Liberecká nemocnice neměla dostatek testů, diagnostiku koronaviru musela pozastavit

Martina Heroldová Radek Dragoun Martina Heroldová, Radek Dragoun
Aktualizováno 30. 3. 2020 15:55
Krajská nemocnice v Liberci se potýká s akutním nedostatkem testovacích sad na koronavirus. V pondělí jí došly všechny zásoby a musela tak na několik hodin všechny testy pozastavit.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

"Kvůli nedostatku odběrových sad pro testování na Covid-19 jsme bohužel dočasně museli v Krajské nemocnici Liberec pozastavit testování. Naši zaměstnanci bohužel nemohou za to, že odběrový materiál není k dispozici," uvedla nemocnice v pondělí po poledni na svém Twitteru.

Informaci Aktuálně.cz potvrdil mluvčí nemocnice Václav Řičář s tím, že nemocnice vyčerpala všechny testovací sady. Výpadek trval dvě až tři hodiny.

"Je to nějaká dočasná krize, i když totální krize. Podařilo se nám sehnat dodávku, takže během hodiny by se mohlo testování obnovit. Počítám, že od 15. hodiny by to mohlo zase fungovat. Každopádně je to tak, že zásoba je poměrně limitovaná," uvedl Řičář. Denně na místě provedou asi 200 testů, o víkendu polovinu.

Materiál si podle jeho slov nemocnice shání sama. "Občas nám něco přijde z ministerstva, ale jinak se každý zachraňuje, jak dokáže. Bohužel se nám nedaří mít velké zásoby čehokoliv," dodal. Další testovací sady se nakonec nemocnici skutečně podařilo sehnat a testy znovu rozjela, informoval Řičář.

Na výpadek na svém Twitteru reagoval také ministr vnitra Jan Hamáček, který má na starosti zásobování zdravotnictví z Číny. Nemocnici ujistil, že další sady jsou na cestě z Číny a že by se situace neměla opakovat. Obratem na Twitteru zareagoval také ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. "V našem skladu jim hned vydáme 500 kusů odběrových sad. A také 1600 respirátorů FFP3," napsal.

Nemocnice má podle Řičáře nyní zásobu na pár dní dopředu. "Nyní máme velice tenkou zásobu, pravděpodobně na několik málo dní dopředu, nicméně počet testovaných pacientů roste a my preventivně testujeme také některé naše pacienty či personál," řekl mluvčí nemocnice Aktuálně.cz. "Sháníme všechno všude, část jde ze zdrojů ministerstva vnitra a zdravotnictví, ale v drtivé většině případů objednáváme u našich tradičních dodavatelů," dodal.

Před dvěma týdny liberecká nemocnice také informovala, že má akutní nedostatek roušek a vyzvala lidi, zda by jí nedarovali nějaké ručně šité.

O nedostatku testovacích sad se hovořilo již v polovině března, nedostatkovým zbožím jsou především tyčinky pro odběr vzorků. 

"Je to naprosto stejná situace jako s respirátory a rouškami, prostě poptávka po těchto sadách převyšuje naše možnosti i možnosti výrobce," sdělil před časem Aktuálně.cz ředitel firmy Dispolab, která je největším z dodavatelů testovacích sad v Česku. S nedostatkem nebo nízkým počtem sad se tak potýkají i další zdravotnická zařízení, o nedostatku materiálu a možném pozastavení testů nedávno informovala například fakultní nemocnice v Olomouci.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy