Věděla, co dělá, říkají znalci o ženě, která pod vlivem drog zavraždila svou dceru

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 8. 2020 12:54
Třiadvacetiletá žena, která podle obžaloby loni v srpnu pod vlivem pervitinu brutálně zavraždila svou tříletou dceru, si byla podle znalců vědoma svého jednání. Droga dezorganizovala její myšlení a chování, vzápětí po činu však byla schopna reálné reflexe, uvedl u soudu znalec. Otázka její příčetnosti byla zásadní pro to, aby se případ dostal před soud.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Žena byla na pervitinu závislá od 16 let, drogu přestala brát během těhotenství, půl roku před vraždou jej začala užívat znovu, a to dvakrát týdně nitrožilně. Pod vlivem drogy byla i v době vraždy, účinek pervitinu se projevil i jejím chaotickým jednáním po vraždě, kdy běhala polonahá po domech a křičela. Podle svědků řekla pro znalce klíčovou větu, že "udělala pí*ovinu".

"Uvědomuje si, že udělala něco zavrženíhodného, nejde o jednání osoby, která by v dané chvíli trpěla akutní poruchou. Osoba reálně trpící psychózou to nedokáže takto přiléhavě interpretovat. Byla schopna vymezit, že její jednání je nežádoucí," uvedl znalec Tomáš Novák.

Znalec: Drogu užila vědomě, dobrovolně, záměrně 

Další chování obžalované, kdy křičela a demolovala sanitku, byla podle něj její reakcí na vývoj situace. Podle něj měla žena psychotické problémy pouze první den hospitalizace v psychiatrické léčebně.

"Drogu užila vědomě, dobrovolně, záměrně a cíleně se znalostí účinku látky na svůj organismus. Narušení rozpoznávacích a ovládacích schopností vzniklo pravděpodobně krátce před spácháním trestného činu a kulminovalo až po jeho spáchání a v relativně krátkém čase odeznělo," dodal znalec.

Podle něj ale nešlo o takovou závažnost její dezorganizace, aby byla fatálním způsobem odpojena od reality a nebyla schopna reflektovat své jednání a interpretovat jej jako nežádoucí.

Klinický psycholog označil obžalovanou s IQ 87 za manipulativní a lživou a kvůli masivním nedostatkům v sociální přizpůsobivosti je z jeho pohledu resocializace beznadějná. Obhájce jej však označil za podjatého a žádá nový revizní posudek.

Nic nenasvědčovalo tomu, že by jí mohla ublížit, tvrdí narkoman

U soudu ve středu vypovídal také muž, který s obžalovanou strávil osudnou noc. Narkoman, kterého přivedla eskorta z vězení, uvedl, že si večer dali společně pervitin. Z bytu odešel prý po hádce ráno, kdy už byla dívenka vzhůru. "Nic nenasvědčovalo tomu, že by jí mohla ublížit," uvedl. Po hodině mu prý začaly chodit zprávy, kde je malá.

Popřel však, že šlo o jeho drogy. Proč se ho poté známí ptali, co jí to dal "za sračku", že skončila v Kroměříži, však nedokázal vysvětlit. "Byl to jeho pervitin, lže. Byla jsem z toho zmatená, prosila jsem, aby mi pomohl se z toho stavu dostat. Jen se na mě díval. Kdyby mi tu dávku nedal, mám tu malou stále v náručí," vypověděla ve středu obžalovaná.

Tragédie se stala loni 14. srpna v jednom z přerovských bytů. Podle obžaloby dítěti nejprve zasadila desítky ran pěstí, poté dívenku rdousila rukama a škrtila kabelem. Nakonec ji ubodala nůžkami a tělíčko schovala do pračky. Podle znalkyně bylo dítě vystaveno enormnímu násilí, které za 45 let praxe nezažila. Ženě hrozí až výjimečný trest.

Video: Na Žižkově rádi kokain, na Palmovce pervitin. S ním jsme na špici, říká Očenášková

Praha je ve srovnání s evropskými městy na předních příčkách ve spotřebě pervitinu a marihuany, s kokainem jsme v průměru, popisuje Věra Očenášková. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Agentura Fitch potvrdila rating Česka. Očekává, že se země s ekonomickými dopady vypořádá

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings opět potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Česka na stupni AA-. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že agentura se hodnocení v dohledné době nechystá změnit.

Stabilní výhled podle agentury odráží očekávání, že se v Česu podaří díky přiměřené politické reakci absorbovat šok, který pandemie covidu-19 znamená pro domácí a zahraniční poptávku a že se česká ekonomika díky postupnému rušení protikoronavirových omezení a vakcinaci stabilizuje. Fitch odhaduje, že se na stavu hospodářství pozitivně projeví investice z fondů Evropské unie a vyzdvihuje silný český trh práce.

Podle české ministryně financí Aleny Schillerové není překvapením, že si ČR svou "skvělou pozici" v očích mezinárodních a nezávislých autorit bezpečně udržuje, míra veřejného zadlužení totiž zemi podle ní řadí mezi "nejdisciplinovanější ekonomiky" v EU.

Zdroj: ČTK
Další zprávy