Další kybernetický útok za nouzového stavu: Hackeři napadli psychiatrickou nemocnici

Jan Horák Jan Horák
31. 3. 2020 11:33
Česko zažilo v době nouzového stavu druhý kybernetický útok na zdravotnické zařízení, hacker si jako cíl vybral Psychiatrickou nemocnici v Kosmonosech u Mladé Boleslavi. K útoku došlo minulý pátek, v zařízení nefunguje jediný počítač. Péče o pacienty ohrožena není. Incidentem se zabývá Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost i policie.
Psychiatrická nemocnice v Kosmonosech u Mladé Boleslavi
Psychiatrická nemocnice v Kosmonosech u Mladé Boleslavi | Foto: ČTK

"Útok zasáhl všechny počítačové systémy, které v práci potřebujeme. Jsme ochromení," řekla Aktuálně.cz ředitelka Psychiatrické nemocnice v Kosmonosech Dana Kolářová. Zařízení spadá přímo pod ministerstvo zdravotnictví. "Máme kompletně vypnuté počítače, nefunguje tu jediný přístroj," dodala.

Incident zaznamenali zaměstnanci nemocnice v pátek dopoledne. Ředitelka útok popisuje jednoduše. Jednomu z pracovníků přestal reagovat počítač. Když se na problém podíval zaměstnanec z IT oddělení, zjistil, že soubory jsou zašifrované. Stejně útok dopadl i na všechny ostatní počítače v nemocnici.

"Na vnitřní síť máme napojené všechny provozy, jako je kotelna, kuchyně či účtárna. Nejede nám nic," popisuje ředitelka Kolářová. Dokumentaci ke zhruba 450 pacientům vede nemocnice dvojmo, je uložená na počítačích i ve fyzických kopiích. Momentálně se tedy musí vést spisy ručně. "Péče je zajištěná, ale zbytek jedeme prostřednictvím tužky a papíru," popisuje ředitelka.

Kolářová potvrdila, že už v pátek byli kvůli incidentu na místě experti z Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Ze systému si vytáhli data potřebná k analýze, odkud útok přišel a o jaký typ viru šlo. "Mohu potvrdit, že o tom víme a věnujeme se tomu," řekl Aktuálně.cz mluvčí kybernetického úřadu Radek Holý s tím, že další informace poskytnout nemůže.

Pomáhají experti z ministerstva zdravotnictví

Podle zdrojů Aktuálně.cz útočil hacker prostřednictvím ransomwaru (ransom je výkupné, pozn. aut.). Jde o vyděračský virus, jenž data v systému zašifruje. Je typický při incidentech provázených žádostí o výkupné. Nejčastěji do systému pronikne po otevření e-mailu. Podle informací Aktuálně.cz v Kosmonosech útočil jiný typ ransomwaru, než jaký před dvěma týdny ochromil Fakultní nemocnici v Brně, tam hacker použil virus Defray.

S obnovou systému pomáhají nemocnici experti z ministerstva zdravotnictví, pod jehož správu zařízení spadá. Podle informací Aktuálně.cz se jim podařilo zachránit velkou část záloh. Ředitelka Kolářová odhaduje, že by se nemocnice mohla vrátit do normálního provozu koncem tohoto týdne.

"Ke kybernetickému bezpečnostnímu incidentu došlo, avšak služeb dotčeného zdravotnického zařízení se to nedotklo," řekla Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová. Podle informací Aktuálně.cz lze útok právě na kosmonoskou nemocnici číst jako varování, jelikož IT systém tohoto zařízení je zastaralý, stejně jako jeho pojistky proti takovým útokům.

Už v pátek byla na místě také policie. Útok neobjasňuje jako v případě velmi vážných incidentů Národní centrála proti organizovanému zločinu, ale kriminalisté z Mladé Boleslavi a z odboru kybernetické kriminality středočeské krajské policie. "Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení, a to pro trestný čin neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací," řekl Aktuálně.cz policejní mluvčí Pavel Truxa.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
Další zprávy