Skauti ze Žďáru tisknou štíty pro zdravotníky. Sem na Vysočinu dorazí minimum, říkají

Ve Ždáru nad Sázavou a okolí jedou 3D tiskárny na plné obrátky. Tisknou se na nich čelenky k ochranným štítům.
Založili si skupinu na Facebooku, tím se jejich iniciativa rozkřikla po Žďáru nad Sázavou a okolí a během chvilky se s nimi spojili další lidé s 3D tiskárnou. Postupně se na ně nabalilo zhruba deset soukromých tiskařů, několik firem a dvě zdejší gymnázia. Celkem pro ně vyrábí už dvacítka 3D tiskáren na Žďársku.
Druhým komponentem je pevná plastová fólie ve velikosti  A4, z níž vyřezávají hledí štítu, které mají lékaři před obličejem. „Doposud jsme používali normální fólie, které se používají na začátek kroužkové vazby," říkají skauti s tím, že na vystřihování se nejvíc podílejí členové organizace Duha AZ, se kterými sdílí novou klubovnu.
Jak to celé funguje dohromady? Tiskaři tisknou plastovou čelenku, která vede od jednoho spánku ke druhému přes čelo. Zezadu hlavy vede gumička a na čelence jsou čtyři zobáčky, do nichž se zasadí průhledný štít z fólie.
Z 99 procent dávají dvé výrobky zdravotníkům a těm, co jsou na ně navázáni, takže třeba i lékárnám.
Foto: Jakub Axman
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
28. 3. 2020 11:34
Vodní skauti ze Žďáru nad Sázavou, Jakub Axman a Václav Černík, se dozvěděli o iniciativě světově proslulého vývojáře 3D tiskáren Josefa Průši, který vymyslel postup, jak tisknout ochranné štíty pro lékaře. Jelikož měli k 3D tiskárnám přístup, šli do toho. Dnes řídí tým se čtyřiceti lidmi, dvaceti tiskárnami a s více jak tisícovkou vyrobených štítů. Vše dělají zdarma, dochází jim síly i peníze.
 

Právě se děje

před 15 minutami

Izrael odsoudil zvolení ultrakonzervativce Raísího íránským prezidentem, svět by podle něj neměl s jeho režimem vyjednávat o návratu k jaderné dohodě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy