Koronavir neporazíme hraničními kontrolami. EU zpočátku zaspala, říká reportérka

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 30. 3. 2020 15:45
Evropa je podle Světové zdravotnické organizace (WHO) současným ohniskem nového koronaviru. V zemích chybí zdravotnický materiál a uzavírají se hranice. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se kvůli krizi způsobené koronavirem obává o soudružnost Evropské unie. Znamená to, že EU selhala? Čtenářům odpovídala v on-line rozhovoru zpravodajka Aktuálně.cz v Bruselu Kateřina Šafaříková.
On-line rozhovor s reportérkou Kateřinou Šafaříkovou
Rozhovor skončil
Přečíst si rozhovor

On-line rozhovor s reportérkou Kateřinou Šafaříkovou

Rozhovor skončil
30. 3. 2020
Ptá se: Peter Scheck

Mohla byste sdělit, kolik reportérů má v Bruselu ČR? Rád bych to věděl i ve srovnání s jinými státy (stačí zhruba).
Děkuji Peter Scheck

Odpovídá: Kateřina Šafaříková

Dobrý den, ČR má čtyři. Je to méně než HU a PL a více než SK.

30. 3. 2020
Ptá se: Dáša Lapčíková

Dobrý den chci se zeptat, v jakých konkrétních oblastech nam v současné době pomohla Evropská unie anebo zda selhala?
Děkuji

Odpovídá: Kateřina Šafaříková

Dobrý den, odpovídala jsem výše, pomáhá docela dost, jen ze začátku to podcenila.

30. 3. 2020
Ptá se: Michal

Dobry den, mel bych na Vas dotaz ohledne rychosti kterou EU postupuje. Proc veskere reakce tak na jaky koliv problem tak pomale a opozdene? /viz uzavreni hranic pri migracni krizi a nebo v situaci s koronavirem/Je to z duvodu rozmanitosti jednotlivych clenu? Nebo pouze z duvodu byrokratickych procesu ktere to prodluzuji. Dekuji.

Odpovídá: Kateřina Šafaříková

Dobrý den, částečně je to skutečně strukturální problém a sice rozmanitost jejích členů a rezistence každé velké byrokracie vůči změně. Souvisí to ale také se zjevne nedostatečně nastaveným rozhodovacím systémem v podobných krizích - kdo dělá co, kdo říká co, co se udělá jako první, a tak dále. Podobnou pandemii EU dosud nezažila, tak je šance výše popsané změnit a lépe se na budoucí nákazu připravit.

30. 3. 2020
Ptá se: Tomáš

Neukazuje se dnes dost zřetelně, že EU je poněkud zbytečná záležitost? Proč by Evropa nemohla do budoucna existovat na principu samostatných národních států jako kdysi, když se v posledních letech ukazuje čím dál více zřetelněji, že EU jako celek není schopná řešit krizové situace. Není asi třeba zdůrazňovat co v mnoha evropských státech zavinila nekontrolovaná promigrační politika a jak nyní probíhá řešení pandemie.

Odpovídá: Kateřina Šafaříková

Dobrý den, zcela určitě mohla, k takové věci by ale musela být mezi státy EU většinová vůle. A ta se zatím přiklání ke zrušení hraničních kontrol na vnitřních hranicích a integraci národních trhů do jednoho evropského.

30. 3. 2020
Ptá se: Vladka

Proc v době teto krize,kdy všichni přichazeji o praci a tím i o veškere přijmy,nevzdáte se aspon z poloviny svých platů.ukázat lidem vaši solidaritu

Odpovídá: Kateřina Šafaříková

Dobrý den, myslíte můj český novinářský plat?

30. 3. 2020
Ptá se: Evropan

Jak vnimaji ostatni clenske staty nenavist nekterych obcanu CR k EU? Berou to jako velky problem?

