Místo baget prodávají roušky. Kopírujte nás, vyzývá konkurenci majitel rouškomatu

Namísto občerstvení teď některé automaty nabízejí roušky nejrůznějších barev a vzorů, celý výtěžek z jejich prodeje navíc půjde na charitu. První takový automat spustila v pátek firma Foodex ve Vyškově a vyzývá i své konkurenty, aby se tímto počinem inspirovali a pomohli tak k lepší distribuci ústenek mezi lidmi.
Ve Vyškově otevřeli první rouškomat, výtěžek z prodeje roušek půjde na místní charitu. | Video: Foodex

"Minulý měsíc nám virus napadl web, tento měsíc podnikání. Hotely nebo školy, které tvoří velkou část našich zákazníků, jsou uzavřené, ze dne na den jsme neměli téměř nic na práci. Rozhodli jsme se tedy, že spojíme síly a uděláme dobrou věc," líčí majitel společnosti Foodex Petr Čáslava, jak vznikl nápad na rouškomaty.

Do provozu společnost v pátek ve Vyškově uvedla dva speciálně upravené automaty. Jednu roušku, kterou je před použitím potřeba ještě vyvařit, v nich lidé pořídí za 50 korun. Platba je možná jen kartou, veškerý výtěžek poputuje na charitu. Oba rouškomaty, obsahující asi 1800 roušek, se však vyprodaly během jediné hodiny.

"Šijí všichni naši kamarádi. Denně dokáže naše síť dobrovolníků vyrobit asi dva tisíce roušek, velká část z nich jde ale do zdravotnictví, hasičům, policistům, do domovů důchodců a podobně. Tam jsou pochopitelně potřeba nejvíc. Ty zbylé ale můžeme nabídnout veřejnosti," uvádí Čáslava.

S nadsázkou říká, že jeho rouškomaty se staly jakýmisi módními výdejnami, ústenky v nich totiž září nejrůznějšími barvami a vzory, téměř každá je jiná. Někteří lidé je skupovali i po desítkách, firma proto omezila nákup na deset kusů za den z jedné platební karty.

Rouškomat by se měl postupně rozšířit například do nemocnice v Kroměříži, firma nyní dostává také řadu žádostí od jednotlivých měst. Automatů má dost a v případě potřeby je může poskytnout, větší kapacitu roušek se jí ale asi zajistit nepodaří.

Jelikož většímu rozmachu rouškomatů brání právě nedostatečný počet ušitých roušek, vyzývá Čáslava i konkurenční provozovatele, aby se zapojili podobným způsobem, a nabízí, že jim předá své know-how. "Nabádáme naši konkurenci, aby nás v tomto s radostí kopírovala. Můžeme jim případně poskytnout rady, jakým způsobem automaty upravit, aby sloužily tomuto účelu," apeluje na konkurenci. S jednou ze společností, provozující nápojové a jídelní automaty, již nyní jedná a předává jí tipy.

Firmám se nápad líbí, ale bojí se dalších nákladů

Aktuálně.cz oslovilo několik firem provozujících automaty s občerstvením nebo s ochrannými pomůckami, zda by podobný koncept nechtěly převzít. Ačkoliv se většina z nich potýká s existenčními problémy, některé zváží, zda by nevyužité automaty nemohly tímto způsobem zužitkovat. Jako hlavní stinnou stránku však vidí, že je potřeba automaty uzpůsobené na výdej jiného zboží přenastavit a upravit, což znamená další náklady.

"Rádi bychom pomohli, ale sami se nyní snažíme především minimalizovat ztráty," řekli Aktuálně.cz zástupci společnosti Mixa Vending, která provozuje automaty s občerstvením. Sami již obdrželi nabídky na podobný koncept z několika měst, nyní tak s Foodexem jednají o tom, zda by pro ně byly rouškomaty realizovatelné bez prohloubení ztrát.

Zapojení svých automatů pro dobrou věc podle svých slov zváží také provozovatel Papíromatů, jehož automaty vydávají především školní pomůcky ve školách, které jsou nyní uzavřené. I on ale nyní počítá ztráty a snaží se najít peníze, aby mohl poslat výplatu svým zaměstnancům. Nápad ho však nadchl a uvedl, že se s Čáslavou spojí, aby probrali možnou spolupráci.

Jiné firmy naopak nevědí, kde shánět náplň do rouškomatů, nabízejí tak alespoň jinou formu pomoci. "My bohužel nemáme zázemí vesnice, kde všichni šijí. A potom věříme ve sliby vládnoucí garnitury, že zabezpečí pro občany dostatek ochranných pomůcek. Rádi ale pomůžeme například formou zaslání balení kávy pro vojáky na hranicích nebo občerstvení pro zdravotníky při jejich úctyhodném nasazení ve prospěch nás všech," řekl Aktuálně.cz Martin Fabiánek ze společnosti Automaty cz.

Společnosti, které se naopak specializují na automaty na výdej ochranných pomůcek, se potýkají s jiným problémem - jejich stroje jsou nastavené na platby zaměstnaneckými kartami, nikoli na hotovost nebo karty platební.

"Tento způsob výdeje ochranných pracovních prostředků provozujeme u několika zákazníků ve výrobních závodech. Vzhledem k tomu, že námi používané výdejní automaty nejsou vybaveny žádným platebním systémem a musejí být vždy napojeny na informační systém zákazníka, nejsme bohužel v současné době schopni poskytnout je pro tento účel. Přestože jsme žádný takový požadavek ze strany měst a obcí zatím neobdrželi, budeme se tímto nápadem společně s našimi dodavateli technologií zabývat," sdělila firma Blyth, podobně se vyjádřilo i několik dalších společností.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Bilbao a Dublin přišly o zápasy ME, nahradí je Sevilla a Petrohrad s Londýnem

Bilbao a Dublin přišly o pořádání zápasů letního fotbalového mistrovství Evropy, protože nemohly vzhledem ke koronavirové situaci garantovat přítomnost diváků na tribunách. Evropská fotbalová unie UEFA po dnešním zasedání výkonného výboru oznámila, že Bilbao nahradí Sevilla a dublinské duely převezmou Petrohrad a Londýn.

Bilbao a Dublin měly hostit po třech zápasech základní skupiny E, v níž hrají Španělsko, Švédsko, Polsko a Slovensko, a také každý jedno z osmifinálových utkání. Sevilla je mezi pořadatelskými městy odloženého Eura nováčkem a bude hostit všechny čtyři duely původně plánované do Bilbaa.

Petrohrad, který už měl schválenou organizaci tří duelů skupiny B a jednoho čtvrtfinále, převezme tři dublinské zápasy ze základní skupiny. Londýn byl už před změnami nejvytíženějším městem ME a ke třem duelům "české" skupiny D, plánovanému osmifinále, oběma semifinále a finále si přibere i osmifinále z Dublinu.

Výkonný výbor UEFA dnes také jednal o Mnichovu, třetím z původních dvanácti měst, které nemohlo unii do stanoveného termínu zaručit fanoušky v hledišti. Bavorská metropole nicméně o celkem čtyři zápasy nepřišla, neboť na červen počítají tamní úřady se zlepšením koronavirové situace a minimálně 14.500 diváky v Allianz Areně.

Dalšími pořadateli turnaje, který se loni nekonal kvůli pandemii koronaviru, jsou Glasgow, Řím, Baku, Budapešť, Bukurešť, Kodaň a Amsterodam. Všechna tato města už dříve přislíbila, že během turnaje alespoň zčásti stadiony zaplní.

Česká reprezentace odehraje první dva zápasy v základní skupině D proti Skotsku a Chorvatsku 14. a 18. června v glasgowském Hampden Parku a 22. června se střetne s Anglií v londýnském Wembley.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Útočník s nožem zavraždil u Paříže policejní úřednici, policie ho zastřelila

Útočník s nožem ve francouzském městě Rambouillet u vchodu na policejní stanici zavraždil devětačtyřicetiletou policejní úřednici. Policisté ho postřelili, později zemřel. Podle médií byl muž občanem Tuniska, ale ve Francii pobýval legálně a měl čistý trestní rejstřík.

Aktualizováno před 1 hodinou

Koalice Spolu navrhuje, aby šéf BIS Koudelka dostal státní vyznamenání

Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) navrhuje, aby ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka obdržel státní vyznamenání. Chce tím ocenit práci kontrarozvědky pro českou bezpečnost, informovalo uskupení v tiskové zprávě. Medaile Za zásluhy by byla podle nich adekvátním oceněním i za zvládnutí situace v posledních dnech, kdy vyšly najevo informace o zapojení ruských agentů do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014.

Koudelka podle koalice Spolu nynější situaci, která vyústila v diplomatickou krizi mezi ČR a Ruskem, zvládl bravurně, i když byl vystaven "různým tlakům a zájmům ze strany zahraničních i domácích spolupracovníků cizích mocností". "Ředitel BIS Koudelka je člověk, který slouží občanům této země s plným nasazením. Dělá práci, o které se většinou vůbec nedozvíme, ale přesto je pro naši bezpečnost naprosto zásadní," uvedl v tiskové zprávě předseda lidovců Marian Jurečka.

Zeman činnost BIS a Koudelky dlouhodobě kritizuje, šéfa kontrarozvědky pětkrát odmítl jmenovat generálem. Premiér Andrej Babiš (ANO) tento týden uvedl, že kabinet opět navrhne Koudelkovo povýšení do hodnosti generála. Vláda o tom bude rozhodovat v pondělí. Rovněž udělování státních vyznamenání patří mezi pravomoci prezidenta.

Další zprávy