Skauti ze Žďáru tisknou štíty pro zdravotníky. Sem na Vysočinu dorazí minimum, říkají

Ve Ždáru nad Sázavou a okolí jedou 3D tiskárny na plné obrátky. Tisknou se na nich čelenky k ochranným štítům.
Založili si skupinu na Facebooku, tím se jejich iniciativa rozkřikla po Žďáru nad Sázavou a okolí a během chvilky se s nimi spojili další lidé s 3D tiskárnou. Postupně se na ně nabalilo zhruba deset soukromých tiskařů, několik firem a dvě zdejší gymnázia. Celkem pro ně vyrábí už dvacítka 3D tiskáren na Žďársku.
Druhým komponentem je pevná plastová fólie ve velikosti  A4, z níž vyřezávají hledí štítu, které mají lékaři před obličejem. „Doposud jsme používali normální fólie, které se používají na začátek kroužkové vazby," říkají skauti s tím, že na vystřihování se nejvíc podílejí členové organizace Duha AZ, se kterými sdílí novou klubovnu.
Jak to celé funguje dohromady? Tiskaři tisknou plastovou čelenku, která vede od jednoho spánku ke druhému přes čelo. Zezadu hlavy vede gumička a na čelence jsou čtyři zobáčky, do nichž se zasadí průhledný štít z fólie.
Z 99 procent dávají dvé výrobky zdravotníkům a těm, co jsou na ně navázáni, takže třeba i lékárnám.
Foto: Jakub Axman
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
28. 3. 2020 11:34
Vodní skauti ze Žďáru nad Sázavou, Jakub Axman a Václav Černík, se dozvěděli o iniciativě světově proslulého vývojáře 3D tiskáren Josefa Průši, který vymyslel postup, jak tisknout ochranné štíty pro lékaře. Jelikož měli k 3D tiskárnám přístup, šli do toho. Dnes řídí tým se čtyřiceti lidmi, dvaceti tiskárnami a s více jak tisícovkou vyrobených štítů. Vše dělají zdarma, dochází jim síly i peníze.
 

Právě se děje

před 19 minutami

Soud odmítl žalobu kraje na šumavský národní park a ministerstvo životního prostředí kvůli zónám

Krajský soud v Českých Budějovicích odmítl žalobu Jihočeského kraje na šumavský národní park a ministerstvo životního prostředí kvůli poslednímu návrhu zón území. Soud uvedl, že na rozhodování ve sporu nemá pravomoc. ČTK to dnes řekl právní zástupce NP Šumava Miloš Tuháček. Kraj se na soud obrátil s tvrzením, že jej národní park i ministerstvo prakticky vyloučily z jednání o rozčlenění zón ochrany přírody.

"Podobné záležitosti by asi měl spíše řešit Ústavní soud," řekl Tuháček. Krajský soud v odůvodnění usnesení uvedl, že kvůli absenci základní podmínky řízení mu nezbylo než žalobu odmítnout. Proti rozhodnutí je možné podat kasační stížnost k nejvyššímu správnímu soudu.

Jihočeský kraj žalobou reagoval na loni projednávanou takzvanou zonaci, která navrhovala park rozdělit na čtyři území s rozdílným přístupem. Návrh počítal s tím, že nejpřísnější režim, v němž se nesmí zasahovat, platí pro 27 procent rozlohy NP Šumava. Rozdělení zón kritizovali někteří vědci, kteří tvrdili, že území s nejpřísnějším režimem by mělo zabírat až polovinu parku.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Testy v Premier League přinesly jeden případ nákazy v Tottenhamu

Další vlna testování v anglické fotbalové Premier League před plánovaným restartem soutěže 17. června přinesla jeden pozitivní výsledek na koronavirus. Tottenham potvrdil, že nákaza se objevila u člena klubu, jenž neměl příznaky covidu-19.

Pozitivní test pochází z pondělního a úterního testování celkem 1197 osob. Předchozí tři vlny odběrů po návratu fotbalistů k týmovým tréninkům přinesly 12 pozitivních výsledků.

Nejbohatší soutěž světa se kvůli koronavirové pandemii nehraje od března. Do konce sezony zbývá devět kol, během dvou týdnů do restartu ligy kluby čekají ještě přípravné zápasy. Tabulku vede s obřím náskokem 25 bodů Liverpool, jemuž stačí dvakrát vyhrát, aby se po třiceti letech stal mistrem.

Další zprávy