla kurzarbeitu, tedy příspěvků od státu na mzdy bude vláda schvalovat v pondělí. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) dnes uvedla, že její tým teď pracuje na zjednodušení vyřizovacího procesu. Už dříve uvedla, že plánuje posílení úřadů práce a žádosti se budou vyřizovat elektronicky.

19:11

Hlavnímu městu zatím nedorazila žádná ze tří zásilek respirátorů FFP2. Celkem Praha objednala 1,13 milionu kusů. Jedna by ale mohla být v Praze o víkendu. Po jednání magistrátního krizového štábu to řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Městu chybí rovněž respirátory vyšší třídy FFP3. S nedostatkem ochranných pomůcek a lékařského vybavení se potýká celé Česko.

19:08

Některé domovy pro seniory nemohou realizovat zvláštní nařízení o vyhrazení deseti procent lůžek pro nakažené koronavirem. V současné době je nákaza v šesti z nich.

19:06

Vláda vítala zásilky z Číny. Nás o pomoc nežádá, stěžují si výrobci masek a obleků.

19:04

Papež František dnes udělil mimořádné požehnání Urbi et Orbi (městu a světu), které je obvykle vázáno pouze na slavnost Narození Páně a slavnost Zmrtvýchvstání. Na jindy přeplněném svatopeterském náměstí ve Vatikánu se pomodlil zcela sám.

Papež František udělil mimořádné požehnání Urbi et Orbi na prázdném svatopeterském náměstí jako odpověď na globální pandemii koronaviru.
Papež František udělil mimořádné požehnání Urbi et Orbi na prázdném svatopeterském náměstí jako odpověď na globální pandemii koronaviru. | Foto: Reuters
18:54

Pražský dopravní podnik zrušil z preventivních důvodů zastávky v okolí Nemocnice na Bulovce.

18:52

Některé firmy v nadsázce upravily svá loga v souladu s doporučeními o dodržování bezpečného odstupu.

18:50 Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová na Twitteru kritizuje nedostatek ochranných pomůcek v sociálních službách

18:45

Sněmovna reprezentantů USA po Senátu schválila finanční injekci pro americkou ekonomiku v přepočtu za 54 bilionů korun. Balík nyní podepíše Trump.

18:44

Evropská komise umožnila ČR čerpat peníze, které jí byly přiděleny na programové období 2014 až 2020, na jiné účely, řekl v České televizi premiér Babiš. Vyčerpat z nich podle premiéra zbývá 100 miliard korun, na řešení situace kolem koronaviru z nich komise vyčlenila 30 miliard.

"Evropská komise nám vyšla vstříc, že můžeme ty peníze použít. Ale nevyšla nám úplně vstříc ve všem," řekl s tím, že ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) o dalších věcech ještě jedná.

18:30

Poslanec TOP 09 na svém Twitteru uvedl, že vláda bude muset ve sněmovně dobře vysvětlit, proč požaduje prodloužení nouzového stavu.

18:27

Kraje žádají o centralizaci nákupů ochranných pomůcek pod ministerstvo vnitra, ochranných pomůcek je nedostatek a situace se dramaticky zhoršuje, informoval hejtman Vysočiny Jiří Běhounek.

18:25

Moravskoslezská krajská hygienička Pavla Svrčinová se odpoledne omluvila za své dnešní výroky o nezodpovědném chování koronavirem nakažené sestry novojičínské onkologie. Po jednání krizového štábu dnes informovala o tom, že sestra docházela do zaměstnání, přestože měla příznaky onemocnění. Odpoledne uvedla, že měla mylné informace, a za své výroky se omluvila.

18:18

Nabídka virtuálních představení, archivních záznamů a jiných jevištních výstupů je den ode dne bohatší, divadelníci jsou kreativní.

18:12

Prodloužení nouzového stavu o 30 dnů podporuje i vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). "Myslím si, že se tomu nevyhneme, počet nakažených bude stoupat," řekl ČT Babiš. Pro jeho prodloužení je i předseda Ústředního krizového štábu Roman Prymula.

18:02

Není vyloučené, že koronavirus vznikl v Číně, je velmi zvláštní, odpovídá v DVTV na dotazy diváků internista a imunolog Jaroslav Svoboda.

17:58

Uruguayská vláda sníží na dva měsíce platy státním zaměstnancům s výjimkou zdravotníků a tyto peníze dá na fond, z něhož budou financovány výdaje vyvolané koronavirovou krizí. Oznámil to ve čtvrtek uruguayský prezident Luis Lacalle Pou. On sám si sníží plat o 20 procent, o stejnou částku se sníží platy i ministrům a poslancům.

17:56

Akcie na pražské burze během uplynulého týdne posílily, index PX stoupl o 5,7 procenta na 781,2 bodu. Největší nárůst zaznamenaly akcie mediální skupiny CME, žádnou z hlavních akcií nepostihl pokles. Předchozí týden akcie klesly téměř o 12 procent.

17:54

Žena v Pensylvánii z legrace kašlala na potraviny. Řetězec neměl jinou možnost než všechno kontaminované jídlo vyhodit. Skončila ve vazbě, kde nyní čeká na obvinění. 

17:53

Zatímco v únoru a v prvních týdnech března podnikatelé zaevidovali v systému elektronické evidence tržeb (EET) denně v průměru 11,2 milionu tržeb, od vyhlášení nouzového stavu 12. března to bylo v průměru 7,4 milionu korun. Počet denně zaevidovaných tržeb tak v průměru klesl o třetinu. Vyplývá to z údajů finanční správy.

17:49

Celkem 90 procent domovů pro seniory a dalších zařízení sociálních služeb nemá vůbec žádné respirátory nejvyšší třídy (FFP3). Každý dvanáctý poskytovatel péče pak nemá ani respirátory s nižší ochranou či roušky. Valná většina uvedla, že jejich požadavky dosavadní dodávky nepokryly. Vyplývá to z průzkumu Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS), do něhož se ve středu zapojilo 347 zařízení z celé republiky.

17:48

Počet obětí koronaviru v Itálii za den vzrostl o rekordních 919 na 9134. V zemi se už nakazilo téměř 86 500 lidí, což je nejvíce ve světě po USA.

17:37

Nouzový stav v Česku bude potřeba prodloužit, řekl premiér Babiš v České televizi. Podpoří jeho prodloužení o dalších 30 dnů. Nyní platí do 11. dubna.

17:19

O dalších 112 úmrtí se zvýšila oficiální bilance Covid-19 v Nizozemsku, kde tak nemoci podlehlo už 546 pacientů. Místní ústav veřejného zdraví zároveň oznámil 1172 nových známých případů nákazy koronavirem, celkem jich v zemi od konce února zaregistrovali 8603. V sousední Belgii se od čtvrtka infekce potvrdila u dalších 1049 lidí, počet mrtvých za den stoupl o 69 na celkových 289.

17:16

Český putovní cirkus Alex, který se v době koronavirové pandemie ocitl bez příjmů a bez prostředků v Lotyšsku, podporují místní obyvatelé darováním jídla i potravy pro koně. O nečekané a dojemné pomoci dnes píše agentura AFP. Lotyši cirkusu rovněž nabídli peníze na pokrytí nákladů na elektřinu a vodu. Majitelka slíbila, že cirkus uspořádá v Lotyšsku, jakmile se situace vrátí k normálu, bezplatná představení jako výraz vděku.

17:09

Ministerstvo zdravotnictví změnilo podmínky testování na Covid-19. Stačí buď horečka nad 37,5 stupně, suchý kašel, nebo dušnost. Test může doporučit i plicní lékař.

17:18

V americkém státě New York, který je jedním z epicenter nákazy koronavirem v USA, od čtvrtka přibylo skoro 7000 případů infekce. Guvernér státu Andrew Cuomo dnes oznámil, že nakaženo zde dosud bylo 44 635 lidí, z nichž už 519 zemřelo.

17:09

Máme obavy z přenosu koronaviru mezi otcem a personálem, porod trvá i deset hodin, možnost nákazy je obrovská, říkají porodníci.

Porody bez otců? Personál se bojí, vzniká panika, možnost nákazy je obrovská, říká lékař

28:04
Máme obavy z přenosu koronaviru mezi otcem a personálem, porod trvá i deset hodin, možnost nákazy je obrovská, říká porodník Antonín Pařízek | Video: Daniela Drtinová
17:00

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch apeluje na lidi, aby nejezdili o víkendu na své chalupy a raději zůstali doma, aby předešli riziku šíření nákazy.

16:59

Počet obětí koronaviru se v italské Lombardii za den zvýšil o 541 na celkových 5400. V tomto regionu jde o druhý nejvyšší denní nárůst úmrtí na nemoc Covid-19.

16:58

Napříč Indií jsou zřizována telefonická call centra, která mají zabránit zahlcení nemocnic lidmi, kteří požadují okamžitý test na koronavirus. Mnozí totiž čelí tlaku sousedů, kteří od nich chtějí potvrzení, že jsou zdraví. K dnešnímu datu Indie potvrdila 691 případů nákazy z 26 798 testovaných, 17 lidí nemoci podlehlo.

16:56

Nevíme, jestli redemsivir na koronavirus skutečně zabírá, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz lékař pacienta, jehož stav se po podání léku mírně zlepšil.

16:45

Státní ústav pro kontrolu léčiv upozorňuje, že nebyla prokázána žádná souvislost mezi užíváním látek určených k léčbě hypertenze a průběhem virové infekce Covid-19. Pacienti by proto v takto nastavené léčbě měli pokračovat a neměli by ji bez další konzultace s ošetřujícím lékařem přerušovat.

16:20

Automobilová doprava v Praze klesla minulý týden oproti polovině února v centru o 35 procent a ve zbytku metropole o 29 procent. Ve srovnání s předminulým týdnem to znamená pokles o dalších zhruba 30 procentních bodů. Hromadnou dopravu pak využívá až o 80 procent méně cestujících než před koronavirovou krizí. Dnes to uvedl magistrát na základě dat od Technické správy komunikací a dopravního podniku.

16:17

Migranti, kteří týdny tábořili u turecko-řecké hranice a pokoušeli se dostat do Evropské unie, se nyní s pomocí tureckých úřadů stěhují zpět do uprchlických zařízení ve vnitrozemí. Informovala o tom agentura Anadolu. Kvůli koronavirové krizi se migranti vzdali naděje, že se jim podaří do Evropy dostat, protože ostraha hranice se na řecké straně ještě více zpřísnila. Nyní je čeká v Turecku dvoutýdenní karanténa.

16:18

V Thomayerově nemocnici, kde je na oddělení následné péče 24 seniorů s nemocí Covid-19, se nákaza potvrdila také u tří dalších sester. Celkem jich je šest.

15:57

Pražská Thomayerova nemocnice v Krči pro veřejnost uzavřela odběrový stan i odběrové místo v jednom ze svých pavilonů. Do odvolání bude odběry pro testy na koronavirus dělat jen u hospitalizovaných pacientů a zaměstnanců, případně u akutních případů. Nemocnice informaci zveřejnila na webu a ČTK ji potvrdil její mluvčí Petr Sulek. Dodal, že zařízení k tomu přistoupilo z kapacitních důvodů. V Praze se odběry provádí ve třech dalších nemocnicích.

15:37

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem překonal v Rakousku hranici 7000. Za posledních 24 hodin přibylo více než tisíc nových případů, vyplývá z dat na webových stránkách místního ministerstva zdravotnictví. Obětí v Rakousku si nemoc Covid-19 vyžádala už 58. Sousední Švýcarsko zaznamenalo denní narůst takřka 1500 případů, počet nakažených tak překonal 12 tisíc.

15:30

Evropská unie hodlá vyčlenit další desítky milionů eur ze svého rozpočtu na přepravu svých občanů z mimounijních zemí a na nákup zásob ochranných prostředků a lékařského vybavení. Evropská komise dnes navrhla pro tyto účely uvolnění částky 75 milionů eur (přes dvě miliardy korun).

15:29

Jak vypadá situace v jihovýchodní Asii:

Hongkong dnes ohlásil dalších 65 nakažených koronavirem, což je zatím největší zaznamenaný denní nárůst v této čínské poloautonomní provincii. Denní rekord evidují rovněž Filipíny, kde počet nakažených vzrostl o 96 na celkových 803. Dalších devět lidí tam přitom nemoci Covid-19 podlehlo. Japonská prefektura Tokio ohlásila 40 nových případů, zatímco vietnamské úřady uvedly, že hodlají udržet počet nakažených v zemi do 1000. Dalších 130 infikovaných zaznamenala Malajsie, která je nejhůře zasaženou zemí v jihovýchodní Asii.

15:29

Petříček v pondělí kvůli zhoršení pandemie koronaviru vládě navrhne, aby do povinné dvoutýdenní karantény musel každý po návratu do České republiky.

15:28

Británie hlásí už 759 úmrtí pacientů s koronavirem, o 181 víc než ve čtvrtek. Po předchozím nárůstu o 115 mrtvých jde o další denní maximum.

15:10

Radnice Hradce Králové odpustí po dobu platnosti nouzového stavu nájem podnikatelům, kteří mají pronajaté městské prostory a museli zavřít. Dnes o tom na mimořádném zasedání rozhodla rada města. Jde o součást balíčku opatření nazvaného Antivirus, kterým chce vedení města snížit dopady mimořádných opatřeních na občany, podnikatele či kulturní organizace. 

15:10

Praktičtí lékaři, kteří odesílají pacienty k testování na koronavirus, by měli lépe využívat rezervační systém zřízený pro tyto účely krajským úřadem. Vyplývá to z dnešního vyjádření krajské hygieničky Pavly Svrčinové a hejtmana Ivo Vondráka. V regionu se v posledních dnech výrazně zvyšuje počet testovaných a u některých odběrových míst se tvoří dlouhé fronty.

15:09

Doba trvání karantény Litovelska a Uničovska zatím není jasná. Mimořádné opatření kvůli šíření koronaviru má trvat minimálně do pondělí, zda se prodlouží, hygienici neuvedli. Nařízení vydali v pondělí 16. března, kdy prohlásili, že bude trvat minimálně 14 dní. Zda se po uplynutí dvou týdnů opatření zmírní, hygienici rozhodnou na základě vyhodnocených dat. Lidé už 12 dní nesmějí opustit hranice katastrálního území, které zahrnuje 21 měst a obcí zhruba s 24 000 obyvateli. Zároveň mají i striktně omezený pohyb.

14:48

Výrobce kultovních hraček Igráček začal vyrábět limitovanou edici postaviček s rouškami.

14:42

Brněnský Etnografický ústav plánuje shromáždit kolekci roušek, které lidé nosí v době šíření nového typu koronaviru. Roušky se podle pracovníků muzea zařadily k symbolům doby. Jsou fenoménem, který už plní nejen ochrannou, ale také estetickou funkci, mohou se stát odrazem osobnosti, podobně jako dříve účes, oděv nebo make-up.

14:41

Pardubický hejtman Martin Netolický si stěžuje, že v kraji se stále nedostává ochranných pomůcek proti nákaze koronavirem. Avizovaná zásilka respirátorů N95, které přivezl v druhé zásilce z Číny letoun Ruslan v noci na středu, podle něj krajům zatím nedorazila. 

14:38

Léčebny dlouhodobě nemocných v Královéhradeckém kraji přijaly v souvislosti s šířením nákazy Covid-19 přísná hygienická opatření, některá jsou schopna zajistit izolovaná lůžka pro klienty s podezřením na onemocnění. V LDN platí úplný zákaz návštěv, vyplynulo z ankety ČTK. Některá zařízení přestala přijímat pacienty. Ochranných pomůcek mají v LDN většinou dostatek.

14:10

Platforma Zdravel představila inteligentní aplikaci Koronappka, která umožňuje pravidelně monitorovat a vyhodnocovat míru rizika onemocnění Covid-19 indikativním testem. Umožňuje uceleně a přehledně v čase zaznamenávat příznaky nemoci definované Světovou zdravotnickou organizací. Při zpozorování prvního příznaku tak není třeba volat na často nedostupné linky lékařů či hygienických stanic, čímž se ulehčí přetíženému systému českého zdravotnictví. 

Indiktivní test, jež umožní odhalit možnost rizika nákazy koronavirem, spustili online také české technologické firmy spolu s ministerstvem průmyslu a obchodu a linkou 1212.

14:01

Další člen britské vlády byl pozitivně testován na koronavirus. Po premiérovi je to i ministr zdravotnictví Matt Hancock. Podle agentury Reuters má mírné příznaky nemoci a izoluje se doma.

13:52

Velké nemocnice musí začít fungovat v režimu krizového financování. Pokud by v koronavirové krizi postupovaly podle modelu financování například z loňského roku, vedlo by to k jejich bankrotům. Novinářům to dnes řekl ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze David Feltl. VFN podle něj nemá nyní problém s ochrannými pomůckami, po kterých byla největší poptávka zhruba před dvěma týdny, chybí jí ale materiál pro širší testování na nemoc Covid-19.

13:37

V Ústřední vojenské nemocnici v Praze se uzdravil první pacient z nemoci Covid-19. Celkový počet vyléčených v České republice se zvýšil na 11.

13:30

Herci Slováckého divadla v Uherském Hradišti se v době šířící se nákazy novým typem koronaviru snaží telefonicky povzbudit seniory. Spustili proto akci Jako na zavolanou, do které se zapojují zájemci z celé republiky, sdělil herec a mluvčí divadla Josef Kubáník. Divadlo je nyní kvůli pandemii zavřené. Nehraje se, zastavena byla i příprava nových inscenací.

13:24

Koronavirem se nakazil i Till Lindemann, frontman německé kapely Rammstein. Leží v nemocnici na jednotce intenzivní péče.

13:00

Pacientovi v těžkém stavu bude podáno ještě 6 dávek experimentálního léku, poté lékaři vyhodnotí účinnost léčby. Nemocnice zároveň řeší také první případy nákazy personálu koronavirem a průběžně své pracovníky testuje.

13:11

Nemocnice Počátky, s. r. o., která v Počátkách na Pelhřimovsku provozuje léčebnu dlouhodobě nemocných, nebude mít kapacity na to, zajistit odděleně péči o nemocné s potvrzenou nemocí Covid-19. Zatím nikoho takového mezi personálem ani 135 pacienty nemá. 

12:55

"Před 14 dny jsme řešili kritický stav respirátorů, nyní jsme schopni lidi v riziku zásobit, nicméně nyní spíše sháníme testovací materiál," uvedl Feltl s tím, že nyní mají ochranných pomůcek asi na týden a postupně jej doplňují.

12:50 Německo. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Jedním z mála pozitiv, které může rychlé šíření koronaviru v Německu přinést, je snížení kriminality. Vyplývá to alespoň z prvních údajů berlínské policie. Podobný vývoj očekávají i další spolkové země.

Odborníci ale zároveň varují, že kriminalita nebude klesat plošně a obávají se výrazného zvýšení počtu případů domácího násilí.

12:51

Tchajwanští vědci uzavřeli dohodu s českou Akademií věd. Společně budou pracovat na vývoji rychlotestů na odhalení koronaviru i vakcíny. Česká akademie věd se stala třetí stranou dohody, kterou předtím tchajwanská Academia Sinica uzavřela s USA a EU. Jakmile bude vývoj rychlotestu dokončený na Tchaj-wanu, akademie věd se bude snažit ho co nejdříve uvést do praxe v Česku. Test dle vědců bude umět odhalit nemoc do 20 minut. Předsedkyně Akademie věd ČR se na tom dohodla se svým protějškem Jamesem C. Liaem při speciální čtvrteční videokonferenci.

12:51

"Nerad bych, aby vznikla zkratka, že Remdesivir zachránil pacienta. Ten stav se začal zlepšovat již před podáním léku. Jde stále o experimentální léčbu. Situace je mnohem komplikovanější a nemáme jistotu, že tento lék je ta klíčová substance k léčbě," uvedl Feltl.

12:49

Nemoci Covid-19 po celém světě podlehlo již přes 24 000 lidí, přičemž nákaza koronavirem se prokázala u téměř 538 000 osob.

12:47

"Financování standardní by vedlo k bankortu nemocnice, takže už rozpovídáváme financování nouzové. Zároveň nemohou padnout zdravotní pojišťovny. Nemůže vykrvácet jedna instituce na úkor druhé, je to komplexní problém a pracujeme na tom," uvedl ředitel VFN David Feltl k finanční situaci.

12:44

"Nyní musíme nastavit, komu je ten lék potřeba podávat a kdo jej nutně potřebuje. Jisté to není ani u tohoto pacienta, zda jej potřeboval v té fázi, ve které jej dostal," uvedl ředitel VFN. Připustil, že lékaři zpočátku počítali s tím, že pacienta ztratí.

12:41

Všeobecná fakultní nemocnice ošetřuje nyní čtyři pacienty, připojené na plicní ventilaci, a dalších pět až šest případů pozitivních na koronavirus. Část personálu je nyní kvůli styku s nakaženými v karanténě.

12:39

"Remdesivir přišel po sedmi dnech, tedy hrozně pozdě. Zřejmě nám mohl pomoci, ale nemáme v tuto chvíli úplnou jistotu," řekl ošetřující lékař pacienta Martin Balík. 

12:37

"Situace se vyvíjí mírně pozitivním směrem, byli jsme schopni pacienta odpojit od mimotělního oběhu. Jeho stav stále zůstává velmi vážný, ale zlepšuje se," uvedl na tiskové konferenci ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze David Feltl k pacientu, kterému lékaři dali nový experimentální lék Remdesivir.

12:30

ŽIVĚ: Brífink Všeobecné fakultní nemocnice k výsledkům podání experimentálního léku Remdesivir pacientovi s těžkým průběhem koronavirové infekce:

Funguje lék remdesivir? Jak se změnil stav pacienta s Covid 19? Sledujte TK VFN

24:34
Situace se vyvíjí mírně pozitivním směrem, pacient je nadále ventilovaný, jeho stav je nadále velmi vážný, není důvod k fundamentálnímu optimismu. | Video: DVTV
12:28

V nemocnicích akutní péče, které patří Pardubickému kraji, byla zatím nákaza koronavirem prokázána u jedné zdravotní sestry. V karanténě je 29 pracovníků na interním oddělení, s nimiž přišla do styku.

12:22

Fakultní nemocnice Brno má jednoho pracovníka nakaženého koronavirem, informaci potvrdil ředitel nemocnice Jaroslav Štěrba. Neřekl však, zda je to lékař, nebo někdo z ostatního personálu. Podle něj se nakazil při výkonu povolání. Kvůli nákaze pracovníka šlo několik lidí do karantény, několik pracuje se zvýšenými ochrannými pomůckami. Nemocnice se stará o deset pacientů s onemocněním Covid-19.

12:20

Jizerskohorské technické muzeum v Bílém Potoce na Liberecku ode dneška k výrobě roušek používá také jeden z vystavených exponátů. Jde o stroj z 50. až 60. let minulého století, který muzeu darovala do sbírky liberecká univerzita.

12:20

Britský premiér Boris Johnson měl pozitivní test na koronavirus. Podle svých slov má zatím jen mírné příznaky a bude dál pracovat z karantény.

12:14

Advokát Petr Toman navrhl prezidentu Miloši Zemanovi, aby kvůli pandemii nového typu koronaviru vyhlásil amnestii. Na dopis, který Toman zaslal Zemanovi ve čtvrtek, dnes upozornil Advokátní deník. Advokát zdůrazňuje, že cílem by nebylo hromadné propouštění vězňů, ale pouze těch s nejmírnějšími tresty. Například navrhuje, aby Zeman prominul tresty lidem, kteří byli odsouzeni za úmyslné trestné činy na méně než rok nebo za nedbalostní trestné činy na nejvýše dva roky. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová uvedla, že se tématem zabývá.

12:10

Do českých fakultních nemocnic míří ze skladu správy rezerv dalších 960 000 roušek, přes 100 000 respirátorů a tisíce dalších ochranných pomůcek.

12:09

Praha ubytuje lidi bez domova v některých hotelech, hostelech a ubytovnách, které jsou nyní uzavřené. Chce tak předejít šíření nákazy.

12:06

Množství odpadu z domácností v období zvláštních opatření kvůli koronaviru roste. Přibývá také černých skládek. "Jak u komunálního, tak u tříděného, svážíme z domácností v posledních týdnech odpadu více, než je v tomto ročním období běžné. Přibližně o 15 procent," řekl předseda Sdružení komunálních služeb Bohumil Rataj. "Důležité je nepřestat třídit. Epidemie dříve či později skončí, ale odpovědný vztah k životnímu prostředí by měl být trvalou prioritou," apelují na spotřebitele zástupci sdružení Ecobat.

12:05

Obyvatelé severozápadu Mexika požadují důsledné uzavření hranic s USA. Obávají se, že návštěvníci ze Spojených států v Mexiku rozšíří koronavirus. V USA je nyní nejvíce nakažených lidí na světě, Mexiko eviduje několik stovek případů.

12:38

"Zřejmě nám lék mohl pomoci, ale jak vidíte, uzdravují se i pacienti bez Remedesiviru, nemáme tedy úplnou jistotu," uvedl lékař Martin Balík na brífinku VFN v Praze.

 

12:02

Na zprávy o údajně nízké kvalitě čínských rychlotestů na koronavirus už zareagovala Gruzie. Tamní úřady zrušily objednávku od čínské firmy.

Ve čtvrtek se ohledně stejných testů ozvalo Španělsko, podle kterého neodhalují správně případy nákazy.

11:51

Slovensko po zvýšení počtu prováděných testů na koronavirus odhalilo více nakažených, ve čtvrtek přibylo 43 nově zjištěných infikovaných. Celkově má Slovensko 269 potvrzených případů infekce, jedna osoba je v kritickém stavu.

11:51

V době, kdy miliony lidí musí být doma v izolaci, magazín National Geographic přinesl video natočené z dronu nad krajinou Islandu.

11:49

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem překonal v Rakousku hranici 7000. Za posledních 24 hodin přibylo více než tisíc nových případů, vyplývá z dat na webových stránkách ministerstva zdravotnictví. Obětí si nemoc Covid-19 vyžádala již 58. Podle ministra zdravotnictví Rudolfa Anschobera se dá vrchol epidemie v zemi očekávat mezi polovinou dubna a polovinou května.

11:48

Ve Španělsku se nákaza koronavirem prokázala již u více než 64 tisíc lidí. Za posledních 24 hodin přibylo 769 obětí a celkem jich je 4858.

11:44

Kreml uvedl, že v ruské prezidentské kanceláři je jeden člověk nakažený koronavirem. Tento člověk však nepřišel do kontaktu s prezidentem Vladimirem Putinem, dodal mluvčí Dmitrij Peskov.

11:58

Fakultní nemocnice v Motole se ohradila vůči příspěvku na sociálních sítích, který uváděl, že v motolské porodnici akutně chybí roušky. Zvažuje podání trestního oznámení za šíření poplašné zprávy.

11:38

Rusko má už více než tisíc lidí nakažených koronavirem. Počet obětí se zvýšil o jednoho na celkem tři. Premiér Michail Mišustin nařídil uzavření kaváren a restaurací, zábavních podniků i obchodů v příštích dnech a nabádal, aby se lidé drželi doma.

11:34

Chataři, chalupáři a turisté jsou v Ústeckém kraji ukáznění. Dodržují vládní nařízení přijatá proti šíření nového typu koronaviru a s místními obyvateli se rekreanti nescházejí. Výletníci nosí poctivě roušky a podle mluvčího Národního parku České Švýcarsko Tomáše Salova se jich do přírody vypravuje výrazně méně než za běžné situace.

11:21

Antropologové z Masarykovy univerzity pomohou vývojářům nové ochranné polomasky z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky v Praze. Brněnské pracoviště má rozsáhlou databázi trojrozměrných snímků obličejů, může tak přispět k vývoji pomůcek pro děti, které mají jiné proporce než dospělí, proto jim většina masek a respirátorů nevyhovuje, oznámila dnes ČTK mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

11:14 Vlajka Číny

Přestože čínská vláda již delší dobu potvrzuje poměrně nízká čísla nově infikovaných koronavirem na svém území, čínská lokální média nebo zdravotníci v provincii Chu-pej mluví o tom, že ne všechny případy se dostávají do oficiálních statistik.

Ve čtvrtek bylo podle oficiálních údajů v pevninské Číně 55 nových případů koronaviru, z toho 54 lidí se mělo nakazit v zahraničí. Z provincie Chu-pej, která byla z celé Číny nejvíce zasažená, byl v průběhu celého týdne hlášen maximálně jeden nový případ denně. Dvě sestry z nemocnice ve Wu-chanu, které si přály zůstat v anonymitě, ale reportérům listu Financial Times řekly, že existují "skrytí" infikovaní. Podle celostátních kritérií by do statistiky zahrnuti být měli, ale neděje se tak.

11:13

V karanténě na ochranu před koronavirem je s e-neschopenkou 22 400 lidí. Počet izolovaných za poslední den nejvíc rostl ve Zlínském kraji, uvádí ČSSZ.

11:06

Takzvaní energetičtí šmejdi zneužívají současnou krizovou situaci pro nekalé praktiky. Energetický regulační úřad zaznamenal několik případů, kdy podvodníci nabízeli roušky proti podpisu, ve skutečnosti šlo ale o podpis pod smlouvou o změně dodavatele energií. Další nabízejí po telefonu rekordně levné energie, řekl mluvčí úřadu Michal Kebort.

11:05

Krize kolem pandemie nemoci Covid-19, kterou šíří koronavirus SARS-CoV-2, ukazuje velký potenciál digitálních nástrojů pro zachování běžných činností, ale i pro pomoc nyní přetíženým zdravotnickým systémům, úsporu peněz a času. Poukazuje na to studie českého Centra ekonomických a tržních analýz.

10:51

Vláda podle Pirátů nedostatečně odůvodňuje opatření kvůli koronaviru; zvyšuje tím riziko, že tato opatření soudy zruší. Vláda by měla analyzovat dopady na firmy a na jejím základě jim újmu částečně kompenzovat. 

10:48

Írán má podle ministerstva zdravotnictví potvrzených více než 32 300 případů koronaviru a 2378 mrtvých. Za 24 hodin tak přibylo téměř 3000 nakažených.

10:35

Let letadla, které dnes mělo z Číny přepravit zdravotnické pomůcky na ostravské letiště v Mošnově na Novojičínsku, se o den posunul, protože na místě nebylo podle organizátora připraveno dost materiálu.

10:31

Pokud by se nepřijala žádná opatření proti šíření koronaviru, nakazilo by se jím letos sedm miliard lidí a 40 milionů pacientů by nemoci Covid-19 podlehlo. Tvrdí to nová studie vědců z Královské univerzity v Londýně (Imperial College London). 

10:26

Ministerstvo spravedlnosti radí na svém webu lidem, kteří se vlivem nouzového stavu dostali do ekonomických problémů. Zveřejnilo obecné vzory žádostí o odklad exekuce, o snížení výše měsíční splátky či o přerušení insolvenčního řízení. Informace mají pomoci především těm dlužníkům, jimž kvůli současným vládním opatřením hrozí nižší příjem nebo jeho celková ztráta. 

10:16

Obec Kynice na Havlíčkobrodsku uzavřená 16. března kvůli nákaze novým typem koronaviru se otevře 1. dubna. V obci je osm případů potvrzené nákazy nemocí Covid-19. Některé rodiny budou i po otevření obce dál v karanténě. 

10:02

V Íránu zemřelo po požití metanolu 300 lidí a kolem 1000 lidí se jím přiotrávilo. Oznámila to íránská média a jako příklad uvedla pětiletého chlapce, jemuž rodiče podali metanol ve snaze ochránit ho před koronavirem. Chlapec oslepl a leží na jednotce intenzivní péče.

09:58

Třebíčská společnost Dawell CZ plánuje, že začne s malosériovou výrobou plicního ventilátoru CoroVent. V jejích prostorách vzniká prototyp tohoto ventilátoru určeného pro lidi nakažené koronavirem, který vyvinuli odborníci spolupracující na platformě COVID19CZ. Platforma na dárcovském webu vybrala peníze potřebné na prvních 100 ventilátorů. Firma Dawell ze skupiny MICo by mohla vyrábět desítky ventilátorů týdně, sdělil dnes ČTK majitel MICo Group Jiří Denner.

09:39

Stav pacienta, který tři dny dostává lék Remdesivir, se podle Všeobecné fakultní nemocnice výrazně zlepšil. Mohl být odpojen od mimotělního oběhu.

09:38

Kvůli celostátní karanténě ve Francii výrazně přibylo případů domácího násilí. Ministr vnitra Christophe Castaner řekl, že za týden vzrostl počet hlášených případů zhruba o třetinu. Před nárůstem počtu případů domácího násilí tento týden varovaly také britské charitativní organizace. Vyzvaly, aby se některé hotely dočasně změnily na azylové domy pro týrané.

09:31

Počet potvrzených nákaz koronavirem vzrostl v Olomouckém kraji na 172. Je to o tři více, než uváděl kraj ve čtvrtek večer.

09:30 Německo. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Německá vláda podle listu Süddeutsche Zeitung uvažuje o zvýšení testovacích kapacit na koronavirus až na 200.000 denně. To by spolu s důslednou izolací nakažených podle expertů mělo pomoci zastavit šíření koronaviru. Nyní má Německo kapacitu na 300.000 až 500.000 testů týdně.

09:03

Ve čtvrtek přibylo 259 nakažených koronavirem, asi o třicítku méně než ve středu, kdy byl denní nárůst nejvyšší. Celkem je 2062 potvrzených případů. Stále zůstává 10 vyléčených pacientů a devět zemřelých s nemocí Covid-19.

08:49

Praha a Český červený kříž otevírají sběrné místo na Mariánském náměstí v Praze 1, kam mohou Pražané nosit ručně vyráběné roušky každý den. Roušky budou rozdány potřebným. Uvedla to Praha na svém webu.

Foto: Aktuálně.cz
08:20

Prezidenti Spojených států a Číny Donald Trump a Si Ťin-pching v pátek v telefonickém rozhovoru zdůraznili nutnost spolupráce svých zemí v boji proti šíření koronaviru SARS-CoV-2. Podle agentury AFP jde o signál určitého uvolnění napětí po vzájemných slovních výpadech v posledních dnech souvisejících s koronavirovou krizí.

08:12

NHL má třetího pozitivně testovaného hráče na koronavirus a podle prohlášení Colorada se jeho nejmenovaný hokejista již zotavil. Předtím se nakazili dva hráči Ottawy. 

08:11

V aerolinkách, kterým hrozí v důsledku pandemie koronaviru krach, by americká vláda mohla převzít podíl a zachránit je tak. Ve čtvrtek to v Bílém domě řekl americký prezident Donald Trump. Podle Trumpa si Spojené státy nemohou dovolit nechat letecké společnosti zkrachovat, ale pokud je vláda podpoří úvěry a přímými platbami, mohla by v nich získat podíl. 

08:03

V nemocnici ve Frýdku-Místku byl pozitivně testován na Covid-19 jeden z pracovníků kuchyně, která je proto zavřená. Pro pacienty nemocnice dnes jídlo připraví v třinecké nemocnici, zaměstnancům se dnes vydávat nebude.

07:48

Škoda tiskne respirátory.

07:34

Sedm milionů korun získali vědci na výzkum a vývoj nových diagnostických testů na koronavirus. Peníze jim věnovala IOCB Tech, dceřiná společnost Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR.

07:33 Německo. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

V Německu se za posledních 24 hodin potvrdilo dalších 5780 případů nákazy koronavirem. Celkově tak země má již 42 228 infikovaných. Nemoci Covid-19, kterou virus SARS-CoV-2 způsobuje, podlehlo 253 pacientů. Od čtvrtečního rána tak přibylo 55 mrtvých. 

06:41

Ministerstvo zahraničí stále evakuuje Čechy z ciziny. V neděli poletí letadlo z Thajska a další z Dominikánské republiky přes Kanadu. 

06:36

Pařížané tleskali zdravotníkům za jejich boj s koronavirem. 

06:12 Karel Havlíček.

Čeští dopravci by mohli díky státní garanci získat možnost platit dodavatelům za odebranou naftu až s půlročním odkladem. Ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) už o možnosti prodloužit splatnost faktur za naftu ze 30 na 180 dní jednal s vedením státního distributora paliv Čepro a sdružení autodopravců Česmad Bohemia, píšou dnešní Lidové noviny. Opatření má pomoci zabezpečit zásobování v době epidemie koronaviru.

Půlroční odklad plateb za naftu je podle Havlíčka spolu s kurzarbeitem zásadní možností, jak by stát mohl dopravcům pomoci. "Chceme začít nabízet dopravcům naftu s odloženou splatností a s nějakou státní zárukou. Šest měsíců je, myslím, na překlenutí krize dostatečná doba v té první fázi," sdělil deníku ministr. Přesnější parametry odkladu plateb ale neuvedl.

06:10 Vlajka Číny

Pevninská Čína ohlásila pokles nových případů nákazy koronavirem ze středečních 67 na 55 ve čtvrtek. Až na jednu výjimku z provincie Če-ťiang na východě země se všechny nové případy týkají lidí, kteří přicestovali ze zahraničí.

23:52

Evropský parlament ve čtvrtek jasnou většinou schválil trojici návrhů, které mají státům Evropské unie či firmám pomoci v boji proti koronaviru a jeho ekonomickým následkům. Poslanci podpořili mimo jiné vznik investičního fondu, který umožní členským zemím přesunout nevyužitých 37 miliard eur (asi bilion korun) ze strukturálních fondů do zdravotnictví či na pomoc zasaženým odvětvím. Česko z tohoto balíku dostane téměř 1,2 miliardy eur.

23:44

Spojené státy mají aktuálně nejvíce potvrzených případů nákazy koronavirem na světě, uvedla na svém webu Univerzita Johnse Hopkinse. Potvrdila tak zprávu listu New York Times.

23:38

Francouzský prezident Emmanuel Macron na čtvrtečním videosummitu varoval ostatní šéfy unijních států a vlád, že bez solidarity během nynější koronavirové krize hrozí konec Evropy bez vnitřních hranic. S odvoláním na nejmenovaného diplomata o tom informovala agentura Reuters. "V sázce je přežití evropského projektu," řekl podle Reuters Macron ostatním prezidentům a premiérům unijních zemí. "Čelíme hrozbě smrti schengenu," dodal.

23:25

USA v počtu potvrzených případů koronaviru předstihly ostatní státy ve světě, uvedl dnes americký list The New York Times (NYT). Podle jeho údajů se v USA nakazilo přinejmenším 81 578 lidí, což je podle deníku více než v Číně, Itálii či jiné zemi. Více než tisíc Američanů, podle listu 1180, podlehlo nemoci Covid-19, kterou koronavirus způsobuje.

NYT se odvolává na údaje, které získává od federálních, státních a místních úřadů v USA. Prezident Donald Trump na dotaz ohledně amerického prvenství v rychle rostoucím počtu infikovaných podle agentury AFP odpověděl, že to svědčí o amerických schopnostech uskutečňovat testy a také to zpochybňuje údaje poskytované Pekingem.

23:09

Zatímco na koordinaci opatření na hranicích či solidaritě při vzájemném poskytování zdravotnických potřeb a ochranných prostředků se šéfové států a vlád EU na videosummitu dnes shodli bez větších problémů, debata o ekonomických stimulech byla nečekaně dlouhá. Italský premiér Giuseppe Conte, jehož zemi koronavirová nákaza zasáhla nejvíce, odmítl původní návrh prohlášení a požadoval ambicióznější kroky. Političtí vůdci se nakonec shodli na tom, že dají ministrům financí další dva týdny na přípravu konkrétních kroků, mezi něž může patřit i zvažované využití záchranného fondu ESM. Česko na videokonferenci zastupoval premiér Andrej Babiš.

22:48

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador ohrožuje zdraví svých spoluobčanů šířením mylných informací o koronaviru. Vyplývá to z dnes zveřejněných pozorování lidskoprávní organizace Human Rigths Watch (HRW). Mexická hlava státu například Mexičanům i nadále doporučuje, aby chodili ven, ačkoliv tamní zdravotnické úřady opakovaně vyzývají, aby se lidé dobrovolně izolovali doma. Obrador také nepřestal pořádat hromadná setkání a účastní se shromáždění napříč zemí, kde se objímá, líbá a třese si rukou se svými podporovateli. V Mexiku je k dnešnímu dni 475 potvrzených případů nákazy, šest lidí nemoci podlehlo.

22:31

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes po šestihodinovém videosummitu zcela neshodli na podobě podpůrných opatření pro ekonomiky sužované koronavirovou krizí. Lídři dali ministrům financí další dva týdny na přípravu konkrétních kroků. V přijatém společném prohlášení také vyzvali Evropskou komisi a další unijní instituce, aby připravily akční plán na dobu po pandemii.

Brusel by podle vedoucích představitelů měl také urychlit společné nákupy ochranných prostředků proti koronaviru, kterých se stále některým členským zemím nedostává. Státy Evropské unie naproti tomu zajistí plynulý provoz zboží přes hranice a budou za podpory komise dělat více pro návraty svých občanů z neunijních zemí.

22:25

Britská vláda plánuje vyplácet příspěvky samostatně výdělečně činným osobám, které nemohou pracovat kvůli opatřením zavedeným v boji proti koronaviru. Ministr financí Rishi Sunak dnes oznámil, že zasažení živnostníci budou od státu dostávat podporu odpovídající 80 procentům jejich průměrného měsíčního zisku z posledních tří let, maximálně pak 2500 liber měsíčně (přes 61 000 Kč). Na peníze ale možná budou muset čekat do června. Díky novému programu bude mít podle ministerstva financí nárok na příspěvky kolem 3,8 milionu britských živnostníků, podmínkou je například odevzdané daňové přiznání z loňského roku.

22:05

Pro podnikatele a firmy zasažené koronavirem a vládními opatřeními ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravuje třetí pokračování bezúročných půjček COVID. Na záruky by mě stát vyčlenit dalších deset miliard korun, čímž by měli mít podnikatelé k dispozici úvěry v objemu 40 miliard korun. V pořadu 90' v České televizi to dnes řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Jak by měl program COVID III fungovat, Havlíček neuvedl. V objemu úvěrů by se však mělo postupně dosáhnout až ke 100 miliardám korun.

Havlíček také uvedl, že stát chystá podporu i pro firmy, které nezastavily výrobu a dále vyplácí svým zaměstnancům 100 procent mzdy. Jak by taková motivace měla konkrétně vypadat, bude ještě podle něj předmětem jednání.

22:01

V Polsku přibylo 170 potvrzených případů nákazy koronavirem. Celkový počet nakažených činí 1221. Další dva lidé zemřeli, čímž celkový počet obětí nemoci Covid-19, způsobené koronavirem, stoupl na 16, uvedla dnes večer televize TVN 24 s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví. Nákaze podlehli 78letý muž a 84letá žena, dodalo ministerstvo s tím, že oba zesnulí trpěli současně dalšími nemocemi.

21:30

Řecko hlásí další úmrtí v souvislosti s nemocí Covid-19, koronaviru podlehl 46letý vojenský důstojník. Počet obětí nákazy v zemi se zvýšil na 26, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Turecko možná kvůli šíření viru přistoupí k absolutnímu zákazu vycházení, uvedl tamní ministr vnitra. Počet nakažených se v zemi za poslední den zvýšil o polovinu, z 2433 na 3629. Mrtvých hlásí Turecko 75.

21:26

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se ani po pěti hodinách dnešního videosummitu věnovaného koronaviru neshodli na společném prohlášení. Italský premiér Giuseppe Conte se podle prohlášení svého úřadu postavil proti ekonomické části prohlášení a požaduje ráznější hospodářské kroky. Na ty však nechtějí přistoupit další země.

Videokonference, na níž měli podle předsedy Evropské rady Charlese Michela lídři sedmadvaceti zemí ukázat, že je EU v těžkých časech jednotná, byla původně plánována na dvě hodiny. Kvůli neshodám na síle podpůrných ekonomických opatření se však protáhla na více než dvojnásobek a zatím bez konkrétního výsledku.

21:13

Budou-li podniky v Itálii kvůli pandemii stát do konce září, přijdou o 52 miliard eur (1,4 bilionu Kč). Vyplývá to z odhadu podnikatelského svazu Confcommercio, který dnes zveřejnil list La Repubblica. Restaurace a hotely přijdou o 23 miliard eur, přes 16 miliard si může škrtnout sektor dopravy a automobilky, o osm miliard eur bude kratší kultura, prognózuje italský podnikatelský svaz. Počítá při tom s tím, že podniky se rozběhnou v říjnu.

20:45

Respirátory nejvyšší třídy (FFP3) vyvinuté na ČVUT prošly další fází testů v Národní referenční laboratoři Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Testy prověřily zachování již certifikovaných vlastností respirátorů po sterilizaci. Respirátory pro zdravotníky z fakultních nemocnic se již vyrábí, ČVUT v pondělí uzavřela spolupráci s ministerstvem zdravotnictví.

20:32

Ve Francii za poslední den zemřelo 365 lidí nakažených koronavirem, počet mrtvých se tak od středy zvýšil téměř o třetinu. Mezi oběťmi nemoci Covid-19 je v zemi také 16letá dívka. Počet nakažených za 24 hodin stoupl skoro o 4000 na 29 155, mrtvých už je celkem 1696. Informoval o tom dnes zástupce ministerstva zdravotnictví Jérôme Salomon.

20:09

Na Bulovce už nemusíte do fronty na testy. Na testování se lze nově objednávat přes Reservio.com a k dispozici je 144 časových slotů každý den. Testování tak probíhá bez rizika osobního kontaktu a bude se rozšiřovat i do dalších nemocnic. Informovala o tom iniciativa Data proti Covid.

Mobilní odběrné místo pro testování na koronavirus v Nemocnici Na Bulovce
Mobilní odběrné místo pro testování na koronavirus v Nemocnici Na Bulovce | Foto: ČTK
19:34

O 115 narostl v Británii za den počet úmrtí na Covid-19, celkem jich tam je 578. Přibylo také přes 2000 případů nákazy koronavirem, celkem jich je 11 658.

19:17

Podle předsedy Ústředního krizového štábu Romana Prymuly nepochybně k prodloužení nouzového stavu dojde a neskončí v polovině Velikonoc. 

18:51

Osmý a devátý případ úmrtí na koronavirus v Česku jsou dvě ženy z domova pro seniory v Praze-Michli. Podle náměstka Prymuly byly ve vysokém věku a měly další vážná chronická onemocnění.

"V domově se provádí šetření, aby se zabránilo dalšímu šíření. Bude tam provedena ohnisková dezinfekce," řekl náměstek. V domově je v současné době 70 klientů. O nákaze v zařízení informovala odpoledne Česká televize, počet nakažených neuvedla. Někteří byli převezeni do Nemocnice na Bulovce.

18:24

Koronavirem se už v Itálii nakazilo přes 80 000 lidí, 8165 z nich zemřelo. Za poslední den se tak bilance obětí nemoci COVID-19 zvýšila o 662, infikovaných přibylo od středy více než 6000. Informovala o tom dnes italská civilní ochrana. Podle agentury AP počet zjištěných infekcí globálně přesáhl 500 000.

17:56

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku vzrostl do dnešních 18:00 na 1925. Dnes se také zvýšil počet úmrtí mezi lidmi nakaženými koronavirem ze středečních šesti na devět. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví ke koronaviru.

17:28

Ministerstvo průmyslu a obchodu a Český telekomunikační úřad se obrátily na poskytovatele tuzemských streamovacích služeb, aby v Česku dočasně snížili rozlišení obrazu ve streamu. Konkrétně tam, kde není nutné vysílat v HD nebo UHD/4K/8K, aby vysílali v kvalitě SD. Chtějí tak snížit zátěž datových sítí. 

Netflix v této dekádě proměnil trh s televizními seriály.
Netflix v této dekádě proměnil trh s televizními seriály. | Foto: Reuters
17:25

Britský princ Charles, který měl pozitivní test na koronavirus, poděkoval na Twitteru všem za přání dobrého zdraví.

16:57

Indické ministerstvo financí oznámilo, že chystá finanční balíček, který pokryje mimo jiné tříměsíční dodávky obilovin a čočky pro 800 milionů Indů, tedy pro asi 60 procent indické populace. Od úterní půlnoci platí kvůli koronaviru v zemi celostátní zákaz vycházení, který má trvat tři týdny. Mnoho lidí závislých na denním příjmu se ale v současné situaci ocitlo zcela bez prostředků.

16:12

Saúdskoarabský král Salmán dnes vyzval lídry největších světových ekonomik G20, aby na pandemii způsobenou koronavirem reagovali efektivně a koordinovaně. K výzvě ke spolupráci se na summitu, který se konal prostřednictvím videokonference, připojil také čínský prezident Si Ťin-pching. Ruský prezident Vladimir Putin řekl, že všechny státy by měly spolupracovat na výzkumu a výrobě vakcíny proti kononaviru, velkou hrozbou souvisící s pandemií je podle něj nezaměstnanost.

16:08

Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové zemřel osmdesátiletý pacient s velmi vážným onemocněním. Před několika dny k tomu byl pozitivně testován na Covid-19. Přesný čas úmrtí pacienta nemocnice neuvedla. V České republice jde o sedmé úmrtí v souvislosti s nákazou novým koronavirem, které úřady oznámily.

15:13

Ústecký kraj vytipoval objekty, které by mohly sloužit jako dočasné bydlení třeba pro lidi bez domova, rodiny bez bydlení vracející se ze zahraničí a pro vykázané osoby. Kraj by tyto lidi do budov umístil, pokud by byli v karanténě s podezřením na koronavirus. Novinářům to dnes řekl po jednání krizového štábu a rady kraje náměstek hejtmana Martin Klika.

15:09 Ministr vnitra Jan Hamáček v Ostravě.

Ministr vnitra Jan Hamáček informoval o příletu letadla s dalším lékařským materiálem.

15:01

Centrum Biocev Akademie věd ČR a Univerzity Karlovy získalo povolení pro testování vzorků na koronavirus. Tamní vědecký tým zpracuje přes tisíc vzorků denně. O rozhodnutí Státního zdravotního úřadu informovala akademie v tiskové zprávě.

Podle AV byly pro testování vyhrazeny a upraveny laboratoře tak, aby splňovaly nejvyšší nároky na práci s infekčním materiálem. "Naši pracovníci jsou náležitě vyškoleni a mají dlouhodobé zkušenosti v oblasti manuální izolace vzorků, detekce i obsluhy nejmodernějšího přístrojového vybavení," řekla hlavní koordinátorka testů v Biocev Ruth Tachezy.

Foto: BIOCEV
14:51

V jedné z olomouckých hospod se sešlo několik lidí, porušili tím podle policie několik nařízení souvisejících s bojem proti nákaze koronavirem. Policie na skupinu mužů narazila ve středu večer, ve chvíli, kdy společně seděli u jednoho stolu, popíjeli alkohol a sledovali televizi. Jednoho hosta našla hlídka schovaného na toaletě. Kvůli agresivnímu chování k zasahujícím policistům byl jeden z mužů odvezen na služebnu.

14:51

Odborníci spolupracující na platformě COVID19CZ by mohli do tří týdnů dodat nemocnicím 500 plicních ventilátorů pro lidi nakažené koronavirem. V současnosti mají vyvinutý prototyp ventilátoru CoroVent, který testují, aby mohl jít co nejdříve na certifikaci a do nemocnic. Zároveň shání prostředky na výrobu dalších.

14:50

Stát bude platit ošetřovné rodičům dětí do 13 let věku, kteří s potomky zůstali doma v souvislosti s uzavřením škol a školek kvůli koronavirové krizi. Rodič dostane 60 procent redukovaného vyměřovacího základu po celou dobu, co budou školy nepřístupné, a to i zpětně. Návrh zvláštního vládního zákona, který to předpokládá, dnes podepsal prezident Miloš Zeman.

14:49

Přijímací zkoušky na SŠ budou za dva týdny po znovuotevření škol zavřených kvůli koronaviru, maturity by mohly být týden poté. Zeman to podepsal.

14:48

V domově pro seniory v Praze-Michli, kde je asi 70 klientů, byl potvrzen koronavirus. Někteří senioři skončili v Nemocnici na Bulovce, uvedla Česká televize. Nákaza koronavirem se objevila také v domově na Chodově, kde měli pozitivní testy dva klienti. 

14:46

Současné krizové situace zneužívají podvodníci. V Česku přibývá
podvodných e-mailů i obchodů, nabízejí zázračné rady i nedostatkové roušky. Cíl ale mají společný, a to vymámit z uživatele osobní údaje. Novým trendem je podle firmy Eset zneužívání vizuální identity předních českých e-shopů.

První upozornění na falešné e-shopy se objevila před dvěma týdny, před částí už varuje i Česká obchodní inspekce na svých stránkách. Nová vlna elektronických obchodů, které detekovali bezpečnostního experti společnosti Eset, lze již nalézt i v přehledu rizikových e-shopů ČOI.

Podvodný eshop
Podvodný eshop | Foto: Eset
14:11

Ve Švýcarsku překonal počet případů nákazy koronavirem hranici 10 000, v Rakousku je nakažených přes 6000. Nové bilance dnes zveřejnily švýcarský zdravotnický úřad a rakouské ministerstvo zdravotnictví. V obou sousedních zemích vzrostl i počet obětí nemoci, kterou virus SARS-CoV-2 způsobuje: ve Švýcarsku na 161, v Rakousku na 42

14:10

Situaci v Thomayerově nemocnici v Praze-Krči, kde se nakazilo nejméně 13 seniorů na oddělení následné péče a jeden z nich ve středu zemřel, bude podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha prověřovat pražská hygiena. Zdravotní sestry, od kterých se nemocní pravděpodobně nakazili, podle něj měly všechny potřebné ochranné pomůcky.

14:04

Karlovarské krajské nemocnici se podařilo vlastními silami zajistit zásilku speciálních souprav k odebírání vzorků u lidí s podezřením na onemocnění Covid-19. Testování na koronavirus tak může pokračovat, v minulých dnech totiž sady už docházely.

13:46

Univerzita Karlova nabízí přístup k počítačům pro výzkumné výpočty související s koronavirem. Zájemci se mohou obrátit na Ústav formální a aplikované lingvistiky Matematicko-fyzikální fakulty.

13:44

Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA vystoupil na téměř 3,3 milionu. Je to rekord, který více než čtyřnásobně převýšil maximum z roku 1982.

13:42

Od myšlenky zastropovat ceny dezinfekce vláda nakonec ustoupila. Je jí velké množství druhů, technicky je to neproveditelné, řekla Schillerová.

13:39

Řecko hlásí další úmrtí v souvislosti s nemocí Covid-19, koronaviru podlehl 46letý armádní důstojník. Počet obětí nákazy v zemi se tak zvýšil na 23. Voják měl pozitivní test minulý pátek, trpěl podle všeho i dalšími zdravotními problémy. Důstojník zemřel přesně měsíc poté, co řecké úřady potvrdily první nákazu koronavirem, který se začal šířit z Číny. Podle údajů ministerstva zdravotnictví je nyní v Řecku 841 infikovaných.

Ve středu vláda zavedla přísnou karanténu ve městě Echinos na severovýchodě země, kde žije asi 3000 obyvatel. Stalo se tak poté, co tam mělo během posledních pár dní pozitivní test devět lidí včetně 66letého muže, který koronaviru ve středu podlehl. Potraviny a další potřebné věci nyní obyvatelům rozvážejí policisté a hasiči. Místním lidem bylo nařízeno, aby příští dva týdny zůstali doma.

 

13:32

Ministr Metnar vyvrátil informaci, že armáda bude posílat vojáky na pomoc do Itálie. "Byl jsem požádán ministrem obrany Tomášem Petříčkem, který mi tuto žádost zaslal. Já jsem s generálním štábem vyhodnotil, že nebudeme armádu do Itálie posílat, protože na to nemáme kapacity. V současné době jsme plně nasazeni do toho boje s pandemií u nás," řekl Metnar.

13:26

Koronavirem se nakazil italský duchovní, který žije ve stejné vatikánské rezidenci jako papež František. Informovala o tom italská média, podle nichž jde o pátý případ nákazy koronavirem ve Vatikánu. Papež se už podrobil testu na koronavirus, podle deníku Il Messaggero byl negativní. Jednalo se již o druhý papežův test na koronavirus, ten první byl proveden začátkem března, kdy se hlava katolické církve necítila dobře. I tehdy byl test negativní a Vatikán uvedl, že papež je pouze nachlazen.

Podle listu Il Messaggero se nákaza nově prokázala u kněze, který dlouhodobě žije v Domě svaté Marty, v němž bydlí od roku 2013 i papež František. Podle listu La Stampa ale pontifik dbá na preventivní opatření a nějakou dobu už například nejí s ostatními ve společné jídelně.

13:18

"Vláda to (omezení skupin větších dvou lidí - pozn. red.) projednala v pondělí. Nebyl to zlý úmysl, ale ani já, ani pan Prymula nebyl na tiskové konferenci. Bohužel to nebylo hned prezentováno v pondělí," informoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na dotaz, proč se veřejnost omezení skupin dozvěděla teprve ve středu, ačkoliv opatření platilo už od úterý.

13:07

Nyní se podle ministra obrany Lubomíra Metnara dojednávají detaily na úrovni špiček resortu o inteligentní karanténě. "Musíme trasovat kontakty nakažených. V Izraeli se tato metoda vyplatila. Velkou výhodou vojáků je rychlost a mobilita. Máme připravených 14 mobilních týmů, které budou odebírat vzorky. V případě potřeby jsme schopni mít až 33 mobilních týmů," popsal Metnar.

13:02

Jednou z oblastí, kde dobře nefungují opatření, jsou závodní jídelny. "V jednotlivých stravovacích provozech, že ta jídelna funguje jako obrovská oblast koncentrace osob, a já bych apeloval na všechny, aby ten režim nastavili trochu jinak. Aby stejní lidé chodili na oběd ve stejnou dobu a nepotkávali se s jinými lidmi. Potom totiž hrozí obří karanténní opatření," řekl dále Prymula.

13:07

Vláda dále trvá na tom, že co se odškodnění týče, není důležité, že nová mimořádná opatření nevydala podle krizové legislativy, ale opřela se o zákon o ochraně veřejného zdraví. "Ten dopad je úplně stejný. Opírám se o stanovisko ministerstva vnitra, jejich legislativci tvrdí, že jestli krizový zákon, nebo zdravotní, tak na uplatňování čehokoli je to stejné," tvrdí ministryně financí Alena Schillerová. "Chceme ale zamezit jakýmkoli spekulacím, že stát bude nahrazovat ztráty na zisku firmám z doby blahobytu. To by stálo biliony," dodala.

12:52

"Možná se někdo divil, proč jsme omezili kontakt lidí na dvě osoby. Ten důvod je zřejmý. Je to snaha limitovat kontakty a to nás mnoho nestojí," řekl na tiskové konferenci předseda ústředního krizového štábu Roman Prymula.

12:50

Ministerstvo zdravotnictví uvolnilo režim pro hotely a penziony, nově mohou poskytovat službu lidem, kteří požadují ubytování kvůli práci. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to řekl vicepremiér a ministr dopravy a průmyslu Karel Havlíček. Nadále platí výjimka ze zákazu prodeje a poskytování ubytovacích služeb pro cizince do doby opuštění České republiky či cizince s pracovním povolením na českém území.

12:39

V domově v Praze-Chodově se nakazili koronavirem dva klienti. U dalších dvou panuje podezření na nákazu, test jednoho z nich byl negativní. Senioři byli převezeni do nemocnice. V domově začalo testování všech klientů i personálu a byla zpřísněna již zavedená bezpečnostní opatření.

Z domova na Chodově pocházel pětadevadesátiletý muž, který se stal první ze sedmi obětí koronaviru v Česku. Počet nakažených v Česku se k čtvrtečnímu ránu zvýšil na 1775 případů.

12:47

Linka 1212 spustila nově také psychologickou podporu. Lidé se s ní na lince spojí pod volbou 5. "Situace je vážná, na řadu lidí to dopadá, máme informace o různých úzkostech, které to v lidech vyvolává, tady mohou získat podporu," řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

12:31

Vláda bude vyplácet drobným podnikatelům postiženým nařízeními vlády 15 tisíc korun měsíčně po dobu trvání opatření. Na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), která by na pondělním jednání vlády měla připravit příslušnou legislativu. Zároveň chce připravit novelu zákona o spotřebitelském úvěru, která by měla pomoci podnikatelům například s odložením splátek.

"Podpoříme částku 15 tisíc korun měsíčně OSVČ, které de facto zavřely provozovny, nebo jsme jim znemožnili podnikání kvůli opatřením proti šíření koronaviru. Vyplácet bychom měli po dobu omezení podnikání," uvedla Schillerová.

12:07

Z francouzského města Štrasburk u hranic s Německem dopoledne odjel speciálně vypravený rychlovlak TGV, na jehož palubě je 20 pacientů s těžkým průběhem nemoci Covid-19. Lékaři se je snaží co nejrychlejší a nejbezpečnější cestou dostat do asi 800 kilometrů vzdálených nemocnic na západě Francie. Cílem akce je ulevit již téměř přeplněným zařízením na východě země, který je ohniskem epidemie.

12:29

Koronavirem se nakazil primář Uherskohradišťské nemocnice. Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek řekl, že jde o primáře neurologie. Oddělení se nyní uzavře. Podle Čunka jde naštěstí o malé oddělení, do karantény půjde asi deset zdravotníků. Příznaky onemocnění nyní nemají, řekl Čunek.

12:03

Brazilský prezident Jair Bolsonaro čelí široké kritice, i od svých dosavadních příznivců, za to, jak zlehčuje nynější pandemii nemoci Covid-19, kterou ve středu opět označil za "chřipičku". Kritizoval i místní guvernéry za zavírání škol a obchodů, jímž se státy této federace s 210 miliony obyvatel snaží bránit šíření nákazy. Bolsonaro rovněž obvinil místní média, že vyvolávají paniku a hysterii.

11:57

Zákaz maloobchodního prodeje a prodeje služeb se od pátečních 06:00 nebude vztahovat na tyto služby:

- zámečnictví a servis dalších výrobků pro domácnost
- opravy, údržby a instalace strojů a zařízení pro domácnost
- provozování pohřebiště, provádění balzamací a konzervací, zpopelňování lidských pozůstatků nebo lidských ostatků, včetně ukládání lidských ostatků do uren
- myčky automobilů

11:51

Jaká omezení kvůli koronaviru mají jednotlivé země v Evropě?

11:50

Centrum 3D tisku Protolab s pomocí 14 různých pracovišť VŠB - Technické univerzity Ostrava začalo vyrábět ochranné pomůcky pro zdravotníky. V univerzitním kampusu funguje zhruba 30 stolních 3D tiskáren, které ze svých laboratoří zapůjčila nejen univerzitní pracoviště, ale i jednotliví výzkumníci. Na tiskárnách by při nepřetržitém provozu mohlo být vyrobeno až 255 ochranných štítů za den.

11:47

Počet obětí koronaviru ve Španělsku překročil 4000, ministerstvo zdravotnictví oznámilo 655 nových úmrtí. Nákaza se už potvrdila u 56 188 lidí.

11:44

Už více než půl milionu lidí se v Británii přihlásilo k iniciativě, která má pomoci v boji proti pandemii. Na Twitteru o tom informoval ministr zdravotnictví Matt Hancock. Dobrovolníci mohou mimo jiné pomáhat starším a nemocným lidem v preventivní izolaci.

11:43

Divadelní seriál v přímém přenosu chce přes internet vysílat liberecké Divadlo F. X. Šaldy. O chystaném projektu liberečtí divadelníci říkají, že je první svého druhu v republice. Do příprav se mohou zapojit přes Facebook i jejich příznivci. Posílat své náměty či nápady mohou do pátečního večera.

12:02

Zákaz maloobchodního prodeje a prodeje služeb se od pátečních 06:00 nebude vztahovat nově ani na tyto služby:

 • zámečnictví a servis dalších výrobků pro domácnost
 • opravy, údržby a instalace strojů a zařízení pro domácnost
 • provozování pohřebiště, provádění balzamací a konzervací, zpopelňování lidských pozůstatků nebo lidských ostatků, včetně ukládání lidských ostatků do uren
 • myčky automobilů
11:31

Soukromé firmy mohou pomáhat nemocnicím například darováním potravin. Prvním pracovištěm, kam ode dneška společnosti, jež se už zapojily, budou dodávat jídlo, občerstvení a kávu, je Fakultní nemocnice v Motole. Tam byl také iniciován vznik webu www.pomocnemocnicim.cz, kde mohou firmy nalézt informace, jak konkrétně pomoci nemocnicím a zdravotníkům v náročné epidemiologické situaci. 

11:16

V Íránu za den přibylo přes 2300 případů nákazy koronavirem a počet úmrtí se zvýšil o 157. Země má podle ministerstva zdravotnictví přes 29 tisíc nakažených a více než 2200 mrtvých. Počínaje dneškem Írán zavádí zákaz cestovat mezi městy.

11:12

Vojáci dostanou možnost si vzít služební volno, aby se mohli kvůli uzavřeným školám postarat o malé děti. Navrhuje to vyhláška ministerstva obrany.

Možnost zůstat doma s dítětem budou mít tak dlouho, dokud budou uzavřeny školy a dětská výchovná zařízení kvůli šíření epidemie nového koronaviru. Dostávat v té době budou celý plat. Stejnou možnost parlament schválil i pro příslušníky bezpečnostních sborů.

11:11

Technologická agentura ČR podpoří výzkumné projekty pomáhající v boji s koronavirem. Řešitelé mohou požádat o změny v současných projektech či upřednostnit témata související s nemocí Covid-19.

10:59

Dopravní firmy dostaly pro řidiče linkových autobusů a městské hromadné dopravy od státu na ochranu před koronavirem 48 000 respirátorů FFP2 a 19 000 roušek.

10:58

Jestliže nemocnice v bohatém regionu Lombardie na severu Itálie jsou kvůli současné pandemii na pokraji kolapsu, pro jih země to znamená, že tamní zdravotní systém nemá šanci případný podobný scénář zvládnout, napsal server Politico. V chudších jižních oblastech Itálie mají totiž k dispozici jen omezené zdroje a často nefungující infrastrukturu, což má již více než deset let vliv na provoz místních nemocnic. Epidemie by pro jihoitalské zdravotnictví byla tou poslední kapkou.

Právě i z tohoto důvodu se italská vláda všemožně snaží zabránit rozšíření epidemie na jih země. "Je to závod s časem," citoval server jednoho ze zástupců italského ministerstva zdravotnictví.

10:56

Počet případů nákazy Covid-19 v Japonsku přesáhl 1300, více než 45 nových infikovaných hlásí Tokio. Japonsko se ale zatím nechystá vyhlásit nouzový stav. Tisícovou hranici překročil počet nakažených v Thajsku, Filipíny dnes hlásí 71 dalších případů, dohromady už 707. Na Filipínách si už epidemie vyžádala 45 obětí, což je oproti středě nárůst o sedm.

10:58

Brno chce na výstavišti vytvořit sklad rezerv pro krizové situace. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek. Podle něj současná pandemie koronaviru poukázala na problémy se zajištěním někerých důležitých komodit. 

10:56

Izrael má téměř 2500 potvrzených případů nákazy koronavirem. Pět lidí tam zemřelo a stav 41 pacientů je vážný. Uzdravilo se 66 lidí. Na palestinském Západním břehu Jordánu registrují 77 případů nákazy. Ve středu tam zemřel první pacient.

10:51

Hasiči v Praze hlásí 31 nakažených.

10:47

V karanténě na ochranu před šířením koronaviru je nyní s e-neschopenkou přes 21 900 lidí. Nejvíc jich je v Praze a Moravskoslezském kraji. Počet osob v izolaci se za poslední den zvedl ve všech krajích.

10:38

Čína zatajovala informace o původu a šíření koronaviru na svém území a následně mezinárodním expertům poskytovala pouze selektivní a zavádějící zprávy. Pokud by se Peking zachoval tak, jak měl, mohlo by být mnoho místních obyvatel i velká část světa ušetřeny nejhorších dopadů současné pandemie. V deníku The Times to dnes napsal velvyslanec Spojených států v Británii Robert Wood Johnson.

10:31

Mezitím ve Španělsku.

10:27

Více než devět z deseti Slováků považuje za přiměřená omezení, která stát zavedl proti šíření koronaviru. Většina obyvatel Slovenska také očekává, že život se po pandemii vrátí do normálu během půl roku. Vyplývá to z výsledků průzkumu veřejného mínění, které ČTK poskytla agentura Go4insight.

10:31

Ministerstvo kultury neplánuje kvůli dopadu opatření proti koronaviru na kulturu rušit či odsouvat plánované investiční akce. Mluvčí ministerstva kultury Michaela Lagronová na dotaz ČTK uvedla, že stát nesmí v době krize přestat investovat. Bylo by to proti smyslu všeho, co říká ministr Lubomír Zaorálek a co dělá vláda, uvedla. Na ministerstvu se připravuje balíček opatření s názvem Záchrana kultury.

10:19

Ministři zahraničí skupiny G7, která sdružuje hospodářsky nejsilnější země světa, se ve středu nedohodli na společném prohlášení kvůli sporu o název koronaviru. Napsal to list The Washington Post s odvoláním na západní diplomaty. Americký ministr Mike Pompeo trval na tom, aby byl virus v komuniké označen za "wuchanský" podle prvního čínského ohniska nákazy. Ostatní to považovali za zbytečnou provokaci.

10:19 Ministr vnitra Jan Hamáček v Ostravě.

Česká republika Itálii a Španělsku nabídne dodávky 10 000 ochranných obleků pro zdravotnický personál.

10:19

V Rakousku překonal počet případů nákazy koronavirem hranici 6000. Čtyřicet dva pacientů na nemoc zemřelo. Podle veřejnoprávní stanice ORF oproti středě výrazně vzrostl počet pacientů na jednotkách intenzivní péče.

10:10

Česko zajistilo speciální let pro evakuaci svých občanů z Kanady. Letadlo odletí z Montrealu v neděli ve 14:00. Na Facebooku o tom informoval velvyslanec v Kanadě Bořek Lizec a zároveň vyzval zájemce, aby si registrovali místo v letadle. Upozornil rovněž, že další speciální lety z Kanady už se neplánují a že se omezují i možnosti komerční dopravy zpět do Evropy.

10:10

V Přerově se otevřelo mobilní odběrové stanoviště pro testy na koronavirus, je na parkovišti před areálem nemocnice. První vzorky odebrali pacientům s podezřením na onemocnění Covid-19 zdravotníci ve čtvrtek ráno.

10:01

Město Český Krumlov rozdá obyvatelům balíčky, ve kterých každý dostane dvě roušky a ochranné rukavice. Lidé dostanou balíček do poštovní schránky. Radnice bude balíčky kompletovat v nejbližších dnech. Město také přikoupí 3000 roušek s filtrem, již 22. března radní rozhodli, že koupí 10 000 profesionálně vyrobených textilních roušek. Za objednaných 13 000 průmyslově vyrobených roušek zaplatí město 630 000 Kč. ČTK to dnes v tiskové zprávě sdělila mluvčí radnice Petra Nestávalová.

9:56

Americký Senát v noci jednomyslně schválil rekordní soubor na podporu ekonomiky, zasažené pandemií nemoci Covid-19. Hodnota opatření dosahuje 2,2 bilionu dolarů (55,4 bilionu korun).

09:57

Nošovická automobilka Hyundai Motor Manufacturing Czech a české zastoupení značky Hyundai Motor Czech poskytly české vládě finanční dar deset milionů korun na boj proti nemoci Covid-19. Moravskoslezskému kraji, městu Frýdek-Místek a obcím v okolí výrobního závodu darují 20 000 respirátorů typu FFP2 dohromady za více než tři miliony korun.

09:49

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně zřídila v souvislosti s šířením nákazy koronavirem nové webové stránky. Zájemci tam najdou kromě užitečných odkazů a aktualit i návod, jak pomoct.

09:37

Maďarský premiér Viktor Orbán vyzval generální tajemnici Rady Evropy Mariju Pejčinovičovou Buričovou, aby zemi nebránila v úsilí vypořádat se s pandemií koronaviru. Orbán tak reagoval na kritiku Maďarska kvůli chystanému udělení mimořádných pravomocí maďarské vládě. Kabinet by nově mohl vládnout pomocí dekretů a počítá i s tvrdými opatřeními, jako je například trest vězení za šíření zpráv považovaných za nepravdivé.

09:33

V Jihomoravském kraji k dnešnímu ránu zůstává 103 potvrzených případů nákazy koronavirem, stejně tomu bylo i ve středu večer. V Libereckém kraji je 22 potvrzených případů nákazy koronavirem, od středečního rána přibyli čtyři nemocní.

09:22

Záložník Tim Payne se omluvil za porušení karantény, ve které je spolu s ostatními fotbalisty Wellingtonu. Reprezentant Nového Zélandu nařízení porušil v úterý v noci, kdy ho policie přistihla, jak spolu s brankářem Oliverem Sailem jezdili opilí ulicemi Sydney v golfovém vozíku.

08:56

Počet nakažených koronavirem v Česku se ke čtvrtečnímu ránu zvýšil na 1775 případů. Vyléčených je 10, zemřelých šest. Během středy přibylo 291 potvrzených případů, zatím nejvíce za jeden den. Nejvyšší byl ale ve středu i počet testovaných lidí, laboratoře provedly téměř 4100 testů, celkem bylo otestováno zhruba 26 700 lidí.

08:50 Německo. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Nálada německých spotřebitelů se kvůli koronaviru prudce zhoršila. Její index na duben se tak propadl na nejnižší úroveň od roku 2009. Oznámil to dnes institut GfK. Údaje signalizují útlum spotřebitelských výdajů, které se v posledních letech staly stabilním a spolehlivým zdrojem růstu německé ekonomiky.

08:43

Mostecká nemocnice spadající pod společnost Krajská zdravotní (KZ) získala od teplárny United Energy 12.000 jednorázových ústenek. Dalších 27.000 roušek si rozdělila města Most a Litvínov.

08:42

Koronavirem se nakazil italský duchovní, který žije ve stejné vatikánské rezidenci jako papež František. S odvoláním na své zdroje z okolí hlavy římskokatolické církve o tom informoval italský list Il Messaggero. Podle agentury AFP je padesátník, který pracuje pro státní sekretariát, nyní v nemocnici.

08:42

Nové dodávky ochranných pomůcek.

08:19

Mexická vláda nařídila od čtvrtka přerušit veškeré aktivity, které nejsou nezbytně nutné. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na náměstka mexického ministra zdravotnictví Huga López-Gatell Ramíreze.

Za nezbytné služby, které budou nadále fungovat, Ramírez označil například nemocnice, výrobu paliv, produkci elektřiny, správu vodovodů a kanalizací a rovněž fungování veškerých orgánů zajištujících pořádek. Mexiko ve středu evidovalo 475 nakažených a šest mrtvých.

08:18

Benzin je u čerpacích stanic v České republice nejlevnější za téměř čtyři roky, nafta za 2,5 roku. Pokles cen dál zrychluje.

08:08

Belgická královská rodina se rozhodla, že v těžkých časech domácí karantény, zavřených škol a strachu z potenciálně smrtelné nemoci zlepší národu náladu. Královna Mathilde začala tento týden na dálku číst belgickým dětem knihy, její potomstvo zase napeklo vafle pro seniory v pečovatelských domovech.

07:57

Na nedávné olympijské kvalifikaci boxerů v Londýně, která se jako jedna z mála sportovních událostí v době pandemie koronaviru konala, se nakazili tři účastníci turecké výpravy.

07:57 Německo. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Německo má podle nové bilance více než 36 500 potvrzených případů nákazy koronavirem. Počet obětí nemoci Covid-19 se za posledních 24 hodin zvýšil o padesát. Celkem si tak onemocnění vyžádalo v Německu již 198 obětí.

07:50

Pro část obyvatel pařížské čtvrti Montmartre je celostátní karanténa o něco zvláštnější než pro zbytek Francie. Prožívají ji totiž v prostředí přetvořeném do stylu 40. let minulého století, upozornila agentura Reuters. Ve dvou místních ulicích zůstaly kulisy z natáčení historického filmu, které náhle přerušilo vyhlášení povinné izolace obyvatelstva.

07:42

Vláda v Moskvě nařídila úřadu pro civilní letectví, aby od pátku zastavil veškeré pravidelné i charterové lety mířící do Ruska i z něho. Děje se tak v souvislosti s šířením koronaviru, informuje agentura Reuters.

07:35

Na Mariánském náměstí v centru Prahy se ve čtvrtek otevře sběrný stan, kam mohou lidé nosit ručně vyráběné roušky pomáhající proti šíření koronaviru. Po sterilizaci v Nemocnici Na Františku je budou dobrovolníci roznášet seniorům, do zdravotnických zařízení, léčeben a dalším potřebným. Akci pořádá magistrát ve spolupráci s Českým červeným křížem.

07:33

Berlínský vědec Olfert Landt vyvinul jako první na světě unikátní a spolehlivý test na koronavirus.

07:30

Počet obětí koronaviru ve Spojených státech přesáhl tisíc, informují dnes agentury s odvoláním na statistiku americké Univerzity Johnse Hopkinse. Nakazilo se přes 68 500 lidí a více infikovaných eviduje v současnosti jen Čína a Itálie.

07:20

Španělský parlament v noci na čtvrtek na návrh levicové vlády premiéra Pedra Sáncheze do 11. dubna prodloužil stav nouze zavedený kvůli šíření koronaviru. V zemi tak bude například dále platit výrazné omezení pohybu lidí. Španělské úřady ve středu evidovaly skoro 48 000 případů nákazy nemocí Covid-19, přes 3400 lidí jí podlehlo. To je více než v Číně, odkud se virus začátkem roku rozšířil po světě.

Koronavirus ve Španělsku, Madrid.
Koronavirus ve Španělsku, Madrid. | Foto: Reuters
07:05 Vlajka Číny

Pevninská Čína (nezahrnuje Hongkong a Macao) hlásí nárůst nových potvrzených případů nákazy koronavirem, za středu jich bylo 67 oproti úterním 47. Všechny se týkají lidí, kteří do země přijeli ze zahraničí. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na národní zdravotní komisi. 

Nemocnic ve Wu-chanu.
Nemocnic ve Wu-chanu. | Foto: Reuters
06:56

Vláda v Moskvě nařídila úřadu pro civilní letectví, aby od pátku zastavil veškeré pravidelné i charterové lety mířící do Ruska i z něho. Informovala o tom agentura Reuters. Ruské letecké společnosti budou moci posílat svá letadla do cizích zemí, aby tam vyzvedla ruské občany a dopravila je do vlasti.

06:55

"S překvapením zjišťujeme, co všechno v životě opravdu nepotřebujeme. A se stejným překvapením zjišťujeme, co potřebujeme, bez čeho bychom nemohli žít," říká kněz Marek "Orko" Vácha k tomu, jestli karanténa lidi donutí změnit své hodnoty. Přečtěte si celý rozhovor.

06:46

Od čtvrtka platí nová pravidla pro Čechy dojíždějící za prací do Rakouska a Německa. Takzvaní pendleři nemohou vyjet za hranice na méně než 21 dní a po návratu do Česka je čeká dvoutýdenní karanténa.

Nově lze v Německu a Rakousku pracovat i více než 100 kilometrů od hranic. Na ty, kteří pracují ve zdravotnictví, sociálních službách nebo v záchranných složkách, se ale nová pravidla nevztahují. Při překročení hranic budou tito pendleři potřebovat jen potvrzení o výkonu přeshraničního zaměstnání v těchto oborech, které jsou klíčové pro zvládání epidemie koronaviru.

06:31

Počet obětí koronaviru ve Spojených státech přesáhl tisíc. Informovaly o tom zahraniční agentury s odvoláním na statistiku americké Univerzity Johnse Hopkinse. Nakazilo se přes 68 500 lidí a více infikovaných eviduje v současnosti jen Čína a Itálie. Nejvíce zasažený je v USA stát New York s více než 30 000 potvrzenými případy a skoro 300 úmrtí, z nichž většina připadá na město New York. 

Lidé s ochrannými maskami v kalifornském městě Santa Monica
Lidé s ochrannými maskami v kalifornském městě Santa Monica | Foto: Reuters
06:22

Americký Senát jednomyslně schválil rekordní balík na podporu tamní ekonomiky zasažené pandemií. Hodnota stimulačních opatření je podle agentury AP 2,2 bilionu dolarů (55,2 bilionu korun). Sněmovna reprezentantů o nich bude hlasovat v pátek a prezident Donald Trump řekl, že je podepíše, jakmile je dostane na stůl.

Díky záchrannému balíčku přijatému v Senátu po několika dnech náročných jednání potečou stovky miliard dolarů do nejhůře zasažených průmyslových odvětví, americké rodiny získají přímé výplaty v hodnotě asi 500 miliard dolarů. Část peněz je určena pro malé podniky, dále pak na rozšířenou podporu v nezaměstnanosti, pro nemocnice a další zdravotnická zařízení.

23:18

Kvůli obavám ze šíření infekce byla v podvečer přerušena schůze britského parlamentu, týden před plánovaným začátkem velikonoční přestávky.

21:55

V Českém Krumlově se u 7 klientů sociální služby Sovy a 3 členů personálu potvrdil Covid-19. Dva klienti jsou v nemocnici. Kraj má aktuálně 16 nemocných.

20:16

Počet nakažených koronavirem v USA překročil hranici 60 000, vyplývá z dat Univerzity Johnse Hopkinse. Nákaze tam podlehlo již 827 lidí.

20:16

Ve francouzských nemocnicích zemřelo už 1331 pacientů s Covid-19, za den bilance stoupla o 231. Na 2827 se zvýšil počet nemocných v kritickém stavu.

19:52

Nakažených je 13 seniorů na oddělení následné péče Thomayerovy nemocnice, jeden z nich ve středu zemřel. Minulý týden se tam nemoc prokázala u tří zdravotních sester.

Nemocnice 25 seniorů na oddělení nechala testovat už v neděli, testy měli negativní. "Z preventivních důvodů jsme nechali opět vyšetřit několik pacientů z tohoto oddělení, u kterých byly zjištěny zdravotní potíže. Bohužel následně se pozitivita na koronavirus prokázala u 13 z nich," sdělil ředitel nemocnice Zdeněk Beneš.

Pozitivní pacienti byli podle něj sestěhování do jednotlivých pokojů a oddělení od ostatních pacientů. Podle Beneše budou znovu testováni i v případě, že nebudou mít příznaky.

Foto: Kristýna Padrtová
19:34

Americký lékař Craig Spencer, který pracuje na newyorské pohotovosti, líčí, jak vyčerpávající je pro něj každá směna.

19:30

Ve světě od začátku roku umřelo více než 20 tisíc lidí, kteří se nakazili koronavirem SARS-CoV-2. Agentura AFP při posledním součtu oficiálních statistik z jednotlivých zemí ohlásila 20 334 obětí globální pandemie nemoci Covid-19, zatímco odborníci z americké Univerzity Johnse Hopkinse večer evidovali už 20 499 mrtvých. První úmrtí spojené s novým koronavirem oznámila Čína v první polovině ledna.

18:51

Rusko oznámilo rekordní denní nárůst pacientů nakažených koronavirem. Ministerstvo zdravotnictví podle agentury TASS nyní eviduje 658 případů onemocnění, což je o 163 více než v úterý.

18:47

Počet obětí koronaviru stoupl v Itálii o 683 na celkových 7503, dnešní přírůstek je nižší než ten úterní. Vláda eviduje na 5200 nových infikovaných. Těch je celkem již 74 386. Více než 9000 pozitivně testovaných pacientů už se podle úřadů uzdravilo.

18:11

Přijímací zkoušky na střední školy se uskuteční asi počátkem června, pokud se školy znovu otevřou v půlce května po opadnutí epidemie nového koronaviru. Týden po přijímacích zkouškách by se pak konaly maturitní zkoušky, mají být do konce června. Vyplývá to z vládního návrhu zákona, který dnes ve zrychleném režimu schválil Senát. Normu nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.

17:59

V Česku se už novým koronavirem nakazilo 1654 lidí. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví na svém webu.

17:29

Nejvýše ve skupinkách po dvou mohou být lidé od úterý v Česku na veřejně dostupných místech. Vyplývá to z mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví, které prodloužilo a rozšířilo dřívější omezení volného pohybu v Česku.

17:25

Britský soud dnes zamítl kauci pro zakladatele portálu WikiLeaks Juliana Assange, který žádal propuštění z vězení kvůli obavám z nákazy koronavirem.

"Globální pandemie není důvodem pro Assangeovo propuštění," prohlásila soudkyně Vanessa Baraitserová, která tak odmítla argumenty Assangeových právníků. Ti argumentovali tím, že jejich klient by se mohl ve vězení nakazit.

17:24

V Thomayerově nemocnici v Praze zemřel šestý pacient nakažený koronavirem. Byl hospitalizovaný na oddělení následné péče, měl několik chronických nemocí včetně pokročilého srdečního selhání. 

17:12

Ukrajina vyhlásila na jeden měsíc "nouzovou situaci" na celém území země kvůli šíření koronaviru.

Opatření mimo jiné znamená, že až do 24. dubna se prodlužuje uzavření škol, veřejných zařízení či většiny obchodů, uvedla agentura AFP. Tato omezení měla původně platit do začátku dubna. V zemi bylo dosud zaznamenáno 113 případů nákazy. 

17:00

Stát odpustí drobným podnikatelům část sociálního pojištění, konkrétně jeho minimální zálohy za půl roku od března do srpna. Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné nebudou muset hradit zálohy v tomto období vůbec, byť by byly vyšší. Odvody budou moci doplatit až při ročním zúčtování. Senát schválil vládní návrh zákona, který to předpokládá. Předlohu nyní dostane prezident Miloš Zeman, podepsat by ji mohl v čtvrtek.

Základní minimální měsíční záloha činí 2544 korun. Hradí ji lidé, kteří vykonávají drobné podnikání jako hlavní činnost. Pro vedlejší činnost činí minimální záloha 1018 korun za měsíc. Opatření má pomoci živnostníkům překonat propad příjmů způsobený vládními opatřeními proti současné koronavirové epidemii.

16:58

Pandemie nemoci Covid-19 je hrozbou pro celé lidstvo, v boji s nákazou je třeba postupovat solidárně, prohlásil dnes generální tajemník OSN António Guterres. Oznámil přitom vytvoření zvláštního humanitárního fondu určeného nejzranitelnějším zemím.

16:39

Od půlnoci začne Švýcarsko provádět pasové kontroly se všemi zeměmi schengenského prostoru. Alpská konfederace už minulý týden zavedla kontroly na pozemních hranicích s Itálií, Francií, Německem a Rakouskem, dnes ohlášené zpřísnění se tak bude týkat letecké dopravy, která je ale kvůli koronaviru značně omezena.

15:55

Přijímací zkoušky v jednom termínu místo dvou podle některých učitelů znevýhodní část žáků, kteří nemají možnost se na zkoušky tolik připravovat. ČTK to dnes sdělila předsedkyně Učitelské platformy Petra Mazancová. Vládní návrh změn v přijímacích zkouškách, které ministerstvo školství připravilo kvůli situaci kolem koronaviru, může podle sdružení přispět k prohloubení rozdílů mezi dětmi z lépe a hůře postavených rodin.

"Ač chápeme závažnost stávající situace i potřebu mimořádných opatření pro její řešení, pokládáme zrovna tento návrh za nevhodný," uvedla Mazancová. Děti, které se hlásí na střední školy, se podle ní dostanou do stresující situace. Podle Mazancové jsou přijímací zkoušky pro většinu mladých lidí tak zásadní, že by jim pro ně měly být ponechány dva pokusy.

15:51

Papež František se dnes v poledne středoevropského času společně s věřícími z celého světa pomodlil za konec koronavirové pandemie. K modlitbě hlavy katolické církve se připojili i ortodoxní, anglikánští či protestantští církevní představitelé.

"Modlíme se dnes za nemocné a jejich rodiny, za zdravotníky a všechny ty, kteří pomáhají, představitele občanských sdružení, policisty i dobrovolníky," uvedl papež v apoštolské knihovně ve Vatikánu předtím, než se pomodlil Otčenáš. Jeho proslov a modlitbu přenášel Vatikán on-line.

15:34

Firma Respilon bude od poloviny dubna dodávat ministerstvu zdravotnictví 100 000 kusů respirátorů týdně. Používat se budou moci opakovaně.

15:33

Na D2 je na hraničním přechodu Lanžhot-Brodské ve směru na Slovensko asi desetikilometrová kolona kamionů.Policie dopravu odklání na exitu 48 Břeclav.

15:28

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil odklad celostátního hlasování o ústavních reformách, které mu mají zajistit možnost setrvání v nejvyšší funkci na dalších 12 let, tedy do roku 2036. Nové datum hlasování, které se mělo uskutečnit 22. dubna, šéf Kremlu neoznámil.

Putin taky oznámil, že v zájmu boje s koronavirem nebude příští týden pracovní. Svou mzdu ale prý lidé dostanou.

15:19

Do Česka dnes z Itálie přijede dalších několik desítek českých občanů. "Budeme jim věnovat zvýšenou pozornost," řekl ministr Petříček.

15:16

"V průběhu týdne ještě budou pokračovat repatriace občanů z Jižní Ameriky," řekl Petříček. Pracuje se také na dalších repatriacích z USA, Austrálie a Nového Zélandu.

15:14

Strážníci ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku udělili již deset pokut za nerespektování povinnosti nosit roušku nebo jinou ochranu úst a nosu kvůli šíření nového typu koronaviru. Každému provinilci byla uložena pokuta 10 000 korun. 

15:13

Speciální let z Vietnamu přivezl do Prahy 204 Čechů a 82 občanů dalších 11 zemí EU. Byl to první repatriační let koordinovaný s Evropskou unií.
Česká diplomacie nakoupila ve Vietnamu půl milionu jednorázových roušek. Repatriační let dnes navíc dovezl tisíce darovaných látkových roušek.

15:12

"Chtěl bych poděkovat všem, kteří nám pomáhají. Všem občanům, kteří si pomocí ambasád našli vlastní cestu zpět do Česka," řekl v ČT ministr zahraničí Tomáš Petříček.

15:09

"U infekce koronavirem je třicetkrát až čtyřicetkrát vyšší pravděpodobnost úmrtí, než je tomu u běžné chřipky. Toto v zásadě platí pro všechny věkové kategorie dospělých," píše SZÚ. Z nakažených chřipkou zemře jen 0,1 procenta, u Covid-19 průměrně 2,5 procenta, ale například v Jižní Koreji jen 0,5 procenta. U lidí nad 80 let z různých zemí 3,7 až 14,8 procenta.

15:08

Chřipce letos podlehlo v České republice 57 lidí, v nemocnicích jich na odděleních JIP bylo 287. Vyplývá to z informací, které zveřejnil Státní zdravotní ústav. Nemocných ubývá už pět týdnů, příznaky jsou podobné s Covid-19, proto odborníci doufají, že klesající počet případů může znamenat méně testovaných, u kterých se nákaza novým typem koronaviru nepotvrdí.

16:48

U personálu v prodejně potravin U Sládků v Uherském Brodě Uherskohradišťsku byla potvrzena nákaza novým typem koronaviru. Nejde však o člověka s cestovatelskou anamnézou, s největší pravděpodobností onemocněl z kontaktu s někým nakaženým. Zákazníci obchodu, kteří mají zdravotní potíže, mají kontaktovat hygieniky. Obchod je zavřený.

15:07

Lidé, na které dopadla opatření proti šíření koronaviru, začínají podávat úřadům práce žádosti o mimořádnou dávku. Na tuto pomoc od státu nemají podle zákonných pravidel žadatelé automaticky nárok. Je pro lidi v hmotné nouzi. Získat mohou nyní až 51 150 korun.

15:04 Německo. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Nejlidnatější německá spolková země Severní Porýní-Vestfálsko přeruší výkon trestu zhruba 1000 vězňů, aby se připravila na možné šíření koronaviru ve zdejších věznicích. Oznámil to zdejší ministr spravedlnosti Peter Biesenbach, podle něhož je potřeba uvolnit zhruba 1000 cel. Celkem jich v Severním Porýní-Vestfálsku je na 16 tisíc.

14:48

Pražský magistrát otevřel 22 skupin pro děti od tří do deseti let, jejichž rodiče jsou zdravotníci, policisté, strážníci, hasiči nebo vojáci. Prostory pro jejich fungování poskytly městské části, které zřizují základní a mateřské školy. Jinak jsou školy všech stupňů uzavřeny, městské části v Praze zavřely i školky. Povinnost zajistit skupiny vyplývá z nařízení vlády o vyhlášení nouzového stavu.

14:46

Jan Hamáček dnes uvedl, že Česko poskytlo Slovinsku po dohodě se slovinským premiérem Janezem Janšou formou zápůjčky na překlenutí nejhorší situace 500 000 roušek, 25 000 respirátorů a 5000 ochranných obleků.

14:42

Elektronická evidence tržeb se pozastaví po dobou nouzového stavu a dalších tří měsíců. Návrh vlády schválil Senát. Opatření souvisí s koronavirem.

14:36

Ministerstvo financí dnes ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 53,4 miliardy, což je několikanásobně více než původně plánovalo. Vyplývá to z informací na internetových stránkách České národní banky. Podle původních plánů MF chystalo prodat v dnešních třech aukcích dluhopisy za maximálně 12 miliard korun.

"Dnešní aukcí tak pokrylo ministerstvo zhruba třetinu svých výpůjčních potřeb, pokud počítáme s deficitem státního rozpočtu ve výši 200 miliard korun. Za vysokým zájmem investorů stálo nedávné zlevnění státních dluhopisů a aktuální oznámení možných nákupů státních dluhopisů centrální bankou. Už jen to, že ČNB k takovému kroku může přistoupit, uklidnilo investory a naopak zesílilo poptávku po českých státních dluhopisech," uvedl ekonom Komerční banky František Táborský.

14:26

V Karlovarském kraji chybějí testovací sady na vyšetření nákazy koronavirem. Kraji se sice podařilo vlastními silami získat další, ale i tak celkové zásoby vydrží jen na několik dní. Nedostatek výtěrových sad tak omezuje možnosti testování, řekl dnes novinářům krajský radní pro zdravotnictví Jan Bureš (ODS).

14:15

Na pomoc starším a nemocným v preventivní izolaci se v Británii od úterního odpoledne přihlásilo okolo 170 tisíc dobrovolníků. Ti budou lidem v rizikové skupině vozit nákupy, ale i například přes telefon dělat společnost.

14:53 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Ministerstvo obdrží darem 30 tiscí speciálních nanovlákenných roušek.