Odpovídá: Kateřina Šafaříková

Dobrý den, příliš to neřeší, protože ve všech zemích najdete oba dva názory. Řeší, zda na ně Češi byli milí a jestli je někdo při návštěvě Prahy nenatáhl. Vztah k EU zajímá zlomek profesionálů.

30. 3. 2020
Ptá se: Lubis

EU zjevne selhalo - miliardy,ktere stoji byrokrati v Bruselu je mozne pouzit efektivneji. Jake jsou naklady na platy vsech zamestnancu v Bruselu ? Dekuji za odpoved, asi si na to ale sednu

Odpovídá: Kateřina Šafaříková

Dobrý den, sedněte si. Roční administrativní náklady jsou okolo 10 % evropského rozpočtu, jsou v tom i platy europoslanců a překladatelů. Aktuálně cca 15 miliard eur.

30. 3. 2020
Ptá se: Milan

Dobrý den, chci se zeptat. Předsedkyně EK naprosto nezvládla nastup Covid19, na začátku ještě kritizovala opatření jednotlivých států, zvláště uzavírání hranic z důvodu omezení šíření. Dnes, kdy není vidět světlo na konci tunelu v žádném evropském státě, má zase zájem otevřít hranice co nejdříve, aby to nepoškodilo EU. Jednotlivé státy zvláště Německo se začalo chovat "bližší košile jak kabát". Zadržování kamionů s pomocí do Rakouska, Švýcarska atd.
Myslíte si, že taková organizace má význam a budoucnost???,,
problém imigrantů řeší pět let a řešení nikde.
Děkuji za odpověď.
Milan

Odpovídá: Kateřina Šafaříková

Dobrý den, myslím si, že budoucnost má. Pandemie zaskočila naprosto všechny a všichni začali jednat podle vzoru bližší košile než kabát v ochraně svých vlastních obyvatel a zájmů. V momentě, kdy jde o život, je to normální. EU by mohla být lépe připravená do budoucnosti, s tím by ale museli souhlasit národní lídři a dát jí k tomu pravomoci. Aby se tak stalo, můžeme to ovlivnit i my, když to budeme požadovat.

30. 3. 2020
Ptá se: Ilona

Mám jedinou otázku, kde byla, stále je a co dělá EU nyní v koronavirové krizi?

Odpovídá: Kateřina Šafaříková

Dobrý den, dělá toho hodně, už jsem odpovídala výše.

30. 3. 2020
Ptá se: Eduard

Dobrý den,
Rád bych se zeptal jestli se už někde v Bruselu začínají ozyvat hlasy kritizujici to ze se EU a její vedení zabývá nesmysly typu focení s Gretou Thunberg, bojování s klimatem (a tím vytváření obchodních překážek pro svobodný trh, ničení automobilového prumyslu atd) místo aby věnovala energii a zdroje, pro skutečné a prokazatelné problémy jako je migrace, ekonomické problémy jižních států nebo nenadálé krize jako je současná pandemie?

Odpovídá: Kateřina Šafaříková

Dobrý den, ano, tahle debata probíhá a probíhá už dlouho a nemá zatím jednoznačného vítěze, takže sledujte evropskou politiku dál!

30. 3. 2020
Ptá se: Hujer

Dobry den,
Vážená paní reportérko, je dle vašeho názoru vyhlášení 27.5. Evropským dnem optimismu dostatečným řešením v současné koronavirové situaci? A nebo myslíte, že můžeme od EU čeket neco víc?

Odpovídá: Kateřina Šafaříková

Dobrý den, s tímto nápadem přišla hrst europoslanců, hlavně polských a chorvatských, na začátku března. Není to žádná "iniciativa EU". Rozhodně čekejme víc, od toho si EU platíme, a taky více dělá, viz moje předchozí odpovědi.

30. 3. 2020
Ptá se: Richard Kováč

Dobrý den, mám dotaz zda europoslanci uvažují zda si výrazně sníží platy. Za druhé zda opustí plán elektromobily.

Odpovídá: Kateřina Šafaříková

Dobrý den, myslím, že v obou případě zní odpověď "ne."

30. 3. 2020
Ptá se: Emma G

Relevantní dotaz: Dobrý den, z jakých programů se financují kroky EU při postupu proti koronaviru a jak velký je tento rozpočet? Děkuji

Odpovídá: Kateřina Šafaříková

Dobrý den, těch obálek je několik. Něco jde ze strukturálních fondů, něco z kohezních, část peněz z Fondu solidarity atd. V zásadě jde o neutracené peníze z evropského rozpočtu a prostředky na krizové situace. V souhrnu jde zatím o desítky miliard eur.

30. 3. 2020
Ptá se: Datsch

Současná koronavirová krize a ta předchozí, vlastně stále rtrvající krize migrační ukazuje naprostou neschopnost EU. Neměla by se už konečně ta Evropa přestat zajímat od multikulturalizmus, džendr a všechen ten rádoby problém a neměla by se vtráti k Evropskému společenství a v dobách klidu klidně k schnengenu?

Odpovídá: Kateřina Šafaříková

Dobrý den, uprchlíci by do prostoru EU utíkali, i kdybychom byli ve fázi EHS a před Schengenem. Otázka tedy nezní, jestli to vůbec řešit, ale jak to řešit nejlépe, protože realita k nám prostě přijde a je jedno, jestli se jmenuje uprchlíci nebo koronavirus. Z neschopnosti bych EU nevinila. Chybuje úměrně tomu, jak chybují její tvůrci, národní politici.

30. 3. 2020
Ptá se: LosAbsurdos

Dobrý den, tiskem proběhla zpráva,že Leyenová společně s evropskou komisi silně prosazují znovuotevření hranic,neboť to prý šíření koronaviru stejně nezabránilo a navíc tento krok " narušuje soudržnost Evropy ".Sáhne EK v této době opět ke svým oblíbeným sankcím proti jednotlivým státům,které budou nadále chránit své občany a této šílenosti se odmítnout podřídit?

Odpovídá: Kateřina Šafaříková

Dobrý den, k žádným sankcním sáhnout nemůže, protože tu není co trestat. Žádný společný závazný postup v případě hranice neplatí.

30. 3. 2020
Ptá se: Bacil

Dobrý den, proč tomu tak je?! Kde jsou ty krásná a ušlechtilá slovíčka o solidaritě, lidskosti, občanech a jiných... Kdo bude osobně a ne politicky zodpovědný za úmrtí lidí. Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Kateřina Šafaříková

Za zdraví obyvatel odpovídají národní vlády. Evropská solidarita dostala nyní na frak, dost za to ale můžou ony samy, národní vlády. Viz například česká neochota poslat několik českých vojenských lékař do Itálie, ačkoli nás o to prosili.

30. 3. 2020
Ptá se: zd.no

Posílila se EU,nebo oslabila, odchodem-Brexidem VB?
dekuji.

Odpovídá: Kateřina Šafaříková

Dobrý den, oslabila. Zkratila geopolitickou váhu odchodem jaderné mocnosti, bývalého impéria s celostní armádou a se stálým křeslem v RB OSN. A se skvělou angličtinou:)

30. 3. 2020
Ptá se: Lukáš K.

Dobrý den,
nechystám se subjektivně soudit smysluplnost nebo zbytečnost uzavření vnitřních hranic EU, ke kterému přistoupilo několik zemí unie. Zajímá mne, jaká jsou Vaše očekávání na to, že se Ursula von der Leyen vůči zástupcům členských zemí prosadí a vnitřní hranice Evropy se opět (v řádu několika týdnů?) otevřou. Nelze očekávat, že jako jeden z argumentů použije i zvýšený tlak ze strany leteckých společností, jejichž "dotování" resp. finanční podpora by po dobu několika měsíců stálo miliardy EUR? Předem děkuji za odpověď.

Odpovídá: Kateřina Šafaříková

Dobrý den, použije bezesporu všechny argumenty po ruce a tlačí na národní lídry už teď. Rozhodnout o tom ale mohou jen oni sami. Předpokládám nicméně, že se to v řádnu týdnů otevře, pokud nedojde k nekontrolovatelnému rozpoku pandemie v centru - v Německu a ve Francii. Stojí to všechny moc a efekt zavřených hranic je diskutabilní.

30. 3. 2020
Ptá se: Miroslav Kužel

Dobrý den,můžete ,mne vysvětlit jak pracuje EP již několik týdnů bez europoslanců a za stejné peníze? Vidím,že ze 700ti poslanců je přítomna tak maximálně pár desítek.Děkuji Kužel

Odpovídá: Kateřina Šafaříková

Dobrý den, oni ani nemohou být fyzicky přítomní, řada z nich musí být v karanténě, jiní se do Bruselu nebo do Štrasburku nedostanou, když nelítají letadla. Pracují z domova, na dálku. Debaty se vedou ve videokonferencích, hlasuje se po emailu. Pracuje se, jak to jde. Minulý čtvrtek například europoslanci odhlasovali uvolnění speciální pomoci na boj s koronavirem, většina to přitom udělala od počítačů u sebe doma.

30. 3. 2020
Ptá se: V.Okleštěk

Jednoznačně a dlouhodobě podporuji EU. To neznamená, že neni co zlepšovat. Současná krize ale ukázala, že si nová předsedkyně asi vzala příliš velké sousto. Myslím, že na tuto funkci v krizi nestačí. Tím poškozuje celý evropský projekt. Evropě obecně chybí generace silných státníků. Kdybyste o funkci předsedy EK rozhodovala vy, které osobnosti byste zvažovala?

Odpovídá: Kateřina Šafaříková

Dobrý den, to je zajímavý dotaz. Ad UvdL - nechytla ten komunikační moment, s tím s vámi souhlasím. Je to zajímavé, protože v případě dramatu na turecko-řecké hranici prokázala dostatek empatie. Za sebe - Mario Draghi nebo Frans Timmermans. Silou svojí autority a zkušeností s krizovým řízením by na to jistě měli.

30. 3. 2020
Ptá se: Ladislav

Máme EU vůbec na něco? V době, kdy měli její úředníci řídit opatření proti rozšiřování Corona viru, tak mlčeli. Slyěwl jsem jen o udavači Pospíšilovi. Teď aď jde EU se svými radami... někam. Je prostě zbytečná.

Odpovídá: Kateřina Šafaříková

Dobrý den, nemyslím si to. Jednak zdraví obyvatel mají na starosti jednotlivé národní státy, jak vysvětluju výše, takže na tohle téma bych EU netepala. A pak, EU je prostor, ve kterém organizujeme svůj život - svoji ekonomiku, bezpečnost, cestování, studia, rodiny. Tohle všechno zahodit kvůli jednomu viru z Číny?

30. 3. 2020
Ptá se: Jan

...kdy konečně nastane toužebně očekávaný czcexit?

Odpovídá: Kateřina Šafaříková

Dobrý den, nevím o tom, že by byl toužebně očekávaný. Vztah Čechů k EU se v posledních letech posiluje.

30. 3. 2020
Ptá se: fler

Dobrý den - ani se tak nechci zeptat, jako zde dát obligátní školní známkování, jako se dává vládám - jakou známku od 1 - 5 dáte mimoňům z EU? Já odpovídám - je to za 5 a bez výčitek. A to je ohledně EU a jejich vizionářských šéfů vše.

Odpovídá: Kateřina Šafaříková

Dobrý den, psala jsem výše, za zdraví obyvatel zodpovídají národní vlády, nikoli EU coby instituce, takže známkujte případně je!

30. 3. 2020
Ptá se: Ivan

Dobrý den, souhlasím s předsedkyní EK v tom, že neprodyšné uzavření hranic členských států za současné situace nic neřeší. Jakým způsobem hodlá EK prosadit zmírnění režimu na hranicích? Děkuji.

Odpovídá: Kateřina Šafaříková

Dobrý den, UvdL v tomto smyslu komunikuje s lídry EU a snaží se je přimět, aby režim na hranicích nechali co možná nejplynulejší. Nařídit jim ale nic nemůže, nemá na to pravomoce. Může vydat jen nějaké společné pokyny, například, aby státy zřídily na hranicích samostatný pruh jen pro kamiony a dodavatele zboží. Tohle dělá.

30. 3. 2020
Ptá se: Karel

Dobrý den, proč EU a její nikým nevolené vedení (Komise) pořád řeší nesmysly typu výkonu vysavačů, žárovek, výbavy aut, jakýchsi evropských hodnot, ale jakmile je nějaký velký problém typu migrace nebo koronavirus, tak je naprosto bezradná a nechává i tyto velké "celoevropské" problémy na jednotlivých členských státech?

Odpovídá: Kateřina Šafaříková

Dobrý den, EU je především vnitřní trh, byznys, a společná pravidla na příkon vysavačů nebo svítivost žárovek si často vyžádá byznys, aby neřešil národní bariéry uvnitř EU. V řadě velkých strategických otázek si jednotlivé státy ponechávají klíčové slovo, protože nechtějí pravomoce přenést na nikoho dalšího. To je případ ostrahy hranic, to je případ veřejného zdraví. Dotkl jste se nejpodstatnější otázky od počátku zrodu EU - co má dělat a co už nemá dělat. Odpověď na to zatím není, protože se neshodnou klíčoví hráči, národní lídři.

30. 3. 2020
Ptá se: Radek

dobrý den, kde se nejlépe dozvím, co Češi dělají v této situaci pro Evropu a Evropa pro ně? Tiskovky Komise moc čtivé nejsou. Díky za Vaši práci! Nenechte se otrávit

Odpovídá: Kateřina Šafaříková

Dobrý den, skvělou práci odvádí specializovaný evropský server Euractiv, má k tomu samostatnou rubriku, tady: https://euractiv.cz/tag/koronavirus/
A samozřejmě doporučuju Aktuálně.cz, Respekt a HN!:)

30. 3. 2020
Ptá se: Wandemberg

Co udělala Evropská unie konkrétně pro členské země kromě posílání peněz které z nich beztak vyždímala?? Tato instituce se ukazuje jako naprosto zbytečná.Je třeba se urychleně vrátit do podoby hospodářské unie EHS.

Odpovídá: Kateřina Šafaříková

Dobrý den, byla bych opatrná s termínem "vyždímala." Rozpočet EU je jednak jen 1 % hrubého národního důchodu EU27 a pak, země jako ČR, které jsou šestnáctým rokem čistými příjemci peněz, nic "neždímou." EU toho dělá dost, viz například repatriace občanů EU zpět do jejich zemí.

30. 3. 2020
Ptá se: Emil

Dobry den,
mohu vědět, proč se teď do vedení EU nevyprofilovala nějaký KRIZOVÝ štáb, klidně v čele s Uršulou, který by jel 24/7. Aktuální lážo plážo, kdy se vedení EU sejde jedou za týden, reagují na vše asi tak s dvoutýdenním zpožením, Vám přijde dostatečné?

Odpovídá: Kateřina Šafaříková

Dobrý den, tento stav už neplatí. Od 13. března se koronavirový tým pod vedením Ursuly von der Leyen schází denně včetně sobot a nedělí. Mimojiné i díky tomuto nasazení se podařilo UvdL relativně brzy, po dvou dnech, odblokovat zásilku roušek pro Itálii zadržovanou v Německu. EK zpočátku skutečně zaspala, ale teď je situace jiná (píšu výše).

30. 3. 2020
Ptá se: Daniel

Nemyslíte, že Česko dojilo celkem dost EU a dojí ji dodnes? Pokud má Česká vláda dodržovat nějaké evropské předpisy které se jí nelíbí, tak si najde vždy dost výmluv k tomu, aby je dodržovat nemusela, ale naopak, často zavádí věci které svede na EU, že to tak musí být, i když to není vůbec pravda...
Česko je stále ještě větším příjemcem dotací nežli plátcem příspěvků do EU.
Prostě ve zkratce: Česko si egoisticky dělá co chce a na Evropu kašle, leze raději do zadku Číňanům, myslíte, že má opravdu tato zem právo požadovat od EU ještě víc pomoci?

Odpovídá: Kateřina Šafaříková

Dobrý den, ČR má právo žádat pomoc jakožto členský stát, pokud se nějaká pomoc rozděluje a ČR dosáhne na daná kritéria. Jestli je to i správné, férové, to je věc jiná.

30. 3. 2020
Ptá se: Tom Janyt

Dobrý den. Tahle krize nám jasně ukázala, jak je EU neschopný moloch a je potřeba se podle toho zařídit, tzn. vystoupit, nechat zavřené hranice. Souhlasíte? :)

Odpovídá: Kateřina Šafaříková

Dobrý den, nesouhlasím:)
1. Kvůli jednomu premiérovi taky nevoláte po konci zastupitelské demokracie a návratu totality. 2. Virus neporazíme kontrolami na hranicích, ale změnou chování mezi sebou.

30. 3. 2020
Ptá se: Helmut

Dobry den,
existuje nejaky pruzkum mineni obyvatel clenskych statu EU, kde se zjistuje jejich postoj k EU, opatrenim EU atd v soucasne dobe? Pokud ano, jake jsou vystupy takoveho pruzkumu?

Odpovídá: Kateřina Šafaříková

Dobrý den, nic plošného jsem zatím neviděla a pochybuji, že něco takového bude, protože v každé zemi k tomu přistupují trochu jinak. Zřejmě najdete jednotlivé národní průzkumy. Já jsem viděla belgické, italské, francouzské a vychází z nich toto: chápou omezení, ale chtějí návrat do normálu co nejdříve.

30. 3. 2020
Ptá se: Bedřich

Nemůžou europoslanci za svůj plat lépe vysvětlovat co nám přinesla evropská unie,kolik jsme dostali dotací,aby konečně komunističtí pohrobci přestali prudit a neměli za boha komunistické zrůdy,Stalina,Gotwalda,Grebeníčka,KGB Putina,komunistickou čínu,která k po celém světě roznesla koronavirus a přitom se ji všichni komunističtí pohrobci s hradní klikou klaní

Odpovídá: Kateřina Šafaříková

Dobrý den, myslím si, že by to europoslanci měli dělat, všichni. A ne kvůi svému platu, ale proto, že je to součástí jejich práce. Když to nedělají, je na místě otázka, proč chtěli být evropskými poslanci.

30. 3. 2020
Ptá se: Karel2

Dobrý den, chci se zeptat jestli funguje nějaký společný projekt letecké repatriace obyvatel Evropy organizovaný evropskou unií, děkuji.

Odpovídá: Kateřina Šafaříková

Dobrý den a děkuji za tenhle dotaz. Tahle pomoc je totiž mimořádně důležitá a zdá se, že se EU snaží. Pokud máte Facebook, píše o téhle zkušenosti český vv v Kuvajtu Martin Dvořák (který říká, že bez síly EU by se Češi nedostali z Kuvajtu domů). Jsou výjimky, například uvízlí Češi v Peru, které se všechny zatím nedaří dostat zpět. Ale ve zkratce: zrovna letecký most pro občany EU existuje a zdá se, že se tu všichni snaží.

