Obrazem: Apokalypsa, utíkali jsme po střeše, popisují lidé povodeň na Olomoucku

Obrazem: Apokalypsa, utíkali jsme po střeše, popisují lidé povodeň na Olomoucku
Noční přívalové deště způsobily bleskové povodně na Olomoucku.
Mezi nejvíce postižené obce patří Šumvald a jeho místní část Břevenec, Uničov a jeho místní část Dolní Sukolom, Oskava a Dlouhá Loučka, kde voda na mnohých místech dosahovala přes metr vysoko.
V těchto obcích hasiči evakuovali asi 30 lidí a zachránili dalších 30 obyvatel.
Přívalové deště zatopily nejen desítky rodinných domů a dalších staveb, ale také poškodily místní energetickou a dopravní infrastrukturu.
Foto: ČTK
ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 8. 6. 2020 12:48
Auta na střechách v korytě řeky, voda tekoucí skrze domy, utržené silnice - to je pondělní obrázek Břevence na Olomoucku, kterým se v noci prohnala lokální povodeň. Místní část Šumvaldu se stane zřejmě jejím smutným symbolem, pochází odtud i dosud jediná oběť záplav. O techniku přišli i zdejší dobrovolní hasiči.

Lidé následky přirovnávají k apokalypse. Zatímco někteří se hned ráno chopili lopat, vyhazují bláto, čerpají vodu nebo se snaží vyprostit uvízlé vozy, jiní bezradně sedí na zápraží. "Byla to neskutečná průtrž, neskutečné množství vody. Utekl jsem přes střechu k sousedům. Tohle se tady nikdy nestalo. Nejhorší je ta beznaděj," řekl jednačtyřicetiletý Břetislav z Břevence.

Blesková povodeň mu doslova uvěznila dům, z koryta ucpaného naplaveninami se i dopoledne voda valila po cestě a nesla s sebou vše včetně klád, které mu narážely do domu. "Voda dnes ráno už ustoupila, ale několik baráků je pod vodou jen kvůli zatarasenému potoku. Nejhůř jsem na tom já a další tři domy, čekáme na bagr. Auta jsme nezachránili, všechny tři jsou pryč. Mám je na dvoře, nasáčkované do sebe," posteskl si muž.

Zkáza přišla v neděli kolem 20:30. Lidé to popisují jako obrovský příval deště, který zvedl toky a smetl, co se dalo, včetně klád z lesa.

"Jsem u dobrovolných hasičů a už jsem měl o půl deváté problém dojít do hasičské garáže. Otevřeli jsme vrata, voda vytopila hasičárnu, zavřeli jsme rychle vrata, klády nám prorazily garáž. Veškerá technika jak tady v Břevenci, tak v Šumvaldě, je utopená. Bylo tam až tři čtvrtě metru vody. Sami jsme nedokázali s technikou vyjet. Dvě hodiny jsme zůstali uvěznění v hasičárně," řekl starosta Šumvaldu.

Voda se dotkla podle starosty všech, kteří bydlí podél toku, do domu se dostala až 30 procentům obyvatel Břevence i Šumvaldu. "Za obecní majetek odhaduji škodu na čtvrt miliardy, i se škodou na majetku občanů to bude 300 až 500 milionů korun," doplnil starosta.

"Přišla vlna a najednou létaly popelnice. Voda se nám naštěstí do domu nedostala, ale nemůžeme se dostat ven," volala starší žena ze zahrady rodinného domu v Šumvaldu, který od cesty dělila až půlmetrová bariéra bláta. Lidem se voda prohnala zahradami, vyplavovala domy. "Přišel velký příval, katastrofa. Já mám barák na kopci, ale tady kamarádům to vyplavilo vše, v domě mají dvacet centimetrů vody," podotkl muž v Šumvaldu.

Zkázu v obci završily i klády z lesů, které zatarasily na mnoha místech koryto řeky a opřely se i do domů. Podle informací zdejších obyvatel byly i příčinou smrti zdejší obyvatelky. Policie dnes potvrdila, že jde o osmačtyřicetiletou ženu. Podle informací ČTK pocházela právě z Břevence.

Cesta z práce se proměnila v boj o život

V boj o život se proměnila Vlastimilu Pjajkovi jeho noční cesta přes Šumvald. "Bylo to stresující a strašně rychlé. Jeli jsme s kolegou přes Šumvald směrem na Břevenec, vraceli jsme se z práce. Byla průtrž. Na silnici bylo nejdřív pět centimetrů vody, ale ta stoupala a stoupala. Za zatáčkou už proti nám jezdily klády a popelnice a voda se nám dostávala až přes okno," popsal Vlastimil Pjajk svůj nečekaný zážitek z jinak běžné cesty domů do Horního Města.

Mužům v té chvíli naštěstí rychle blýsklo hlavou, že se musí rychle dostat z vozu. "Zastavili jsme na kraji, vjeli na chodník a rychle vyskočili na plot. Už by nás to strhlo. Za chvíli jsme jen sledovali, jak nám auto odnesl proud. Vůz skončil 200 až 300 metrů tady za zatáčkou," doplnil muž.

S kolegou už poté jen nevěřícně sledovali, co dokáže přívalová vlna, která se Šumvaldem v té chvíli prohnala. Vůz mu dnes dopoledne z koryta řeky vytáhla technika. "Nevím, jestli ho zachráním. Je to stará Dacia," mávl rukou muž. Celou situaci už dnes ráno bral s nadhledem. Zážitek mu navíc zůstane napořád, z auta vyskočil i s mobilem a stihl si vše natočit.

Jen o o kousek dál zůstalo v korytě Oskavy i další auto. Ničivou sílu proudu pocítila i řada dalších obyvatel v Šumvaldu i v místní části Břevenec, kterým proud strhl vozy zaparkované na ulicích nebo je zatarasilo bahno v průjezdu domů. Například v Břevenci se jeden z vozů zabořil do nánosů v korytě až do tří čtvrtin, trčely z něj jen kufr a zadní kola. Auto se snažili vytáhnout hasiči, ale z nánosů vyprostili nakonec jen polovinu.

Video: Blesková povodeň zaplavila ulice Uničova

Blesková povodeň zaplavila ulice Uničova a louky kolem obce Dešná. | Video: Facebook: Šumperský REJ, Facebook: Pavel Sebesta, Facebook: Radka Růžičková
 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Vytlačili jsme americký torpédoborec z ruských vod, hlásí Moskva

Ruská vojenská loď vytlačila americký torpédoborec z ruských teritoriálních vod v Japonském moři na Dálném východě, uvedlo v úterý ruské ministerstvo obrany. Torpédoborec USS John S. McCain třídy Arleigh Burke podle Moskvy pronikl dva kilometry za hranici mezinárodních vod do zálivu Petra Velkého, u kterého se nachází i město Vladivostok, kde je velitelství ruského Tichooceánského loďstva.

Americký torpédoborec se podle vyjádření ministerstva, ze kterého citovala agentura Interfax, několik dní plavil v Japonském moři. Ráno narušil ruské teritoriální vody, přestože jej ruský torpédoborec Admirál Vinogradov, označovaný Rusy za velkou protiponorkovou loď, varoval před nepřípustností takového počínání i před možností taranu, tedy úmyslného nárazu ruské lodi do amerického plavidla.

"Po výstraze a změně kurzu Admirála Vinogradova americký torpédoborec okamžitě vplul do neutrálních vod. Opakované pokusy znovu vplout do ruských vod nepodnikl," konstatovalo ministerstvo.

Americké námořnictvo reagovalo prohlášením, že torpédoborec John S. McCain "uplatnil právo na plavbu" v dané oblasti, na kterou Rusko vznáší "přehnané nároky". Námořnictvo nezveřejnilo podrobnosti o incidentu. Uvedlo nicméně, že americká loď se plavila v oblasti, kterou USA za ruské teritoriální vody neuznávají. Oblast je sporná od roku 1984, kdy ji za součást svých vod označil Sovětský svaz. Rusko na nároku trvá.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Slavia si v Lize mistryň zahraje s Fiorentinou, Spartu vyzve Glasgow

Fotbalistky Sparty se v 1. kole Ligy mistryň utkají s Glasgow City, další pražský celek Slavii čeká italská Fiorentina. Rozhodl o tom dnešní los ve švýcarském Nyonu. První zápasy se odehrají 8. a 9. prosince, odvety o týden později.

Sparťanky jsou v Lize mistryň pojedenácté z 12 sezon. V posledních dvou ročnících ale pokaždé vypadly v úvodním kole. "Glasgow se pro nás může jevit jako nejschůdnější los, ale minulý rok byly ve čtvrtfinále. Takže určitě kvalitu mají. Věřím, že se dobře připravíme a přes Glasgow postoupíme," citoval klubový Twitter záložnici Kateřinu Bužkovou.

Slávistky se v soutěži představí posedmé za sebou. V 1. kole vypadly pouze v ročníku 2014/15 s Barcelonou. V minulé sezoně nestačily v osmifinále na Arsenal. Zatímco sparťanky začnou doma, slávistky odehrají první zápas v Itálii.

Hráčky Lyonu, které ovládly Ligu mistryň pětkrát za sebou a celkově sedmkrát v historii, což je v obou případech rekord, čeká Juventus Turín s českou útočnicí Andreou Staškovou.

V aktuální sezoně bude hrát 32 týmů naposledy vyřazovacím způsobem. Od příštího ročníku se formát soutěže změní, 16 mužstev bude hrát ve čtyřech čtyřčlenných skupinách.

Další zprávy