14:14

Thajská vláda dnes oznámila zákaz vstupu do země pro všechny cizince kvůli obavám z šíření koronaviru. Výjimkou budou obyvatelé jiných zemí, kteří mají pracovní povolení vydané thajskými úřady. Opatření vejde v platnost o půlnoci místního času (18:00 středoevropského).

14:11

Prezident Zeman podepsal novelu zákona o státním rozpočtu. Schválený schodek se zvýší ze 40 na 200 mld. Kč. Důvodem změn je epidemie koronaviru.

13:48

Pražský dopravní podnik začal čistit soupravy metra na trase B speciální látkou na bázi nanopolymerů oxidu titaničitého. Ta zlikviduje téměř všechny viry, bakterie, houby a plísně. Účinek je až dva roky. Postupně budou dezinfikovány také soupravy na trase A a C. Všech 146 souprav metra bude hotovo do poloviny dubna. Dnes večer ještě začne čištění autobusů a tramvají, které skončí do konce dubna. DPP kvůli ohrožení koronavirem již v uplynulých dnech zintenzivnil čištění vozů MHD.

13:42

Státní ústav pro kontrolu léčiv varuje před prodejci, kteří prodávají padělky léků.

13:35

Senát by měl dnes beze změny schválit vládní návrh na pozastavení elektronické evidence tržeb po dobu nouzového stavu a dalších tří měsíců. Dnes to doporučil jeho hospodářský výbor. Stojí to v usnesení výboru na senátním webu. Senát má o návrhu hlasovat na schůzi, která začne odpoledne. Sněmovna schválila návrh ve stavu legislativní nouze v úterý.

13:30

Na příznaky nemoci způsobené koronavirem si ve Francii stěžuje stále více členů komisí, které dohlížely na první kolo komunálních voleb. Francouzi 15. března vybírali nové vedení více než 35 tisíc měst a obcí, a to navzdory obavám, že by se lidé při hlasování mohli nakazit koronavirem. Druhé kolo místních voleb, které se mělo původně konat 22. března, bylo nakonec odloženo.

13:26

Česká filharmonie pořádá benefiční koncert pro pražské a brněnské nemocnice.

13:15

Hodně českých pendlerů z Domažlicka, Klatovska a Tachovska shání ubytování v Německu, aby tam mohli dále pracovat a živit rodiny. Řada bavorských firem, které české pracovníky nutně potřebují, se jim snaží zajistit bydlení sama, další je posílají domů na kurzarbeit, kdy za firmy platí zaměstnancům 67 procent mzdy německý stát. Nová opatření české vlády počty Čechů pracujících v Německu určitě sníží, skončí zejména ti, kteří mají malé děti, řekl Libor Hlavsa z Domažlic, který pracuje v Bavorsku u kovovýrobní firmy. Úřady práce v Plzeňském kraji očekávají kvůli nárůstu počtu pendlerů bez práce zvýšení počtu nezaměstnaných.

O situaci pendlerů mluvil dnes s bavorským premiérem předseda vlády Andrej Babiš.

13:09

Prezident Miloš Zeman svolal na sobotu 4. 4. do Lán další jednání poradního týmu. Bude se opět věnovat boji s koronavirem.

13:12 Ministr vnitra Jan Hamáček v Ostravě.

Na palubě letadla Ruslan, které dnes přistálo v Česku, bylo 52 600 ochranných obleků, 70 900 ochranných brýlí, 250 000 rukavic, 1 160 000 respirátorů a osm milionů roušek, uvedl ministr vnitra Jan Hamáček.

12:56

V Plzeňském kraji, kde žije kolem 590 tisíc obyvatel, je podle posledních údajů 29 potvrzených případů koronaviru. Nejčastěji ho testy odhalily u lidí v Plzni, v deseti případech, a na Domažlicku u osmi lidí. Bez zjištěné nákazy je ze sedmi okresů kraje pouze Rokycansko. Jeden pacient se už uzdravil, jeho testy byly opakovaně negativní.

12:53

Provozně ekonomická fakulta České zemědělské univerzity v Praze podpoří výzkum k nalezení léku na nemoc Covid-19 poskytnutím své výpočetní kapacity. Zapojí se do projektu [email protected], který zkoumá fungování proteinů nového koronaviru. Proteiny podle vědců umožňují viru uchytit se v těle člověka a způsobit nemoc Covid-19, jejich výzkum je proto důležitý pro nalezení léku.

12:43

Takto znělo Není nutno z tlampačů na pražské Jezerce.

12:38

O půl jedné měli lidé po celé republice možnost společně si zazpívat píseň Není nutno od Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. Přidali se například i zaměstnanci ministerstva vnitra.

12:33

Městské části v Praze začaly v souvislosti se šířením nového typu koronaviru dezinfikovat zábradlí, lavičky a další dotykové plochy na frekventovaných veřejných prostranstvích. Týká se to například Prahy 1, 3, 4, 5 a 6. Úklid a péči o zeleň jinak městské části vesměs zajišťují ve standardním režimu. Pražské služby do odvolání přestaly umisťovat velkoobjemové kontejnery, některé radnice je stále přistavují. Nefungují sběrné dvory a uzavřená je většina dětských hřišť.

12:21

V zahraničí stále zůstávají stovky Čechů, mnoho jich je zejména v Oceánii a jihovýchodní Asii. Stát chce koncem týdne připravit evakuaci z Austrálie a Nového Zélandu, řeší se i Thajsko a další země. České televizi to dnes řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Podle ministra mezi evakuovanými převažují turisté a studenti na výměnných pobytech.

12:18 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Ministerstvo zdravotnictví do dnešního dne doručilo nemocnicím přes dva miliony pomůcek.

12:17

Muž se novým koronavirem nakazil v rodině a trpěl chronickým onemocněním, řekla mluvčí krajských hygieniků Dana Šalamunová. Dnes tak úřady ohlásily už dvě oběti koronaviru.

12:13

V Česku zemřel pátý pacient s onemocněním Covid-19, jde o 88letého muže ze Středočeského kraje. Byl v domácím léčení, trpěl chronickým onemocněním.

12:08 Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová

V karanténě s e-neschopenkou je přes 21 400 lidí. Za úterý jich přibylo 965. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila dnes na svém Twitteru ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Podle statistiky, kterou aktualizuje Česká správa sociálního zabezpečení, se celkový počet lidí v izolaci s e-neschopenkou v úterý proti pondělku v Česku nezměnil. Řadě evidovaných karanténa už skončila. Počet případů se zvedl v šesti krajích, ve zbytku jich celkově ubylo.

11:56

Syn britské královny Alžběty II. nyní pobývá v domácí karanténě ve Skotsku. U Charlesovy manželky Camilly byl test na koronavirus negativní.

11:46

Následník britského trůnu princ Charles se nakazil koronavirem, informoval královský palác. Syn královny Alžběty II. má podle něj jen mírné příznaky.

11:41

Ve Španělsku zemřelo už 3434 nakažených koronavirem, což je více než v Číně, uvedl deník El País. Počet potvrzených případů vzrostl na 47 610.

11:53

Do práce v současnosti jezdí o polovinu méně Čechů, než je běžné. Ve velkých průmyslových komplexech je pokles dojíždějících až o tři čtvrtiny. Z domova nyní během všedního dne neodchází 34 procent lidí, což je o 14 procent více než normálně. Vyplývá to z údajů portálu Atlas mobility, za kterým stojí superpočítačové centrum při VŠB - Technické univerzitě Ostrava a operátor T-Mobile. Ten poskytuje striktně anonymizovaná provozní data ze své mobilní sítě.

Čísla dojíždění do zaměstnání poklesla skokově po vyhlášení karantény 15. března. V některých městech se jasně ukázal efekt dočasného uzavření velkých průmyslových komplexů, například v Mladé Boleslavi kleslo dojíždění do práce o 72 procent.

11:38

Policie ve městě La Coruňa na severozápadě Španělska podala stížnost k místním úřadům na člověka, který nabízel prostřednictvím sociálních sítí pronájem svých psů lidem na procházky. Ve Španělsku je totiž během nouzového stavu zakázáno až na výjimky vycházet z domu, venčení psů je ale povoleno.

11:36

V Beskydech během týdne přibylo turistů. Je jich více než obvykle v jiné všední dny. Často ale porušují vládní nařízení. Nenosí roušky, shromažďují se. Hlavně v místech, kde se prodává občerstvení, řekl náčelník Horské služby Beskydy Radovan Jaškovský.

"Přes týden je na horách více lidí než obvykle. Lidé často nepracují, jsou s dětmi a tak vyrazí do přírody. Tam mohou," řekl Jaškovský. Horští záchranáři se ale často setkávají se skupinkami, které se nechrání rouškami. Navíc se lidé setkávají a posedávají, často v místech, kde se formou prodeje přes okénko prodává občerstvení.

Foto: iStock
11:34

Lék, ke kterému upírá naděje celý svět zasažený koronavirem, nese název remdesivir. Látka, za jejímž vývojem stojí český vědec Tomáš Cihlář, prokázala signifikantní výsledky, zatím ovšem pouze na malém vzorku pacientů. Radim Nencka z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR však v rozhovoru pro Aktuálně.cz říká, že ještě není jisté, že je lék bezpečný.

11:10

V Íránu je přes 27 tisíc případů nákazy koronavirem, zemřelo tam více než 2000 lidí. Nové údaje oznámilo tamní ministerstvo zdravotnictví. V případě nakažených jde o denní nárůst o více než 2200 lidí, mrtvých přibylo 143.

11:19

V Česku zemřel čtvrtý člověk s koronavirem. Šlo o třiaosmdesátiletého muže, který se léčil v Nemocnici na Bulovce.

11:10

Bezmála tři týdny po potvrzení prvního pacienta s koronavirem na Slovensku začaly úřady distribuovat mezi zdravotníky respirátory, které je mají chránit před infekcí. Novinářům to řekl nový premiér Igor Matovič. Na nedostatek ochranných pomůcek na Slovensku už dříve upozorňoval nejen zdravotnický personál, ale i předchozí vláda.

11:08 Německo. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Německo má podle nové bilance více než 31 500 prokázaných případů nákazy koronavirem. Počet úmrtí na onemocnění Covid-19 se zvýšil z úterních 114 na 149. Vyléčilo se nejméně 5600 lidí. 

11:07

Možnost nakoupit si do 8:00 dnes využilo mnoho lidí pod 65 let. Mladší lidé krátce před začátkem nově vyhrazené doby pro nákupy seniorů odcházeli z prodejen. Po 8:00 je střídali výhradně zákazníci důchodového věku. U libereckých obchodů s potravinami panoval klid, lidé byli evidentně o vládním nařízení dobře informováni a respektovali ho.

Zákazníkům nad 65 let je ode dneška v obchodech vymezen na nákupy čas mezi 8:00 a 10:00. Platí však jen pro prodejny nad 500 metrů čtverečních. V menších obchodech by ale seniory měli prodejci obsloužit v této době přednostně. Vláda čas pro nákupy seniorů změnila už podruhé. Naposledy chtěla umožnit nákupy lidem, kteří jdou do práce nebo se vrací z noční směny.

11:06 Karel Havlíček.

Roušky z 3D tiskáren už míří do zdravotnictví.

11:00

Objem rozeslaných komerčních e-mailů vzrostl v ČR i ve světě o více než 30 procent v porovnání s průměrnými hodnotami typickými pro toto období. Množství celosvětově rozesílaných zpráv se aktuálně přibližuje každoročním pomyslným vrcholům, které nastávají v období Black Friday a Vánoc. Vyplývá to z údajů společnosti Mailkit, která se zabývá automatizovaným rozesíláním marketingových zpráv.

10:49

Rusko oznámilo rekordní denní nárůst pacientů nakažených koronavirem. Ministerstvo zdravotnictví nyní eviduje 658 případů onemocnění, což je o 163 více než v úterý. Nárůst je ve srovnání s předchozími dny trojnásobný. Hlavním ohniskem je Moskva, kde za den přibylo 120 nových případů nákazy a celkem jich je 410.

10:38

V Izraeli se nákaza koronavirem potvrdila u více než 2000 lidí, pět pacientů zemřelo. Vláda se v noci dohodla na nových ochranných opatřeních, podle izraelského tisku se má omezit pohyb lidí venku jenom do 100 metrů od bydliště.

10:37

Skutečný počet obětí koronaviru ve Francii je mnohem vyšší, než v každodenní bilanci uvádí vláda, varoval předseda federace francouzských nemocnic Frederic Valletoux. Oficiální čísla v zemi nyní podle něj zahrnují jen ty, kteří onemocnění Covid-19 podlehli v nemocnicích, mnoho lidí přitom umírá i v domovech důchodců či doma.

10:31

Papež František vyzval křesťanské věřící z celého světa, aby se dnes v poledne středoevropského času společně pomodlili za konec koronavirové krize. Papež rovněž vyzval hlavy všech církví světa, aby se k modlitbě připojily.

10:29

Do firmy Čepro dnes zamířily statisíce litrů lihu na výrobu dezinfekce.

10:25

Třetí let velkokapacitního Ruslanu pro zdravotnické potřeby do Číny je v plánu na začátek příštího týdne. V Pardubicích přistane v úterý 31. března.

10:25

Na Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově přistálo první letadlo se zdravotnickým materiálem z Číny. Dopravilo ochranné pomůcky, např. roušky, obleky.

10:27

V Polsku v noci zemřeli dva další pacienti nakažení koronavirem a celkově tak této infekci v zemi dosud podlehlo 12 lidí. V Maďarsku je už deset zemřelých, u nichž se potvrdila nákaza koronavirem. Podle vládního webu koronavirus.gov.hu se novou obětí stal britský občan.

10:24

Radnice Prahy 2 začala spolupracovat s příslušníky armádních aktivních záloh. Obcházejí seniory v městské části, kterým předávají roušky a informace, kde najdou pomoc. Informovala o tom mluvčí radnice Andrea Zoulová. Radnice pro seniory již zřídila bezplatnou linku 800 600 604. Samotný úřad funguje ve zvláštním režimu, zkráceny byly úřední hodiny a uzavřen je vstup do budovy z náměstí Míru.

10:22

Americké firmě Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, klesají kvůli koronaviru příjmy z reklamy. Lidé sice na sociálních sítích tráví z obav před epidemií více času, ale kvůli rozhodnutí vlád zavřít obchody nejsou firmy ochotny do reklamy tolik investovat. Facebook, pro který představuje reklama téměř jediný zdroj příjmů, to uvedl ve svém sdělení.

"Nezpeněžujeme četné služby, u kterých zaznamenáváme zvýšený zájem. Pozorujeme, že náš reklamní byznys slábne v zemích, které kvůli omezení šíření nemoci Covid-19 podnikly rázná opatření," uvedla firma.

10:10

Čeští nakladatelé a knihkupci zaslali dopis premiérovi Andreji Babišovi z ANO, kterého žádají o plnou náhradu škod způsobených krizovými opatřeními. "Hrozí nenávratné zhroucení českého knižního průmyslu s nevyčíslitelnými celospolečenskými důsledky," varují signatáři.

10:10

Mezitím v Polsku.

10:07

Z pražského letiště dnes vyletí letadla do Velké Británie, Nizozemska nebo Bahrajnu.

10:00

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem překonal v Rakousku hranici 5000. Nemoci Covid-19, kterou virus způsobuje, už v zemi podlehlo třicet lidí. Nejvíce nakažených má nadále spolková země Tyrolsko, nejvíce obětí si ale nemoc vyžádala v hlavním městě Vídni.

09:45

Společnost Respilon z Brna věnuje neziskovým organizacím pečujícím o těžce nemocné 20 000 ústenek s nanovláknem, které zachytí 99,9 procenta veškerých virů a bakterií. Tím chrání nejen okolí jako klasická rouška, ale především jejího nositele. O daru dnes novinářům řekla výkonná ředitelka Respilonu Jana Zimová. Firma ústenky získala z Číny ze svých zásob, ke kterým se nemohla od konce loňského roku dostat.

09:41

V noci se do Česka vrátilo letadlem 88 Čechů, kteří kvůli opatřením proti koronaviru uvázli na Filipínách. Přiletělo také 169 Čechů z Hondurasu a Mexika. Na Twitteru o tom informoval ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), jehož úřad evakuační lety organizuje. Na cestě je podle ministra dalších 300 Čechů například z Dominikánské republiky nebo Vietnamu.

Letadla z Filipín a Mexika přistála v Praze mezi půlnocí a 02:00, uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová.

09:34

Během úterý přibylo v Česku 185 nových případů, což je druhý největší denní nárůst.

09:27

Kajakáře Josefa Dostála zastihla zpráva o odložení olympijských her na soustředění v Kalifornii. Rozhodnutí považuje za logické vyústění současné pandemické situace, ale má z něj rozporuplné pocity. Čeká na stanovení přesného nového termínu tokijských soutěží, aby mohl s týmem naplánovat přípravu na opožděný vrchol.

09:25

První testy na koronavirus u všech seniorů a zaměstnanců krajského Domova důchodců v Českém Dubu na Liberecku byly negativní. Podstoupilo je zhruba 150 lidí, řekl dnes ředitel domova Radim Pochop. Pozitivní test na koronavirus měl v úterý jeden zaměstnanec domova, který má kapacitu 100 míst. Na jeho onemocnění se přišlo v liberecké nemocnici, kde byl hospitalizován na plicním oddělení.

09:23

V 15:00 dnes v Praze přistane letadlo z Vietnamu. Poveze dvě stovky Čechů a půl milionu roušek.

09:09

Jednat jako komunita jistě znamená chránit sebe a druhé před virem. Pokud se však máme nechat dobrovolně "trasovat", potřebujeme záruky, že naše intimní data nikdo nezneužije, píše ve svém komentáři Martin Fendrych.

08:55

Česko má k dnešnímu ránu 1497 potvrzených případů nákazy koronavirem. Během úterý přibylo 185 nakažených. Deset lidí se vyléčilo, 3 pacienti zemřeli.

08:45

Austrálie nepustí na své území pasažéry dvou výletních lodí, které jsou u jejího západního pobřeží. Na jedné z nich má příznaky koronaviru 25 lidí. Australské úřady na ni poslaly zdravotnický personál, ale do přístavu v Perthu jí vplout nedovolí. Země nechce zopakovat incident, který se stal na opačné straně Austrálie. Na pevninu v Sydney tam vystoupilo bez zdravotní kontroly 2700 pasažérů výletní lodi Ruby Princess a virus se potvrdil později u 130 z nich. Ostatní turisty se nyní snaží úřady dostihnout.

08:44

Olomoucká laboratoř experimentální medicíny dnes ráno spustila rozsáhlé testování vzorků s podezřením na koronavirus s kapacitou až tisíc vzorků denně. Pracoviště zdejších vědců tak urychleně zvýší dosavadní počet výsledků testovaných lidí. Kromě vzorků pacientů z Olomouckého kraje sem budou v případě volné kapacity mířit i odběry ze sousedních krajů, řekl dnes Peter Vanek z Ústavu molekulární a translační medicíny. Olomouc tak nyní podle odborníků disponuje testovacím pracovištěm s největší kapacitou v zemi.

08:22

Senát bude o pětici zákonů, které vláda připravila kvůli epidemii koronaviru, rozhodovat dnes od 14:00. Termín schůze ráno stanovil organizační výbor horní komory. Před jejím zasedáním zákony, které v úterý večer schválila sněmovna, projednají senátní výbory.

Senátoři posoudí rozšíření ošetřovného, pozastavení elektronické evidence tržeb a posunutí termínu maturit a přijímacích zkoušek na střední školy. Rozhodnout mají o půlročním odpuštění minimálních záloh na zdravotní a sociální pojištění, které platí osoby samostatně výdělečně činné.

08:10

Ze života armádních zdravotníků.

07:56

Snímek z nočního příletu letadla Ruslan:

07:37

Podle údajů americké Univerzity Johna Hopkinse je nyní nakažených přes 420 000 a obětí více než 18 900, což je více než u prasečí chřipky z let 2009-2010 (další známé virové epidemie SARS i MERS překonal koronavirus již v únoru).

07:34 Německo. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Německo má podle nové bilance více než 31 500 lidí nakažených koronavirem. Počet úmrtí na onemocnění COVID-19 se v Německu zvýšil z úterních 114 na 149. 

Podle dnešních údajů se v Německu nákaza potvrdila u 31 554 lidí, což je ve srovnání s předchozím dnem nárůst o více než 4000 případů. V Německu tak roste počet infikovaných od pondělka přibližně stejným tempem.

07:15

Smrtící epidemie koronaviru se do celého světa rozšířila z čínského města Wu-chan na konci minulého roku. A z výpovědí čínských lékařů vyplývá, že virus mohl být zastaven dříve za předpokladu, že by úřady v místní provincii Chu-pej experty neumlčovaly a naopak upozornily včas na rozsah problému.

06:20

Do leteckého mostu, který zajišťuje dodávky ochranných zdravotních pomůcek ze zahraničí, je zapojena česká letecká společnost Smartwings, čínská letecká společnost China Eastern, vojenské speciály a velkokapacitní letouny An-124 Ruslan, jejichž využití je součástí programu Severoatlantické aliance s označením SALIS, jehož členem je Česká republika od roku 2006.

06:15

Na pardubickém letišti v noci podruhé přistál velkokapacitní letoun Ruslan se zdravotnickým materiálem z Číny určeným pro zvládání epidemie koronaviru.

Vykládku Ruslanu organizuje armáda, která má na místě asi stovku vojáků a dvacítku nákladních aut. Ochranné prostředky budou hned převezeny do centrálních skladů. Z čínského Šen-čenu letadlo odstartovalo v úterý ráno.

Prvních více než 100 tun roušek, respirátorů, ochranných obleků a dalšího zdravotnického materiálu Ruslan přivezl do Pardubic v noci ze soboty na neděli.

05:55

Italský výrobce pneumatik Pirelli se kvůli pandemii rozhodl, že upustí od projektu kalendáře na rok 2021. Informoval o tom na Twitteru. Podnik věnuje 100 000 eur (2,77 milionu Kč) na "boj proti koronaviru a na jeho výzkum".

"Kalendář Pirelli už nevyšel v roce 1967 a posléze v letech 1975 a 1983," připomněl šéf společnosti Marco Tronchetti Provera. "Bezprecedentní stav nouze (spojený s nemocí) COVID-19 nás přinutil tento krok zopakovat. K projektu se vrátíme ve správný čas společně s lidmi, kteří s námi nyní pracují," dodal.

05:45

 

Brazilský prezident Jair Bolsonaro zkritizoval omezovací opatření, přijatá různými brazilskými státy a obcemi ve snaze zamezit šíření koronaviru, a přirovnal je k politice "spálené země, která hrozí zničením nejpřednější ekonomiky Latinské Ameriky". Uvedla to dnes agentura AFP.

"Úřady některých států a obcí se musí vzdát konceptu spálené země, spočívajícím v zákazu dopravy, uzavření obchodů a rozsáhlých karantén," prohlásil Bolsonaro v projevu odvysílaném v rozhlase a televizi.

"Musíme zachovat pracovní místa a zásobování domácností," apeloval.

05:30

Američan ve státu Arizona zemřel a jeho manželka bojuje o život poté, co si vzali látku používanou jako lék proti malárii, o které si mysleli, že je ochrání před nemocí COVID-19 způsobovanou koronavirem, uvedla britská stanice BBC na svém webu. Připomněla, že americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dosud neschválil žádný lék či léčiva proti koronaviru.

00:31

Shrnutí dění okolo pandemie koronaviru za poslední hodiny: 

 • V Česku zemřel třetí člověk nakažený koronavirem. Jedná se o ženu narozenou v roce 1949, která byla kvůli plicnímu onemocnění od 22. března v pražské Všeobecné fakultní nemocnici, měla další zdravotní problémy.
 • V Česku je aktuálně 1394 případů nákazy novým typem koronaviru, počet vyléčených stoupl na 10.
 • Sněmovna v úterý večer schválila změny v ošetřovném, dočasné pozastavení elektronické evidence tržeb a úpravu přijímacích zkoušek na střední školy a maturit. Sněmovna přijala také půlroční odpuštění minimálních záloh osobám samostatně výdělečně činným na zdravotní a sociální pojištění. Poslanci schválili rovněž prohloubení schodku letošního státního rozpočtu.
 •  Senioři nad 65 let a handicapovaní starší 50 let mají od středy vyhrazený čas pro nákupy ve větších obchodech s potravinami a drogerií od 08:00 do 10:00.
23:45

Ve válkou zmítané Libyi se potvrdil první případ nákazy novým koronavirem. V prohlášení o tom informovalo libyjské Národní středisko pro kontrolu nemocí, které funguje na územích, jež mají pod kontrolou obě hlavní strany konfliktu. Mezinárodně uznaná vláda v hlavním městě Tripolisu na západě země a kabinet na východě země, který s ní soupeří o moc, nařídily obyvatelům omezení pohybu, zakázaly cesty do zahraničí a přislíbily zajištění zdravotnických pomůcek.

23:09

Americký dramatik Terrence McNally, který jako jeden z prvních úspěšných autorů na prknech divadel učinil běžnými homosexuální postavy, podlehl komplikacím spojeným s nákazou koronavirem. Uvedla to dnes agentura AFP s odvoláním na McNallyho agenta. Dramatikovi bylo 81 le

22:44

První polský nekomunistický prezident po roce 1989 Lech Walesa si před několika dny postěžoval, že kvůli současné pandemii koronaviru přišel o placené přednášky v zahraničí a musí vystačit jen s důchodem. Poté co se za to sklidil kritiku na sociálních sítích, na svém facebookovém profilu zveřejnil výpočet, kolik "své milované vlasti vydělal".

22:36

Česko ruší zákaz letů z Jížní Koreje, uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. 

22:06

New York má 14 775 potvrzených případů nákazy koronavirem a 131 obětí, uvedl starosta největšího amerického města Bill de Blasio. New York je jedním z ohnisek nákazy ve Spojených státech. Koronaviru podle agentury AP podlehlo už více než 600 Američanů a přes 46 000 se nakazilo.

22:05

Irská vláda nařídila od půlnoci přerušení běžného provozu ve všech restauracích, kavárnách a méně důležitých obchodech a vyzvala obyvatele, aby co nejméně vycházeli do ulic. V Irsku, kde byly dosud uzavřené školy a hospody, se tak výrazně stupňuje boj proti šíření koronaviru.

22:05

Akcie v USA výrazně zpevnily. Investoři čekají, že americký Senát schválí balíček na pomoc ekonomice. Index Dow Jones připsal 11,37 procenta na 20,704.91 bodu, a zaznamenal tak největší procentní zisk za seanci od roku 1933. Širší index S&P 500 vzrostl o 9,38 procenta, index Nasdaq o 8,12 procenta.

21:45

Ministerstvo zdravotnictví změnilo v pondělí seznam zemí s vysokým rizikem nákazy koronavirem. Vyřadilo z něj třeba Čínu a Jižní Koreu a nově na něj zařadilo USA či Portugalsko.

21:42

I předchozí dva zemřelí s COVID-19 v Česku měli podobně jako pacientka z VFN více zdravotních problémů. Nejprve v Česku v souvislosti s nákazou koronavirem zemřel v neděli večer 95letý muž v Nemocnici na Bulovce. Podle hygieniků byl v letošním roce už předtím několikrát hospitalizován kvůli těžkému plicnímu onemocnění a nakazil se zřejmě v léčebně dlouhodobě nemocných. Druhým zemřelým byl zhruba 45letý muž v nemocnici v Havířově na Karvinsku, kterému selhávaly orgány kvůli nádorovému onemocnění.

21:38 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Podle Vojtěcha je v Česku v souvislostí s nákazou koronavirem na plicní ventilaci momentálně 19 lidí. 

21:37 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Žena byla velmi nemocná, měla celou řadu chronických chorob. Nemoc Covid-19 teď jejímu stavu přítižila, uvedl ve vysílání ČT 24 ministr Vojtěch. Šlo podle něj o celkové selhání organismu. Pacientka byla od pondělí na plicní ventilaci.

21:29 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Vojtěch také oznámil, že přibyli další dva lidé, kteří se vyléčili z nemoci COVID-19 způsobované koronavirem. Vyléčených je tak už v Česku celkem deset.

21:28 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Jedná se o ženu narozenou v roce 1949, která byla kvůli plicnímu onemocnění od 22. března v pražské Všeobecné fakultní nemocnici (VFN).

21:16

V Česku zemřel třetí pacient s Covid-19, 71letá žena v pražské Všeobecné fakultní nemocnici. Podle ministra Vojtěcha měla další zdravotní problémy.

20:54

Vojáky z Iráku zpět do ČR přepravil armádní speciál A-319, přistál na vojenském letišti v pražských Kbelích.

"Naše vojáky dočasně stahujeme kvůli výraznému omezení plnění operačních úkolů. Důvodem jsou bezpečnostní hrozby, aktuální epidemie koronaviru a také plánovaná restrukturalizace obou misí," uvedl Josef Kopecký, velitel armádního Velitelství pro operace. Stažení bude podle Dvořákové platné do vydání dalšího rozhodnutí velitelů spojeneckých misí OIR a NMI.

20:31

Schválený schodek letošního rozpočtu se zvýší ze 40 na 200 miliard. Schválila to sněmovna. Příjmy klesnou o 89,8 mld, výdaje vzrostou o 70,2 mld Kč.

20:26

Přijímací zkoušky na střední školy se asi uskuteční dva týdny po znovuotevření škol, maturity za tři týdny. Změny schválila sněmovna, čeká se na Senát.

20:22

Koronaviru dnes v Izraeli podlehl 87letý muž z Jeruzaléma. Nemoc COVID-19 má tak v zemi už tři oběti. Nákaza se potvrdila u 1656 lidí, 30 je ve vážném stavu a 49 se vyléčilo, napsal dnes izraelský list The Times of Israel. Podle izraelských médií byl první ze zemřelých přeživším holokaustu.

Sedmaosmdesátiletý muž, který dnes zemřel, byl dříve tento týden převezen do nemocnice z domova pro seniory poté, co se u něj nákaza potvrdila. Trpěl také řadou dalších onemocnění, včetně diabetu a stařecké demence, uvedla jeruzalémská nemocnice. Muž se stal druhou obětí koronaviru z jeruzalémského domova pro seniory. Prvním byl 88letý muž ,který zemřel minulý týden. Podle médií byl přeživším holokaustu - za druhé světové války se skrýval ve svém rodném Maďarsku před nacisty ve sklepě. Podle dcery o svých zážitcích z války nemluvil.

20:18

Armáda dnes dočasně stáhla české vojáky z Iráku. Zdůvodnila to výrazným omezením operačních úkolů, bezpečnostními hrozbami i epidemií koronaviru.

Foto: Letecký poradní tým Irák
20:14

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné zřejmě nebudou muset hradit půl roku odvody na zdravotní pojištění. Odvody od března do srpna jim budou do výše minimální zálohy zcela odpuštěny. Předpokládá to vládní novela, kterou dnes zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Předlohu ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident Miloš Zeman.

Základní minimální měsíční záloha činí 2352 korun. Vztahuje se na lidi, kteří mají drobné podnikání jako hlavní činnost. Opatření má pomoci živnostníkům překonat propad příjmů při současné koronavirové epidemii.

Splacení půlročního pojistného nad minimální zálohu budou moci živnostníci podle předlohy odložit až do podání přehledu o příjmech a výdajích za letošní rok, tedy na rok 2021. Vláda však předpokládá, že osoby samostatně výdělečně činné, které nynější krizi ve svých příjmech nepocítily, budou hradit zálohy nad minimum ve standardním termínu. "Předejdou tak tomu, aby v příštím roce musely jednorázově provést vysoký doplatek pojistného podle přehledu o příjmech a výdajích," stojí v důvodové zprávě.

20:07

Elektronická evidence tržeb se pozastaví na dobu vyhlášeného stavu nouze a následující tři měsíce. Žádný podnikatel tak nebude muset evidovat své tržby a úřady tuto povinnost nebudou kontrolovat. Vládní návrh dnes ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Tento krok souvisí s vládními opatřeními proti šíření nového typu koronaviru. Zákon musí ještě schválit Senát.

Sněmovna předlohu přijala v podobě, v jaké ji předložila vláda. Poslanci neschválili ani jeden pozměňovací návrh. Pro zákon hlasovalo 96 z 98 přítomných poslanců.

Vláda uvádí, že s ohledem na opatření související s bojem proti koronaviru nelze zcela zajistit, že všichni podnikatelé spadající pod EET budou mít dostatečnou podporu, ať již technickou, nebo administrativní. Důvodem je snaha o minimalizaci fyzických návštěv finančních úřadů, což je nezbytné pro plnění jejich evidenčních povinností.

20:04

Podnikatelé nebudou muset po dobu nouzového stavu a následujících tří měsíců dodržovat EET, ani úřady ji nebudou kontrolovat. Schválila to sněmovna.

20:01

Poslanec lidovců Marek Výborný kritizuje dnešní rozhodnutí sněmovny.

19:58

Počet obětí Covid-19 ve Francii překročil 1000, k dosavadním 860 mrtvým dnes přibylo dalších 240. V kritickém stavu je v zemi přes 2500 pacientů.

19:57

Rodič dostane 60 procent redukovaného vyměřovacího základu po celou dobu, co budou školy nepřístupné, a to i zpětně, schválila sněmovna. Návrh zvláštního vládního zákona, který to předpokládá, schválila dnes sněmovna zrychleně ve stavu legislativní nouze se dvěma změnami. Opoziční návrhy na úpravy předlohy zamítla.

Nyní se ošetřovné vyplácí nejvýše devět dní, přičemž děti nesmějí být starší deseti let. U samoživitelek a samoživitelů jsou podmínky mírnější. Stát ale podle předlohy uhradí ošetřovné i lidem, kteří se doma starají o postižené členy rodiny po uzavření stacionářů a dalších sociálních služeb. Příslušníci bezpečnostních sborů, tedy například policisté a hasiči, budou dostávat ve všech těchto případech nekrácený průměrný služební příjem.

19:55

Chcete se podívat na letadlo Ruslan? Čeká vás pokuta 20 000, varují policisté.

19:49

Stát zřejmě zaplatí ošetřovné rodičům dětí do 13 let věku za celou dobu uzavření škol kvůli koronavirové krizi. Zůstane 60 procent, rozhodla sněmovna.

19:34

Pražský magistrát kvůli hrozbě nákazy koronavirem jedná s majiteli o pronájmu objektů, kde by dočasně ubytoval bezdomovce. Jedná také o místech, kde by postavil stany, a mění režim některých zařízení z nočního na celodenní provoz. Kvůli dodržování karantény chce město dočasně ubytovat několik set lidí bez domova. ČTK to dnes řekla pražská radní Milena Johnová (Praha sobě). Humanitární stanové místo již vzniká na Císařské louce, další se chystá.

V Praze se dle odhadů neziskových organizací v této roční době pohybuje okolo tisícovky bezdomovců. O situaci lidí bez domova chce se všemi kraji včetně Prahy jednat Ústřední krizový štáb.

"Jednáme s dalšími provozovateli a majiteli objektů, které bychom v nejbližších dnech rádi pronajali pro tuto skupinu lidí. Abychom jim umožnili dodržovat karanténní opatření, která vláda odsouhlasila," řekla Johnová.

19:28

V Praze vzrostl počet lidí nakažených novým typem koronaviru za posledních 24 hodin o 65 na 439. Vyplývá to z údajů Hygienické stanice hlavního města Prahy k dnešním 18:00. Praha má podle údajů ministerstva zdravotnictví nadále největší absolutní počet nakažených z jednotlivých regionů v Česku.

19:27

Naplánovat si bezpečnější cestu na nákup či na úřad v době zvláštních opatření kvůli koronaviru má umožnit nová aplikace. Vzniká na Fakultě elektrotechnické ČVUT a výzkumníci v projektu FreMEn contra COVID žádají "laiky" o pomoc s její přípravou. Za ČVUT to v dnešní tiskové zprávě uvedla Andrea Vondráková.

Vědci vycházejí z předpokladu, že jednou z hlavních příčin šíření viru je koncentrace lidí na veřejných místech. Chtějí naprogramovat algoritmus, který vytvoří časoprostorovou mapu rizika v určitých oblastech. Využijí přitom umělou inteligenci FreMEn, která na základě dat předpoví, kde bude v určitou hodinu hodně lidí nebo fronty. Aplikace tak pomůže naplánovat běžné pochůzky tak, aby při nich její uživatelé potkali co nejméně lidí.

19:26

Téměř pětimiliardová vládní rozpočtová rezerva na letošní rok se již utratila za zdravotnický materiál určený pro boj s epidemií koronaviru. Ve sněmovně to řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Sněmovna dnes projednává vládní návrh, který zvyšuje schválený schodek rozpočtu o 160 miliard na 200 miliard korun. Součástí návrhu je i výrazné navýšení rozpočtové rezervy, která slouží jako zdroj pro nepředvídané události.

"Vládní rozpočtová rezerva, která činí asi pět miliard, je dneska už utracená za zdravotnický materiál, to je v pořádku. Za nákupy na roušky, na ochranné oděvy a tak dále," uvedla ministryně. S odvoláním na ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) uvedla, že bude zapotřebí ještě sedm miliard korun na nákup potřebných pomůcek. "Nikdo nepočítal, že bude taková spotřeba," dodala.

19:12

Česko předalo Itálii 110 000 roušek jako náhradu za ty nedopatřením zabavené v Lovosicích v Ústeckém kraji. Na Twitteru o tom dnes informuje ministr zahraničí Tomáš Petříček. Česko roušky do Itálie odvezlo autobusem spolu se 43 italskými občany. Zpět do Česka se dnes autobusem z Itálie vrací 34 Čechů.

"Civilní ochraně Itálie jsme s omluvou předali 110 tisíc roušek jako náhradu za ty nedopatřením zabavené v Lovosicích. Policie vyšetřuje, jak se dostaly do ČR," uvedl Petříček. Podle dřívějšího vyjádření ministerstva Česko nečekalo na konec vyšetřování a vzhledem k situaci odeslalo náhradu ihned.

19:06

Novým členem Ústředního krizového štábu by se mohl stát prezident stomatologické komory Roman Šmucler. Na toto místo ho podle informací Aktuálně.cz navrhuje TOP 09. Informaci potvrdila předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová. Jestli se jím skutečně stane, se ukáže v příštích dnech. Premiér Andrej Babiš nabídl v úterý opozici tři místa.

"Budeme se tedy muset nějak dohodnout jen na třech jménech, ale za nás tou nominací určitě bude pan Roman Šmucler, protože preferujeme odborníka z praxe, který na vlastní kůži dnes a denně vidí dopady rozhodnutí vlády a štábu, ví jak (ne)funguje komunikace, ví, co je třeba udělat," uvedla pro Aktuálně.cz Pekarová Adamová.

Foto: Adam Hecl
18:56

Americký prezident Donald Trump v interview pro Fox News řekl, že by chtěl, aby se do Velikonoc znovu otevřely všechny americké obchody a jiná zařízení.

Trump uvedl, že podle něj zacházejí některá opatření navzdory varování expertů příliš daleko. "Naši lidé nechtějí být zavření doma, nejsou na to stavění," řekl v rozhovoru.

18:47

Švédská klimatická aktivistka Greta Thunbergová předpokládá, že se koronavirem rovněž nakazila. Nyní se již ale zotavila, uvedla dnes na Instagramu. Symptomy pocítila před deseti dny po návratu z Bruselu, stejné potíže, ač trochu vážnější, měl i její otec.

"Cítila jsem se unavená, měla jsem zimnici, bolelo mě v krku a kašlala jsem," uvedla 17letá aktivistka. Poznamenala, že ve Švédsku se není možné nechat otestovat, pokud člověk nepotřebuje naléhavou lékařskou péči.

View this post on Instagram

The last two weeks I’ve stayed inside. When I returned from my trip around Central Europe I isolated myself (in a borrowed apartment away from my mother and sister) since the number of cases of COVID-19 (in Germany for instance) were similar to Italy in the beginning. Around ten days ago I started feeling some symptoms, exactly the same time as my father - who traveled with me from Brussels. I was feeling tired, had shivers, a sore throat and coughed. My dad experienced the same symptoms, but much more intense and with a fever. In Sweden you can not test yourself for COVID-19 unless you’re in need of emergent medical treatment. Everyone feeling ill are told to stay at home and isolate themselves. I have therefore not been tested for COVID-19, but it’s extremely likely that I’ve had it, given the combined symptoms and circumstances. Now I’ve basically recovered, but - AND THIS IS THE BOTTOM LINE: I almost didn’t feel ill. My last cold was much worse than this! Had it not been for someone else having the virus simultainously I might not even have suspected anything. Then I would just have thought I was feeling unusually tired with a bit of a cough. And this it what makes it so much more dangerous. Many (especially young people) might not notice any symptoms at all, or very mild symptoms. Then they don’t know they have the virus and can pass it on to people in risk groups. We who don’t belong to a risk group have an enormous responsibility, our actions can be the difference between life and death for many others. Please keep that in mind, follow the advice from experts and your local authorities and #StayAtHome to slow the spread of the virus. And remember to always take care of each other and help those in need. #COVID #flattenthecurve

A post shared by Greta Thunberg (@gretathunberg) on

18:34 Vlajka Číny

V Číně v současnosti zůstává kolem 1,5 milionu poštovních zásilek, které mají adresáty v České republice. Vzhledem k nedostatečným mezinárodním přepravním kapacitám není jasné, kdy budou z Číny odeslány, aby je mohla Česká pošta dodat tuzemským adresátům. Uvedl to mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Pošta podle Vitíka doručuje svým zákazníkům v České republice zásilky z Číny a čínských e-shopů, které od zahraničních dopravců dostane v tuzemsku do přepravy. "Pokud zahraniční e-shop není kvůli současným limitům v mezinárodní přepravě schopen dopravit zásilku po řádném objednání svým zákazníkem do přepravy, na kterou by měla Česká pošta vliv, nemůžeme garantovat její doručení adresátovi v Česku," uvedl.

18:31

Ačkoli jsou v Česku kraje s vyšším absolutním počtem nakažených, v Karlovarském kraji je podle propočtu vysoký počet případů nákazy v poměru k počtu obyvatel. Na každých 100 000 obyvatel připadá zhruba 16,3 případu. Například v Praze bylo podle údajů tamních hygieniků k pondělnímu večeru 374 případů nákazy koronavirem, což je největší absolutní počet ze všech regionů republiky. Na každých 100 000 obyvatel tam tak připadá 28,2 případu.

18:27

Tuzemští pořadatelé společenských a veřejných akcí v souvislosti s koronavirem a vládními opatřeními odhadují ztráty přesahující miliardu korun. Více než třetina agentur přišla o minimálně 80 procent zakázek, řada ale zůstala zcela bez zakázek. Pomoc od státu hodlá využít přes 20 procent agentur, čtvrtina podnikatelů nepožádá o bezúročnou půjčku. Vyplývá to z ankety České eventové asociace (ČEA) mezi 416 společnostmi podnikajícími v pořádání akcí, výstavnictví, cateringových službách a dalších obslužných činnostech.

Současná omezení se přímo dotknou 10 000 lidí. Podnikání z oslovených společností přerušilo nebo zcela zastavilo 57 podnikatelů. Ztráty musela ihned začít snižovat také ČEA. "Museli jsme sáhnout i k opatřením, která mají přímý dopad na snížení mezd. To se dotklo více než 5000 osob," uvedl předseda asociace Jan Kubinec.

18:15

Při zavádění výuky na dálku v uplynulých dnech bylo pro učitele asi nejobtížnější odhadnout množství a nastavit způsob komunikace s dětmi a rodiči. Řada učitelů zpočátku rodiny zavalila úkoly. Rodiče si pak stěžovali, že je toho moc. Nyní by se už situace měla zlepšovat. Vyučující dostali pokyny, aby výuku přizpůsobili možnostem rodin a ubrali na tlaku. ČTK to dnes řekl předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý.

"Učitelky asi chtěly na začátku ukázat, co všechno umějí, a opravdu rodiče na začátku zavalily prací," uvedl Černý. "Ukázalo se, že toho je strašně moc, a tudíž samozřejmě bylo potřeba to zredukovat," řekl. Sám proto například ve své škole sepsal pokyny, jak při výuce na dálku postupovat. Poslal je jak učitelům, tak i rodičům. Vyučující v nich vyzval například k tomu, aby rodiče do učení zapojovali co nejméně, aby netrvali na přesném dodržování termínů a děti neznámkovali.

18:13

V Itálii zemřelo dalších 743 nakažených koronavirem, celkem má země 6820 obětí; počet dosud nakažených vzrostl o více než pět tisíc na 69 176.

18:07

Policie ČR dnes předala záchranné službě v Libereckém kraji 500 respirátorů nejvyšší třídy FFP3. Tento typ respirátorů se těžko shání, nutně ho potřebují záchranáři a zdravotníci, kteří pracují s lidmi nakaženými novým koronavirem nebo u kterých je vysoké riziko, že by se s nakaženými mohli při práci setkat. Díky pomoci policistů má kraj teď k dispozici 4000 těchto respirátorů, řekl po jednání krizového štábu hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

17:50

V Česku je 1394 případů nákazy koronavirem. Během dneška přibylo zatím 107 nakažených. Osm lidí se dosud z nemoci vyléčilo, dva pacienti zemřeli.

17:49

Uzavření hranic a omezení cestování na rok či dva by bylo podle prodejců jazykových pobytů v zahraničí i cestovních kanceláří pro tuzemské podnikatele nejen v cestovním ruchu likvidační. Na možnost dlouhodobějších restrikcí v cestování do zahraničí upozornil v neděli náměstek ministra zdravotnictví a šéf Ústředního krizového štábu Roman Prymula. Podle některých oslovených prodejců by se Prymula měl za tento výrok omluvit, neboť mimo jiné způsobil nárůst storen letních i podzimních zájezdů. 

17:48

Výdaje ministerstva práce by se kvůli koronavirové krizi mohly seškrtat o 10 mld Kč na 676,8 mld Kč. Příjmy mají klesnout o 25 mld na 552,6 mld, vyplývá z rozpočtu.

17:46

Prymula požádal dnes lidi, aby nepoužívali respirátor s ventilem, pokud ho nepotřebují třeba v práci. Vhodnější proti šíření nákazy je rouška. "Je naprosto nežádoucí, aby obyvatelstvo používalo respirátory, které mají ventil. Tento respirátor je zcela protichůdný proti tomu, co tady chceme. Chceme, aby obyvatelstvo nevylučovalo vir do okolí (při výdechu ventilem) a nevytvářelo aerosol, aby se ostatní nenakazili," objasnil epidemiolog Prymula. Pokud podle něj lidé přesto respirátor nosit chtějí, měli by si přes něj dát roušku.

17:45

Dodávky ochranných pomůcek některé kraje nerozdělily tak, jak se původně naplánovalo. Ochranný materiál tak nezbyl třeba na praktické lékaře či ambulantní specialisty.

Různé druhy respirátorů a další pomůcky mají používat vybrané profese a různé skupiny pracovníků. Podle šéfa krizového štábu Romana Prymuly naplánovanou dodávku nedostali vždy třeba praktici či ambulantní specialisté. Zmínil kraj Jihomoravský kraj a Vysočinu.

"To by se stávat nemělo. Je to státní majetek. My ho distribuujeme na úroveň krajů zdarma. Mělo by být respektováno, které skupině byl ochranný prostředek alokován," uvedl šéf štábu. O nastavení zásobování chce jednat s hejtmany. Dodal, že nedostatek ochranných pomůcek by se měl díky leteckým dodávkám "v tomto týdnu odstranit".

17:34

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes na Twitteru varovala před internetovými podvodníky, kteří chtějí zneužít pandemii a kteří nabízejí "zázračné prostředky" proti koronaviru.

"Náš strach slouží kriminálníkům," řekla von der Leyenová. Uvedla, že počet internetových deliktů roste stejně jako počet falešných léků, sprejů a dalších podobných přípravků.

17:28

Do Česka se dnes letecky vrátilo z egyptské Hurghady 104 českých občanů, letoun přivezl i dalších 85 občanů zemí Evropské unie, kteří se nemohli z letoviska vrátit jinak. V dalších 24 hodinách dorazí do Prahy i letadla s Čechy evakuovanými z Filipín, z Hondurasu a z Mexika. Na dotaz ČTK to uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová.

17:26

Prodej notebooků a počítačů v internetových obchodech vzrostl v první polovině března až o 150 procent. O polovinu se pak zvýšil prodej tiskáren. Kvůli výpadku dodávek z Číny a problémům s distribucí mohou být některá zařízení dočasně nedostupná. Vyplývá to z informací firem.

Kvůli práci z domova si zákazníci pořizují vybavení k notebookům, především redukce, adaptéry, monitory a sluchátka vhodná pro telekonference. "Počítače a notebooky rostou o více než 150 procent. Objednávají je nyní jak samotné firmy pro své zaměstnance, tak i jednotlivci, kteří od svých zaměstnavatelů nedostali vhodné vybavení pro práci z domova," řekla ČTK mluvčí Mall.cz Pavla Hobíková.

17:21 Německo. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Piknik pod jarním sluncem za 250 eur (7000 korun), zorganizování sportovní akce za tisíc eur (27 800 korun). To je část pokut, kterými chce německá spolková země Severní Porýní-Vestfálsko trestat prohřešky proti koronavirovým opatřením

Katalog pokut v nejlidnatější německé spolkové zemi počítá s tresty až do výše 5000 eur (139 tisíc korun), a pokud pravidla někdo poruší opakovaně, budou sankce až pětinásobné, tedy do 25 tisíc eur (694 500 korun).

17:21

Nemocnice v Novém Městě na Moravě uzavřela část interního oddělení. Jedna sestra je pozitivní na koronavirus. Na Vysočině je 26 potvrzených případů.

17:20

Moskevský starosta Sergej Sobjanin připustil, že šíření koronaviru v jeho městě je mnohem horší, než ukazují oficiální statistiky. Agentura Reuters upozorňuje, že jde o zatím nejsilnější prohlášení někoho z významných ruských činitelů, z něhož vyplývá, že úřady nemají úplný přehled o tom, jak dalece se nákaza v zemi rozšířila. Rusko dosud ohlásilo 495 nakažených, jedna žena zemřela.

17:12

Pražané, kteří doma šijí roušky k ochraně před novým typem koronaviru, je budou moci od čtvrtka odevzdat ve sběrném stanu na Mariánském náměstí, který tam ve spolupráci s Červeným křížem umístí pražský magistrát. Roušky budou sterilizovány v Nemocnici Na Františku a poté dobrovolníky roznášeny seniorům, do zdravotnických zařízení, léčeben a dalším potřebným. Magistrát o tom informoval v tiskové zprávě. Do organizace a distribuce doma šitých roušek se zapojují také městské části.

"Vážíme si aktivity Pražanů, kteří se snaží pomoct ostatním. Klíčové je však dostat ochranné prostředky bezpečně k lidem, kteří je potřebují," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Přijímat se budou roušky ze stoprocentní bavlny, ideálně bez gumiček, což však není podmínkou. Stan bude otevřen mezi 09:00 a 18:00.

17:08

Indický premiér Naréndra Módí kvůli koronaviru nařídil na 21 dní úplný zákaz vycházení pro všechny obyvatele druhé nejlidnatější země světa. Zatím ale neupřesnil, jak si mají lidé v této době zajišťovat základní životní potřeby.

17:07

Prvními nakaženými mezi personálem Bulovky jsou lékař z ortopedie a sestra z neurologie, kteří jsou manželé. Mluvčí nemocnice Simona Krautová ČTK řekla, že pracovníci Bulovky, kteří byli s nakaženými v kontaktu, budou pracovat dál za použití respirátorů, pokud nebudou vykazovat příznaky nemoci.

"Jedná se o manželský pár ve středním věku, který je nyní v domácí izolaci. Lékař byl naposledy ve službě v pátek 20. března, sestra v úterý 17. března. Od soboty mají oba zdravotní potíže," sdělila nemocnice k nakaženým. Bulovka také informovala hygieniky, kteří prošetří, kdo přišel s nakaženými do kontaktu mimo pracoviště.

17:04

Zásoby odběrových sad na testování z nosohltanu jsou podle Prymuly na dva až tři dny dopředu. Dalších 30 000 přiletí ve středu letadlem. Nedostatek některých látek, které k vyhodnocování vzorků používají laboratoře, má podle něj pomoci vyřešit zapojení kapacit Akademie věd ČR, která připravuje vlastní postupy. Fungovat by mohla od pátku, řekl po jednání Ústředního krizového štábu jeho šéf Roman Prymula.

16:54

Rozpočet obrany se kvůli úsporám sníží ze 75 mld. o 2,9 mld. Kč. Odsunut bude nákup malého letadla či splátky za stroje CASA, zvažuje se i nižší nábor.

16:49

Na africkém kontinentu je oficiálně zaznamenáno více než 1700 případů nákazy koronavirem a onemocnění Covid-19 si zde vyžádalo 58 životů. Přítomnost koronaviru hlásí už 43 z 54 afrických států. Nejvíce pozitivně testovaných lidí má Jihoafrická republika, kde bylo vyhlášeno omezení pohybu. V Nigérii se koronavirem nakazil prezidentův spolupracovník.

16:43

Stát se dohodl s dopravci na mimořádných spojích pro Čechy v zahraničí. Smartwings má devět mezikontinentálních letů, RegioJet autobusy z Evropy.

16:41

Patnáct let se dirigent Václav Luks a jeho barokní orchestr Collegium 1704 nezastavili. Šli od koncertu ke koncertu, od úspěchu k úspěchu. Pandemie koronaviru tento hudební stroj zarazila. A tak je čas na bilancování i úvahy o budoucnosti.

16:37

Chatovací robot Anežka ke koronaviru na stránkách ministerstva zdravotnictví využilo v prvním týdnu téměř 50 000 tazatelů. Nejčastěji se ptali na příznaky, možnost pohybu po ČR a jak se nechat vyšetřit. Uvedla to společnost IBM, která chatbota vyvinula.

V první den provozu skončila konverzace ve více než 17 procentech případů přepojením na živého operátora, v sedmý den provozu to bylo už jenom deset procent případů.

16:39

I přes upozornění řady odborníků i testovaných lidí v Česku nadále vázne testování na koronavirus. Na odběrových místech sice lidé dávají vzorky, jenže laboratoře je nestíhají zpracovat. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula v úterý dopoledne pro Aktuálně.cz uvedl, že systém bude rychlejší a efektivnější a lidé budou čekat na výsledek maximálně den a půl.

16:33

Dezinfekci Anti-COVID podle receptury Světové zdravotnické organizace začala vyrábět Fakulta chemická Vysokého učení technického v Brně. Je určená nejen pro budovy univerzity. Pracovníci fakulty se snaží pomoci i brněnským organizacím, které dezinfekci naléhavě potřebují. Povolení vyrábět dezinfekci nazvanou Anti-COVID udělilo ministerstvo zdravotnictví 24 subjektům, mezi nimiž jsou firmy, ale i střední a vysoké školy.

16:32

Lékař a zdravotní setra z pražské Nemocnice na Bulovce se nakazili koronavirem, uvedla ČT. Jedná se o první případy nákazy u personálu této nemocnice.

16:28

Čeští sportovci se v anketě ČTK shodli, že odložení olympijských her v Tokiu o rok je správné rozhodnutí. Zlatý medailista z Ria de Janeiro z roku 2016 judista Krpálek uvedl, že je to lepší varianta než hry odkládat jen o několik měsíců. Tenistka Petra Kvitová už se těší do Tokia v příštím létě.

16:14

Co se stane, když dáte roušku sterilizovat do mikrovlnky? Hasiči v názorném videu prosí lidi, aby to nedělali.

16:11

Bezpečnostní informační služba na začátku března varovala vládu, že čínská ambasáda v Česku od začátku ledna organizovala hromadné skupování roušek či respirátorů. Jako první na to upozornil Respekt. Dle několika zdrojů Aktuálně.cz k nákupům statisíců roušek ambasáda aktivizovala zdejší krajany. Mezi nimi i vlivného muže zdejší komunity Čou Ling-ťiena, přímo napojeného na komunistickou vládu.

16:08

Podle nejnovějších odhadů ekonomů Raiffeisenbank by měla česká ekonomika kvůli dopadům šíření koronaviru v letošním roce klesnout o 5,2 procenta. Pokles ekonomiky přitom očekávají u všech okolních států. U Německa počítají s poklesem o 4,1 procenta, u Slovenska o šest procent, u Maďarska o 3,5 procenta a u Polska o dvě procenta. Informovala o tom hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. V příštím roce by se pak měly ekonomiky všech zemí regionu vrátit k růstu.

16:03 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš

Schůzka předsedů sněmovních stran s Babišem ke koronaviru je odložena na čtvrtek kvůli dnešnímu jednání sněmovny.

16:02

Úlevy živnostníkům v hrazení odvodů na zdravotní pojištění jsou ve sněmovně před schvalováním. ODS chce, aby výpadek příjmů pojištění nahradil stát.

15:52

Už několik tisíc bavlněných roušek převzala Fakultní nemocnice (FN) Plzeň od dobrovolných dárců. Používá je technický a nezdravotnický personál i zdravotníci v některých provozech, kde je to možné. Bavlněné roušky se zařadí do cyklu prádelny, aby je podle nejvyšších nemocničních standardů vyprala, vyžehlila a vrátila k opětovnému použití.

15:50

Česko se podle vědců, kteří radí vládě, potýká s koronavirem velmi obstojně. Zejména se mu daří od infekčního viru ochránit ty nejzranitelnější - seniory. V nejbližších týdnech se podle expertů musí Česko připravit na tisíce dalších nakažených, nemocnice by to však měly zvládnout. Lepší scénář je na stole, ale podle náměstka Romana Prymuly by byl pro ekonomiku příliš velkou ránou.

15:46

Dobrovolníci v Brně vytvořili neziskový projekt nazvaný Nákup babičce. Internetový e-shop nabízí základní potraviny a drogerii za velkoobchodní ceny a rozvážku do všech obcí v Jihomoravském kraji.

"Jako dopravce mám k dispozici dodávky a minibusy, které teď stojí. Když jsem viděl současnou situaci, řekl jsem si, že přece nebudu sedět se založenýma rukama, když můžu pomoct," uvedl zakladatel projektu Albert Fikáček, který je provozovatelem dopravní a přepravní společnosti Gepard Express.

15:42

Prymula oznámil, že štáb plánuje upravit algoritmy, podle kterých se určují a testují rizikoví jedinci. "Dnes jsme diskutovali algoritmus. Bylo řečeno, že snížíme kritéria, aby se tam dostali i jedinci, kteří mají nižší teplotu. V řadě případů je kolem 37 a půl, jinde jsou tam bezpříznakoví nosiči," řekl. "Pilotní projekt by měl nastat týden před Velikonocemi," dodal.

15:38

Sasko si chce udržet Čechy pracující v oblasti zdravotnictví. Českým pendlerům proto nabízí podporu ve výši 40 eur denně (1100 korun), pokud nyní i přes problémy s překračováním hranic zůstanou v práci. Podpora je připravena také pro jejich rodiny. Informovala o tom televizní a rozhlasová stanice MDR s odvoláním na saského premiéra Michaela Kretschmera, podle něhož by se opatření mohlo týkat asi 1000 Čechů.

15:39

"Naplánovali jsme distribuci dodávek na jednotlivé regiony, ale ne ve všech byla respektována. Máme tady stížnosti, že na někoho nevyšla dodávka, protože byla zkonzumována někde jinde. To by se stávat nemělo, je to státní majetek," povznesl jedinou výtku Prymula.

15:37

Krajské město Jihlava se chystá odpustit podnikatelům v městských domech dva měsíční nájmy, protože jejich činnost zastavila nebo výrazně omezila opatření proti koronaviru. Návrh ještě musí schválit rada města, ale většina radních už mu vyjádřila podporu, uvedl náměstek primátorky Petr Ryška (ODS) v dnešní tiskové zprávě.

15:37

Australský premiér Scott Morrison vyhlásil zákaz cest do ciziny pro všechny Australany. Vstoupí v platnost od středy.

15:33

"Diskutovali jsme také, jak přistoupit ke komunitě bezdomovců. Praha už to začala řešit, chceme oslovit hejtmany, abychom tuto komunitu byli schopní zvládnout tak, abychom poskytli náhradní ubytování, abychom oddělili zdravé od nemocných," řekl Prymula.

15:31

"Současně musíme výrazně zvýšit kapacity, kdy budou vzorky testovány. Jednáme s akademickými institucemi, také zvažujeme, že centralizujeme proces vyšetřování vzorků," oznámil Prymula.

15:34

Prohřešků souvisejících s porušením vládních opatření vyhlášených k zamezení šíření koronaviru v Moravskoslezském kraji přibývá. Jen v pondělí jich policie zaznamenala deset. Minulý týden to byly jednotlivé případy za den. Lidé vycházejí bez roušek nebo se shromažďují.

15:30

"Pro tento systém potřebujeme významné posily. Nejde to dělat ve stávajících kapacitách. Oslovili jsme armádu a pan premiér rozhodl, že armáda bude výrazným posilujícím prvkem s řadou pravomocí," řekl Prymula. Bude například zajišťovat transporty odběrových týmů. 

15:29

"Naším cílem je omezit plošná opatření a přejít na systém takzvané inteligentní karantény. Ta má za úkol vytipovat v co nejkratší době potenciální zdroje šíření nákazy v populaci, to znamená člověk, který je testován jako pozitivní, je vytrasován elektronicky po jeho souhlasu," oznámil Prymula.

"Nakažený bude požádán, aby dal informovaný souhlas. Pak se vyjede jeho stopa, která bude založená na monitorování jeho mobilního operátora za posledních pět dní plus platby kartou," popsal Prymula. Po pohovoru s hygienikem se pak udělá kvalifikovaný odhad rizikových osob. "Ty budou okamžitě osloveny, bude u nich provedená karanténa a budou za nimi vyslány odběrové týmy, do jejichž transportu se zapojí i armáda, nebo vlastním vozidlem dojedou do odběrového místa," uvedl.

15:27

"Dvě a půl hodiny jsme jednali o různých problémech," řekl po jednání krizového štábu Roman Prymula. Štáb se podle něj jednohlasně shodl na tom, že zdravotnické pomůcky budou po Česku rozvážet hasiči.

15:30

Krajský epidemiolog v Plzeňském kraji Petr Pazdiora se obává šíření koronavirové infekce v kraji, zejména na Domažlicku, případně na Klatovsku, kvůli takzvaným pendlerům pravidelně dojíždějícím za prací do Německa. Domnívá se, že jejich pohyb měl být omezen mnohem dříve. Kraj spolu s hygieniky vyzval vládu už minulý týden, aby přejezdy pendlerů omezila.

15:22

Do Česka míří další letadlo s ochrannými pomůckami.

15:17

V Nizozemsku i Belgii dál roste počet nakažených koronavirem a pacientů, kteří podlehli nemoci Covid-19. V Nizozemsku se počet potvrzených případů nákazy za posledních 24 hodin zvýšil o více než 800, v Belgii za stejnou dobu výrazně vzrostl počet obětí: z 88 na 122.

15:10

Mezitím ve Francii.

15:06

Ruský prezident Vladimir Putin navštívil nemocnici, která pečuje o nakažené nemocí Covid-19.

15:03

Na odložení třetí a čtvrté vlny EET alespoň o 12, 9 nebo 6 měsíců se shodne většina opozičních stran ve sněmovně. Například Piráti a ODS navrhují její úplné zrušení.

15:01

Situace v jihovýchodní Asii:

Barma a Laos se dnes zařadily mezi státy postižené koronavirem, každá ze zemí registruje své první dva pacienty. Thajsko je připraveno vyhlásit ve čtvrtek kvůli koronaviru nouzový stav. Vietnamská obchodní metropole Ho Či Minovo Město oznámila, že až do 31. března uzavře restaurace. Indonésie zrušila celostátní zkoušky, kterých se mělo zúčastnit přes osm milionů žáků středních škol.

14:58

Pražští strážníci k dnešnímu dni evidují 4912 porušení nařízení mít zakrytý nos a ústa, které zavedla vláda v rámci opatření proti koronaviru. Necelá polovina přestupků byla v MHD. Magistrát v polovině března zakázal vstup do MHD, obchodů a veřejných budov bez zakrytého nosu a úst. Vláda v rámci nouzového stavu zakázala vycházení bez roušek. Česko mělo k půlnoci 1287 potvrzených případů nákazy koronavirem.

Z celkového počtu porušení tohoto nařízení jich strážníci zaznamenali 2087 v prostředcích veřejné dopravy. "V 68 případech bylo protiprávní jednání oznámeno správnímu orgánu," řekla mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.

14:51

Namísto občerstvení teď některé automaty nabízejí roušky nejrůznějších barev a vzorů, celý výtěžek z jejich prodeje navíc půjde na charitu. První takový automat spustila v pátek firma Foodex ve Vyškově a vyzývá i své konkurenty, aby se tímto počinem inspirovali a pomohli tak k lepší distribuci ústenek mezi lidmi.

14:50

Druhou obětí koronaviru v České republice je muž, kterému selhávaly orgány kvůli nádorovému onemocnění. O tomto onemocnění ale muž nevěděl. Nákaza koronavirem jeho smrt urychlila. 

Ředitelka Krajské hygienické stanice Ostrava Pavla Svrčinová řekla, že muž byl nejprve pozitivně testován na koronavirus. Až později se ukázalo, že má rakovinou v pokročilém stadiu. "Pracoval jako skladník. Začal trpět kašlem, měl teplotu. Nechal se vyšetřit a testy prokázaly nákazu," uvedla. Když se jeho zdravotní stav zhoršil, převezla ho sanitka do nemocnice a lékaři odhalili i rakovinu. Hygienici v současné chvíli nevědí, od koho se muž nakazil. "Zdroj hledáme. Zmapovali jsme jeho kontakty. Těch bylo více. Nyní máme osm z nich pozitivních, včetně členů rodiny," doplnila Svrčinová.

14:47

Jordánská policie v posledních třech dnech zatkla kvůli porušení zákazu vycházení přes 1600 lidí. Zákaz platí od soboty a má Jordánce chránit před nákazou koronavirem. V zemi je potvrzených 127 případů. Od středy začne platit zákaz nočního vycházení v Egyptě.

14:46

"Návrh vlády na posunutí EET není dostatečný, preferovali bychom zrušení nebo alespoň odložení o 12 měsíců. Uleví to těm, kteří mohou mít největší problémy ze všech," uvedl poslanec ODS Zbyněk Stanjura.

14:40

Na dvě desítky pozměňovacích návrhů podali opoziční poslanci k úpravám ošetřovného, kterými vláda reagovala na uzavření škol za koronavirové krize.

14:34

Americká firma Gilead ve spolupráci se zdravotníky vytvoří schéma, podle nějž se experimentální lék Remdesivir v Česku dostane k nejpotřebnějším pacientům. Novinářům to dnes řekl zástupce přednosty anesteziologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) Martin Balík. Do ČR se podle něj dostane možná pár desítek nebo pár stovek ampulí léku, který může pomáhat proti nemoci Covid-19, způsobované novým koronavirem.

14:27

Zájem zákazníků o hlavní českou rozvozovou platformu jídla z restaurací Dáme jídlo je nyní vyšší o jednotky procent, zájem restaurací pak osminásobný. Lidé dávají kurýrům větší spropitné. Firma stále nabírá kurýry, zájemců na tuto pozici je ale také více. Vláda zakázala kvůli koronaviru prodej jídla v restauracích, můžou tak nabízet pouze jídla s sebou nebo právě rozvozem.

14:26

ČSSZ dostala v březnu zatím 21 460 e-neschopenek kvůli karanténě. Za pondělí jich přibylo 1440. Do dneška měla dvoutýdenní izolace skončit 2878 lidem.

14:20

Francouzská vláda vyzvala občany, aby podpořili zemědělce, na které dopadla opatření proti šíření koronaviru. Podle ministrů zemědělství a financí mohou Francouzi pomoci tím, že nakoupí domácí potraviny, ale i tím, když se zapojí do prací přímo na polích, na kterých chybí pracovníci z ciziny.

14:09

Česká pirátská strana chce podpořit osoby pracující na DPČ a DPP částkou 224 korun denně pomocí pozměňovacího návrhu vládního zákona. Řekl dnes v Poslanecké sněmovně pirátský poslanec Lukáš Kolářík. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka naopak podal pozměňovací návrh, který pro tyto zaměstnance počítá s podporou 264 korun denně.

14:03

Společnost Beneš a Lát a její dceřiná firma Cardam spolupracují s Institutem pro informatiku, robotiku a kybernetiku (CIIRC) ČVUT na přípravě sériové výroby masek pro respirátory. Na výrobu se má využít vstřikolisování plastů. Prvotním cílem je zajištění výroby až 10 000 kusů masek denně, řekl ČTK vedoucí ekonomického týmu společnosti Beneš a Lát Jan Lát.

Firma s CIIRC spolupracuje na přípravě sériové výroby masek respirátorů, které byly v uplynulých dnech certifikovány. "Naše aktivity započaly v oblasti designu výrobních nástrojů pro sériovou produkci, abychom pomohli realizovat výrobu i mimo 3D tisk, jehož kapacity by nedokázaly zcela pokrýt aktuální potřeby," řekl Lát.

13:59

Čtyři příslušníci mise NATO v Afghánistánu byli pozitivně testováni na koronavirus. Nákaza se u nich zjistila krátce poté, co do země přiletěli.

13:45

ODS navrhne prodloužit přerušení EET.

13:43

Radnice Prahy 11 nebude podnikatelům v městské části účtovat úroky z prodlení za případné opožděné platby nájemného. Usnesení se týká prostor, které Praha 11 vlastní nebo spravuje. Důvodem jsou opatření v boji s koronavirem, kvůli kterým jsou zavřeny obchody a provozovny.

13:33

Z infekčního oddělení Nemocnice Prostějov byl dnes propuštěn druhý pacient vyléčený v Olomouckém kraji z nemoci Covid-19. Do pondělního večera bylo v Česku oznámeno sedm vyléčených, sedmým byl přitom muž z Japonska, který v pondělí opustil infekční oddělení prostějovské nemocnice.

"Z infekčního oddělení prostějovské nemocnice mohli dnes propustit domů v pořadí druhého pacienta v Olomouckém kraji vyléčeného z nemoci Covid-19. Šestašedesátiletý muž strávil v nemocnici celkem deset dní. Po celou dobu hospitalizace měl pouze lehký průběh onemocnění," uvedla mluvčí Nemocnice Prostějov Radka Miloševská.

13:29

Premiér Japonska Šinzó Abe se dohodl s prezidentem Mezinárodního olympijského výboru Thomasem Bachem na odložení olympijských her v Tokiu o jeden rok.

13:25

Fakultní nemocnici v Motole začínají docházet testovací sady na přítomnost koronaviru. Aktuálně jich má 800, což při kapacitě 200 vyšetření denně je zásoba na čtyři dny. Kvůli zvýšeným a dlouhodobým nárokům na její laboratoř, která zpracovává vzorky od 5. března, má i nedostatek chemikálií potřebných pro testování.

13:25

"V tuto chvíli je pacient na plicní ventilaci. Je to komplikovaný pacient, byť mlád, ale se spoustou komorbidit," řekli o pacientovi, kterému byl podán Remdesivir, lékaři z Všeobecné fakultní nemocnice Praha. "Nemůžeme říct, že zvítězíme. Je úžasné, že dorazil lék, ale radši bych vás informoval ve chvíli, kdy budeme mít jistotu, že to zvládneme," řekl jeho ošetřující lékař.

13:24

"Česká republika dostane jen desítky nebo stovky ampulí léku Remdesivir. Firma Gilead není mezinárodní a není schopna pokrýt takovou obrovskou potřebu, jako je nyní," řekl lékař Všeobecné fakultní nemocnice Martin Balík.

13:23

Olympijské hry v Tokiu se kvůli koronaviru odkládají. Oznámil to japonský premiér Šinzó Abe. Podle jeho slov se odkládá kompletně celá akce včetně paralympiády, a to nejpozději do léta roku 2021.

13:18

Restauracím v prvním týdnu po omezení pohybu lidí klesly tržby o 81 procent. Informovali o tom zástupci firmy Edenred, která provozuje stravenkové karty Ticket Restaurant. Podnikům pomáhá rozvoz a více prodávají z okénka. Nejhorším dnem bylo pondělí, kdy byl pokles proti běžnému dni před karanténou o 89 procent. Od té doby prodeje mírně rostou. Údaje společnost zjistila z plateb obědovou kartou.

Počty transakcí nyní rostou podle firemního šéfa inovací a marketingu Jakuba Ryby díky tomu, že restaurace začaly propagovat prodej jídla přes ulici na sociálních sítích. "Zároveň se vzedmula vlna solidarity s restauracemi, které jsou ve velmi složité situaci. Lidé si chodí pro jídlo, které si odnášejí do práce nebo domů, nebo si ho nechají posílat, aby je podpořili," dodal. Zvedly se i počty restaurací, které prodej přes ulici nabízí. V obchodech se nákupy prostřednictvím stravenek snížily méně, celkem tak Edenred eviduje o polovinu méně transakcí.

13:21

"Lék Remdesivir do Všeobecné fakultní nemocnice Praha dorazil v 7.20. Jeden pacient ihned lék dostal. Je ho zatím třeba brát s rezervou, nevíme, jestli pacientovi určitě pomůže." řekl ošetřující lékař pacienta Martin Balík.

13:17

Pohled do poslaneckých lavic za časů koronavirové pandemie.

13:15

Týdny ležel v kritickém stavu, měsíc strávil v nemocnici. Nyní se první pacient s koronavirem v Itálii vrátil domů.

13:14

Poslanci dnes ve sněmovně jednají v rouškách.

13:09

Babišův projev byl pokus jeho poradců vypadat státnicky, napsal na Twitter předseda evropského výboru sněmovny a poslanec KDU-ČSL Ondřej Benešík.

13:04

Slovenská ekonomika letos podle tamní centrální banky klesne kvůli koronaviru o 1,4 až 9,4 procenta. Nejpravděpodobnější je pokles o 4,5 procenta.

13:03

Lidovci navrhují zvýšení vyměřovacího základu ošetřovného minimálně na 80 procent.

12:56

ODS navrhuje navýšit věk dítěte, do kterého mohou rodiče požadovat ošetřovné, na 15 let. Poslanecký klub strany požaduje také zvýšení vyměřovacího nákladu na 80 procent, což navrhlo také TOP 09.

12:54

Zájem o francovku Alpa v posledních dvou týdnech několikanásobně stoupl. Tradiční výrobek s vysokým obsahem lihu lidé i firmy při nynějším šíření koronaviru používají jako dezinfekci. Kapacity závodu akciové společnosti Alpa ve Velkém Meziříčí ale limitují dodávky surovin a obalů.

12:51

Termíny přijímacích zkoušek na vysoké školy zatím kvůli situaci kolem koronaviru nejsou jisté. Některé vysoké školy již avizovaly, že je posunou, jiné zatím vyčkávají na další vývoj. Zástupci vysokých škol nyní jednají s ministerstvem školství o úpravách v zákoně, které by jim bezproblémové změny v termínech zkoušek měly umožnit. V současnosti musí školy podle vysokoškolského zákona zveřejnit termíny zkoušek nejméně čtyři měsíce před jejich konáním. Lhůta by se měla zkrátit. Informoval o tom předseda České konference rektorů a rektor České zemědělské univerzity v Praze Petr Sklenička.

12:48

V noci přistálo v Praze letadlo se stovkami tisíc roušek a respirátorů.

12:42

Muži, který se v pondělí v noci vloupal v Domažlicích do osobního vozidla a ukradl nářadí v hodnotě 5700 korun, hrozí v době nouzového stavu země až osm let vězení. Za normálního stavu by ho mohl soud poslat za mříže nejvýše na dva roky. V současnosti ale zahajují policisté v Plzeňském kraji trestní řízení u všech krádeží věcí v hodnotě nad 5000 korun na vyšší trestní sazbu dva roky až osm let. Stejné je to u vloupání, podvodů a šíření poplašné zprávy.

12:41

Americká mediální a filmová společnost Walt Disney dnes v Británii, Irsku, Německu, Itálii, Španělsku, Rakousku a Švýcarsku spustila novou streamovací televizní službu Disney+. Kvůli pandemii způsobené koronavirem, která způsobila vysoké zatížení internetu, ale o dva týdny posunula start služby ve Francii. Zpočátku budou také její služby v Evropě k dispozici v horší kvalitě.

12:40 Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová

"Očekáváme extrémní zátěž jak na úřadech práce, tak na správě finančního zabezpečení, úředníci budou dělat maximum, děkuji jim za to," řekla ve sněmovně ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

12:40

Výzva, aby lidé "zůstávali doma", je nejčastějším memem dneška. Střecha nad hlavou se najednou stává klíčovým faktorem pro zvládnutí pandemie. Jenže co s těmi, kteří luxus v podobě domova nemají, píše ve svém komentáři Apolena Rychlíková.

12:35

Legislativní nouze bude platit po celou dobu nouzového stavu, který vyhlásila vláda 12. března na 30 dnů. 

12:34

Stav legislativní nouze umožní při nynější koronavirové krizi zrychlené projednávání vybraných zákonů. Pro jeho potvrzení hlasovalo 98 ze 106 přítomných poslanců, proti nebyl nikdo.

12:32

Poslanecká sněmovna schválila projednání všech vládních opatření ve zrychleném režimu.

12:29 Německo. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Spolková země Sasko přijme z Itálie šest pacientů s nemocí Covid-19. Léčit se budou v nemocnicích v Lipsku a Drážďanech. Německo se tak snaží pomoci Itálii během tlaku na tamní zdravotnictví.

12:27

Sněmovna potvrdila stav legislativní nouze, jak jej vyhlásil předseda dolní komory Vondráček. Stav umožní při aktuální krizi zrychlené projednávání zákonů.

12:26

Testy na koronavirus u části zdravotníků kolínské nemocnice vyšly negativně, výsledky u zbylých lidí budou ve středu. Zdravotníky nemocnice testovala kvůli jejich kontaktu s lékařkou z gynekologicko-porodnického oddělení, která se nakazila koronavirem.

12:24

V Plzeňském kraji je ke dnešku 22 lidí pozitivně testovaných na koronavirus, o jednoho víc než v pondělí. V plzeňské fakultní nemocnici leží čtyři pacienti, tři muži a jedna žena. Jeden z nich, asi sedmdesátiletý muž, je kvůli dalším přidruženým zdravotním komplikacím ve vážném, ale stabilizovaném stavu napojen na plicní ventilaci na jednotce intenzivní péče, řekl dnes novinářům ředitel nemocnice Václav Šimánek.

12:19

Bezmála čtyři pětiny atletů podporují odložení olympijských her v Tokiu kvůli koronaviru. Jsou ale proti jejich zrušení. Ukázal to průzkum mezi více než čtyřmi tisícovkami atletů, který zveřejnila Atletická asociace sdružující profesionální závodníky. Odložení olympijských her, které by měly začít 24. července, je vzhledem k vývoji situace velmi pravděpodobné.

12:18

Vít Rakušan (STAN) vyzval k zveřejnění informací o nejvíce postižených regionech pro tamní starosty a starostky. "Riziko, že by zde docházelo k hysterii a veřejným lynčům, tady ze strany místních samospráv, není," dodal.

12:16

Pohybu přes šumavské hraniční přechody Bučina a Nové Údolí brání betonové zátarasy a závory. Jde o přechody pro pěší, které však vedou po asfaltové silnici. Zátarasy zde umístila celní správa a policie s ohledem na uzavření hranic kvůli obraně proti šíření koronaviru.

"Jedná se o frekventované přechody pro pěší a cyklisty. Proto zde vznikly zábrany," uvedl Jiří Dolejší z NP Šumava. Bučina a Nové Údolí jsou na Prachaticku a spojují českou stranu s Německem.

Šumava
Šumava | Foto: ČTK
12:16

"Hnutí STAN navrhuje vytvoření ekonomického grémia, ve kterém by byli zástupci odborníků všech sněmovních stran. Společně by grémium vytvořilo balíček ekonomických opatření pro občany, na kterých by byla shoda," řekl dnes ve sněmovně předseda hnutí Vít Rakušan.

12:12

Česká Lípa dnes uzavřela všechny mateřské školy a výrazně omezila městskou dopravu. O uzavření všech školek rozhodl krizový štáb, zatím na týden do 31. března. Dál samozřejmě funguje speciální školské zařízení v Základní škole 28. října pro děti rodičů, kteří pracují ve složkách integrovaného záchranného systému, u městské policie, v sociálních službách nebo zdravotnických zařízeních.

12:10

Ve Španělsku za posledních 24 hodin zemřelo dalších 514 lidí nakažených koronavirem, celkový počet obětí je nyní 2696. Španělsko podle nové bilance eviduje již 39 673 potvrzených případů nákazy, počet infikovaných vzrostl o dalších 6584. Zhruba 2600 pacientů s onemocněním Covid-19 leží na jednotce intenzivní péče, téměř 3800 lidí se uzdravilo.

12:10

Pokuty až 20 000 korun mohou dostat v přestupkovém řízení čtyři lidé, kteří přes opakované výzvy olomouckých strážníků nedodrželi nařízení kvůli pandemii. Olomoucká městská policie porušení nařízení týkající se povinných roušek, ale i shlukování lidí na veřejnosti řešila již v desítkách případů, většinou však zabrala domluva.

12:10

"TOP 09 vyzývá vládu, aby nezařazovala bod o nakupování státních dluhopisů Českou národní bankou. Tento bod nepatří do legislativní nouze," řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová na dnešním jednání sněmovny.

12:09

Pražská integrovaná doprava připomíná majitelům respirátorů s ventilem, aby i oni doplnili svou ochranu o roušku či kus látky.

12:06

Markéta Pekarová Adamová ve sněmovně varovala před zneužitím nouzového stavu tak, jak podle ní probíhá v Maďarsku. Opozice bude podle jejích slov k tomuto "velmi ostražitá".

12:00

Marian Jurečka (KDU-ČSL) vyzval vládu, aby jednorázově pomohla drobným a středním podnikům. Bezúročné půjčky podle něj mnohým nepomohou. Řekl to dnes na jednání Poslanecké sněmovny.

11:53

Desítky oznámení dostávají denně policisté v Libereckém kraji kvůli nenošení roušek, shlukování se lidí na veřejných prostranstvích či nedodržování karantény. Jen za minulý týden v této souvislosti přijali 164 oznámení.

11:50 Německo. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Německo za podivných okolností přišlo o šest milionů ochranných masek pro lékaře. Zmizely v Keni. Spolková republika se nyní stejně jako řada dalších zemí roušky, respirátory i další ochranné pomůcky pro lékaře snaží shánět, kde se dá. Do jejich obstarávání se proto zapojilo i generální celní ředitelství, které u jednoho z dodavatelů objednalo šest milionů respirátorů třídy FFP2. Do Německa měly dorazit 20. března. To se ale nestalo.

11:51

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura navrhuje v návaznosti na nouzový stav zrušit koncesionářské poplatky veřejnoprávním médiím pro seniory, zdravotně postižené nebo matky samoživitelky. Dále chce zrušit státní příspěvky mnohým neziskovým organizacím, stát by podle něj mohl ušetřit až 12 miliard korun. Řekl to dnes na jednání Poslanecké sněmovny.

11:48

U zhruba 130 cestujících z výletní lodi Ruby Princess, která před pár dny zakotvila v australském městě Sydney, byla zjištěna nákaza koronavirem. Jedna žena infekci podlehla. Na palubě luxusního plavidla bylo 2700 pasažérů, kteří v Sydney 19. března vystoupili. Australské úřady se nyní snaží co nejrychleji cestující z Ruby Princess vystopovat a podrobit testům.

11:46

Plicní ventilátory platí za jeden ze symbolů boje o život v nejtěžších případech nákazy novým koronavirem. Ačkoli je jich v Česku zatím dostatek, skupina technologických nadšenců už pod hlavičkou iniciativy Covid19cz pracuje na projektu CoroVent, který by měl pomoct předejít nejhoršímu. Za tři týdny plánuje z běžně dostupných součástek vyrobit 500 plicních ventilátorů a dodat je nemocnicím.

11:44

Plzeňskému kraji dorazily desetitisíce roušek a respirátorů pro zdravotnická zařízení a ambulantní lékaře. Další respirátory, rukavice a ochranné obleky by měly přijít v druhé polovině týdne, řekla mluvčí kraje Alena Marešová. Roušky už mají všichni zaměstnanci a velká část klientů pobytových zařízení sociální péče, do středy je budou mít všichni.

11:43

FN Hradec Králové má tři pacienty z hematologické kliniky s Covid-19. Zhruba 30 zaměstnanců hematologie je v karanténě. Klinika je dál v provozu.

11:43

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze začíná pacientovi s těžkým průběhem onemocnění Covid-19 podávat Remdesivir. Přípravek, který vyvinul tým v čele s českým vědcem Tomášem Cihlářem, Česku poskytla americká firma Gilead Scieces. Biochemik Jan Konvalinka z Akademie věd v rozhovoru pro Aktuálně.cz popisuje, proč Američané i přes enormní poptávku dali přípravek právě do Prahy.

11:42

Ivan Bartoš (Piráti) ocenil Babišovu nabídku na účast opozice v krizovém štábu. Upozornil také, že je třeba se výrazněji zaměřit na ohrožené skupiny lidí.

11:41 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš

Lze reálně očekávat, že navrhovaný schodek rozpočtu 200 miliard Kč může být opraven podle průběhu ekonomické krize, řekl poslancům Babiš.

11:34

K americkým státům, které kvůli šíření koronaviru omezily volný pohyb obyvatel, se dnes přidal i stát Washington.

Stát na západním pobřeží USA s více než sedmi miliony obyvatel je po New Yorku, New Jersey a Kalifornii čtvrtým nejpostiženějším. Koronavirem SARS-CoV-2 se tu podle údajů agentury Reuters nakazily přes dva tisíce lidí, 110 jich nemoci Covid-19 podlehlo.

Opatření proti šíření viru zpřísnila také Kalifornie, která uzavřela parkoviště v blízkosti pláží a parků.

11:27

V Íránu za minulých 24 hodin zemřelo na koronavirus dalších 122 lidí. Země má nyní přes 1900 mrtvých a více než 24 800 nakažených. Nové údaje dnes oznámilo ministerstvo zdravotnictví.

11:19

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka na Twitteru kritizuje 60% náhradu ošetřovným, kterou zavedla vláda.

11:15

Poslanec ODS Zbyněk Stanjura komentuje odložení třetí a čtvrté vlny EET.

11:13

Miroslav Kalousek (TOP 09) na Twitteru komentuje vládní novelu zákona o státním rozpočtu.

11:12

V Rakousku se počet nakažených koronavirem během dne zvýšil o čtvrtinu, je jich 4486. Mrtvých je 25.

11:10 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) nabídl tři odborné pozice v centrálním krizovém štábu pro zástupce opozice. Uvedl to ve svém projevu v Poslanecké sněmovně.

11:01

Turecko dnes v souvislosti s pandemií přijalo nová preventivní opatření, omezilo nakupování a dopravu. Turecké ministerstvo zdravotnictví rovněž oznámilo 293 nových případů nákazy.

V zemi je podle poslední bilance celkem 1529 potvrzených případů, 37 lidí onemocnění Covid-19 podlehlo, informovala agentura Anadolu.

10:59

Podle SPD by na ošetřovné žáků, kteří zůstávají doma po uzavření škol kvůli epidemii koronaviru, měli mít nárok i příbuzní, pokud o děti pečují.

10:54

Sněmovní rozpočtový výbor doporučil poslancům, aby schválili navýšení schodku letošního státního rozpočtu o 160 miliard korun kvůli ekonomickým dopadům šíření koronaviru. Sněmovna má vládní návrh schvalovat ve stavu legislativní nouze ještě dnes. 

10:59

Trvání současných restrikcí do konce dubna připraví cestovní ruch v ČR o 142 miliard Kč, ohroženo bude zhruba 173 tisíc pracovních úvazků.

10:52

ODS podpoří ekonomické návrhy vlády v boji proti koronaviru, i když neprojdou její pozměňovací návrhy. Navrhnout ale chce, aby živnostníci dostali jednorázově 30 000 korun nebo aby se ošetřovné týkalo rodičů dětí do 15 let, vláda navrhuje věk o dva roky nižší. ODS také navrhne, aby lidé na ošetřovném dostávali 80 procent z platu.

10:49

TOP 09 chce zvýšit ošetřovné, které pobírají rodiče v době uzavření škol, na 80 procent vyměřovacího základu. Strana kritizuje navrženou úpravu státního rozpočtu, chybí v něm kompenzace podnikatelům zasaženým krizí. Spolu s lidovci také žádají odklad účinnosti posledních vln elektronické evidence tržeb (EET) nejméně k lednu 2021.

10:48

KDU-ČSL předložila sociálnímu výboru návrhy na ošetřovné ve výši 100 i 80 procent vyměřovacího základu, nebyly doporučeny ke schválení. Sněmovní školský výbor naopak podpořil pozměňovací návrh lidovců k maturitám, aby didaktické testy nevyhodnocovaly školy, ale Cermat.

10:50

Do zařízení v Bělé pod Bezdězem budou kvůli možné hrozbě koronaviru umisťováni všichni nově zajištění cizinci a žadatelé o mezinárodní ochranu.

10:47

KSČM chce opatření dnes schvalovaná sněmovnou znovu posoudit po 12. dubnu. Pak by souhlasila například se zvýšením ošetřovného pro rodiče žáků, kteří s dětmi zůstali doma po uzavření škol, z 60 na 80 procent vyměřovacího základu. Souhlasit nebude s návrhem zrušení maturit v případě, že nebudou školy otevřeny do června.

10:45 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

V ČR zemřel druhý pacient nakažený novým typem koronaviru. Muž (ročník 1975) byl hospitalizovaný v Havířově, měl pokročilou rakovinu, uvedl Vojtěch.

10:44

Slovensko zpřísňuje opatření proti pandemii koronaviru.

Uzavře o nedělích všechny prodejny, v ostatních dnech budou mít důchodci v otevřených obchodech podobně jako v Česku vyhrazený čas k nákupům. Při pohybu na veřejnosti lidé budou muset nosit roušky.

10:25

Takhle to teď vypadá na stavbách ve Velké Británii. Dělníci jsou bez roušek, přitom na některých místech jich pracuje i 200.

10:19

Slovensko kvůli pandemii koronaviru uzavře o nedělích všechny prodejny, v ostatních dnech budou mít důchodci v otevřených obchodech podobně jako v Česku vyhrazený čas k nákupům. Řekl to dnes premiér Igor Matovič. Důchodce vyzval, aby ze svých domovů vycházeli jen v nezbytných případech. Při pohybu na veřejnosti lidé budou muset nosit roušky.

10:17 Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová

Pokud by rodiče museli být se školáky doma dlouhodobě, je ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) připravena diskutovat o zvýšení ošetřovného nad 60 procent vyměřovacího základu. V současnosti ale chce peníze, které by toto opatření stálo, investovat spíš do ochrany pracovních míst, řekla dnes na tiskové konferenci před mimořádným jednáním sněmovny.

10:14

Podnikatelská aktivita v eurozóně v březnu kvůli koronaviru prudce klesla, její index je nejníže za dobu sledování. Ukázal to průzkum IHS Markit.

10:06

Dvaaosmdesátiletý finský exprezident Martti Ahtisaari, který v roce 2008 získal Nobelovu cenu za mír, byl pozitivně testován na koronavirus.

10:06

V Íránu kvůli epidemii koronaviru nechodí do práce zhruba polovina vládních zaměstnanců. Řekl to dnes prezident Hasan Rúhání. Podle něj nyní do práce nechodí 1,2 milionu pracovníků státní správy, která zaměstnává 2,5 milionu Íránců. Írán je na Blízkém východě s více než 23 tisíci infikovanými nejpostiženější zemí. Zemřelo tam přes 1800 lidí.

10:04 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Všeobecná fakultní nemocnice už má k dispozici lék Remdesivir a začíná jej podávat pacientovi s těžkým průběhem nemoci Covid-19, uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

09:46

Fakultní nemocnice Brno postupně vyměňuje pevné disky a spouští jednotlivé počítače, které vyřadil z provozu kybernetický útok na nemocnici v pátek 13. března. Do konce týdne by mohl být funkční systém s dokumentací pacientů, řekl dnes ČTK mluvčí nemocnice Pavel Žára. Lékaři kvůli útoku museli zapisovat údaje na papír. Nejde také e-mailová pošta.

09:29 Německo. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Počet prokázaných případů nákazy koronavirem v Německu za 24 hodin stoupl o rekordních 4764 na celkem 27 436. Uvedl to dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Počet obětí nemoci Covid-19 se zvýšil z 86 na 114.

09:23

Vládní hnutí ANO chce dnes jednat tak dlouho, než Poslanecká sněmovna schválí všech šest předpisů předložených vládou k nynější koronavirové krizi. Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek na tiskové konferenci vyzval k odložení politického boje až na dobu po pandemii. Podle dohody grémia komory by u každého zákonu měl za každou stranu vystoupit jen jeden poslanec maximálně na pět minut. Ostatní by měli schůzi sledovat v kancelářích a sejít se až k hlasování, řekl šéf sněmovny Radek Vondráček (ANO).

09:10

Hromadné akce budou podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) opět povolené jako jedny z posledních, podobně otevření škol. Rozvolňování opatření umožní podle náměstka ministra Romana Prymuly takzvaná chytrá karanténa, kdy se budou rychle vyhledávat a izolovat kontakty nakažených. 

Nový způsob karantény chce ministerstvo spustit po Velikonocích. "Do tří dnů chceme vytipovat kontakty pozitivních, ty co nejrychleji otestovat a izolovat jejich kontakty. Místa, kde se vyskytovali, by se pak měla dezinfikovat," uvedl náměstek.

08:57

Lékařů intenzivní péče je asi 4000, sester 15 500. Lůžek na odděleních intenzivní péče je asi 4450, plicních ventilací je na nich 2080. Jejich kapacita je využita asi na 63 procent, řekl dnes novinářům předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Vladimír Černý.

Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly by při vyčerpání personálních kapacit zdravotníků pro péči o nakažené s nemocí Covid-19 mohlo být možné zkracovat u nich karanténu na deset dní. Zatím taková situace ale nenastala, řekl.

08:43

Jeden nakažený Covid-19 v ČR v průměru 12. března nakazil 2,64 osoby. Po opatřeních číslo podle ÚZIS klesá, za týden by mohlo být 1,2. Řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistik Ladislav Dušek.

08:38

Ke konci dubna by mělo být v ČR kumulativně diagnostikováno 15 tisíc osob, na konci března to bude 3 tisíce osob. Do čísel se počítají i osoby, které se již vyléčily. Řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistik Ladislav Dušek. Je to optimisticko-realistický scénář, situace v populaci seniorů i lůžková péče by tak byla zvládnutelná, dodal.

08:28

Denní přírůstky nakažených Covid-19 podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistik Ladislava Duška klesají a zřejmě budou stagnovat. Je to podle něj důvod k mírnému optimismu. Česká republika by se podle něj podle současných trendů mohla vyhnout italské cestě.

08:20 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Prioritou je podle ministra zdravotnictví mapování kapacit lůžek pro nemocné s Covid-19 a navýšení testování. Akademie věd se zapojí tento týden," řekl na tiskové konferenci Adam Vojtěch (za ANO). 

08:14 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

ČR mělo k půlnoci 1289 potvrzených případů nákazy koronavirem. Během pondělka tak přibylo 126 případů. Testováno bylo asi 19 600 lidí. Řekl na tiskové konferenci Adam Vojtěch (za ANO). Zvyšuje se i počet testovaných, laboratoří i odběrových míst, dodal.

08:10

Kdy by mohla pandemie koronaviru zeslábnout? Sledujte přímý přenos tiskové konference ministerstva zdravotnictví a Ústavu zdravotnických informací.

07:54

"TOP 09 chce maturitní zkoušky přesunout, klidně až na září, ale stanovovat výsledky maturit podle průměru vysvědčení je špatně jak pro maturanty, tak pro školy." sdělil stanovisko strany poslanec Dominik Feri (TOP 09).

07:50

TOP 09 chce zvýšit částku ošetřovného na 80 procent, strana podá dnes v Poslanecké sněmovně pozměňovací návrh zákona. Oznámila to předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová. Dále bude strana prosazovat další náhrady pro OSVČ, které musely své podnikání kvůli nařízení vlády omezit. Opoziční strana žádá také odklad účinnosti posledních vln elektronické evidence tržeb (EET) nejméně k lednu 2021.

07:14 Vlajka Číny

Úřady v provincii Chu-pej, odkud pochází většina nakažených zaznamenaných v Číně, se chystají od středy zrušit omezení volného pohybu pro místní obyvatele, jež platí již krátce přes dva měsíce.

Výjimkou bude právě Wu-chan, který byl nákazou zasažen nejhůře. Tam budou restrikce uvolněny až 8. dubna. Lidé se však budou moci volně pohybovat jen s potvrzením, že jsou zdraví.

06:28

Do Česka dorazily z Číny další ochranné pomůcky pro zvládání epidemie koronaviru. V noci je na pražské Letiště Václava Havla přivezlo druhé letadlo skupiny Smartwings.

Ihned po jeho příletu začali hasiči a policisté 1,9 milionu roušek a 100 000 respirátorů vykládat.

Na twitteru o tom informoval předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. Další zdravotnický materiál přiveze do Pardubic velkokapacitní letoun An-124 Ruslan.

06:01

Polská rozvědka už v lednu jako jedna z prvních v Severoatlantické alianci varovala, že ohrožení koronavirem z Číny není propaganda, ale vážná věc a že je nutné se připravit na krizi. Ale vláda tuto výstrahu ignorovala, napsal opoziční list Gazeta Wyborcza na své webové stránce.

05:47

Evropští a američtí prodejci oděvů zrušili kvůli poklesu poptávky vlivem šíření koronaviru objednávky z Bangladéše v hodnotě zhruba 1,5 miliardy dolarů (38,9 miliardy Kč).

O zakázky přišlo až 1089 bangladéšských oděvních továren, informovala na síti LinkedIn prezidentka bangladéšského sdružení výrobců a vývozců textilu Rubana Huková. Ovlivní to podle ní životy 1,2 milionu zaměstnanců textilního a oděvního průmyslu.

05:35 Vlajka Číny

Pevninská Čína zaznamenala za pondělí 78 nově nakažených koronavirem, což je dvakrát více, než o den dříve. Podle Reuters o tom informovaly místní zdravotnické úřady.

V oznámené bilanci je rovněž vyšší počet případů, kdy se pacienti nakazili od nemocného na čínském území. Jeden z nich se přitom infikoval ve městě Wu-chan, kde se nákaza potvrdila koncem loňského roku poprvé. Počet nově nakažených již 13 dní v řadě klesá v Jižní Koreji.

05:30

Spojené státy chtějí uvolnit celostátní omezení zavedená kvůli šíření koronaviru v řádu týdnů, nikoliv měsíců.

Zároveň se nechystají zavádět nová omezení dopravy, a to ani té domácí. Podle agentury Reuters to v noci na úterý prohlásil prezident Donald Trump.

00:10

To nejdůležitější z vývoje okolo pandemie koronaviru z posledních hodin:

 • Výjimečná opatření mohou podle premiéra Andreje Babiše trvat déle, než vláda původně očekávala. V projevu v pondělí večer vyjádřil ale přesvědčení, že se jejich účinek brzy projeví a země situaci zvládne.
 • V Česku se z nákazy koronavirem vyléčil sedmý člověk, potvrdil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Jde o muže z Japonska, který opustil infekční oddělení prostějovské nemocnice.
 • Počet potvrzených případů nákazy novým koronavirem v Česku stoupl v pondělí na 1236
 • Britský premiér Boris Johnson vzkázal lidem, aby zůstávali doma, a oznámil, že bude uzavřena většina obchodů kromě těch, které prodávají potraviny a jiné životně důležité zboží. Na veřejnosti bude povoleno se pohybovat maximálně po dvou s výjimkou lidí, kteří spolu sdílí domácnost.
23:37

"Vojáci viděli seniory, zcela opuštěné a dokonce i mrtvé ve svých postelích," řekla dnes ministryně Roblesová v pořadu televize Telecinco. "Budeme postupovat důrazně a absolutně nekompromisně, pokud jde o péči o seniory v těchto zařízení," dodala Roblesová. Uvedla ale také, že ve většině sociálních zařízení, které armáda navštívila, zaměstnanci plnili své povinnosti řádně.

23:37

Španělská prokuratura zahájila vyšetřování v několika domovech pro seniory, podle médií zřejmě v madridském regionu, kvůli možnému zanedbání péče. Informovala o tom dnes místní média poté, co španělská ministryně obrany Margarita Roblesová v televizi uvedla, že armáda našla v několika ubytovacích zařízeních pro seniory zanedbané pacienty s nemocí COVID-19 i mrtvé v postelích.

23:10 Německo. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Karanténní opatření včetně omezeného vycházení povedou v Německu k nárůstu případů domácího násilí. Podle agentury DPA s tím počítá ministryně pro otázky rodiny Franziska Giffeyová. Ta uvedla, že rodiny nyní kvůli koronaviru tráví společně doma v omezeném prostoru mnoho času, což může vést k vyostření domácích konfliktů. Podobné obavy má také odborový Svaz německých kriminalistů (BDK).

22:56

Dvaadvacetiletá Češka v Ischglu pracovala jako pokojská, lyžařské středisko je ale kvůli koronaviru uzavřené a v karanténě. Žena se odpoledne vydala na výlet, kde ji ale zaskočila příliš příkrá cesta do údolí, po které i kvůli sněhu nemohla dále pokračovat. Přivolaná horská služba ženu vyzvedla vrtulníkem a na laně v podvěsu ji snesla do údolí.

22:49

Češka, která je nyní v tyrolském lyžařském středisku Ischgl v karanténě, se vydala na túru, kde se dostala do potíží. Zachránit ji musel vrtulník, napsala agentura APA. Žena se bude nyní zodpovídat z toho, že porušila omezení pohybu, ke kterým Rakousko přikročilo kvůli koronaviru.

22:29

Akcie v USA kvůli obavám z ekonomických dopadů koronaviru klesly, a to navzdory sérii dalších rázných opatření americké centrální banky (Fed) na podporu ekonomiky. Akcie dolů poslaly mimo jiné zprávy o narůstajícím počtu obětí nemoci COVID-19, o přibývání karanténní opatření ve Spojených státech a o blokaci balíčku určeného na pomoc ekonomice opozičními demokraty v americkém Senátu.

21:59

Předseda opoziční STAN Vít Rakušan k Babišovu projevu poznamenal, že uklidňující a vysvětlující slova čekali všichni dříve. I on ocenil, že si premiér plně uvědomuje, v jak náročných podmínkách záchranáři, lékaři a další profese pracují, a poděkoval jim za to. "Nezakryje tím však selhání vlády ochránit výše zmíněné profese před možnou nákazou. A oceňuji, že Andrej Babiš dokázal alespoň na obrazovce mluvit s pokorou a za chyby se omluvit," napsal Rakušan ČTK.

21:49

Britský premiér Boris Johnson v projevu k občanům Spojeného království řekl, že koronavirová pandemie představuje největší ohrožení, jakému Británie čelí za uplynulé desítky let. Vzkázal lidem, aby zůstávali doma, a oznámil, že bude uzavřena většina obchodů kromě těch, které prodávají potraviny. Na veřejnosti bude povoleno se pohybovat maximálně po dvou s výjimkou lidí, kteří spolu sdílí domácnost.

21:23

"Je správné, že premiér ve svém projevu vyzval k soudržnosti a reagoval na chyby vlády, které se staly. Záleží na tom, s jakými konkrétními kroky nyní vláda přijde. Stále nabízíme podanou ruku, podpoříme všechny návrhy, které pomohou lidem," uvedl na sociálních sítích předseda opoziční ODS Petr Fiala.

21:22

Šlo o věcné hodnocení situace a výzvu k respektu k opatřením s přáním zvládnutí situace pro celý národ, tedy s pozitivním vyústěním," napsal předseda komunistů Vojtěch Filip.

21:21 Ministr vnitra Jan Hamáček v Ostravě.

Projev Andreje Babiše vnímal vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) jako "adekvátní závažnosti situace". 

21:03

Pandemie nemoci Covid-19 způsobí letos recesi světové ekonomiky, která by mohla být horší než finanční krize v letech 2008 až 2009. Svět se ale zotaví v roce 2021, uvedl Mezinárodní měnový fond.

20:38

Premiérův mimořádný projev hodnotí kladně i senátor a bývalý prezidentský kandidát Jiří Drahoš. I on ale poukazuje na srovnání s projevem Miloše Zemana.

20:36

Koronavirus se šíří už i africkým kontinentem, který dosud zůstával méně zasažený než zbytek světa. Nejvíce případů v celé Africe eviduje Jihoafrická republika, kde se za pondělí počet nakažených více než ztrojnásobil. V Egyptě je přes 300 potvrzených případů a 14 úmrtí. První úmrtí na COVDID-19 hlásí Nigérie a Zimbabwe. V Jihoafrické republice se v pondělí počet osob infikovaných koronavirem zvýšil ze 128 na 402, informuje agentura AP.

20:33

Ivan Bartoš také ocenil poděkování pro zdravotníky a dobrovolníky. "Je ale klíčové, aby vláda komunikovala s občany i opozicí o svých plánech (pokud nějaké má) a ne vše měnila pětkrát za den a pak to premiér zachraňoval drmolením v televizi," napsal na Twitteru.

20:31

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová ocenila premiérovo poděkování českým občanům, posteskla si však, že podobný projev očekávala z úst prezidenta.

20:27 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš

"Je možné, že tato opatření budou trvat déle, než jsme si původně mysleli.
Říkám to otevřeně. Takhle to je. Společně to zvládneme a vyjdeme z této krize silnější a lepší jako lidé i jako národ," uzavřel svůj projev Babiš.

20:22 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš

"Epidemii koronaviru společně zastavíme, jen když si budeme důvěřovat.
Každý z nás teď musel výrazně změnit svůj každodenní život. Vím, že je to těžké," konstatoval premiér s tím, že věří, že už brzy uvidíme účinek všech vládních opatření.

20:21 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš

"Velice si vážím každého, kdo dočasně opustil své zaměstnání nebo domov, aby sloužil potřebám naší země a svých bližních. Ve svém okolí, nebo po internetu, v jedné z tisíců dobrovolnických skupin. Vidět to je něco neuvěřitelného," řekl Babiš.

20:20 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš

Premiér poděkoval také veřejnoprávním médiím, že rychle zareagovala na současnou situaci a spustila pořady pro děti i seniory, ale i dalším médiím za to, že každodenně informují a uklidňují občany. Také umělcům, kteří nyní nemohou pracovat, ale snaží se pomáhat, ať už koncerty po Facebooku nebo šitím roušek.

20:18 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš

"Jsme jedna z mála zemí, která nepromeškala ten správný čas na zavedení přísných opatření, která zamezí živelnému šíření nákazy. Zavřeli jsme okamžitě školy, obchody, hranice a omezili vycházení. Dokazuje to i mezinárodní srovnání, že jedna z nejpřísnějších a nejčasnějších opatřeních zavedla právě naše vláda," uvedl předseda vlády.

20:18 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš

"Dědečkové a babičky, jste naši, dávejte na sebe pozor, potřebujeme vás!" vzkázal také Babiš s tím, že myslí na seniory a na to, jak psychicky zvládají náročnou situaci.

20:17 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš

"Děkuji všem, kteří nám pomáháte, a podporujete nás. Děkuji všem zdravotníkům - doktorům, zdravotním sestrám, hygienikům, epidemiologům, policistům, hasičům a vojákům. Děkuji všem rodičům, kteří se musí starat o děti, které teď nemají školu a třeba je doma učí," uvedl. Babiš poděkoval všem ženám, které šijí roušky, které jsou účinnější než jednorázové a všem prodavačkám, které teď jedou asi nejtěžší směnu v životě.

20:15 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš

"Máme skvělé doktory, zdravotní personál, hygieniky, policisty, hasiče, vojáky a epidemiology! Ti všichni jsou nesmírně odvážní, protože přímo v poli nasazují vlastní život za nás ostatní. Mají neuvěřitelně těžkou a taky nebezpečnou práci, protože jak víte, tak se nám bohužel zpozdily dodávky roušek a respirátorů.
Je to celosvětově nedostatkové zboží a Čína pokrývá drtivouvětšinu celosvětové produkce ochranných prostředků. Roušky ani respirátory nejsou na celosvětovém trhu dostupné už od přelomu ledna a února tohoto roku. Prostě, nejsou," uvedl Babiš.

20:13 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš

"Chci proto všechny znovu vyzvat, abychom byli zodpovědní. Dodržujme omezený pohyb, nevyhledávejme společenský kontakt a na veřejnosti si všichni chraňme obličej. Chráníme tím lidské životy a osudy nás všech," řekl.

20:13 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš

Premiér zároveň varoval před porušováním mimořádných opatření, které označil nezodpovědností. "Frajírci, co mají být v karanténě a klidně si dají společně pivo u dveří hospod, to fakt nejsou žádní hrdinové. Spíš zbabělci, kteří si neumí nic odříct. Ani na pár dnů. I když dobře vědí, že touhle svojí frajeřinou můžou nakazit své děti, ženu nebo staré rodiče nebo prarodiče, které koronavirus ohrožuje nejvíc," řekl.

20:11 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš

Premiér poprosil občany o shovívavost k dílčím chybám a uvedl, že vláda dělá vše, co je v jejích silách, ačkoliv se nachází v situaci, která je bezprecedentní. "Celá naše vláda pracuje nonstop a snažíme se co nejlépe informovat naše občany," řekl. 

20:10 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš

Premiér poděkoval za odvahu, ohleduplnost a vzájemnou pomoc všem občanům, a také za to, že dodržují mimořádná opatření, která jim komplikují život. "Čím dřív koronavirus společnými silami zastavíme, tím dříve se budeme moci vrátit k normálnímu životu," uvedl předseda vlády.

20:08 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš

"Nalézáme se v jednom z nejtěžších období novodobé historie naší země. Zítra to budou dva týdny, kdy zkoušíme žít v nové, velice náročné, mimořádné situaci - v nouzovém stavu," řekl premiér Andrej Babiš. Podle premiéra Češi vždy překonali těžké okamžiky odvahou.

20:05 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš

Sledujte projev premiéra Andreje Babiše ve speciálním vysílání DVTV.

Vedeme si velice dobře. Odpusťte nám chyby, je to krize, řekl Babiš v projevu

Babiš projev
Hosty vysílání jsou komentátor Aktuálně.cz Martin Fendrych, lihovarník Martin Žufánek a epidemiolog IKEM Petr Smejkal. | Video: DVTV
20:01 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš ve 20:05 pronese projev k veřejnosti.

19:41

Až z 80 procent nechtějí lidé po divadlech vracet vstupné za představení, která se v důsledku opatření proti šíření koronaviru neuskutečnila. Vyplývá to z ankety mezi pražskými scénami.

Lidé souhlasí s tím, že představení, která si vybrali a zaplatili, zhlédnou v náhradním termínu. Divadla se snaží zůstat se svými příznivci v kontaktu díky živým přenosům, pokud počet umělců v jednu chvíli na scéně odpovídá zavedeným zákazům, nebo streamováním záznamů svých inscenací. Vybírat peníze za ně divadla zřizovaná státem či městem ale nemohou, diváci však mohou divadlům poskytnout dar.

19:40

V Praze vzrostl počet potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru za posledních 24 hodin o 29 na 374. Právě Praha má z celého Česka nejvíce případů onemocnění Covid-19, které koronavirus způsobuje.

19:23

Krkolomnou cestu má za sebou výzva primáře kliniky respiračních onemocnění Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Jiřího Votruby, aby mu lidé na boj s nemocí Covid-19, způsobenou novým koronavirem, posílali peníze. Vedení špitálu mu iniciativu důrazně vytklo, nevědělo o ní. 

19:21

Počet obětí nového koronaviru ve Francii stoupl na 860, naposledy země hlásila 674 mrtvých. Na JIP je přes 2000 pacientů, píše Reuters.

19:21

Veřejné zdravotní pojištění může být kvůli epidemii koronaviru na konci letošního roku v deficitu 40 miliard korun. Důvodem bude propad příjmů z vybraného zdravotního pojištění a navýšení nákladů na zdravotní péči. Vyplývá to z návrhu novely zákona o pojistném na zdravotním pojištění, kterou bude projednávat sněmovna. Letos to půjde ještě nejspíš vykrýt z rezerv.

"V takovém scénáři klesne schopnost některých zdravotních pojišťoven řádně plnit své závazky vůči poskytovatelům zdravotních služeb ještě do konce letošního roku," píše se v dokumentu. Mohou také nastat problémy na straně nemocnic, ordinací a dalších poskytovatelů zdravotních služeb a může se snížit dostupnost péče.

19:20

České vysoké učení technické (ČVUT) do konce týdne vyrobí 600 respirátorů nejvyšší třídy pro fakultní nemocnice. ČVUT je připravuje pomocí 3D tisku, příští týden už by měly vzniknout stovky kusů denně. Zástupci ministerstva zdravotnictví (MZ) a ČVUT to řekli při dnešním podpisu memoranda v Praze.

19:15 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Ministr zdravotnictví na Twitteru poděkoval pracovníkům Správy státních hmotných rezerv. Rukama jim již prošlo více než 2 miliony zdravotnického materiálu.

19:10

Počet obětí koronaviru ve Spojeném království stoupl o 54, mrtvých je dohromady 335, uvedla podle Reuters vláda. Počet potvrzených případů nákazy se dnes v Británii zvýšil na 6650, v neděli to bylo 5683. S odvoláním na sdělení britské vlády to napsala agentura Reuters.

19:10

V Česku se z nákazy vyléčil sedmý člověk, potvrdil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Jde o muže z Japonska, který dnes opustil prostějovskou nemocnici.

19:05

Radnice Prahy 5 si protizákonně objednala respirátory nejvyšší třídy FFP3, které stát šetří pro lékaře v první linii boje s koronavirem. Radnice schránkové firmě za jeden respirátor slíbila 500 korun, což je o třetinu více, než dovoluje ministerské nařízení. Městské části tak nyní hrozí až 10milionová pokuta.

19:03

Armáda postaví pro pražskou záchrannou službu nafukovací halu, která bude sloužit jako místo pro dekontaminaci sanitek, informovala mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. Nafukovací halu do Prahy přivezou a postaví ženisté z Bechyně. Postavena bude na výjezdovém stanovišti pražské záchranné služby v Libni.

19:00

Vedení španělské metropole a okolního regionu Madrid, jejichž krematoria v těchto dnech nezvládají příjem mrtvých kvůli šíření koronaviru, zřídí provizorní márnici na kluzišti místního obchodního centra. Informoval o tom dnes deník El Espaňol. První těla zemřelých na nemoc Covid-19 by tam měla podle deníku dorazit dnes v noci. "Víme, že je to velmi delikátní téma, ale neměli jsme jinou možnost, bylo to nutné. Nemocnice a krematoria už nemají prostory," sdělil deníku El Espaňol zdroj z místní radnice. Kluziště v obchodním centru se udržuje při teplotě nula stupňů a dočasně tak pomůže přeplněným márnicím, dodal zdroj. 

18:59

Více než pětina spojů městské hromadné dopravy v Liberci od čtvrtka nepojede. Důvodem je úbytek cestujících i omezování výroby v podnicích v souvislosti s koronavirem. Bez náhrady proto dopravce od 26. března zrušil linky 33, 34 a 35 do Průmyslové zóny Jih, zrušené jsou všechny školní linky a také noční linky v krajském městě.

18:57

Generální tajemník OSN António Guterres dnes v zájmu společného tažení proti koronaviru vyzval k zastavení válečných konfliktů a ozbrojeného násilí ve světě. Informovala o tom agentura DPA. "Zastavte ten mor jménem válka a bojujte s nemocí, která pustoší náš svět," řekl Guterres. "Ať zbraně utichnou, zastavte dělostřelectvo, skončete s nálety," dodal. Příměří se budou snažit pomoci dosáhnout vyjednávači OSN, kteří se spojí se znesvářenými stranami.

18:54

Zastavme výrobu, zdraví je více než zisk, volají odbory.

18:50

Právníci Juliana Assange požádají, aby byl propuštěn na kauci. Obávají se totiž, že by se mohl ve vězení nakazit koronavirem. S odvoláním na prohlášení Assangeovy společnosti WikiLeaks o tom informovala agentura Reuters. Zakladatel WikiLeaks, která se specializuje na zveřejňování tajných dokumentů různých vlád i jiných institucí, je ve vazbě v Londýně na základě žádosti o vydání do USA. Američané chtějí Assange soudit na základě osmnáctibodové obžaloby; podle prokuratury se zapojil do spiknutí s cílem proniknout do vládních počítačů a porušil zákony na ochranu proti špionáži.

18:48

Je můj soused nakažený? "Stále mi zvonil telefon a lidé po nás chtěli, abychom jim řekli, kdo to je. Bylo to dokonce dřív, než hygiena oficiálně potvrdila na jihu Čech první případ," popisuje starostka, jaké pozdvižení v malé obci způsobil jeden případ koronaviru.

18:37

Evropské vlády své ekonomiky ohrožené dopadem koronaviru budou moci podpořit mimořádnými finančními stimuly nad rámec běžných pravidel. Shodli se na tom dnes ministři financí zemí Evropské unie, kteří podpořili návrh Evropské komise na uvolnění fiskálních regulí.

18:36

Jakou podobu bude mít kurzarbeit a podpora podnikatelů? Přečtěte si náš souhrnný článek.

18:34

Ministerstvo podle Plagy předpokládá, že by se žáci mohli do škol vrátit v druhé polovině května. Přesný termín maturit chce ministr vyhlásit až po otevření škol. Pokud žák v posledním ročníku v pololetí neprospěl, školy by mu dle návrhu měly umožnit komisionální přezkoušení, aby mohl maturitní vysvědčení získat také. Ministerstvo školství podle Plagy nepočítá s tím, že by se zkracovaly letní prázdniny. Pokud by se školy otevřely až po polovině června, podle Plagy by mohly být přijímací zkoušky i v prvním týdnu v červenci.

18:32

V čínském Šen-čenu dnes odpoledne přistál druhý velkokapacitní letoun An-124 Ruslan. Na Twitteru to oznámil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Stroj s aliančním kódovým označením Condor na jih Číny dorazil krátce po 16:00. "Po naložení desítek tun zdravotnického materiálu vyrazí ihned do České republiky," uvedl Metnar. Podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška je návrat plánován v úterý kolem poledne. Čas příletu se ale může změnit podle toho, jak dlouho potrvá nakládání.

18:28

"Velký špatný," hodnotí na Twitteru Miroslav Kalousek novelu státního rozpočtu předloženou vládou.

18:25

Zlínský kraj distribuuje tisíce roušek a respirátorů. V neděli večer dorazila do sídla kraje zásilka ministerstva vnitra obsahující 162 000 ústenek a 32 800 respirátorů typu FFP2, sdělila mluvčí hejtmanství Adéla Kousalová. Další dodávka by podle ní měla dnes ještě přijít.

18:23

V Itálii zemřelo dalších 602 nakažených koronavirem, celkem má země 6078 obětí; počet dosud nakažených vzrostl o necelých 5000 na téměř 64 000.

18:22

Pětadevadesátiletý muž s nemocí Covid-19, který v neděli večer zemřel v Nemocnici na Bulovce, se nakazil pravděpodobně v léčebně dlouhodobě nemocných (LDN). Mluvčí pražské hygienické stanice Zbyněk Boublík sdělil, že nakažení jsou také dva lidé, kteří s ním pobývali na pokoji, a dva zaměstnanci. O jakou LDN jde, hygienici neuvedli. "Zdroj nákazy nelze jednoznačně určit, v zařízení však onemocněly i dvě osoby z řad zdravotnického personálu. Ty se však velmi pravděpodobně nakazily v době, kdy ještě zdravotnická zařízení nebyla uzavřena pro návštěvy," uvedl Boublík.

18:20

Vojáci z 601. skupiny speciálních sil vybudovali dnes v areálu prostějovské nemocnice nové odběrové místo pro testy na koronavirus. Jde o další stanoviště tohoto typu v Olomouckém kraji. Nové mobilní stanoviště pro odběr vzorků v Prostějově je u parkoviště před nemocnicí. Zdravotníci zde budou lidem odebírat vzorky přímo ve voze. "Indikace pacientů nebude jen přes hygienickou stanici, ale i přes praktického lékaře, takže očekávám, že těch odběrů bude daleko více. Pro Prostějov je to důležitá zpráva," řekl dnes novinářům prostějovský primátor František Jura (ANO).

18:17 Karel Havlíček.

Pokračování programu Úvěr COVID pro bezúročné půjčky je podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) připraveno a je v něm 35 miliard korun. Do této fáze byly zapojeny i komerční banky a za úvěry bude ručit Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB). První vlna programu byla spuštěna před týdnem a příjem žádostí byl pozastaven v pátek. ČMZRB přijala zhruba 3200 žádostí přesahujících deset miliard korun.

18:16

Ministryně financí na Twitteru ubezpečila, že česká ekonomika je v dobrém stavu.

18:15

Vyznamenání pro Romana Prymulu nebo rezignace ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. Nejen na to je možné si vsadit v sázkových kancelářích.

18:12 Ministr vnitra Jan Hamáček v Ostravě.

Mnisterstvo vnitra bude nově distribuovat všechny ochranné prostředky pro boj s epidemií nového typu koronaviru. Rozvážet budou v páteřní distribuční síti roušky, respirátory a další prostředky hasiči, a to i do nemocnic řízených ministerstvem zdravotnictví. Po jednání vlády to uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Dosud měl část distribuce na starosti resort zdravotnictví.

"Bude to zavážet celé hasičský záchranný sbor. Mají na to distribuční sklady, pro páteřní zásilky je jeden systém lepší a funkčnější," uvedl Hamáček. Doplnil, že pokud si zdravotníci budou chtít speciální zásilky odebírat sami, budou moci.

18:11

Několik Slováků při organizovaném návratu do vlasti přes Česko odmítlo kvůli pandemii koronaviru povinnou karanténu a "ztratilo se" v Praze. Novinářům to dnes řekl státní tajemník (náměstek) slovenského ministerstva zahraničí Martin Klus. "Staly se nám případy, jako nedávno v České republice, kdy někteří (slovenští) občané odmítli nastoupit do karantény, dokonce se 'ztratili' v Praze. To hrozí diplomatickými problémy, že nám možná česká strana neumožní takovou možnost repatriace," uvedl Klus. Dodal, že v souvislosti se zmíněnou kauzou slovenské úřady požádaly o pomoc slovenskou i českou policii.

18:10

Česká pošta vyplatí za březen zaměstnancům navíc 73 milionů korun. Odměnu až 2000 korun dostanou pracovníci, kteří během mimořádného stavu vykonávají práci na svém pracovišti a až 500 Kč také ti, kteří chodí do práce. Pošta to dnes oznámila v tiskové zprávě. "Jsme v situaci, kterou nikdo z nás nezažil. Pošťáci potvrzují, že se o ně stát může v těžkých chvílích opřít. Dnes není nikdo, kdo by pošťáky za jejich práci neuznával," uvedl generální ředitel České pošty Roman Knap.

18:09

Pro maturity by mělo být rozhodující datum 1. června. Pokud by se středoškoláci do škol vrátili později, zkoušky by už dělat neměli. Testy by mohly vyhodnocovat samy školy podle podkladů Cermatu, který je připravuje. To ale kritizovali například někteří ředitelé středních škol.

18:08

Kabinet také souhlasil s tím, aby přijímací zkoušky na střední školy byly nejdříve 14 dnů po otevření škol zavřených kvůli koronaviru. Děti by je měly psát jen v jednom termínu místo dvou, které se původně plánovaly. Sněmovna by se návrhy ministra školství Roberta Plagy (ANO) měla zabývat v úterý na mimořádné schůzi.

18:07

Maturity by měly být nejdřív 21 dnů po otevření škol nebo by je mohly nahradit výsledky dřívějších vysvědčení, schválila vláda. Projedná to sněmovna. Maturanti by letos neměli psát slohy z češtiny a cizích jazyků. Testy by mohly vyhodnocovat samy školy podle podkladů Cermatu, schválila vláda.

18:06

Počet potvrzených případů nákazy novým koronavirem v Česku stoupl na 1236. Údaj aktualizovaný k dnešním 17:45 zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví na webu. Oproti údajům z dnešního rána se počet nakažených zvýšil o 71.

18:06 Ministr vnitra Jan Hamáček v Ostravě.

Počet odběrových sad, odběrových míst a schopnost zpracovat PCR testy je podle ministra vnitra důvodem, proč je v Česku stále nízká protestovanost obyvatelstva.

18:03 Ministr vnitra Jan Hamáček v Ostravě.

"Provozovatel musí pouze garantovat, že pokud přijde důchodce, musí se o něj postarat ve smyslu zvýhodnění," uvedl ministr vnitra.

17:59

Pandemie vyvolaná koronavirem sílí a vedle stávajících defenzivních opatření je nezbytné přikročit k útoku. Dnes to podle agentury Reuters prohlásil šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Podle něj jsou stávající opatření, jako sociální odstup a setrvání doma, defenzivní. "Abychom nad koronavirem zvítězili, musíme zaútočit," prohlásil. Ghebreyesus rovněž vyzval k upřednostnění ochrany zdravotníků, protože pokud se tak nestane a oni onemocní, tak zemře mnoho lidí, neboť se o pacienty nebude moci nikdo starat.

17:57 Ministr vnitra Jan Hamáček v Ostravě.

Podle Jana Hamáčka prošly rychlotesty na koronavirus kontrolou funkčnosti a kvality, stejně jako další ochranné pomůcky. Chyba je tak podle něj pouze ve způsobu použití.

17:54

Státní dluh ke konci letošního roku stoupne podle odhadů ministerstva financí na 1,84 bilionu Kč z loňských 1,64 bilionu Kč. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo ministerstvo financí. Původně úřad počítal letos s růstem dluhu jen o původně plánovaný schodek rozpočtu 40 miliard korun, tedy na 1,68 bilionu Kč.

17:52 Ministr vnitra Jan Hamáček v Ostravě.

Ministr vnitra Jan Hamáček odmítl, že by rychlotesty na koronavirus byly z 80 procent neúčinné. Podle něj je však potřeba je správně používat, nefungují totiž zcela spolehlivě v prvních dnech nákazy.

17:49 Ministr vnitra Jan Hamáček v Ostravě.

Ministerstvo vnitra nabádá občany k maximálnímu využívání elektronické pošty namísto zasílání listovních zásilek a osobních návštěv pošt, úřadů a dalších institucí. Pro všechny uživatele datových schránek je proto nově odesílání poštovních datových zpráv zdarma. "Nechoďte zbytečně na poštu, nezatěžujte pošťáky, ušetřete za doporučený dopis!" napsalo ministerstvo. Datovou schránku je možno si zřídit přes aktivovanou eObčanku, a to na Mojedatováschránka.cz. 

17:45 Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová

Vláda ve středu projedná pozitivní motivační bonus pro firmy, které dál plně fungují, uvedla Maláčová. Mohlo by jít například o případné odpuštění odvodů.

17:44

Zóny placeného parkování ve městech a v obcích zůstanou dál zrušené, všechna vozidla na nich nyní mohou parkovat zdarma.

17:43

Senioři budou nově ve velkých obchodech nakupovat od 08:00 do 10:00. Opatření nyní nebude platit v menších obchodech do 500 metrů čtverečních.

17:41

Pražský primátor nabízí těm, kteří šijí roušky, materiál zdarma, vyzvednout si jej mohou ve stanu Červeného kříže na Mariánském náměstí. Na stejném místě je možné odevzdávat roušky hotové.

17:39 Ministr vnitra Jan Hamáček v Ostravě.

Distribuci ochranných pomůcek převezme ministerstvo vnitra, dalším distribučním kanálem budou kraje, uvedl Hamáček.

17:38 Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová

"Nechceme, aby firmy propouštěly lidi. Smyslem těchto opatření je dotovat firmy, aby nepropouštěly své zaměstnance," uvedla ministryně práce Jana Maláčová.

17:37 Ministr vnitra Jan Hamáček v Ostravě.

"Dospěli jsme ke kompromisu. Pendlerům dáváme na výběr. Buď zůstanou v Česku, nebo mají možnost odjet do Německa nebo Rakouska a tam si zajistit ubytování a po následující tři týdny tam mohou pracovat. Kdykoliv se ale rozhodnou vrátit, budou umístěni do čtrnáctidenní karantény. Policie bude všechny odjíždějící evidovat," uvedl k pendlerům ministr vnitra Jan Hamáček.

17:36

Ministerstvo financí promine také zálohy pro právnické a fyzické osoby na daň z příjmu a sankce z pozdního podání daně z nabytí nemovitostí, které odsouvá na 31. července. 

17:34

V domově pro seniory na pražském Chodově je 11 zaměstnankyň v karanténě. Přišly do styku s pětadevadesátiletým mužem s onemocněním Covid-19, který o víkendu zemřel. Praha proto doporučí domovům, aby své klienty po převozu z lékařských zařízení umístily do izolace. 

17:32

Ministryně financí Alena Schillerová v úterý požádá Evropskou komisi o oprávnění osvobodit od cla a daní zdravotnický materiál určený pro boj proti koronaviru, očekává tím jeho zlevnění.

17:29 Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová

Jana Maláčová zveřejnila na svém Twitteru přehled schválených opatření, která mají podpořit zaměstnavatele.

17:23 Ministr vnitra Jan Hamáček v Ostravě.

Pokud chtějí pendleři dál pracovat v zahraničí, mají si tam zajistit ubytování. Vláda to doporučuje na tři týdny. Po návratu budou v karanténě.

17:22

Vláda prodloužila mimořádná opatření až do 1. dubna. I nadále tak platí omezení volného pohybu osob, uzavření restaurací, maloobchodního prodeje či provozoven služeb nebo omezená otevírací doba úřadů.

17:20

Ministerstvo financí v rámci aktualizace makroekonomické prognózy vypracované kvůli změně rozpočtu odhaduje letos pokles ekonomiky o 5,1 procenta. MF o tom dnes informovalo v tiskové zprávě. Na počátku února, před propuknutím pandemie koronaviru, MF odhadovalo letos růst ekonomiky o dvě procenta.

17:19

Koruna je vůči euru na nejslabší úrovni od ledna 2015 a k dolaru od ledna 2017. Kolem 17:00 se obchodovala v kurzu 27,85 Kč/EUR a 25,88 Kč/USD.

17:16

Několik italských odborových svazů v regionu Lombardie vyhlásilo na středu stávku kvůli obavám z nákazy koronavirem. Nelíbí se jim opatření vyhlášené o víkendu italskou vládou, která v zemi do 3. dubna nařídila uzavřít podniky, které nejsou nezbytné pro základní chod země. Podle odborářů vládní dekret umožňuje příliš mnoho výjimek. Jednodenní stávku v továrnách, jejichž produkce není přímo potřebná pro zdravotnictví, vyhlásily na středu lombardské pobočky tří odborových svazů zaměstnanců v metalurgickém průmyslu; posléze se k nim připojili zaměstnanci chemických výroben v Lombardii. Odboráři tvrdí, že dekret italské vlády o zastavení postradatelné výroby umožňuje, aby zůstaly otevřené i provozy, které se podle nich mohou zavřít. Tvrdí také, že ne všude mají zaměstnanci zajištěné ochranné prostředky. Demonstrací pohrozili také zaměstnanci bank, kteří si stěžují, že musí pracovat mnohdy bez roušek a rukavic a nemají dostatek dezinfekčních gelů.17:07 Německo. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

První test německé kancléřky Angely Merkelové na koronavirus byl negativní, uvedl v pondělí mluvčí spolkové vlády v Berlíně. Pětašedesátiletá Merkelová se v neděli odebrala do karantény poté, co vyšlo najevo, že lékař, se kterým se nedávno setkala, je nakažený. Kancléřka uvedla, že se cítí dobře a pracuje z domova.

17:08

Vláda dnes schválila kvůli boji proti ekonomickým dopadům šíření koronaviru zvýšení schodku letošního státního rozpočtu ze 40 na 200 miliard korun. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo financí. 

17:01

Ruští vyšetřovatelé začali stíhat hlavní hygieničku Stavropolského kraje na jihu Ruska, která po dovolené ve Španělsku ignorovala nařízení o povinné karanténě a dál normálně pracovala na místní univerzitě, jako hygienička a účastnila se různých konferencí a porad. Mezitím se její zdravotní stav zhoršil natolik, že 17. března musela být hospitalizována. Testy u ní potvrdily nemoc Covid-19. 

Lékařka je stíhána podle paragrafů o utajení informace o okolnostech ohrožujících zdraví či životy lidí a o nedbalosti. Mohlo by jí hrozit až pět let za mřížemi, pokud se prokáže, že její chování zavinilo těžkou újmu na zdraví či smrt. Úřady nyní prověřují na koronavirus stovky lidí, kteří se Sannikovovou přišli do styku. Testy zatím odhalily nákazu u 11 z nich.

16:53

České chemické firmy by se během dneška měly dostat na 300 000 litrů vyrobené dezinfekce pro stát. Kvůli šíření nákazy novým koronavirem si stát zatím pro sebe a svoje organizační složky domluvil dodávku 520 000 litrů dezinfekce, a to především na ruce. S odkazem na informace ministerstva průmyslu a obchodu to na svém webu uvedl Svaz chemického průmyslu ČR. Poptávku se podle něj zatím daří zvládat.

16:52 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Do skladu Správy státních hmotných rezerv podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha dorazí dnes 20 000 respirátorů nejvyšší třídy ochrany FFP3, dalších 17 000 v úterý a v pátek, uvedl na Twitteru. Ochranné pomůcky budou podle něj od českých výrobců.

16:48

Vláda dnes schválila kurzarbeit pro firmy, na které dopadla omezení kvůli šíření koronaviru. Živnostníci také nebudou muset půl roku platit zálohy na sociální pojištění. Na svém Twitteru to oznámila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Pokud firma podle návrhu nemůže přidělovat práci, protože minimálně 30 procent zaměstnanců je v karanténě či na ošetřovném, měl by stát uhradit 80 procent plného výdělku. 

16:39

Světová zdravotnická organizace (WHO) spojí na další tiskové konferenci síly s Mezinárodní federací fotbalových asociací FIFA. Konference se zúčastní prezident fotbalové organizace Gianni Infantino a generální ředitel WHO Tedros Adhanom, kteří promluví o nové kampani, která má za cíl "vykopnout koronavirus". 

16:21

Český velvyslanec ve Francii Michal Fleischman vydal prohlášení, ve kterém odmítl způsob, jakým francouzská televize informovala o případu zabavených ochranných pomůcek ve skladu v severočeských Lovosicích. Ve francouzských médiích a na sociálních sítích vyvolala pohoršení a kritiku zpráva, že Česko zkonfiskovalo roušky směřující do Itálie. Tisk přitom převzal nepřesné informace italského listu La Repubblica.

16:28

Nemoci Covid-19 podlehl první zaměstnanec Evropského parlamentu. Byl jím pracovník takzvaného DG ITEC, oddělení, které pro parlament zajištuje informační a komunikační technologie.

16:19

V českém knižním světě přestaly téct peníze, uzavření knihkupectví paralyzovalo celé odvětví. "Prakticky to znamená omezit nákup autorských práv, seškrtat ediční plán a vyhodnotit, které z již rozpracovaných titulů se dokončí," říkají knihkupci.

16:08 Vlajka Číny

Nulový počet nových případů nákazy v čínském Wu-chanu, který hlásí vláda, se nemusí zakládat na realitě. Alespoň to naznačuje čínský deník Caixin. "Každý den máme několik nebo desítku nakažených lidí bez symptomů," řekl nejmenovaný zdroj. "Nemůžeme určit, jestli byl přenos ve Wu-chanu úplně zastaven," cituje z článku Bloomberg

15:59

Uzbekistán od úterka uzavře hlavní město Taškent. Všech 46 potvrzených případů koronaviru v Uzbekistánu - až na jednu výjimku - připadá na hlavní město s více než dvěma a půl milionu obyvatel. Od neděle v Taškentu nejezdí městská hromadná doprava. Vláda také nařídila většině podniků přejít na práci z domova.

15:44

Prezident Tuniska vyslal do ulic země armádu, aby dohlížela na dodržování zákazu vycházení. V zemi je 89 potvrzených případů. Tři lidé zemřeli a jeden se vyléčil.

15:38

Vědci Hongkongské univerzity už před více než deseti lety varovali před možností, že se z Číny může rozšířit nový virus podobný tomu, který v roce 2003 vyvolal epidemii SARS. Studie zveřejněná v roce 2007 v odborném časopise Clinical Microbiology Reviews uvedla, že se nemoc může znovu objevit z míst, jako jsou čínské trhy s exotickými zvířaty. "Přítomnost velkého množství virů podobných SARS-CoV u netopýrů z čeledi vrápencovitých společně s kulturou konzumace exotických savců v jižní Číně je časovanou bombou," dodali autoři studie s tím, že rychlý ekonomický růst v Číně vedl ke zvýšené poptávce po zvířecích proteinech, včetně masa exotických zvířat.

16:17

Celní úřad zakázal rodinnému ovocnému lihovaru Žufánek na Uherskohradišťsku další výrobu dezinfekčního gelu. Podnik jej vyráběl zdarma pro dětské domovy a podobná sociální zařízení, avšak bez povolení. Na svém Facebooku ale majitel Martin Žufánek informoval, že jim pokuta za přestupek bude patrně prominuta. "Celní úřad jednal velice korektně. Upozornil nás na to a zakázal další výrobu. Musel. Takový je zákon. Kdyby to neudělal, tak by se porušovaly zákony i jinak," dodal s pochopením majitel.

15:51

Pražský magistrát poslal kvůli koronaviru do karantény dalších pět zaměstnanců. U tří z nich byla prokázána nákaza koronavirem a další dva byli posláni do preventivní karantény. Jde o zaměstnance odboru územního rozvoje a odboru evidence majetku.

Celkem má magistrát čtyři prokázané případy onemocnění novým typem koronaviru a v karanténě je přes 50 zaměstnanců. U všech má nemoc lehký průběh. Na odboru evidence majetku byl zaznamenán jeden nakažený již před asi týdnem. Úřad má zhruba 2000 zaměstnanců.

15:27

První oběť nemoci hlásí Zimbabwe. Smrt 30letého rozhlasového zpravodaje Zorora Makamby potvrdil ministr zdravotnictví.

15:09

V pondělí opět jedná vláda. Tisková konference by měla začít v 16:00.

15:16

Pardubičtí policisté žádají občany, aby se nesrocovali na místech, odkud je vidět přistání letounu Antonov s ochrannými pomůckami. "V sobotu jsme na jednom místě zaznamenali více než stovku lidí, včetně dětí. Většina uposlechla výzev policistů, nicméně jednání tří mužů, kteří výzvy neuposlechli, budeme oznamovat příslušnému správnímu orgánu," uvedli pardubičtí policisté na svém webu. "Prosíme vás, myslete na své zdraví! My jsme ti, kteří jsou společně s celým IZS v první linii, my jsme pro vás venku, vy pro nás zůstaňte doma!" dodávají.

15:05

Do Národního muzea se v době karantény můžete podívat alespoň virtuálně.

14:55

Pozornost médií i Italů na sociálních sítích v posledních dnech získali starostové italských měst, kteří - poklidně i se zvýšeným hlasem - občany přesvědčují, aby dodržovali karanténu. "Tohle není film. Nejste Will Smith v Já, legenda. Běžte domů," říká jeden ze starostů.

Další vyhrožují, že na neposlušné občany pošlou policisty s plamenomety a zakážou vstup na obecní pozemky, nebo jim domlouvají přímo v ulicích.

14:36

Česká pošta dosud přijala několik tisíc zásilek s ochrannými rouškami, které si lidé posílají mezi sebou. Roušky, které pošta doručuje bezplatně, chodí nejčastěji ve formě dopisů v kancelářských fóliích nebo sáčcích. Pošta také během dneška a úterý roznáší důchody seniorům, kteří si pro ně jinak běžně chodí na pobočku. 

14:28

Koronavirem se ve Španělsku nakazilo již téměř 4000 zdravotnických pracovníků, tedy více než jedna desetina všech infikovaných. Podobně jako v jiných zemích se ani španělským zdravotním sestrám, doktorům a dalším zaměstnancům ve zdravotnictví nedostává ochranných pomůcek. O jejich výrobu, nákup a distribuci se překotně snaží jak španělské úřady, tak různé společnosti.

14:31

Lidé více nakupují dezinfekci, ale i deskové hry nebo materiál pro výrobu roušek. Poptávka po dezinfekčních a hygienických prostředcích v českých e-shopech vzrostla meziročně o 10 200 procent. Několikanásobný nárůst poptávky (o 240 procent) zaznamenaly i deskové hry. O stovky procent stouply i prodeje šicích strojů a materiálu pro výrobu roušek. Vyplývá to z údajů společnosti Shoptet, největšího českého poskytovatele e-shopových řešení.

14:26

Přes dva a půl milionu obyvatel Kolumbie, kterým je nad 70 let, musí od pátku až do konce května kvůli šíření viru zůstat doma, rozhodla vláda. Lidé, kteří jsou často bez rodin a bez dostatečné sociální pomoci, se však obávají, že dřív, než je zabije virus, zemřou hlady, píše AFP. Měsíční podpora, která činí v přepočtu jen 500 korun, lidem nestačí a na potravu si běžně přivydělávají na ulicích. 

14:51

Podle bývalého ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) by měla vzniknout metodika k rychlým testům. Podle jeho názoru jsou testy špatně používány.

Moravskoslezský kraj v pondělí informoval, že rychlotesty mají chybovost 80 procent. Podle krajské hygieničky Pavlay Svrčinové testy vykazovaly falešně pozitivní i falešně negativní výsledky.

14:20

Vláda jednomyslně schválila pozastavení EET po dobu trvání nouzového stavu a následujících třech měsíců. Návrh v úterý projedná sněmovna.

14:13

Česko posílá do Itálie náhradu za dar Čínského červeného kříže tamním krajanům, který stát zabavil společně s dalšími ochrannými pomůckami v Lovosicích. Informoval o tom na Twitteru ministr zahraničí Tomáš Petříček. Pomůže také repatriovat 41 italských občanů.

14:05

Portál SuperSoused.cz spustí kvůli hrozbě koronaviru bezplatnou sousedskou výpomoc v osmi českých městech. Pomůže nejvíce ohroženým lidem s dovozem nákupu, zajištěním léků a drogerie, venčením domácích mazlíčků, šitím roušek a s drobnými domácími pracemi. Hledá proto dobrovolníky, kteří se do služby zapojí. Dobrovolníci, kteří chtějí pomoci, se mohou zaregistrovat na webu společnosti jako takzvaní Super sousedi. Stejně tak se mohou registrovat i lidé, kteří pomoc potřebují. Systém pak propojí sousedy ze stejné lokality. Dosud server registruje asi 4500 Super sousedů.

14:15

Indie kvůli koronaviru zpřísňuje přijatá opatření a prodlužuje v mnoha oblastech zákaz vycházení, který v neděli na 14 hodin vyhlásil pro celou zemi premiér Naréndra Módí. Omezení pohybu platí až do konce měsíce také v hlavním městě Dillí, v Bombaji nejsou povolena shromáždění více než pěti lidí. V celé zemi byla pozastavena vlaková doprava. Indie má zatím 415 potvrzených případů infikovaných koronavirem a sedm úmrtí. Odborníci se obávají, že počet nakažených v Indii se může kdykoliv prudce zvýšit, což by zahltilo místní zdravotní systém.

14:03

Ze Stockholmu právě vyjíždí autobus v českými občany, kteří uvázli ve Švédsku, aby je přivezl zpět do vlasti. Informoval o tom na Twitteru velvyslanec ve Švédsku Jiří Šitler.

14:20

Ve Zlínském kraji je nyní v preventivní karanténě 75 policistů. U jednoho policisty testy prokázaly nákazu novým typem koronaviru. Chod policie v regionu tím ale není nijak omezen.

"Počty policistů v karanténě se v podstatě mění každý den. Máme zavedena opatření minimalizující možnost vzájemného nakažení na pracovišti. Jedním z nich je například rozdělení do týmů, které se navzájem nepotkávají," uvedl krajský policejní mluvčí Petr Jaroš. V současné době podle něj slouží v rámci Krajského ředitelství policie Zlínského kraje přes 1280 policistů.

13:59

Ve Švýcarsku vzrostl počet infikovaných koronavirem na 8060 po denním nárůstu o 1046. Mrtvých přibylo oproti neděli šest, a nyní jich tak je 66. 

13:53

Příslušníci armády vybudovali nové odběrové místo v Nových Zámcích.

13:51

Z infekčního oddělení byl odpoledne propuštěn Japonec, který byl prvním případem potvrzené nákazy v Olomouckém kraji. Je vyléčený, uvedla nemocnice.

13:49

Na infekčním oddělení Nemocnice Prostějov byla kromě lékaře potvrzena nákaza u dalších 4 zdravotníků. Jde o personál, který přišel do kontaktu s lékařem, u něhož byl pozitivní test potvrzen o víkendu. Oddělení je posíleno a i nadále funguje, řekla mluvčí nemocnice Radka Miloševská. V Olomouckém kraji jde o již druhý případ potvrzené nákazy v nemocnici. Minulý víkend bylo onemocnění koronavirem potvrzeno u lékaře z urgentního příjmu Fakultní nemocnice v Olomouci.

13:47

Zdravotní materiál by mohli po Česku rozvážet i rekreační piloti. Skupina zatím 70 dobrovolných pilotů, kteří většinou létají ve volném čase, nabídla pomoc úřadům. Rozvážet by je mohli letecky deset hodin denně až ze 40 míst v zemi. "Jsme skupina dobrovolníků, pilotů, kteří chtějí v této nelehké situaci pomoci státu s distribucí zdravotnického materiálu a potřebného personálu po celé republice. Naším cílem je v co nejkratším čase doručit zásilky zdravotnického materiálu po celé ČR," uvedl jeden ze zakladatelů projektu Miloslav Chlan. Zástupci projektu nyní komunikují s úřady, rozvážení by bylo možné zhruba za dva až tři dny.

13:52

Duchovní v hlavním ukrajinském městě vyrábí podle návodu Světové zdravotnické organizace domácí dezinfekční prostředky, které poté rozdávají chudým a starým lidem, aby se mohli chránit před šířením viru. "Lidé panikaří, hlavně ti chudí, kteří nemají přístup k dezinfekčním prostředkům," řekl agentuře Reuters Roman Holodov z ortodoxní církve. 

Duchovní v Kyjevě vyrábí domácí dezinfekce, které rozdávají chudým a starým lidem, aby se mohli chránit proti šíření koronaviru.
Duchovní v Kyjevě vyrábí domácí dezinfekce, které rozdávají chudým a starým lidem, aby se mohli chránit proti šíření koronaviru. | Foto: Reuters
13:44

Moravskoslezský kraj dnes spustil novou webovou aplikaci, přes niž praktičtí lékaři budou objednávat pacienty k vyšetření na koronavirus v odběrových místech. Kraj jich má zřízených devět. Nový systém umožní praktikům posílat pacienty na testy na koronavirus bez zbytečného papírování a na odběrových místech se lidé nebudou nekoordinovaně hromadit. Po dnešním zasedání krizového štábu kraje to novinářům řekl hejtman Ivo Vondrák (ANO).

13:41

Malajsie v pondělí ohlásila 212 nových případů, v zemi je už přes 1500 nakažených a čtrnáct lidí nemoci podlehlo. Jde o dosud největší denní nárůst potvrzených případů. Více než polovina nakažených se v minulém měsíci zúčastnila náboženského setkání v Kuala Lumpuru, píše hongkongský deník South China Morning Post.

13:30

Vývojář 3D tiskáren Josef Průša nasadil technologickou kapacitu svojí firmy do produkce ochranných štítů proti koronaviru. Zdravotníkům je dává zdarma. Podívejte se na rozhovor s ním v DVTV.

3D tiskárny v boji s koronavirem: Rozdali jsme už tisíce ochranných štítů, říká Průša

Průša DVTV 2
15:13
Jsem extrémně překvapený, jak se celý národ semknul k sobě a všichni jsou zapálení, aby pomáhali. Cokoliv je lepší než nic, míní vývojář 3D tiskáren. | Video: Daniela Drtinová
13:28

Černá Hora hlásí první oběť. Je jí 65letý muž, který byl do nemocnice přijat v neděli s vážnými dýchacími problémy a nedlouho poté zemřel. Jeho stav byl natolik vážný, že mu lékaři už nedokázali pomoci, sdělil podle deníku Vijesti Jevto Eraković, ředitel klinického centra v Podgorici.

13:25

Počet obětí nemoci Covid-19 už celosvětově překonal 15 tisíc. Zdaleka nejhorší situace je v tomto ohledu v Itálii. Podle nedělní bilance tu kvůli nemoci z koronaviru zemřelo 5476 pacientů. Na druhém místě tragické statistiky zůstává Čína, třetí je Španělsko, čtvrtý Írán, pátá Francie.

13:19

Nový slovenský premiér Igor Marovič oznámil, že Slovensko chce zhruba desetinásobně zvýšit počet lidí testovaných na koronavirus. Země plánuje spolupracovat s českou lékařkou Soňou Pekovou, která podle médií vyvinula vlastní test na koronavirus. Pětimilionové Slovensko dosud uskutečnilo přibližně 3300 testů. Matovič řekl, že cílem vlády je realizovat tři tisíce testů denně. 

13:42

Příspěvek pro živnostníky, kteří zůstali po uzavření škol s dětmi doma, bude mít stejná pravidla jako ošetřovné u zaměstnanců. Podpora se nastaví podle schválené verze zákona o doplacení ošetřovného od státu kvůli koronavirové nákaze. 

Vláda minulý týden rozhodla o tom, že stát doplatí ošetřovné zaměstnancům s dětmi do 13 let za celou dobu uzavření škol či školek. Uhradí ho také těm, kteří se kvůli zavřeným stacionářům a jiným sociálním službám musí postarat o starší či postižené členy domácnosti. Dostávat by měli za den 60 procent denního základu příjmu. Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) mají mít příspěvek 424 korun na den z programu, který připraví ministerstvo průmyslu.

13:15

Omezení pohybu v Belgii, které platí od 18. března, by podle ministra zdravotnictví mohlo pokračovat dalších osm týdnů. Odůvodňuje to tím, že počet nakažených postupně klesá. Belgičané smí vycházet jen v neodkladných případech, například pokud jdou do práce, na nákupy nebo do lékárny, a musí mezi sebou udržovat metr a půl dlouhé rozestupy, píše The Guardian.

 

13:07

První případ nákazy potvrdila Sýrie, uvádí britský deník The Guardian. Nakaženou má být 20letá žena, která se do země vrátila z ciziny. Týdny vláda odmítala, že by se nákaza v zemi šířila, přestože zdravotníci popisovali, že pacienti mají symptomy. 

12:57

Už více než miliardu lidí po celém světě úřady vyzvaly, aby kvůli šíření koronaviru zůstali doma. Závazná opatření k omezení pohybu přijaly vlády v nejméně 34 zemích či závislých územích světa, ve kterých žije 659 milionů obyvatel. Povinnou celostátní karanténu vyhlásily například Francie, Itálie, Argentina, americký stát Kalifornie, Irák či Rwanda, uvádí AFP. Dnes se k nim připojilo Řecko a v následujících dvou dnech přibudou i Kolumbie a Nový Zéland.

12:56

Rychlotesty na koronavirus mohou mít chybovost až 80 procent, odhalili to lékaři na Ostravsku, kteří současně s rychlotestováním prováděli standardní odběry a výsledky poté porovnávali. 

12:53

Jihoafrický ministr zdravotnictví uvedl, že počet potvrzených případů nakažených od neděle stoupl ze 128 na 402.

12:49

Ruská vláda vydala pokyn k vypracování systému, který s využitím mobilních telefonů umožní vysledovat lidi, kteří přišli do kontaktu s osobou, u níž byla nákaza potvrzena. Tito lidé pak budou na to upozorněni a stejnou informaci dostane i lokální či regionální speciální štáb. Premiér Michail Mišustin ujistil, že toto opatření je zcela v souladu se zákony. 

12:50

Společnost BigBoard spustila celorepublikovou informační kampaň ke koronaviru s názvem "Buď ohleduplný". Na stovkách reklamních ploch po celé zemi v ní uvádí rady, jak se co nejúčinněji chránit před nákazou Covid-19, i důležité kontakty, například na nonstop infolinku Státního zdravotního ústavu či ministerstvo zdravotnictví. Kampaň skupina BigBoard spustila kompletně na vlastní náklady.

Společnost BigBoard spustila celorepublikovou informační kampaň „Buď ohleduplný“.
Společnost BigBoard spustila celorepublikovou informační kampaň „Buď ohleduplný“. | Foto: BigBoard
12:43

Antverpská síť nemocnic vytvořila on-line dotazník, který na základě symptomů dokáže odhadnout šanci nakažení novým koronavirem. Dotazník je zatím k dispozici pouze v holandštině, informuje belgický The Brussels Times.  

 

12:37

Plzeňský kraj obdržel v noci od ministerstva zdravotnictví zásilku 158 000 kusů jednorázových roušek a 32 000 respirátorů třídy FFP2. Nyní je krajský úřad rozdělí zdravotníkům.

Ministerstvo zdravotnictví dodalo Plzeňskému kraji 158 000 jednorázových roušek a 32 000 respirátorů FFP2.
Ministerstvo zdravotnictví dodalo Plzeňskému kraji 158 000 jednorázových roušek a 32 000 respirátorů FFP2. | Foto: Plzeňský kraj
12:35

Podezření na onemocnění Covid-19 panuje u místopředsedkyně španělské vlády Carmen Calvové, která byla hospitalizována s infekcí dýchacích cest. Nyní čeká na výsledky testů, uvedl dnes v prohlášení španělský kabinet. Za poslední dva týdny už testy koronavirus potvrdily u španělské ministryně pro rovné příležitosti Irene Monterové a u ministryně pro regionální politiku Caroliny Dariasové. 

13:12

Speciální vysílání pro uzavřenou oblast Litovle a Uničova na Olomoucku zahájil Český rozhlas Olomouc. Lidé z izolovaného území se díky tomu dozví aktuální informace například o opatřeních zavedených kvůli šíření koronaviru, dostanou odpovědi na dotazy nebo si mohou poslechnout rozhovory se starosty i reportáže z uzavřeného regionu. S dalšími regionálními stanicemi Českého rozhlasu olomoucké studio spouští i speciální programovou řadu nazvanou Společně to zvládneme.

Rozhlasové vysílání pro uzavřené oblasti na Litovelsku a Uničovsku Český rozhlas Olomouc zahajuje každý den v 11:15 nejen na frekvencích 92,8 MHz nebo 106,8 MHz, ale i na internetu.

"Ve spolupráci s Českým rozhlasem budeme například sbírat dotazy občanů a odpovídat na ně. Lidé se třeba často ptají na to, jestli mohou pracovat na zahrádce za domem nebo jestli je povolen pohyb mezi uzavřenými obcemi," uvedl spoluautor rozhlasového projektu a psycholog hasičského sboru Olomouckého kraje David Dohnal.

12:30

Velký zájem o trvanlivé potraviny, jako jsou těstoviny, mají Rusové. Jejich zájem je takový, že výrobce těstovin Barilla otevře novou linku na jejich výrobu v Moskvě, aby poptávku uspokojil.

12:22

"Samozřejmě že si vynutíme a zavedeme další přísná opatření, pokud to bude třeba," řekl stanici Sky News britský ministr zdravotnictví Matt Hancock. Podle něj se řada lidí chová "velmi sobecky" a nedodržují doporučení na omezení sociálních kontaktů. Pokud se stav nezlepší, zpřísní vláda opatření, dodal.

12:19

Ministerstvo zahraničí dopravilo ze zahraničí ve spolupráci s dalšími státy, komerčními dopravci i cestovními kancelářemi letecky zhruba 2500 Čechů zpět do vlasti. Dalších 1850 se vrátilo nouzovými autobusy vypravovanými z evropských letišť, Úřad podle ní eviduje další tisíce žádostí o návrat do ČR. Podle hrubého odhadu ministerstva zůstává v Evropě asi 10 tisíc českých turistů a dalších 10 tisíc jinde ve světě.

11:54

Počet mrtvých kvůli koronaviru vzrostl ve Španělsku o více než 400, nákaze celkem podlehlo 2182 lidí. Počet nemocných překonal 33 tisíc, oznámila vláda.

11:47

Řecko od rána pozastavilo veškeré lety z Turecka a Británie. Zákaz potrvá do 15. dubna. V zemi dnes zároveň začala platit celostátní karanténa.

11:33

V pondělí ráno odjel z Česka do Itálie autobus, který veze 110 tisíc roušek jako dar náhradou za ochranné pomůcky, které byly minulý týden zabaveny v Lovosicích v Ústeckém kraji. Na palubě je i 43 italských občanů. Při cestě zpět autobus dopraví do vlasti české občany, kteří se ze země nemohli dostat. 

"Na palubě autobusu je také 110 tisíc roušek jako dar Itálii, který má nahradit materiál, jenž byl zřejmě čínským darem určeným pro italské krajany. Česko nečekalo na konec vyšetřování a vzhledem k situaci odeslalo náhradu ihned. Jsme v tomto případě v kontaktu jak s italským ministerstvem zahraničí, tak italskou ambasádou v Praze," informovala mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová.

11:32

Pro obyvatele chudinských čtvrtí v Africe je téměř nemožn&