30. 3. 2020
Ptá se: David

Dobrý den, bohužel v ČR stále přetrvává rozdělování na my (ČR) a oni (EU) a toto rozdělování podporují i politici, pro které je vždy jednoduší svalovat své neúspěchy na vnějšího nepřítele. Uzavření vnitřních hranic je samozřejmě velmi špatným krokem, které navíc i podle epidemiologů nemá na šíření onemocnění zásadní vliv. V USA je 51 států a také mezi sebou neuzavírají hranice. Existuje na úrovni Evropské komise plán, jak tento stav co nejdříve ukončit? Děkuji.

Odpovídá: Kateřina Šafaříková

Dobrý den, hranice jsou sdílená kompetence, takže tady bude existovat společný plán jen do té míry, pokud se na něm shodnou lídři EU27. Evropská komise by ráda otevřela hranice co nejdříve, ale jasný společný plán zatím není, protože zemí - vč. ČR - chce nechat kontroly ještě nějakou dobu.

30. 3. 2020
Ptá se: QMD

DOBRÝ DEN
DLE MÉHO EU SELHALA NA PLNÉ ČÁŘE.
Paní URSULA JE K SMÍCH U, není to osoba na správném místě , nakonec ani v Německu nebyla a to co předvádí a jak zaspali ŠKODA MLUVIT?
Souhlasíte se mnou?.

Odpovídá: Kateřina Šafaříková

Dobrý den, nesouhlasím. Myslím, že ze začátku skutečně EK i UvdL zaspaly, ale teď už se věci rozhýbaly (jak jsem psala výše). Netroufám si nikoho hodnotit ad personum, všichni děláme chyby.

30. 3. 2020
Ptá se: Jan

Dobrý den, v rámci české tradice opět slyšíme, jak vše děláme nejlépe zatímco ostatní selhali. Kriticky se pak hodnotí i kroky Evropské komise. Co vlastně mohla Evropská komise udělat sama jinak, když ochrana zdraví patří do kompetence jednotlivých zemí? Děkuji.

Odpovídá: Kateřina Šafaříková

Dobrý den, mohla dělat řadu věcí dříve a rychleji. Zpočátku zaspala (už jsem na to odpovídala výše). Nicméně sám zmiňujete to podstatné: většinu kompetencí tu drží národní státy. Nouzový stav, dostatek roušek, vyslání doktorů na pomoc sousední zemi - to "Brusel" nemůže. To může jen "Praha".

30. 3. 2020
Ptá se: Sokolik

Dobre odpoledne. Dovedete sinpredstavit, jak by jednal prezident Juncker na soucasnou krizi? Dekuji.

Odpovídá: Kateřina Šafaříková

Dobrý den, to je zajímavý dotaz! Proč vás napadl JCJ? On byl v politice čtyřicet let a zažil nejvíc krizí v porovnání s ostatnímí vrcholnými politiky. Podle toho, co o něm říkali / říkají ostatní, by zřejmě reagoval dobře. Když se Francie hádala s Německem o Pakt stability v eurozóně, ten, kdo zachránil euro, byl JCJ (v roli lucemburského premiéra). Navrhl správný kompromis.

30. 3. 2020
Ptá se: Jan B

Myslím, že Unie jako taková stojí jako statista vzadu. Proto se státy zařídily podle sebe a proto jsou "nejednotné". Otázka je, ale zda by jednotné měly být. Teď si každý musí pomoc sám, protože virus je všude. Méně nebo více, ale všude. Tím neobhajuji naši vládu, protože tam makají dva lidé - ministr zdravotnictví a ministr vnitra. Premiér pouze blábolí a honí vlastní PR. Takže jeho prohlášení nejen směrem k EU mají podobný význam. Ale k otázce - souhlasíte se mnou, že Unie jako taková zaspala a hraje roli "křoví"?

