Další kybernetický útok za nouzového stavu: Hackeři napadli psychiatrickou nemocnici

Jan Horák Jan Horák
31. 3. 2020 11:33
Česko zažilo v době nouzového stavu druhý kybernetický útok na zdravotnické zařízení, hacker si jako cíl vybral Psychiatrickou nemocnici v Kosmonosech u Mladé Boleslavi. K útoku došlo minulý pátek, v zařízení nefunguje jediný počítač. Péče o pacienty ohrožena není. Incidentem se zabývá Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost i policie.
Psychiatrická nemocnice v Kosmonosech u Mladé Boleslavi
Psychiatrická nemocnice v Kosmonosech u Mladé Boleslavi | Foto: ČTK

"Útok zasáhl všechny počítačové systémy, které v práci potřebujeme. Jsme ochromení," řekla Aktuálně.cz ředitelka Psychiatrické nemocnice v Kosmonosech Dana Kolářová. Zařízení spadá přímo pod ministerstvo zdravotnictví. "Máme kompletně vypnuté počítače, nefunguje tu jediný přístroj," dodala.

Incident zaznamenali zaměstnanci nemocnice v pátek dopoledne. Ředitelka útok popisuje jednoduše. Jednomu z pracovníků přestal reagovat počítač. Když se na problém podíval zaměstnanec z IT oddělení, zjistil, že soubory jsou zašifrované. Stejně útok dopadl i na všechny ostatní počítače v nemocnici.

"Na vnitřní síť máme napojené všechny provozy, jako je kotelna, kuchyně či účtárna. Nejede nám nic," popisuje ředitelka Kolářová. Dokumentaci ke zhruba 450 pacientům vede nemocnice dvojmo, je uložená na počítačích i ve fyzických kopiích. Momentálně se tedy musí vést spisy ručně. "Péče je zajištěná, ale zbytek jedeme prostřednictvím tužky a papíru," popisuje ředitelka.

Kolářová potvrdila, že už v pátek byli kvůli incidentu na místě experti z Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Ze systému si vytáhli data potřebná k analýze, odkud útok přišel a o jaký typ viru šlo. "Mohu potvrdit, že o tom víme a věnujeme se tomu," řekl Aktuálně.cz mluvčí kybernetického úřadu Radek Holý s tím, že další informace poskytnout nemůže.

Pomáhají experti z ministerstva zdravotnictví

Podle zdrojů Aktuálně.cz útočil hacker prostřednictvím ransomwaru (ransom je výkupné, pozn. aut.). Jde o vyděračský virus, jenž data v systému zašifruje. Je typický při incidentech provázených žádostí o výkupné. Nejčastěji do systému pronikne po otevření e-mailu. Podle informací Aktuálně.cz v Kosmonosech útočil jiný typ ransomwaru, než jaký před dvěma týdny ochromil Fakultní nemocnici v Brně, tam hacker použil virus Defray.

S obnovou systému pomáhají nemocnici experti z ministerstva zdravotnictví, pod jehož správu zařízení spadá. Podle informací Aktuálně.cz se jim podařilo zachránit velkou část záloh. Ředitelka Kolářová odhaduje, že by se nemocnice mohla vrátit do normálního provozu koncem tohoto týdne.

"Ke kybernetickému bezpečnostnímu incidentu došlo, avšak služeb dotčeného zdravotnického zařízení se to nedotklo," řekla Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová. Podle informací Aktuálně.cz lze útok právě na kosmonoskou nemocnici číst jako varování, jelikož IT systém tohoto zařízení je zastaralý, stejně jako jeho pojistky proti takovým útokům.

Už v pátek byla na místě také policie. Útok neobjasňuje jako v případě velmi vážných incidentů Národní centrála proti organizovanému zločinu, ale kriminalisté z Mladé Boleslavi a z odboru kybernetické kriminality středočeské krajské policie. "Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení, a to pro trestný čin neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací," řekl Aktuálně.cz policejní mluvčí Pavel Truxa.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 56 minutami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy