Česko je v podílu nakažených 16. v EU. Polsko i Maďarsko jsou na tom výrazně lépe

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 3. 2020 16:51
Česko se počtem případů nákazy novým typem koronaviru přepočteném na milion obyvatel řadí na 16. místo v Evropské unii. Výrazně lépe je na tom Polsko a Maďarsko, naopak nejhůře dopadlo Lucembursko, Španělsko a Itálie. V počtu testů přepočteném na milion obyvatel je Česko na sedmé příčce ze zemí EU.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

V Česku je nyní 265 případů nákazy novým typem koronaviru přepočtených na milion obyvatel. Nejvíce případů má v tomto pohledu půlmilionové Lucembursko s 3115 případy na milion obyvatel. Následuje téměř padesátimilionové Španělsko se 1713 případy a šedesátimilionová Itálie s 1616 případy na milion obyvatel. Slovensko, Polsko či Maďarsko jsou s přepočtem případů na milion obyvatel s počtem kolem 50 na konci pomyslného žebříčku.

Ze srovnání, který porovnává průběh šíření nákazy v jednotlivých zemích ode dne, kdy počet prokázaných případů nákazy činil v přepočtu na milion obyvatel jeden, je český průběh nejvíce podobný švédskému. Ve skandinávské zemi měli 26. den šíření nákazy 250 nakažených na milion obyvatel, v Česku je to 265. Švédsko je o pět dní napřed a počet nakažených na milion obyvatel tam nyní dosahuje 366. Kupříkladu Španělsko mělo 26. den nákazy 1205 případů na milion obyvatel a Itálie 591.

Přepočet případů koronaviru v zemích EU .
Přepočet případů koronaviru v zemích EU . | Foto: Digitální Česko, NAKIT

V počtu testů přepočítaných na milion obyvatel je Česko s 4062 testovanými na sedmém místě v EU. Tabulku vede Slovinsko s téměř 10 tisíci testy na milion obyvatel, následuje Estonsko, Lotyšsko, Itálie, Německo a Rakousko.

Ve statistice obětí koronaviru v přepočtu na milion obyvatel patří smutné první místo v EU Itálii se 178 úmrtími, na druhé příčce je Španělsko (146). Ostatní země EU se v přepočtu na milion obyvatel nedostaly nad 50 úmrtí. Česko je se dvěma mrtvými na milion obyvatel na 20. místě spolu s Estonskem, Rumunskem, Finskem a Maďarskem.

Česko je ale také na 18. místě z hlediska vyléčených pacientů. S 11 vyléčenými se řadí za Kypr s 15 vyléčenými a před Finsko a Slovinsko s deseti. Nejvíce vyléčených má Španělsko (16 780) a Itálie (13 030). Ve srovnání podle počtu vážných případů je Česko s 52 případy na 13. místě v EU.

V celosvětovém srovnání je Česko na 38. místě v počtu případů přepočtených na milion obyvatel, na 14. místě v počtu testů na milion obyvatel a na 46. místě v počtu obětí na milion obyvatel.

Nový informační web

Informace vyplývají z dat na novém informačním webu, který vytvořil spojený tým programu Digitální Česko a Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT) spolu s dalšími odborníky. Na webu je možné porovnávat země podle deseti ukazatelů.

Data s výjimkou počtu testů jsou aktualizována osmkrát denně v dvouhodinových intervalech. Jsou sloučená z více zdrojů podle jejich kvality. Údaje za Česko vychází ze statistik Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR, světová data například podle údajů Světové zdravotnické organizace.

Web aktualizuje v tuto chvíli manuálně tým Digitální Česko. Strojovou aktualizaci drtivá většina případů neumožňuje, některé země například nepublikují data o testech, jiné publikují data až s týdenním zpožděním, uvedla NAKIT. Agentura NAKIT vznikla na základě rozhodnutí vlády na začátku roku 2016, jejím zřizovatelem je ministerstvo vnitra.

Podle aktuálních dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky je v Česku 2878 prokázaných případů nákazy onemocněním Covid-19, 11 lidí se uzdravilo a 17 zemřelo. Počet provedených laboratorních testů je téměř 43 500.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Německá Křesťanskodemokratická unie (CDU) si za kandidáta na kancléře do zářijových voleb vybrala svého předsedu Armina Lascheta, hlásí agentury.

Další zprávy