Obchodní řetězce dají desítky milionů na odměny. Ocení práci v obtížné situaci

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 3. 2020 14:48
Obchodní řetězce vyplatí zaměstnancům mimořádné odměny. Kaufland například dá zaměstnancům v březnové výplatě za práci v současných mimořádných podmínkách až 4000 korun hrubého navíc, odměny se vztahují na provozní pracovníky v prodejnách, logistických centrech i masozávodě.
Dezinfekce nákupních vozíku prodejny Kaufland v Karviné kvůli šířícímu se koronaviru
Dezinfekce nákupních vozíku prodejny Kaufland v Karviné kvůli šířícímu se koronaviru | Foto: ČTK

Kaufland do březnové odměny investuje 50 milionů korun, sdělila mluvčí společnosti Renata Maierl. Mimořádný bonus dostanou také zaměstnanci Albertu, Lidlu a ještě před Velikonocemi slibuje svým pracovníkům vyplatit odměnu i Tesco.

Kaufland zároveň rozhodl, že kmenoví zaměstnanci starší 65 let coby riziková skupina nákazy novým typem koronaviru mohou zůstat po nezbytně nutnou dobu doma. Dostanou přitom plnou náhradu mzdy, doplnila Maierl.

Březnovou výplatu s bonusem až 4000 korun dostanou také pracovníci prodejen a logistických center řetězce Lidl. Odměna bude záviset na počtu odpracovaných hodin. Lidl do mimořádných bonusů investuje přes 37 milionů korun.

Odměny přichystal dále řetězec Albert. "Jako poděkování našim kolegům v prodejnách jsme připravili speciální bonus po dobu krize ve výši 3000 korun. Bonus dostanou i pracovníci na distribučních centrech. Celkově to bude znamenat navýšení mzdových nákladů o 45 milionů korun," řekl ředitel komunikace obchodů Albert Jiří Mareček.

Finanční bonus dostanou také zaměstnanci prodejen a distribučních center společnosti Tesco. "Bonus bude vyplacen ještě před Velikonocemi a jeho výše bude úměrná počtu odpracovaných hodin v březnu a následně i v dubnu," uvedl výkonný ředitel Tesco pro ČR Patrik Dojčinovič.

Kvůli zamezení šíření nového typu koronaviru mají obchodní řetězce povinnost pravidelně dezinfikovat madla košíků a vozíků, pokladní pásy a další plochy v obchodech. Zákazníkům musejí být zároveň u vstupu do prodejen k dispozici jednorázové rukavice nebo jiná ochranná pomůcka, například igelitový sáček. Rukavice by měly být také pravidelně doplňovány především u pečiva, obchodníci je dávají k dispozici rovněž u ovoce a zeleniny. V některých řetězcích je k dispozici pro zákazníky i dezinfekce na ruce.

V ČR od 12. března platí kvůli koronaviru nouzový stav, od 14. března je uzavřena většina obchodů s výjimkou například potravin, drogérií, lékáren, optik či čerpacích stanic. Opatření týkající se maloobchodního prodeje je platné do 1. dubna.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 6 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy