Liberecká nemocnice neměla dostatek testů, diagnostiku koronaviru musela pozastavit

Martina Heroldová Radek Dragoun Martina Heroldová, Radek Dragoun
Aktualizováno 30. 3. 2020 15:55
Krajská nemocnice v Liberci se potýká s akutním nedostatkem testovacích sad na koronavirus. V pondělí jí došly všechny zásoby a musela tak na několik hodin všechny testy pozastavit.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

"Kvůli nedostatku odběrových sad pro testování na Covid-19 jsme bohužel dočasně museli v Krajské nemocnici Liberec pozastavit testování. Naši zaměstnanci bohužel nemohou za to, že odběrový materiál není k dispozici," uvedla nemocnice v pondělí po poledni na svém Twitteru.

Informaci Aktuálně.cz potvrdil mluvčí nemocnice Václav Řičář s tím, že nemocnice vyčerpala všechny testovací sady. Výpadek trval dvě až tři hodiny.

"Je to nějaká dočasná krize, i když totální krize. Podařilo se nám sehnat dodávku, takže během hodiny by se mohlo testování obnovit. Počítám, že od 15. hodiny by to mohlo zase fungovat. Každopádně je to tak, že zásoba je poměrně limitovaná," uvedl Řičář. Denně na místě provedou asi 200 testů, o víkendu polovinu.

Materiál si podle jeho slov nemocnice shání sama. "Občas nám něco přijde z ministerstva, ale jinak se každý zachraňuje, jak dokáže. Bohužel se nám nedaří mít velké zásoby čehokoliv," dodal. Další testovací sady se nakonec nemocnici skutečně podařilo sehnat a testy znovu rozjela, informoval Řičář.

Na výpadek na svém Twitteru reagoval také ministr vnitra Jan Hamáček, který má na starosti zásobování zdravotnictví z Číny. Nemocnici ujistil, že další sady jsou na cestě z Číny a že by se situace neměla opakovat. Obratem na Twitteru zareagoval také ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. "V našem skladu jim hned vydáme 500 kusů odběrových sad. A také 1600 respirátorů FFP3," napsal.

Nemocnice má podle Řičáře nyní zásobu na pár dní dopředu. "Nyní máme velice tenkou zásobu, pravděpodobně na několik málo dní dopředu, nicméně počet testovaných pacientů roste a my preventivně testujeme také některé naše pacienty či personál," řekl mluvčí nemocnice Aktuálně.cz. "Sháníme všechno všude, část jde ze zdrojů ministerstva vnitra a zdravotnictví, ale v drtivé většině případů objednáváme u našich tradičních dodavatelů," dodal.

Před dvěma týdny liberecká nemocnice také informovala, že má akutní nedostatek roušek a vyzvala lidi, zda by jí nedarovali nějaké ručně šité.

O nedostatku testovacích sad se hovořilo již v polovině března, nedostatkovým zbožím jsou především tyčinky pro odběr vzorků. 

"Je to naprosto stejná situace jako s respirátory a rouškami, prostě poptávka po těchto sadách převyšuje naše možnosti i možnosti výrobce," sdělil před časem Aktuálně.cz ředitel firmy Dispolab, která je největším z dodavatelů testovacích sad v Česku. S nedostatkem nebo nízkým počtem sad se tak potýkají i další zdravotnická zařízení, o nedostatku materiálu a možném pozastavení testů nedávno informovala například fakultní nemocnice v Olomouci.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvalifikací v Ruce prošla trojice českých skokanů. Sakala spadl

Trojnásobné zastoupení budou mít čeští skokani na lyžích v druhém závodu sezony Světového poháru ve finské Ruce. Po neúspěšné kvalifikaci minulý týden ve Wisle si dnes na severu Evropy postup do závodu zajistili Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek a Vojtěch Štursa.

Kožíšek obsadil výkonem 112,5 metru 20. místo, Polášek doletěl o půl metru dál, bodově mu to ale stačilo na umístění o sedm příček níž. Štursa proklouzl do postupové padesátky s výkonem 96,5 m jako poslední. Neuspěl Filip Sakala, který neustál doskok a po pádu skončil šedesátý.

Kvalifikaci ovládl Polák Dawid Kubacki, jenž výkonem 135,5 metru předvedl nejdelší skok dne. Vítěz úvodního závodu SP ve Wisle Němec Markus Eisenbichler byl šestý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy