Nařízení o izolaci některé domovy seniorů nemohou splnit. Virus je v šesti zařízeních

ČTK ČTK
27. 3. 2020 18:00
Všechny domovy pro seniory či pro pacienty s demencemi nezvládnou nová nařízení na ochranu před nákazou koronavirem splnit. V malých zařízeních není možné některé prostory vyčlenit jen pro případné pacienty, v budovách s atrii se zase nedají úplně oddělit, uvedl prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký. Podle něj personál domovů navíc stále nemá potřebné respirátory.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Ministerstvo zdravotnictví nařídilo, aby seniorské domovy vyčlenily pokoje či umývárny a další prostory pro lidi s podezřením na nákazu koronavirem, v karanténě či pro pacienty s lehkými příznaky. Počítat by měly s izolací deseti procent lůžek.

"Některá zařízení to nemohou realizovat. Buď jsou malá, nebo jsou atriového typu. Někde je splnění reálné, někde ne," uvedl Horecký. Poukázal na to, že v malých domovech není možné umývárnu či další prostory vyčlenit. Asociace proto žádala, aby v textu nařízení bylo, že domovy kroky podniknou, pokud je to možné. Přesné znění mimořádného opatření zatím ministerstvo nezveřejnilo.

V domovech pro seniory už řada opatření proti nákaze platí. Patří mezi ně zákaz návštěv. Omezen je i přístup dobrovolníků a pracovníků, kteří v zařízení zrovna nemusí být. Klienti nesmějí opouštět areály. Skupinové akce se zrušily. Přesto se v některých zařízeních nákaza objevila.

Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) je nákaza potvrzena v šesti domovech, ale neupřesnila, zda se nakazili klienti či personál.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) v pátek uvedl, že si není jistý, zda se nařízení v domovech dodržují. Plošné testování klientů nepovažuje za efektivní, podle něj by se zahltila kapacita laboratoří.

Horecký si nemyslí, že by se opatření nedodržovala. Riziko nákazy vidí jinde. Obyvatelé domovů se mohou nakazit od klientů, kteří se vracejí z nemocnic, kde pobývali kvůli jiným obtížím. Asociace také požaduje, aby se prováděl test u všech lidí, kteří se do domovů nově stěhují.

Poskytovatelé sociálních služeb navíc opakovaně několik týdnů upozorňovali na to, že personál nemá potřebné ochranné pomůcky. Vedení ministerstva uvádělo, že nejprve je potřeba zásobit nemocnice, záchranáře, hygieniky a jiné lékaře, potom se dostane i na domovy a další zařízení.

Domovy chtějí nakažené seniory přeložit do nemocnic

Hlavní hygienička Jarmila Rážová uvedla, že ve dvou pražských domovech pro seniory, kde se nákaza koronavirem objevila, již nejsou nyní žádní obyvatelé s nemocí Covid-19. Klienti s příznaky a pozitivními výsledky testů jsou v nemocnici.

V domovech v pražské Michli a na Chodově se potvrdila nákaza u některých obyvatel, dvě klientky michelského zařízení zemřely. "V každém zařízení proběhlo epidemiologické šetření a byla přijata adekvátní opatření včetně vyhledání kontaktů a testování osob," řekla Rážová.

Oba domovy pro seniory byly podle ní dezinfikovány celkově i cíleně pokoje, kde nemocní pobývali. Personál byl otestován a je v karanténě. Přijala se opatření ke snížení pravděpodobnosti nákazy, dodala hygienička.

Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly se některá zařízení snaží nechat přeložit nakažené seniory do nemocnic. Ty pro ně ale nemají kapacity, chtějí je nechat pro osoby s vážným průběhem. Pobyt v domovech podle něj odpovídá domácí karanténě pro ostatní lehčí případy. "O ty, kteří se zhorší, se samozřejmě postaráme. Musí se ale udělat etapizace péče," řekl ředitel Thomayerovy nemocnice v Praze Zdeněk Beneš.

Také podle něj se v posledních dnech stává, že domovy pro seniory posílají do nemocnice své nakažené klienty bez vážných potíží a žádají jejich přijetí. "Pokud tento stav bude dál trvat, je to problematická záležitost, protože nemocnice bude zcela zahlcena těmito pacienty," uvedl Beneš. 

V Česku podle statistické ročenky fungovalo v roce 2018 celkem 525 domovů pro seniory s asi 37 000 lůžky. V 341 domovech se zvláštním režimem bylo 20 100 lůžek.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Schodek rozpočtu vzrostl od ledna o více než 54 miliard korun

Schodek státního rozpočtu ke konci února stoupl na 86,1 miliardy korun z lednových 31,5 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom v pondělí informovalo ministerstvo financí. Jde o nejhorší únorový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci února, tedy ještě před propuknutím pandemie, vykázal rozpočet schodek 27,4 miliardy korun. Tehdy to bylo také nejhorší únorové číslo od roku 1993.

Prohloubení deficitu je podle ministerstva financí výsledkem dopadů pandemie, což vedlo k poklesu daňových příjmů způsobenému mimo jiné snížením daní a zrušením superhrubé mzdy, změnou rozpočtového určení daní ve prospěch krajů a obcí a pokračující podporou ekonomiky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Juška, Svoboda a Švábíková přijdou o halové ME

Tři čeští atleti přijdou o halové mistrovství Evropy, které začne ve čtvrtek v Toruni. Ze zdravotních důvodů nepojedou do Polska někdejší šampioni Petr Svoboda a Radek Juška ani tyčkařka Amálie Švábíková. Česká výprava bude mít 23 závodníků, řekl dnes novinářům při on-line tiskové konferenci reprezentační šéftrenér Jan Netscher.

Halový mistr Evropy v běhu na 60 metrů překážek z roku 2011 Svoboda, kterému zranění už v minulosti výrazně narušila kariéru, se potýká s bolavou achilovkou. Nejlepší český dálkař Juška, šampion z HME v Praze 2015, je nachlazený. "Vypadli nám dva matadoři, to je razantní oslabení výpravy," konstatoval Netscher.

Se Švábíkovou mluvil půl hodiny před tiskovkou. "Zkoušela poslední trénink a bolavá záda jí neumožní odcestovat," řekl šéftrenér.

Díky tomu bude mít v Toruni osobního trenéra čtvrtkařka Lada Vondrová, jejíž kouč Jaroslav Jón zaplní uvolněné místo po trenéru Švábkové Pavlu Beranovi.

Další zprávy