Odpovídá: Kateřina Šafaříková

Dobrý den, začátek rozhodně zaspala, ať už EU coby instituce nebo její klíčoví hráči v národních státech. Teď se to zlepšilo a křoví nedělá, viz například koordinace návratu občanů EU, kteří uvízli v zahraničí. Přimět cizí vládu, aby její letadlo při cestě do Evropy s sebou přibralo desítky Evropanů, kteří uvízli někde v Asii nebo Latinské Americe, není jednoduché a přitom se to daří. "Křoví" je i efekt, že EU se málo chlubí a nedokáže se pochlubit v češtině.

30. 3. 2020
Ptá se: Ondřej Fukal

Dobrý den,paní Šafaříková,co říkáte tomuto twítu ministerského předsedy Babiše? -> "Chci upozornit, že na boj s COVID-19 nedává EU ani o korunu víc, než na kolik měly státy nárok už před pandemií. Schválených 30 miliard Kč, kvůli kterým média oslavují evropské instituce, nejsou peníze navíc. Jsou dávno naše.“

Odpovídá: Kateřina Šafaříková

Dobrý den, to je jednoduché - premiér nemá pravdu. Už se proti tomu ozvaly i evropské instituce. Peníze jsme měly účetně slíbené, ale neměli jsme na ně projekty ani spolufinancování, takže bychom o ně na 99 % přišli. Takto jsme se dostali na dřevo, resp. vláda na účet.

30. 3. 2020
Ptá se: Kryštof

Dobrý den, mnoho lidí nechce pochopit, že důvodem proč Evropská komise nekonala je ten, že na ní státy nepřenesly pravomoci týkající se zajišťování zdraví obyvatel. Myslíte, že po této zkušeností vznikne plán tyto pravomoci v budoucnu na úroveň EK přenést? Děkuji.

Odpovídá: Kateřina Šafaříková

Dobrý den, to je velmi pádná otázka a myslím, že tu následující měsíce a roky zůstane. Zda takový plán vznikne, si nejsem jistá. V situacích, kdy jde o život, lidé tíhnou k tomu věřit svému národnímu státu a lídři se tím méně budou chtít vzdát svého konečného slova. Předpokládala bych, že se zrodí nějaký typicky evropský kočkopes - že v úsilí racionalizovat vlastní kroky, abychom byli lépe připravení na budoucí pandemie, zůstaneme na půl cesty.

30. 3. 2020
Ptá se: Vaclav L.

Dobrý den, zdá se, že současná situace přiživuje propagandu namířenou proti EU a proti Evropě jako celku, ať už se jedná o autoritářské/diktátorské režimy, tak o různé pseudovlastence typu okamurovců. Jaký je váš názor na sebeprezentaci EU a její komunikaci směrem k veřejnosti. Není v tomto směru příliš pasivní ? Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Kateřina Šafaříková

Dobrý den, je pasivní. Šéfka komise Ursula von der Leyen začala s komunikací pozdě, lídr EP je schovaný, národní lídři říkají každý něco jiného. Na tak velkou a rychlou epidemii EU nebyla připravená, ostatně stejně jako nikdo nebyl (snad s výjimkou Tchajwanu). Nevím ale, jestli by lepší komunikaci kritici Eu přivítali. Možná by pak řekli, že EU jede za "naše peníze" svojí propagandu.

30. 3. 2020
Ptá se: Milan KM

Je v pořádku prodej potravin bez označení výrobce!
Přinejlepším se dovíte,,vyrobeno v EU".
Tak na tohle EU není potřeba.
Co se týče koronaviru,uplně neschopná.
Přišla s nějakým rozumným řešením?

Odpovídá: Kateřina Šafaříková

Dobrý den, s řadou. Uvolnila peníze na nákup ochranných prostředků, prosadila zákaz národních embarg na prodej roušek a respirátor do jiných zemí unie, svoji silnou prosadila a koordinuje letecký most, tj. dopravu občanů EU z různých částí světa zpět domů. Těhle lidí je hodně. Pomohla takto řadě Čechů, můžete se o tom dočíst například ze svědectví českého ZÚ v Kuvajtu.

 

Právě se děje

Další zprávy